Ενοχλητικοί Συνεπιβάτες

aakunz

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
27/09/2003
Μηνύματα
4.117
Likes
2.136
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGKC
Ελάτε τώρα, παραδεχθείτε το: όλοι τους έχετε συναντήσει τουλάχιστον μία φορά στις πτήσεις σας. Το ταξίδι με το αεροπλάνο αλλά και με κάθε άλλο μέσο μαζικής μεταφοράς, σας φέρνει αντιμέτωπους με κόσμο και κοσμάκη. Ιδού μερικά παραδείγματα:

:arrow: Επιβάτες με χειραποσκευές-μπαούλα που κλείνουν το διάδρομο
:arrow: επιβάτες που στέλνουν μηνύματα ενώ το αεροπλάνο κάνει taxiing
:arrow: επιβάτες-γκρουπ που φωνάζουν
:arrow: Τσακωμοί ανάμεσα σε επιβάτες
:arrow: επιβάτες που τους πιάνει ακατάσχετη φλυαρία μόλις το αεροπλάνο σταματατήσει να ακουμπά στο έδαφος
:arrow: Επιβάτες που σας έκαναν μάθημα περί αερομεταφορών μη γνωρίζοντας τη σχέση σας με το αντικείμενο
:arrow: Επιβάτες που έχουν να κάνουν μπάνιο δύο μήνες
:arrow: Ανεύθυνοι επιβάτες
:arrow: Επικίνδυνοι επιβάτες

Τί περιμένετε; Βγάλτε τα απωθημένα σας, περιγράψτε με κάθε ανατριχιαστική λεπτομέρεια τη σουρρεαλιστική εμπειρία σας. Ίσως ανακαλύψετε πως εκεί που πιστεύατε ό,τι είχατε ζήσει τα χειρότερα, κάποιος άλλος σας πείθει περί του αντιθέτου.
 
Λιγο πολυ, Αντρεα, μου εχουν τυχει ολα αυτα!

Κατσε να θυμηθω τα πιο κραυγαλεα.
-Το αεροπλανο ακομα δεν ειχε κανει vacate και η τυπισσα ελεγε ήδη "ελα μολις προσγειωθηκαμε, θα σε δω σε λιγο". Μετα ακολουθηθηκαν οι γνωστες διαδικασιες ( ^&@(*))!^&^$(@$)_+(@$^&@$)@!(@$ )
-Γιαγια διπλα μου να ξερναει ολο το 45λεπτο του Αθηνα-Ροδος (ΟΚ, δεν εφταιγε αυτη εννοειται, αλλα ΕΛΕΟΣ)
-Επιβατης να κοιμαται στον ωμο μου
-Εγω σε θεση Β κ ο αλλος στο παραθυρο, να μου εχει αρνηθει αλλαγη, κ να εχει το παραθυρο κλειστο
-Μωρα να ουρλιαζουν (παλι δεν φταινε αυτα, αλλα ΕΛΕΟΣ)
-Δεν τον ειχα εντοπισει ποιος ηταν, αλλα μας ειχε ταραξει στις κλανιες
-Ξερολας Ελληναρας να προσπαθει να με πεισει οτι το Ερμπάς που πεταμε (το SX-BKE ηταν :D ) ειναι το γρηγοροτερο wide body.

Αυτα σε πρωτη φαση, αλλα επειδη γουσταρω τρελλα το τοπικ θα επανελθω!
 
Ξεκινάω:
CY-348 / 10MAR2000 / LCA-ATH
Επιστρέφω στην πατρίδα για το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας, μέσα σε ένα ασφυκτικά γεμάτο Α320 μαζί με γκρουπ Κυπρίων που πήγαιναν και αυτοί να δουν την Άννα Βίσση. Χαμός


ΟΑ-332 / 08ΑPR2001 / LCA-ATH
Το νέο αεροδρόμιο της Αθήνας είναι γεγονός! Εγώ επιστρέφω στην πατρίδα για να γιορτάσω το Πάσχα. Στην άφιξη υπήρξε εικοσάλεπτη καθυστέρηση, λόγω του ότι κανένας δεν ήταν στη γέφυρα επιβίβασης για να την φέρει κοντά στο ΑΒ6 και να αποβιβαστούμε. Όταν τελικά ήρθαν, περιμέναμε άλλα 10 λεπτά μέσα στο jetway γιατί η υπάλληλος δεν είχε το κλειδί να ανοίξει την εσωτερική πόρτα. Τη στιγμή εκείνη κάποιος άρχισε να προσποιείται τον κλειστοφοβικό και να φωνάζει ρίχνοντας μια κλωτσιά στην πόρτα, έσπασε τη χειρολαβή.


