Φοβίες...

NikosT

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
06/12/2006
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα σε ολους με λένε Nίκο είμαι 24ετών και είμαι φοιτητής στην αγγλία, θα ήθελα να μοιραστώ μαζι σας ένα πρόβλημα μου.

Ενώ έχω μια ιδιαίτερη σχέση με τα αεροπλάνα από πολύ μικρός μέχρι σήμερα, Όταν λέω ιδιαίτερη σχέση εννοώ γνωρίζω αεροπορική ιστορία του δευτερου παγκοσμιου πολεμου, μοντελισμός και ασχολούμαι με εξομοιωτές Falcon, FS, IL2 όπου είμαι και μέλος μιας ομάδας τα τελευταία 6 χρονια. (335th)

Ο πατέρας μου ασχολείται με το FS από το πρώτο που κυκλοφόρησε έχει φτιάξει κιόλας έναν τεράστιο εξομοιωτή με κομμάτια ξεχωριστά που τα έχει παραγγείλει από εξωτερικό, όπως και να έχει το δωμάτιο που έχει μέσα τον εξομοιωτή του είναι ένα δωμάτιο πιλοτήριο.

Mέχρι τώρα σας τα λέω όλα αυτά για να καταλάβετε ότι κατά κάποιο τρόπο θα έπρεπε να έχω απομυθοποίηση το αεροπλάνο σαν όχημα άρα θα έπρεπε να νιώθω και άνετα μέσα σε ένα.

Eλα όμως που δεν είναι έτσι...σας μιλάω για κωμικοτραγικές καταστασης να επιταχύνει το αεροπλάνο για να απογειωθεί και να κοντεύω να μείνω από καρδια η απογείωση είναι και το σημείο που φοβάμαι περισσότερο, κάποιος μου είχε πει ότι τα πρώτα 40 δευτερόλεπτα είναι τα επικίνδυνα γιαυτο αν καμια φορα δείτε κάποιον διπλα σας που τρέμει, ιδρώνει και μετράει ψιθυριστά μάλλον θα είμαι εγώ.

Mια φορα στα αριστερά μου καθότανε μια αγγλίδα γιαγιά ήμασταν στην αναμονή λοιπόν για να προσγειωθούμε και λέει ο πιλότος σε 15 λεπτά περίπου θα ξεκινήσουμε την διαδικασία προσγείωσης αν θυμάμαι καλά ήμασταν σε μια ελαφριά αριστερόστροφη στροφή μετά από περίπου 5 λεπτά ο αθεόφοβος γυρνάει το αεροσκάφος σε κλειστή δεξιά στροφή και άρχισε διαδικασία καθόδου τρόμαξα τόσο πολύ με αυτήν την κίνηση που τίναξα το αριστερό μου πόδι και κλότσησα την γιαγιά στο δεξί τις πόδι που καθότανε διπλα μου....Φέτος τον οκτώμβριο πέσαμε σε κάτι κενά ερχόμενος αγγλία και κόντεψα να βάλω τα κλάματα μια ali φορα γυρνάγαμε από λονδίνο με μια φιλη μου και στο τέλος μετά την προσγείωση (παρεπιπτόντως είχε πολύ αέρα εκείνο το βραδυ) έγινα ρεζίλι στην κοπέλα γιατί είχα γίνει γκρι από τον φόβο μου και πολλά αλλα που κάθομαι και τα λέω σε φίλους και πεθαίνουνε στα γέλια...

Tο περίεργο είναι ότι όταν πετάει ευθεία και δεν κουνιέται είμαι μια χαρά όσο δεν σκέφτομαι ότι κάτω από το πάτωμα που πατάω είναι 11000 μετρα αλλα όταν κουνιέται χάνω το φως μου..το άλλο περίεργο είναι ότι όταν πια το αεροπλάνο έχει ευθυγραμμιστεί με τον διάδρομο και κατεβαίνει σιγά σιγά για να προσγειωθεί κολλάω την μούρη μου όσο πιο πολύ μπορώ στο τζαμάκι για να βλέπω και πραγματικά γουστάρω που είμαι μέσα σε ένα αεροπλάνο που προσγειώνεται...

Δεν ξέρω άμα πολύ καταλαβαίνετε αυτό το συναίσθημα..πως είναι αυτοί που κάθονται και φωτογραφίζουνε τα αεροπλάνα και κάθε φορα που περνάει ένα από πάνω τους χοροπηδάνε? κάτι τέτοιο νιώθω και εγώ. Eχω μια mania να πετάω πάντα νωρίς το πρωί θέλω να βλέπω έξω, τα βραδια είναι διπλό το κακό γιατί δεν βλέπω και ζαλίζομαι κιόλας όταν στρίβει..

