...the official "Greeks at Le Bourget 2007" topic...

Hristos

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
22/11/2002
Μηνύματα
1.523
Likes
0
Περιοχή
Karlsruhe / Germany
Website
www.airliners.gr
Oπως κατάλαβα από το topic "Spotting Trips & Events" και από αρκετά PM που έλαβα μέχρι τώρα θα είμαστε αρκετοί που θα βρεθούμε φέτος στο Le Bourget. Kαι επειδή έχουμε ακόμα αρκετό καιρό μέχρι τον επόμενο Aρχάγγελο (;)) ας έχουμε για τον επόμενο καιρό αυτό το topic για ερώτησεις, meetings και τα υπόλοιπα...

Η δικη μου συμμετοχη είναι το σαββατοκύριακο 23/24 June,

κατεβαίνουμε με την ΑF από Στουτγκάρδη Σάββατο πρωί στις 8.40 και φεύγουμε Κυριακή βραδυ στις 7.00, (το ξενοδοχείο το ψάχνουμε όμως ακόμα...)




Infos για το Le Bourget:

Tickets

12EUR είσοδος

16EUR είσοδος + είσοδο για το μουσείο

22EUR είσοδος + Flying Displays grandstand seats (Σάββατο είδη Full)

32EUR για Trade Agents (εάν παραγγέλνεις το εσιτήριο online - 40EUR στην είσοδο στο Le Bourget)

General Public ticketing:
General Public entry passes bought at the Show (22 – 24 June 2007).
EUR 12 incl. VAT
Free entry for:
- Children under the age of 7.
- Students with a valid student card, only on Friday 22nd June 2007.
- Holders of the aeronautical medal, Médaille de l’Aéronautique.
- Uniformed members of the French and Foreign military (all forces).
- Members of the Aero Club of France. http://salondubourget.francebillet.com


Download the Visitors Information Leaflet here (.pdf):

http://www.paris-air-show.com/reaxia_fi ... 2-2006.pdf


salue
 
Εγώ και ένας φίλος φτάνουμε Τετάρτη και αναχωρούμε Δευτέρα (όπως οι περισσότεροι νομίζω). Μέσω γνωστού στο pamediakopes.gr θα προσπαθήσουμε να βρούμε κάποια καλή τιμή για ξενοδοχείο πιο κοντά στο κέντρο της πόλης αλλά κοντά σε μετρό για να μπορέσουμε να πάμε εύκολα στην έκθεση. Όποιος θέλει αυτή τη λύση ας μου πει για να ξέρω τι θα ζητήσουμε.

Κρίμα για το Σάββατο που μας τελείωσαν τα Flying Displays. :(
Έχει κλείσει κανείς για Σάββατο;

Ίσως να κλείναμε όλοι μαζί την ίδια μέρα. :)

Ας κάνω λοιπόν και κάποιες ερωτήσεις και όποιος ξέρει μας λέει!

1) Τα Flying Displays κάθε μέρα θα είναι τα ίδια ή διαφορετικά;

2) Σε μια μέρα τα βλέπεις όλα ή καλό θα ήταν και δεύτερη;

3) Και κάτι που δεν έχω καταλάβει από το site της έκθεσης. Το εισιτήριο για είσοδο και Flying Displays εξασφαλίζει είσοδο και στο μουσείο;
 
Από εμπειρία τριών εκθέσεων στο Farnborough, μπορώ να σας πω ότι οι "Flying Displays grandstand seats" δεν είναι απολύτως απαραίτητες για να απολαύσει κανείς την επίδειξη. Βλέπεις, όπου και να καθίσεις. Άλλωστε, οι θέσεις αυτές είναι πάντοτε περιορισμένες σε αριθμό.

Τα flying displays είναι συνήθως ίδια σε όλες τις public days.

Για την έκθεση (static+flying display) φτάνει μία μέρα, εφόσον είναι κανείς εκεί από το άνοιγμα μέχρι το κλείσιμο. Υπάρχει και κάποιος χρόνος για να δει κανείς και κάποια από τα περίπτερα του στεγασμένου εκθεσιακού χώρου, αρκεί να έχει επιλέξει από πριν ποια θα δει (δεν έχουν όλα ενδιαφέρον άλλωστε).

Αν θέλει κανείς να δει και την έκθεση και το μουσείο, φοβάμαι ότι μία μέρα δε θα φτάσει. Το μουσείο έχει αεροπορικά κοσμήματα άλλωστε και νομίζω ότι αξίζει να τα δει κανείς με την ησυχία του και χωρίς το άγχος να χάσει τα displays.

Αυτά!

Υ.Γ. captainjumbo, COMPUTERISE, jerry κι εγώ φτάνουμε Παρασκευή. Έχουμε ήδη κλείσει ξενοδοχείο κεντρικά στο Παρίσι.
 
Κρίμα για το Σάββατο που μας τελείωσαν τα Flying Displays. icon_sad.gif


δεν μας τελειώσανε τα Flying Displays :D μην ανησυχείς ;)

Aπλός δεν υπάρχουνε πλέον καθίσματα για την κερκίδα διπλα από τον διάδρομο προσγείωσης
Flying Displays θα βλέπεις σίγουρα και από όλη την περιοχή του Le Bourget, απλός από την κερκίδα θα είσαι πολύ πιο κοντά a displays, - προσωπικά δεν ξέρω εάν θα πληρώσω 10EUR παραπάνω υπάρχει και την περίπτωση να στέκεσαι στο finals του διαδρόμου (έξω από το αεροδρόμιο) και να τραβάς από εκεί ώρες φωτογραφίες την ώρα τις προσγείωσης του σχετικού αεροπλάνο.