CY-348 / 05JUL2001 / LCA-ATH
Τελευταία φορά που γύρισα από την Κύπρο, απόφοιτος πλέον, συνταξιδεύοντας με μία πενηντάρα ελληνίδα η οποία φορούσε δύο φούστες τη μία πάνω από την άλλη. Η εν λόγω είχε κάνει απίστευτη φασαρία στον έλεγχο ασφαλείας, υποστηρίζοντας ότι το μηχάνημα X-ray της είχε αφαιρέσει πράγματα από την τσάντα της.


ΜΑ-230 / 21OCT2001 / BUD-ATH
Επιστροφή στην Αθήνα, μέσω Βουδαπέστης, μετά από ένα καταπληκτικό τριήμερο στο Βερολίνο, στο σπίτι της φίλης μου της Χέλγκας. Το 737-400 γεμάτο με γκρουπ και χειραποσκευές με ουγγαρέζικα σαλάμια και πορσελάνες. Αμέσως μετά την ακινητοποίηση στο Κοσμοδρόμιο των Σπάτων, μία πολύ comme-il-faut κυρία σηκώθηκε και άρχισε να σπρώχνει προς τα μπρος για να βγει πρώτη. Φυσικά, οι υπόλοιποι ελληναράδες άρχισαν να βρίζουν και να φωνάζουν. Εκείνη πάλι ξέχασε τους καλούς της τρόπους και ανταπέδωσε τους χαρακτηρισμούς, οπότε τότε ακούστηκε το ρατσιστικό "Ήρθαν τα τυριά να μας το παίξουν Αθηναίες". Το πλήρωμα της ΜΑ γελούσε με αμηχανία. Λόγω βλάβης στo jetway η αποβίβαση έγινε από το πίσω μέρος και η κυρία έφυγε τελευταία.


ΤΚ-1849 / 24FEB2004 / IST-ATH
Η πρώτη φορά που πέταξα σε Business (είχα κάτι μίλια και δε μου έφταναν για εισιτήριο, έτσι τα χρησιμοποίησα για αναβάθμιση). Πλάι μου ένας ελληναράς ο οποίος αφού άρχισε να μου μιλάει για τις τουρκάλες γκόμενες, στη συνέχεια άρχισε να μου το παίζει στέλεχος μεγάλης εταιρίας. Και έτσι, πάνω στη συζήτηση για την ευρωπαϊκή προοπτική της Τουρκίας, μου αποκάλυψε ότι πρόκειται να ενταχθεί μόνο η Ευρωπαϊκή Τουρκία στην ΕΕ, λες και επρόκειτο για δύο χωριστά κράτη. Τέσσερα χρόνια σπουδών για την τουρκική εξωτερική πολιτίκή κατέρρευσαν στα 55 λεπτά που διήρκεσε η πτήση...


ΟΑ-321 / 25AUG2004 / ATH-IST
Ταξίδευα με δύο φίλους για την Πόλη, όπου θα πηγαίνα και πάλι στης Χέλγκας, η οποία στο μεταξύ είχε μετακομίσει εκεί από το Βερολίνο. Στην ακριβώς πίσω σειρά, μία κυρία άναψε τσιγάρο... Εντύπωση μου έκανε η ήρεμη αντίδραση του φροντιστή, ο οποίος πολύ ευγενικά της είπε: "Αν δεν το σβήσετε αμέσως, μόλις φτάσουμε, θα σας περιμένει η τουρκική αστυνομία"


GL-781 / 15SEP2006 / CPH-SFJ
Η πιο πρόσφατη απ' όλες: μία αμερικανίδα κυρία που ανήκε σε κάποια θρησκευτική αίρεση προσπαθούσε επί τέσσερις ώρες να με προσηλυτήσει και να μου κάνει τις πιο ηλίθιες ερωτήσεις που είχα ακούσει ποτέ μου... Περισσότερα ανατριχιαστικά στο σχετικό trip report

Αυτά προς το παρόν....
 
άνθρωποι?
Για δοκιμάστε και τα...ΖΩΑ...

Πτήση με VEX για BRU προ τριετίας. Ένας κανίς έχει ξεφύγει από την γιαγιά που το κουβαλάει μαζί της (3 θέσεις μπροστά μου) και τρέχει πάνω κάτω. Ε, λέω κάτι θα κάνουν. Αμ δε... μέχρι και το πλήρωμα χαζογελούσε. Άσε κάτι βελγάκια που άρχισαν να παίζουν μαζί του και να χαριεντίζονται. Κάλεσα την αεροσυνοδό και ζήτησα ωτοασπίδες. Σοκαρισμένη μου είπε ότι δεν έχει. Ε, και τότε της λέω ότι και γω δεν έχω άλλη υπομονή και να λήξει το στόρυ πριν ζητήσω την βοήθεια του κυβερνήτη... ;)
Όλα τελείωσαν σε 2 λεπτά, αλλά το σκλι μάς τραγουδούσε γλυκά γαυγίζοντας μέχρι το τέλος. No mercy.... :cry:
 
captainjumbo":1c7tg52j said:
άνθρωποι?
Για δοκιμάστε και τα...ΖΩΑ...