Eχω δοκιμάσει τα πάντα, ηρεμιστικά
(ο πατέρας μου είναι γιατρός), κρασί (χωρίς ηρεμιστικά εννοείτε αλλα κατεβαίνεις κόκαλο από το αεροπλάνο), συζήτηση (δεν πιάνει και με περνάνε και για mala@#^), ύπνος δεν με πιάνει με τίποτα όμως και οι συμβουλές του πατέρα μου έχουνε βγει άκαρπες πχ: ότι το αεροπλάνο είναι σαν τι βάρκα θα πάει και στην λάδια θα πάει και στην φουρτούνα παρεπιπτόντως το πλοίο δεν το φοβάμαι καθόλου.

Αλλοι τρόποι για να γυρίσω από αγγλία δεν υπάρχουν το τρένο κάινει 3-4 μέρες με διαμονή σε γαλλία και ιταλία, λεωφορείο κούραση οδικός 5 μέρες μέσα σε λεωφορείο άσε που άμα περάσει από καμια albania παιζει να μας φάνε και στα σύνορα..

Σκεφτόμουνα ότι αν μπορούσα να είμαι μαζί με τον πιλότο σε μια γωνια και να μην μιλάω καθόλου δεν νομίζω να φοβόμουνα τόσο πολύ αλλα αυτό δεν γίνετε δυστυχώς. Μια φορα σε ένα αεροσκάφος τις ολυμπιακής ΟΑ270 από hethrow πήρε στην απογείωση ο πιλότος 3 κοπελίτσες μέσα και βγήκανε μετά την απογείωση η μονη φορα που σκέφτηκα γιατί να μην είμαι γκόμενα ήταν αυτή.

όπως καταλαβαίνετε το πρόβλημα μου είναι μεγάλο και δεν ξέρω τι να κάνω. το άλλο σάββατο πετάω από Gatwik με EasyJet για αθηνα και ήδη σκέφτομαι από τώρα την απογείωση και με πιάνει τρέμουλο δεν αντέχω άλλο όλα είναι μέσα στο μυαλό μου μάλλον, ίσος κάποιες συμβουλές από κάποιον από εδώ να με βοηθήσουν η ίσος απλά να έγραψα ένα τεράστιο post και να προκάλεσα γέλιο σε κάποιους...δεν σας αδικο μέχρι και έγω γελάω με τον εαυτό μου..

και συγγνώμη για το μέγεθος του post...
 
Μπράβο σου που παραδέχεσαι τη φοβία σου. Το πες και μόνος σου, "φοβία" και όχι "φόβος". Φοβίες όλοι έχουμε αλλά λίγοι μπορούν να τις παραδεχτούν και ακόμα λιγότεροι να τις πουν δημόσια. Και πάλι μπράβο σου, το λέω και το εννοώ.
Ο καλύτερος τρόπος για να καταπολεμήσεις τις φοβίες σου είναι να πας κόντρα σε αυτές. Το ότι παραδέχεσαι "ναι εγώ έχω φοβία με την απογείωση" είναι το πρώτο και το σημαντικότερο βήμα για να την ξεπεράσεις.

Πήγαινε κόντρα στη φοβία σου. Το πως θα το βρείς μόνος σου. Μην προσπαθήσεις να την αποφύγεις (να κινείσαι με τρένο) αλλά πήγαινε κόντρα σε αυτή.

Φιλικά
Στέλιος
 
AVIOPHOBIA

How is Fear of Flying Caused?

Like all fears and phobias, fear of flying is created by the unconscious mind as a protective mechanism. At some point in your past, there was likely an event linking flying and emotional trauma. Whilst the original catalyst may have been an in-flight scare of some kind, the fear can also be triggered by myriad, benign events: reading about ill-fated flights; viewing crash scenes on TV.

But so long as the negative association is powerful enough, the unconscious mind thinks: "Ahh, this whole flying thing is clearly very dangerous. How do I keep myself from getting in this kind of situation again? I know, I'll attach terrible feelings to the idea of flying — that way I'll avoid it altogether and so be safe in the future." Just like that, an irrational fear is born. Attaching emotions to situations is one of the primary ways that humans learn. Sometimes we just get the wiring wrong.

The actual phobia manifests itself in different ways. Some sufferers are prone to severe panic upon takeoff; others experience more staggered discomfort, say, during turbulence and/or prior to landing. It's not unusual to feel anxious even once the plane has safely landed.

Steve Tromans Tel: 07900 240192 to atomo auto vrisketai sthn perioxh tou londinou kai eidikeuetai se programmata gia thn antimetwpish tou fear of flying.

