Πίεση καμπίνας επιβατών

antignwsh

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
06/10/2015
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα σε όλους. θα ήθελα από τους γνωρίζοντες να μάθω το εξής. Είμαι ασθενής με υποστήριξη οξυγόνου, πρόκειτε να ταξιδέψω για Βιέννη. θα ήθελα να ξέρω σε τι πίεσή η καμπίνα των επιβατών στον αέρα. Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.
 
Στα περισσότερα επιβατικά αεροπλάνα η πίεση στην καμπίνα των επιβατών φτάνει στο μέγιστο ύψος πτήσης, τα 2,500 "μέτρα".
Επειδή μάλλον δεν το κατάλαβες, άσε με να στο εξηγήσω αλλιώς. Όσο ανεβαίνεις σε ένα βουνό, η πίεση αυξάνεται και ο αέρας λιγοστέυει. Έτσι, μέσα σε ένα αεροπλάνο που πετά στα 38.000 πόδια, εσύ στην καμπίνα θα αισθάνεσαι ότι βρίσκεσαι π.χ. σε ένα βουνό, στα 2,500 μέτρα υψόμετρο. Για περισσότερες πληροφορίες, απευθύνσου στο γιατρό σου και στην εταιρεία.
 
Αγαπητέ Intercontinental, θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι, από καταβολής κόσμου και μέχρι συντέλειας, η ατμοσφαιρική πίεση μειώνεται (και θα μειώνεται) όσο ανεβαίνουμε στα βουνά. Στα συμπιεζόμενα αεροπλάνα η εσωτερική πίεση είναι μεγαλύτερη από την εξωτερική, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι μικρότερη από την πίεση στην επιφάνεια της θάλασσας.

@ antignwsh: Το τυπικό ύψος καμπίνας ενός αεροπλάνου σε cruise flight είναι περίπου 8000 πόδια. Αυτό αντιστοιχεί σε πίεση περίπου 11 psi, όταν στην επιφάνεια της θάλασσας σε συνθήκες στάνταρ ατμόσφαιρας είναι 14,7psi.

Σε κάθε περίπτωση μου κάνει μεγάλη εντύπωση που εμπιστεύεσαι την υγεία σου σε αγνώστους σε ένα φόρουμ, (όπου ο καθένας μπορεί να γράψει την μπούρδα του και να σε πάρει στο λαιμό του) και όχι στον γιατρό σου.
 
O GEM έχει απόλυτο δίκιο. Μόνον ο γιατρός που σε παρακολουθεί μπορεί να γνωρίζει πιθανές ιδιαιτερότητες που μπορεί να έχεις.
 
Top