Πτήση με VEX για BRU προ τριετίας. Ένας κανίς έχει ξεφύγει από την γιαγιά που το κουβαλάει μαζί της (3 θέσεις μπροστά μου) και τρέχει πάνω κάτω. Ε, λέω κάτι θα κάνουν. Αμ δε... μέχρι και το πλήρωμα χαζογελούσε. Άσε κάτι βελγάκια που άρχισαν να παίζουν μαζί του και να χαριεντίζονται. Κάλεσα την αεροσυνοδό και ζήτησα ωτοασπίδες. Σοκαρισμένη μου είπε ότι δεν έχει. Ε, και τότε της λέω ότι και γω δεν έχω άλλη υπομονή και να λήξει το στόρυ πριν ζητήσω την βοήθεια του κυβερνήτη... ;)
Όλα τελείωσαν σε 2 λεπτά, αλλά το σκλι μάς τραγουδούσε γλυκά γαυγίζοντας μέχρι το τέλος. No mercy.... :cry:

:? μου εχει τυχει και εμενα για Ναξο να γαβγιζει το κ.λοσκυλο.... ολες οι εταιριες επιτρεπουν στην καμπινα ζωα? (και τι περιορισμοι υπαρχουν για να ξερουμε στο μελλον) ............. :evil:
 
Δεν επιτρέπουν όλες οι εταιρείες ζώα στον θάλαμο επιβατών. Θα πρέπει να το ρωτάς κατά την διάρκεια της κράτησης. Η ΟΑ επιτρέπει ζώα μέχρι 5 κιλά στην καμπίνα και ανάλογα με τον τύπο α/φους, περιορισμένο αριθμό. Τα μεγαλύτερα ζώα φορτώνονται στις αποθήκες του α/φους. Το κακό με τα ATR που πετάνε στα νησιά, είναι ότι οι αποθήκες είναι στο ίδιο επίπεδο με την καμπίνα και μάλιστα η πίσω αποθήκη που φορτώνονται τα ζώα, δεν έχει διαχωριστικό, οπότε οποιοσδήποτε θόρυβος του ζώου ακούγεται.
 
aakunz":3qupzn6w said:
:arrow: Επιβάτες που έχουν να κάνουν μπάνιο δύο μήνες

Aυτό aakunz είναι λίγο άδικο. Και εγώ την τελευταία φορά που πήγα Ελλάδα, 6 μήνες είχα να κάνω μπάνιο. Αλλά όσο έκατσα, το ξέσκισα. Κάθε μέρα στο Γιαμπανάκι ήμουνα !!! :D


Είμαι αρκετά τυχερός με επιβάτες. Μόνο ένα σκηνικό φοβερό θυμάμαι. Άφιξη στο Ελληνικό από Νέα Υόρκη με ΟΑ το 1989 (τζάμπο). Τύπος 50άρης, σηκώνεται από την θέση του (κάπου στην μέση του αεροπλάνου), βγάζει τα πράγματα από το ντουλάπι, φοράει το μπουφάν και αρχίζει να περπατάει για την έξοδο. Το αεροπλάνο στην προσέγγιση, στα 2-3000 πόδια. Όλοι δεμένοι, και ο τύπος πάει και κάθετε όρθιος μπροστά στην πόρτα για να βγεί πρώτος!!!
 
Εκτός από ζώα,υπάρχουν και τρόφιμα...

Στήν μοναδική πτήση SKG-ATH που είχα κάνει στίς αρχές τής δεκαετίας τού '90 (καί δή μέ το SX-BED),ο συνεπιβάτης μου είχε μαζί του ένα καλάθι μέ κάτι που πρέπει να ήταν μάλλον μυτζήθρα καί το οποίο ανέδινε μιά αισθητή όξινη μυρουδιά.Επειδή καθόμασταν στήν πρώτη σειρά,δέν πρέπει να έγινε αντιληπτή αυτή η μυρουδιά από τούς υπόλοιπους επιβάτες καί επειδή η διάρκεια τής πτήσης ήταν μικρή,θεώρησα καλό να μήν δημιουργήσω επεισόδιο.Εννοείται βέβαια οτι μόλις ακινητοποιήθηκε το αεροπλάνο,σηκώθηκα πρώτος-πρώτος και πήγα στην πόρτα,ώστε μόλις ανοίξη νά πεταχτώ αμέσως έξω....

