instaPilots...

  • Thread starter g-pal
  • Ημερομηνία δημιουργίας

g-pal

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
07/03/2006
Μηνύματα
56
Likes
0
Γι' αυτό και το θέμα είναι στα Διάφορα.

Αν κάνουμε μια βόλτα στο instagram θα δούμε και θα καταλάβουμε πως πιο πολύ ασχολούνται με τα "σελφομπάστουνα" και κρέμονται απ' έξω από τα πιλοτήρια σαν "χάνοι", παρά ασχολούνται με το επάγγελμα. Αυτό φυσικά κυρίως από τους πιο νεαρούς και λιγότερο από "καπεταναίους". Απλά θέλω να πω ότι πολύ μόστρα και πόζα αυτοί οι άνθρωποι... Θα μου πείτε, τι σε νοιάζει ρε giaestras_kavala, καλά κάνουνε... Ίσως να είμαι ο μόνος που με χαζοπειράζει. Θα ήθελα πιο σοβαρότητα στο επάγγελμα αυτό. Αυτοί είναι φωτομοντέλα πρώτα και μετά πιλότοι. (Ασφαλώς δεν αναφέρομαι σε όλους έτσι). Δεν θα αναφερθώ και στα σχόλια που τις συνοδεύουν μερικές φορές. Αυτά :D

Καληνύχτες!
 
gianestras_kavala":3il0d6zw said:
πιο πολύ ασχολούνται με τα "σελφομπάστουνα" και κρέμονται απ' έξω από τα πιλοτήρια σαν "χάνοι", παρά ασχολούνται με το επάγγελμα.
Από που προκύπτει αυτή η διαπίστωση; Δηλαδή ασχολούνται περισσότερο με το να βγάλουν μια φωτογραφία παρά να ασχοληθούν με το επάγγελμα τους και τις διαδικασίες της πτήσης;
Όλος ο κόσμος βγάζει selfie πλέον. Από πρωθυπουργούς και αρχηγούς κρατών ως προέδρους πολυεθνικών εταιριών. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην το κάνουν και οι πιλότοι. Και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό να δείχνει αντιεπαγγελματισμό ή ότι δεν τους ενδιαφέρει και πολύ η δουλειά τους. Δηλαδή αν δεις τον πιλότο της πτήσης σου να βγάζει selfie θα ανησυχήσεις για την ασφάλεια του αεροσκάφους και της πτήσης σου;
Σε βρίσκω λίγο προκατειλημμένο στο θέμα αυτό...
 
Μπορεί να είναι και έτσι όπως τα λες...

Απλώς θα προτιμούσα πιο "σοβαρότητα" στον ιντερνετικο χώρο στο επάγγελμα αυτό. Εδώ από κάποιους άλλουε έχει καταντήσει παιδική χαρά η όλη φάση. Δε ξέρω αλλά μου χει καθίσει στραβά :D

Θα πιω ξύδι να μου περάσει όμως. :banana:
 
Κι εγώ θεωρώ πως δεν έχει καμία σχέση οι selfieS και τα ευρυγώνια βιντεάκια με τα πιλοτήρια, τις προσγειώσεις και τις action cameras που βάζουν με το να μη κάνουν καλά τη δουλειά τους. Ακολουθώ πάρα πολλούς πιλότους και ανθρώπους που δουλεύουν σε αεροδρόμια και βάζουν καθημερινά φωτογραφίες και βίντεο και ίσα ίσα βλέπω πολύ ωραία πράγματα! :D
 
Ίσα ίσα προσωπικά αυτό μου δείχνει ότι απολαμβάνουν την εργασία τους, και ότι κάνουν αυτό που ήθελαν. Άλλωστε το να κάνεις το επάγγελμα που είχες όνειρο από μωρό, είναι μεγάλη επιτυχία, φαντάσου να σε πληρώνουν για αυτό που αγαπάς. Τα επίπεδα επιτυχίας, χαράς, ικανοποίησης, απόλαυσης, για έναν πιλότο, είναι πολύ υψηλά.

Σε δύο εταιρείες έχω δώσει την φωτογραφική μου μηχανή στον κυβερνήτη, και σε όλη την πτήση έβγαλε άρκετες φωτογραφίες, βουνά, ποτάμια, πόλεις κλπ. Τράβηξε μέχρι και βίντεο το flight director, εμένα αυτό μου δείχνει έναν άνθρωπο που χαίρετε με αυτό που κάνει. Αν πήγαιναν σε μια εργασία με το ζόρι, για να πάρουν τον βασικό, και να μπορούν να έχουν τα απαραίτητα, σίγουρα δεν θα έβγαζαν selfie.
 
Εμένα πάντως με εκνευρίζει να δείχνουν τα ρολόγια τους και να παίρνουν πόζες που θα ζήλευαν και τα μοντέλα...

Έτσι είναι η φύση του επαγγέλματος αυτού. Ε τότε το έχω στο μυαλό μου πολύ διαφορετικό.

Νάρκισσοι όλοι τους. Αν όχι όλοι, οι περισσότεροι.

Και δεν έχω πρόβλημα με τα βίντεο και τις φωτό από το cockpit, αλλά με εκνευρίζουν οι top top model selfies.
 
Συμφωνώ με την άποψη του GP707, ότι όντως γίνεται χρήση των διαδικτυακών ηλεκτρονικών μέσων fb, insta κλπ από πολλούς χρήστες όλων των κοινωνικών κατηγοριών και δραστηριοτήτων, δημοσίως αναγνωρίσιμων και μη, αλλά θα συμφωνήσω και με τον gianestras kavala, καθότι έχει σημασία για το περιεχόμενο, ο τρόπος και το ύφος σε ο, τι “ανεβαίνει” και εν προκειμένω για τους πιλότους, εμφανώς διακρίνει κανείς σε μερικούς εξ αυτών όντως την έλλειψη σοβαρότητας, με μοναδική τους μάλλον σκοπιμότητα, αυτή της αυτοπροβολής της ιδιότητάς τους!
 
Top