Αστυνομικός έλεγχος στην Φρακφούρτη

cavo_paradiso

Business-Class-Member
Εγγραφή
25/12/2005
Μηνύματα
398
Likes
0
Περιοχή
Athens
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AUA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGMG
Απλώς θα ήθελα να πληροφορήσω τους φίλους επιβάτες ότι κατά την άφιξη τους στο αεροδρόμιο της φρανκφούρτης k κατά την έξοδο τους από το αεροπλάνο, υπάρχει αστυνομική δύναμη 4-5 ατόμων που τυχαία (?) διαλέγει επιβάτες k τους ρωτάει γιατί k πως ήρθαν φρανκφούρτη. Σημειωτέον προσωπικά δεν είδα αυτό να γίνετε πουθενά αλλου παρα μονο στην πτήση της Aegean από Αθηνα.
 
Με έχουν ξεχωρίσει στο Χίθροου για ολόσωμο σκαν, με έχουν πάει σε ένα δωματιάκι στο Βερολίνο για πλήρη έλεγχο τσάντας. Και οι δύο πτήσεις μου ήταν για Αθήνα.... χμμμ.. ύποπτο.. :rolleyes:
 
Μου έτυχε κάποιες φορές ότι σε πτήσεις από Θεσσαλονίκη στην έξοδο από το αεροπλάνο υπήρχε αστυνομία και έκανε έλεγχο διαβατηρίων (δεν ξέρω εάν έκαναν κι άλλους ελέγχους). Το είχα και στο Μόναχο με Α3 και στη Ζυρίχη με LX. Εφ΄όσον ξέρω, το κάνουν λόγω του προβλήματος με παράνομους μετανάστες.
 
Χωρίς να το πάρουμε ρατσιστικά, με τόσα Ελληνικές υπηκοότητες που έχουμε δώσει σε αλλοδαπούς, έχει τρομάξει το μάτι τους.
Πάντως τον συγκεκριμένο έλεγχο τον έχω δει πετώντας και από Μιλάνο προς Φρανκφούρτη με Lufthansa. Δεν στοχεύουν μόνο πτήσεις από Ελλάδα.
Στο MXP για παράδειγμα δεν υπάρχει τέτοιος έλεγχος με το που βγαίνεις από τη φυσούνα, αλλά στην έξοδο αμέσως μετά την παραλαβή αποσκευών.
Εκεί επιλέγουν τυχαία άτομα και ζητάνε χαρτιά ή ελέγχουν όλες τις αποσκευές.
 
B737Mech":28qsx27f said:
Χωρίς να το πάρουμε ρατσιστικά, με τόσα Ελληνικές υπηκοότητες που έχουμε δώσει σε αλλοδαπούς, έχει τρομάξει το μάτι τους...

[/offtopic mode on]Η Ελλαδα ειναι απο τις τελευταιες χωρες στην παραχωρηση υπηκοοτητας σε μη Ελληνες με αποτελεσμα ακομα και παιδια μεταναστων δευτερης γενιας γεννημενα Ελλαδα να μην μπορουν να παρουν την Ελληνικη υπηκοοτητα. Επισης ειμαστε απο τους τελευταιους στην παραχωρηση ασυλου. Μπορω να σου στειλω και στατιστικα στοιχεια περι αυτου αλλα ειναι off topic οποτε ας το σταματησουμε εδω.[/offtopic mode off]

Ο λογος που γινονται οι ελεγχοι ειναι οτι η Ελλαδα μαζι με την Ιταλια και την Ισπανια ειναι οι χωρες εισοδου μεταναστων και πολλοι απο αυτους εκμεταλλευομενοι την συνθηκη Σενγκεν και την απουσια ελεγχων προσπαθουν να φτασουν στις χωρες προορισμου (μια απο τις οποιες ειναι και η Γερμανια). Αντιστοιχο προβλημα ειχαν προσφατως οι Γαλλοι με μεταναστες να ερχονται με τρενο απο Ιταλια (παλι εντος Σενγκεν). Σε απολυτα νουμερα οι Ισπανοι ειναι πρωτοι σε μη Ευρωπαιους μεταναστες (λογω Λατ. Αμερικης κυριως).
 
Και στη Βιέννη αμέσως μετά την έξοδο από το α/φος στο διάδρομο του τερματικού που οδηγεί στις ταινίες παραλαβής των αποσκευών ήταν 4 αστυνομικοί και έλεγχαν τους μη Έλληνες,δηλαδή κάτι μαυριδερούς και κάτι Ασιάτες που ταξίδευαν με την Ο.Α το Φεβρουάριο του 2011 που είχα πάει.Στη Βουδαπέστη,την Πράγα,την Κρακοβία δεν είδα κάτι αντίστοιχο.
 
Ένα σχόλιο μόνο, σχετικά με τον γενικότερο αστυνομικό έλεγχο: χτες πετούσα από ΑΤΗ για CDG με Α3 και την πρωϊνή πτήση . Συνεπιβάτης ήταν και ένας τύπος γύρω στα 50 με μακριά γενειάδα και πράσινο διαβατήριο (ίσως πακιστανικό), παραδοσιακή κελεμπία κλπ.

Δεν ξέρω τι πρόβλημα υπήρχε ακριβώς με το διαβατήριο του (αν υπήρχε), αλλά τον σταμάτησαν ακριβώς μπροστά στην φυσούνα και ενώ η επιβίβαση συνεχιζόταν, έφτασαν 4 αστυνομικοί οι οποίοι για κανένα 10 λεπτο τον κοιτούσαν με το διαβατήριο ανοιχτό δίπλα στο πρόσωπο του...Ήταν ευγενικοί μαζί του, αλλά πραγματικά ένιωσα πολύ άσχημα και αμήχανα με την όλη διαδικασία που έγινε μπροστά σε όλους και με τον συνεπιβάτη να είναι σε μια γωνία και να τον κοιτάει το πλήθος. Και φαντάζομαι ότι δεν θα ήταν η πρώτη φορά που αντιμετώπισε κάτι τέτοιο. Λίγη διακριτικότητα παραπάνω, δεν νομίζω ότι έβλαψε ποτέ κανέναν.
 
Εγώ αντιθέτως θα χαιρόμουν που τον έλεγχαν αν και θα προτιμούσα να είχε γίνει κατά τη στιγμή του check in ή όταν έμπαινε στο χώρο των αφορολογήτων.Δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να πάω αντί για το Παρίσι σε κανά Ισλαμαμπαντ...
 
Προφανώς το σχόλιο μου έχει να κάνει με την έλλειψη διακριτικότητας και όχι με τον έλεγχο καθεαυτό. Μπορούν να τον καλέσουν για 10 λεπτά σε κάποιο δωμάτιο και να κάνουν όσους ελέγχους θέλουν. Από την στιγμή δε που πέταξε κανονικά, δεν μπορώ να φανταστώ τι ήταν λάθος.
 
Προφανώς δεν ήταν κάτι λάθος,αλλά αν είχαν κάποια αμφιβολία καλά έκαναν.
 
Top