Turkish Airlines/Περίεργο περιστατικό

  • Thread starter kepir
  • Ημερομηνία δημιουργίας

kepir

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
28/02/2009
Μηνύματα
22
Likes
0
Γειά σας,

Θέλω να σας διηγηθώ ενα περιστατικό που μου περιέγραψε ένας φίλος ο οποίος επέστρεφε απο Κων/πολη στήν Αθήνα την 6/3/2010 με την απογευμετινή πτήση της THY, και να μου πείτε τι μπορεί να είχε συμβεί ή αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο.

Τό αεροπλάνο ευθυγραμμίζεται με τον διάδομο την πρώτη φορά, και πολύ πρίν κάνει το touch κάνει go-around.Να προσθέσω εδώ οτι ο φίλος μου, μου λέει οτι μάλλον μέχρι πρίν το touch δεν έιχαν κατεβάσει τα σκέλοι προσγείωσης. Τού λέω πώς το κατάλαβες αυτό ? Μου λέει συνήθως ακούγονται τα σκέλοι οταν κατεβαίνουν, εμείς οι επιβάτες δεν ακούσαμε κάτι τέτοιο. Anyway...το αεροπλάνο εκτελή το go-around και προσγειώνεται κανονικά με την δεύτερη προσπάθεια.Τροχοδρομεί στον διάδρομο και παρκάρει κανονικά στο gate. Τα περίεργα αρχίζουν τώρα.....

Με το που ανοίγει η πρώτη αριστερή πόρτα του αεροσκάφους, πλακώνουν μέσα στο αεροπλάνο καμιά δεκαριά αστυνομικοί ή της ασφάλειας του αεροδρομίου μπορεί να ήταν, και κλειδώνουν τους χειρηστές στο μέσα στο cockpit.

Τι ήταν αυτό? Τι μπορεί να είχε συμβεί?


Σας ευχαριστώ
 
Το ότι δεν είχε το σύστημα κάτω όταν έκανε go around δε λέει τίποτα γιατί μπορεί να ακύρωσε τη προσέγκιση νωρίς.
Το κλείδωμα στο cockpit παρατραβηγμένο ακούγεται και όσως ο φίλος σου να μην κατάλαβε καλά
 
Kαι μετά,και μετά;Τι έκαναν οι εφοδεύοντες πράκτορες;Ο φίλος σου δεν είδε τη συνέχεια;
 
Eγω παλι γιατι αρχιζω να αμφισβητω (εκτος απο το οτι την πρωτη φορα δεν ηταν τα σκελη κατεβασμενα) για τα λεγομενα? Δεν ηταν σε θεση να αναγνωρισει την στολη? Δηλαδη στο LGAV οι σεκιουριταδες εχουν στολες σαν τους αστυνομικους? Ή το αντιστροφο? Αμαν πια!

Προσφατα ειχε γινει αλλου παρομοιο περιστατικο, οπου οι πιλοτοι ειχαν αφερεθει και δεν ειχαν κατεβασει τα σκελη στο προβλεπομενο υψος με αποτελεσμα να κανουνε turn around και να προσγειωθουν με την δευτερη. Τεθηκαν σε διαθεσιμοτητα. Τωρα γιατι στην περιπτωση εγινε ντου.. Μονο σεναρια .. Μπορει να θελανε αυτογραφα.. :p
 
Να "κλειδώσουν τους χειριστές στο κόκπιτ" δεν γίνεται. Δεν μπορούν να το κάνουν γιατί απλά....το κόκπιτ δεν κλειδώνει απ'έξω ! Μπορεί να ζήτησαν από τους πιλότους να παραμείνουν στο κόκπιτ, πράγμα εντελώς διαφορετικό. Για ξαναρώτα το παληκάρι
 
Είμουν στην συγκεκριμένη πτήση απο Κωνσταντινούπολη για Αθήνα. Είχε γίνει καταγγελία-μηνυση στον Πιλοτο οτι μεταφέρει κατι πάνω του το οποίο ποτέ δεν μάθαμε.
 
Το ότι είχε γίνει μήνυση εναντίον του πιλότου πώς το μάθατε; Αν ισχύει αυτό που λες, δεν χρειάζεται πολύ φαντασία για το τι μπορούσε να μεταφέρει.
 
.....μήπως καμμιά οδοντόκρεμα πάνω από 100ml ??? Αν είναι έτσι, ούτε ψίλος στον κόρφο του!
 
Και τι σχέση έχει αυτό με το οτι δε κατέβηκαν τα σκέλη ή με οτιδήποτε άλλο απο την αρχική περιγραφή;
Εξυπονοάτε δηλαδίς οτι ο καταδιωκόμενος κυβερνήτας επιχείρησε να αποφύγει την επικείμενη σύλληψις εκτελώντας επανακύκλωσις,γνωστό και ως go-around;
 
Top