Den eisai o monadikos pou exeis to provlhmma auto. Para polus kosmos antimetwpizei to idio provlhmma. To shmantiko einai oti kaneis den xerei ti to dhmiourgei. An den exeis kapoia asxhmh anamnhsh apo aeroskafos tha sou proteinw na diavaseis ena aplo vivlio pou onomazetai 'HOW AIRCRAFT FLY A PASSENGER'S GUIDE' dinei polutimes sumvoules gia to ti ginetai se oles tis faseis ths pthshs opws epishs kai facts gia ta kena aeros kai alla polla.
H VIRGIN ATLANTIC exei ena polu kalo programma to opoio exei swsei polu kosmo apo thn aviophobia.
Ena epishs polu kalo pou mporeis na kaneis einai mia pthsh ethismou h na pareis ena spare seat se ena ekpaideutiko aeroskafos opou ekei tha exeis th dunatothta na deis apo polu konta ti sumvainei se oles tis faseis kai fusika an o diplanos sou einai kai ekpaideuths tha mporeseis na pareis kai to control. H apoluth empeiria vohthaei polu kai sunistw na to dokimaseis. Egw apo th meria mou mporw na sou prosferw ena seat dipla mou se mia pthsh oso tha vriskesai ellada. An endiaferesai steile ena PM kai tha kanonistei.
ta 10 reasons pou prokaloun anxiety kai aviophobia:
1/ Lack of Control
2/ Enclosed Spaces
3/ Turbulence
4/ Airpockets
5/ Crashing
6/ Noises
7/ Engine Failure
8/ Terrorist Threat
9/ Falling Out The Sky
10/ Panic Attacks

Analuse ta ligaki sto mualo sou kane ena research kai sou euxomai mia polu pio euxaristh pthsh auth th fora!

P.S zhtaw ki egw suggnwmh gia to megalo post kai ws parenthesh lew oti to prwto kommati einai parmeno apo website.
 
Χμμμ...θα σου προτεινα να πας σε μια αερολέσχη και να κάνεις μια πτήση εθισμού....ζήτα από τον εκπαιδευτή να σου 'δώσει' το αεροπλάνο όσο γίνεται περισσότερο.... ίσως αυτό να σε βοηθήσει πολύ. Θα έχεις διαφορετική άποψη για το αεροπλάνο, όταν ξέρεις ότι και εσύ κατάφερες να πετάξεις ένα :cool:

βεβαια υπάρχει μια μικρή διαφορά στο μέγεθος :? ... δεν παύει όμως να είναι καταλυτική εμπειρία :D

Χαιρετισμούς
Γιάννης
 
johnyk":l7oox5bs said:
βεβαια υπάρχει μια μικρή διαφορά στο μέγεθος :? ...

hahaha nai tha elega! isos to oti stin zwh mas exoume sinithisi na exoume ton elenxo stin kathimerinotita mas na mas prokali poli megalitera problimata apo osa prospathoume na apofigoume..

Ti na pw den xerw blepw omos olous tous sinepivates mou alous pio xalarous alous telios xalarous kai kapious anxomenous (san emena kanenas omos) kai pali den mporw na to spasw afto to sinesthima niothw oti fevgi to baros mou kai paei sta podia mou ta opia moudiazoun kai krionoun idika kata tin diarkia tis apogiosis....

Pantos ena pragma prepi na paradexto oti me ekane na nioso pio xalaros einai i aerosinodos sto Aeroskafos tis Olympiakis 270 mia xanthoula ola ta lefta prepi na thn fonaxa pano apo 5 fores thn teleftea fora gia na tis zitisw nero..... :oops:

Sas efxaristo gia tis apantisis sas akoma to oti ta lew se kapious pou xerw oti tha katalaboune me kani na esthanome ligo kalitera....(einai mexri na mpo sto aeroplano to alo savvato bebea)

kai sygnomi gia ta Greeklish prospathisa na ta kanw oso pio evanagnosta ginotane.
 
NikosT":3mku46lh said:
johnyk":3mku46lh said:
βεβαια υπάρχει μια μικρή διαφορά στο μέγεθος :? ...

hahaha nai tha elega! isos to oti stin zwh mas exoume sinithisi na exoume ton elenxo stin kathimerinotita mas na mas prokali poli megalitera problimata apo osa prospathoume na apofigoume..

Ti na pw den xerw blepw omos olous tous sinepivates mou alous pio xalarous alous telios xalarous kai kapious anxomenous (san emena kanenas omos) kai pali den mporw na to spasw afto to sinesthima niothw oti fevgi to baros mou kai paei sta podia mou ta opia moudiazoun kai krionoun idika kata tin diarkia tis apogiosis....

