Παράξενες προσεγγίσεις

Dash7Neon

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
02/11/2006
Μηνύματα
22
Likes
0
Περιοχή
Athens, Greece
Kathomoun loipon o kaimenos sta MC' Donalds tou LGAV kai eblepa tin kinisi..
Ola ta aeroskafi efebgan ki erxontousan omala...
Xafnou, blepo apo makria kapoia Landing Lights enos mikrou aeroskafous na erxontai apilitika pros ta mc' donalds!!! Itan ena Dash 8 tis OA, to opoio irthe katheta pano apo to diadromo sto ipsos ton mc' donalds, estripse epitopou se poly xamilo ipsos pano apo to diadromo kai prosgeiothike entaxi telikos..

Prepei na po oti itan I proti fora pou eida kati tetoio.. :shock:

Pos to vlepete?
 
Πολυ κλειστο pattern εξ' οψεως ;) Το κανουν συχνα και τα Dash και τα ATR, γλυτωνοντας αρκετο χρονο πτησης
 
seven4seven":3rl8frn3 said:
Πολυ κλειστο pattern εξ' οψεως

Κάποτε το είχε κάνει (εντάξει, τηρουμένων των αναλογιών) στο LGAT ένα 737 που ήμουν επιβάτης, είχε πάρει την στροφή απίστευτα κοντά στο κατώφλι του 15. Ρώτησα μετά έναν πιλότο της ΟΑ και μου εξήγησε ότι ήταν μέσα στις δυνατότητες του αεροπλάνου, το οποίο το θεωρούσαν ιδιαίτερα ευέλικτο για το μέγεθός του.

Άλλη φορά, για την ίδια διαδικασία με A300, φτάσαμε σχεδόν στην Ελευσίνα (όντως προς στιγμήν πίστεψα ότι θα κατεβαίναμε στον 36 της Ελευσίνας, που τότε δεχόταν εκτάκτως και πολιτικά).
 
Εχω δει και στον 15, αλλα ο πιο τρελλος (και ωραιος) ηταν ενας παλι με Β732 που στην πορεια για να ευθυγραμμιστει με τον 33δεξιο, περασε ΠΑΝΩ απο την Εμμαντινα... Κολαση!
 
Είναι δημοσιευμένη διαδικασία (published procedure) αυτή,ή αυτοσχεδιασμός τών ελικοφόρων;

Μπορεί να είναι ευέλικτα τά αεροπλάνα αυτά,αλλά base leg μέ προέκταση στά McDonalds δέν νομίζω νά αναφέρεται στά approach plates γιά το ΕλΓκάβ.

Πόσο χρόνο μπορεί να γλυτώση κανείς μ'αυτό τον τρόπο;
 
Βase leg abeam των McDonalds (δηλ. του κεντρου του ΜΤΒ) δεν υφισταται καν. Καποιο λαθος κανει ο dash7neon.
Τωρα, αν ειναι δημοσιευμενη διαδικασια δεν το γνωριζω (κ θα ηθελα να μας απαντησει καποιος χειριστης). Οσο για τον χρονο, υπολογιστικα τελειως, θα ελεγα οτι 10 λεπτακια τα γλιτωνουν, σε σχεση με το να ερθουν ανοιχτα, να κανουν establish στο ILS και να προσγειωθουν, Μη σου πω κ περισσοτερο χρονο! ;)
 
seven4seven":156805f3 said:
Οσο για τον χρονο, υπολογιστικα τελειως, θα ελεγα οτι 10 λεπτακια τα γλιτωνουν, σε σχεση με το να ερθουν ανοιχτα, να κανουν establish στο ILS και να προσγειωθουν, Μη σου πω κ περισσοτερο χρονο!

Άσε που μπορεί έτσι να του δώσουν τον 03L ...
 
Hastaroth":13prdljf said:
Είναι δημοσιευμένη διαδικασία (published procedure) αυτή,ή αυτοσχεδιασμός τών ελικοφόρων;

Μιλάμε για visual (εξ' όψεως) προσέγγιση.
 
Stin arxi mou thimise ena vinteaki pou eixa dei me ena 747 na kanei epitopou strofi kai na prosgeionetai epeita pano apo RWY... :)
 
Top