Εκτός από αυτό το συμβάν,μπορώ να θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που ποτέ άλλη φορά δέν μού έτυχαν ενοχλητικοί συνεπιβάτες (άλλωστε τίς πιό πολλές φορές ταξίδεψα μέ φίλους ή μέλη τής οικογένειάς μου..)
 
Τα συγχαρίκια μου στον aakunz για το εμπνευσμένο τόπικ... Εκτιμώ πως έχω υπάρξει αρκετά άτυχος στις πτήσεις μου:

- Γενικό φαινόμενο: Σε κάθε πτήση μου, υπάρχει στο αεροσκάφος τουλάχιστον ένα μικρό παιδί. Προσέξτε, όχι μωρό, μπορεί να είναι ήδη ας πούμε 2,3 ή 4 ετών. Το οποίο σε όλη την πτήση γκρινιάζει διαμαρτύρεται κλαίει ουρλιάζει. Η απόσταση του από μένα, είναι πάντα αντιστρόφως ανάλογη της απόστασης που πρέπει να καλύψει το αεροπλάνο για να φτάσει στον προορισμό του. Ναι το βρήκατε, στις υπερωκεάνιες πτήσεις το μυξιάρικο είναι στην καλύτερη 1-2 σειρές πίσω ή μπροστά μου. Κατά τη διάρκεια τέτοιων πτήσεων σκέφτομαι πως εκείνος ο Ηρώδης ήταν παρεξηγημένη προσωπικότητα τελικά... :p

- Έχω ταξιδέψει 4 φορές με Gulf Air, και 2 με Emirates. Στις πτήσεις αυτές όπως είναι λογικό οι επιβάτες είναι στην συντριπτική πλειοψηφία Μουσουλμάνοι. Θεωρείται πολύ λογικό για αυτούς να βγάλουν τα παπούτσια τους για όλη τη διάρκεια της πτήσης. Και αν το αεροπλάνο είναι μισογεμάτο, ας πούμε ότι το σώνεις. Όταν είναι γεμάτο τί κάνεις; προκαλείς επί τόπου ένα κρυολόγημα μπας και χάσεις την όσφρησή σου;

- Και ένα περιστατικό που συνέβη τους γονείς μου πριν 5 χρόνια: Επιστροφή από Μπανγκόκ. Από κάποιο αδιευκρίνιστο λάθος, βρίσκονται μέσα στο αεροπλάνο να περισσεύουν 2 επιβάτες, με όλες τις θέσεις τουριστική και μπίζνες πιασμένες. Οι συγκεκριμένοι να προέρχονται από ένα ταξιδιωτικό γκρουπ. Ο απόλυτος χαμός στο αεροπλάνο, με βρισιές απειλές εξευτελισμούς κλπ. Τους προσφέρεται η δυνατότητα να φύγουν σε 1.5 ώρα με Lufthansa μέσω Φρανκφούρτης σε θέση Business. Όοοοχι, εμείς είμαστε γκρουπ, και προχωράμε ενωμένοι δυνατοί δε πάμε πουθενά. (προσωπικά θα είχα κάνει το μαλάκα και θα είχα ήδη φτάσει να απολαμβάνω τη σαμπάνια μου πριν καν μπούνε οι κοινοί θνητοί από τη φυσούνα). Μετά από διαβουλεύσεις 2 ωρών (όλοι μέσα στο αεροπλάνο ε;) έφυγε ένα άσχετο ζευγάρι με Lufthansa.


Από κει και πέρα έχουμε και μεμονωμένα περιστατικά όπως τον Ελληνάρα που ανοίγει το κινητό 2 λεπτά ΠΡΙΝ την προσγείωση και προλαβαίνει να μιλήσει κιόλας, μεθυσμένοι Ιταλοί που τραγουδάνε επί 1.5 ώρα μέχρι να φτάσουμε στη Ρώμη, ομογενείς Ελληνοαυστραλοί που νομίζουν ότι είναι μόνοι τους στο αεροπλάνο και μιλάνε όρθιοι κρύβοντας την οθόνη που προβάλει ταινία, τέτοια απλά καθημερινά περιστατικά... :D

επιβάτες που στέλνουν μηνύματα ενώ το αεροπλάνο κάνει taxiing

Uhm...that would be me :rolleyes:
 
Φρέσκο φρέσκο...χθές τον είχα για 9 ώρες δίπλα μου απο τη Μαδρίτη μέχρι το Καράκας. Ένας ηλικιωμένος Ισπανός να σβήνει και να ξεκινά χωρίς προηγούμενο, στο ροχαλητό πάντα!! Ακόμη και με ακουστικά στα αυτιά μερικές στιγμές που μάρσαρε με ξυπνούσε.. Εκτός αυτού απλωνόταν και έπιανε όλο το μπράτσο ανάμεσα μας...Περισσότερα στο trip report που ετοιμάζω...
 
Top