Pantos ena pragma prepi na paradexto oti me ekane na nioso pio xalaros einai i aerosinodos sto Aeroskafos tis Olympiakis 270 mia xanthoula ola ta lefta prepi na thn fonaxa pano apo 5 fores thn teleftea fora gia na tis zitisw nero..... :oops:

Sas efxaristo gia tis apantisis sas akoma to oti ta lew se kapious pou xerw oti tha katalaboune me kani na esthanome ligo kalitera....(einai mexri na mpo sto aeroplano to alo savvato bebea)

kai sygnomi gia ta Greeklish prospathisa na ta kanw oso pio evanagnosta ginotane.

hahaha isws vrhkes cure! Thn epomenh fora proteine se mia xanthoula ola ta lefta agglidoula na se sunodeuei stis pthseis sou! Ws dia mageias lunoun pampola provlhmmata sto xwro tou aviation!Ekei isws pontarei kai o RICHARD BRANSON sto fear of flying seminar sto gegonos dhladh oti sthn olh diadikasia pernoun meros kai aerosunodoi ths VIRGIN! ( parenthesh humor) enhmerwtika gia osous to krinoun epidokimastika!
 
I agree me tov EGNATIA STUDENT kai 8a elega oti eav givotave kati se autnv tnv kateu8uvsn me epaggelmatismo stnv Ellada, oi diorgavwtes 8a bgazave POLLA lefta! ;o) 50 - 70 € p.P. gia to semivario ftavouve.. ;o)
 
Φίλε μου το έχεις φοβία για τα αεροπλάνα είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό και παρόμοια με σένα πολύ άνθρωποι αισθάνοντε το ίδιο. Παρ όλο που η πτήση με το αεροπλάνο πραγματικά με τρελένει, πάντα όταν είναι να πετάξω πετάω απο πρίν απο την χαρά μου, προσπαθώ πάντα να διαλέγω πτήσεις με ενδιάμεση στάση για να νιώσω περισότερες αποπροσγειώσεις, δεν σου κρίβω οτι όταν πέσουμε σε αναταράξεις κ το αεροπλάνο αρχίζει να ταρακουνάει σαν τρελό αρχίζω να νιώθω κάπως αβολα. Παρατηρώ βέβαια οτι όσο περνάει ο καιρός και όσο μπένω στο αεροπλάνο, αυτό μειώνετε ολοένα και περισότερο. πάντος μία καλή ιδέα είναι να προσπαθήσεις να μπείς στο πιλοτήριο, εκεί θα δείς πόσο χαλαρά αντιμετωπίζουν οι κυβερνήτες τέτοιου είδους περιστατικά και θα σε βοηθήσει αρκετά. Επίσης όπως είπε κ κάποιος άλλος φίλος να κάνεισς μία πτήση αιθισμού σε αερολέσχη και άν μπορείς να πετάξεις κ με ανεμόπτερο ακόμα καλύτερα θα σου μίνει αξέχαστο...
 
Και γω παιδιά στην ίδια κατηγορία είμαι.
Το περίεργο είναι ότι όσο περισσότερο μπαίνω σε αεροπλάνο,
τόσο περισσότερο αυξάνονται οι φοβίες... :cry:
Δεν σας κρύβω ότι τα αυτά που διάβασα σε αυτό το forum, για τα
προβλήματα που αντιμετωπίζουν κατά καιρούς διάφορά α/φ, επιδείνωσαν
το πρόβλημα.
Φυσικά αυτό δεν είναι μομφή προς το forum, το κεφάλι μου φταίει...
 
Υπάρχουν επίσης τα σεμινάρια που κάνει κατά καιρούς η Austrian Airlines για την πετοφοβία και στην Ελλάδα και το σχετικό βιβλίο "Η Χαρά να Πετάς".

Και κάτι άλλο. Φαίνεται από τα γραφόμενά σου ότι είσαι εξοικειωμένος με το αεροπλάνο γενικώς. Ξέρεις όμως τι είναι τα "κενά αέρος"; Τι προκαλεί τους διάφορους θορύβους εν πτήσει; Ποιες γωνίες στροφής είναι οι συνηθισμένες; Ποια είναι η θεωρία της πτήσης και γιατί ένα αεροπλάνο μπορεί να πετάει παρά το βάρος του; Και όχι μόνο...

Ποτέ δεν είναι ντροπή να παραδεχόμαστε τη φοβία μας, ούτε θα γελάσει κανείς με τα όσα γράφεις, γιατί απλά όλοι μας έχουμε βρεθεί σε κάπως πιο...δυσμενείς συνθήκες πτήσης!

Οι πτήσεις εθισμού που προτάθηκαν είναι σαφώς μια καλή λύση, αλλά αν σου φαίνεται πολύ μεγάλο βήμα για αρχή, δοκίμασε πρώτα να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς γύρω από το πώς διεκπεραιώνεται μια πτήση και πιστεύω ότι θα βοηθηθείς αρκετά. Κι αυτό γιατί πολλές φορές η σχετική ημιμάθεια γύρω από αεροπορικά θέματα προκαλεί μεγαλύτερες φοβίες από την πλήρη ασχετοσύνη (αυτό από προσωπική εμπειρία).
 
Top