1) Τα Flying Displays κάθε μέρα θα είναι τα ίδια ή διαφορετικά;

Ο φίλος μας ο Dragonflyer μου έλεγε στο περασμένο Le Bourget 2005, μέσον κινητό: "περιμένουμε το Flanker, πετάει σήμερα - δεν πετούσε χτες"

δηλαδή είναι πιθανό ότι υπάρχει καθημερινά ένα άλλο πρόγραμμα...

(αυτήν την στιγμή είναι 60x (!) Αεροπλάνα στην clearance list για Flying Display - A380, ERJ195, F/A-18F και ακούγονται και φήμες για F-22A και B747LCF)


2) Σε μια μέρα τα βλέπεις όλα ή καλό θα ήταν και δεύτερη

εμείς πάντως θα είμαστε 2 μέρες στο show, μια για την έκθεση και μια για τα displays...

3) Και κάτι που δεν έχω καταλάβει από το site της έκθεσης. Το εισιτήριο για είσοδο και Flying Displays εξασφαλίζει είσοδο και στο μουσείο;

αυτό προσπαθώ να το καταλάβω και εγώ
 
Hristos":1sx3hkwb said:
3) Και κάτι που δεν έχω καταλάβει από το site της έκθεσης. Το εισιτήριο για είσοδο και Flying Displays εξασφαλίζει είσοδο και στο μουσείο;

αυτό προσπαθώ να το καταλάβω και εγώ

Το εισιτήριο των 16 εξασφαλίζει είσοδο και στην έκθεση (άρα και στα flying displays) και στο μουσείο. Αυτό των 12 δε σε βάζει στο μουσείο.

Οι πτητικές επιδείξεις είναι ορατές από όλο το χώρο της έκθεσης! Όταν έχεις εισιτήριο εισόδου στην έκθεση, θα βλέπεις και τις επιδείξεις. Το ξεχωριστό εισιτήριο των 22 είναι για τις ειδικές θέσεις σε εξέδρα μπροστά από το διάδρομο, όπου είναι το σημείο αναφοράς της επίδειξης κάθε αεροσκάφους.
 
Το εισιτήριο των 16 εξασφαλίζει είσοδο και στην έκθεση (άρα και στα flying displays) και στο μουσείο. Αυτό των 12 δε σε βάζει στο μουσείο.

σωστό αυτό :)

απλός, εάν θα πλήρωσης 22EUR για την κερκίδα: τα δέκα ευρώ διαφορα ισχύ μονο για την κερκίδα ? η και για το μουσείο... ? μήπως πληρώνεις για το μουσεio πάλι ξεχωριστά ?

Οι πτητικές επιδείξεις είναι ορατές από όλο το χώρο της έκθεσης! Όταν έχεις εισιτήριο εισόδου στην έκθεση, θα βλέπεις και τις επιδείξεις. Το ξεχωριστό εισιτήριο των 22 είναι για τις ειδικές θέσεις σε εξέδρα μπροστά από το διάδρομο, όπου είναι το σημείο αναφοράς της επίδειξης κάθε αεροσκάφους.

και πάλι σωστός :)

@ ALL

απλός η ερώτηση είναι ποσο κοντά είσαι στην επίδεξη για να έχεις και την πιθανότητα να φωτογραφίσεις μικρά αεροπλάνα στο display
 
Hristos":1lxl3pe6 said:
εάν θα πλήρωσης 22EUR για την κερκίδα: τα δέκα ευρώ διαφορα ισχύ μονο για την κερκίδα ? η και για το μουσείο... ? μήπως πληρώνεις για το μουσεio πάλι ξεχωριστά ?
Νομίζω ότι τα 22 δεν περιλαμβάνουν και κερκίδα και μουσείο, γιατί αλλιώς θα το έλεγε ξεκάθαρα. Εξάλλου, αν μείνεις στις κερκίδες για όλο το flying display, πιθανότατα δε θα έχεις καθόλου χρόνο να δεις και τη στατική έκθεση και το μουσείο. Άρα, δε θα είχε και νόημα ένα τέτοιο εισιτήριο (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα).
 
:arrow: Αν κάποιος επιθυμεί να λάβει γνώση της δικής μας κράτησης ξενοδοχείου ας στείλει ένα πμ στον COMPUTERISE και να ενημερωθεί για την προσφορά που υπάρχει. (Ήταν περίπου €80 το δίκλινο)
:arrow: Πειράζει που εγώ την δεύτερη μέρα θέλω να σαπίσω στο σπότινγκ παρά τω CDG? :D
:arrow: Ας κανονίσουμε όλοι μία κοινή τουλάχιστον μέρα συνάντησης (πχ Σάββατο). :idea:
 
Λογικά, Σάββατο θα είμαστε όλοι στο Μπουρζέ. Κυριακή "μέρα ελεύθερη για μια καλύτερη γνωριμία με την πόλη" που λένε και στα προσπέκτους... :D Ή για καλύτερη γνωριμία με το Παρίσι ή με το Musee de l'Air et de l'Espace ή με τον Σαρκό και τη Σεγκό ή με ό,τι θέλει ο καθένας τέλος πάντων...
 
Δε βλέπω πάντως να το παίρνουμε όλοι πολύ ζεστά!

Θέλετε να κλείσουμε τουλάχιστον μια μέρα όλοι μαζί στην έκθεση;

Αν όχι να το ξεκαθαρίσουμε για να κάνει ο καθένας το δικό του. :)
 
Top