Αεροδρόμια από δορυφόρο

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με τo Planespotting-Monitoring
Άβαταρ μέλους
SARIDAKIS VASILIS
First-Class
First-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKV
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό SARIDAKIS VASILIS » 24 Φεβ 2006, 00:41

Ελληνική διαμαρτυρία για τις δορυφορικές εικόνες στρατιωτικών εγκαταστάσεων

Παρέμβαση της κυβέρνησης στη διεύθυνση του Google για τις δορυφορικές εικόνες ελληνικών στρατιωτικών εγκαταστάσεων που παρουσιάζει μέσω του Google Earth, ζητούν οι αρμόδιες υπηρεσίες του ΓΕΕΘΑ, καθώς εκτιμούν ότι η μεγάλη ευκρίνεια με την οποία δίνονται οι εικόνες δημιουργεί προβλήματα ασφαλείας.

Όπως αναφέρουν Τα Νέα, οι αρμόδιοι επιτελείς ασφαλείας και πληροφοριών του ΓΕΕΘΑ είχαν από καιρό διαπιστώσει ότι αρκετές βασικές αμυντικές εγκαταστάσεις και στρατηγικές υποδομές της χώρας παρουσιάζονταν, σε αντίθεση με αντίστοιχες εικόνες της Τουρκίας, με τριπλάσια ή και μεγαλύτερη ευκρίνεια. Επιπρόσθετα για την παρουσίαση δεν έχει ζητηθεί καμία εξουσιοδότηση ούτε από το Google Earth ούτε από άλλον για τον σκοπό αυτό.

Δορυφορικές εικόνες με στρατιωτικές εγκαταστάσεις από την Ελλάδα παρουσιάζει και η ιστοσελίδα GlobalSecurity.οrg, οι οποίες όμως, όπως έλεγαν αρμόδιοι αξιωματικοί, «τηρούν κάποιους κανόνες σε ορισμένες περιπτώσεις». Επιθυμία των Αρχών είναι να μπουν κανόνες στις ιστοσελίδες και υπηρεσίες αυτού του είδους, ή να μην κυκλοφορήσουν εικόνες χωρίς προηγούμενη έγκριση.

news.in.gr

Έχει δίκιο το ΓΕΕΘΑ παράδειγμα στη Τανάγρα βλέπεις και την τελευταία λεπτομέρεια
0 x
Σύλλογος Φίλων Αεροπορίας "Απογείωση"

http://www.air-born.gr

My PhotosΤελευταία ενημέρωση 20/5/2008

Άβαταρ μέλους
OveLix
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό OveLix » 24 Φεβ 2006, 01:12

(Η είδηση είναι από τις 19/12)

Υποψιάζομαι ότι οι ΓΕΕΘΑδες νομίζουν ότι οι φωτό είναι live ή σχεδόν live. Αν ισχύει αυτό θα πρόκειται για μεγάλη πατάτα. Αν όμως γνωρίζουν ακριβώς τι παίζεται με τις φωτό τότε έχω να πω τα εξής:

Οι φωτό στην Αττική έχουν τραβηχτεί την άνοιξη του 2004. Σε άλλες περιοχές της Ελλάδας είναι ακόμη παλαιότερες. Συνεπώς δεν υπάρχει θέμα φωτογράφισης κινητού οπλισμού (πχ αεροσκάφη, πλοία κλπ). Οι φωτό είναι ανεπίκαιρες άρα άχρηστες σε στρατηγικό επίπεδο.

Απ΄την άλλη, βλέπω πεντακάθαρη στο Google Earth τη ναυτική βάση του San Diego στις ΗΠΑ. Όπως και το Newport News όπου ναυπηγούνται τα αεροπλανοφόρα. Όπως και το αεροδρόμιο του Σαν Φρανσίσκο σε απίστευτη ανάλυση.

Λευκός Οίκος, Καπιτώλιο κλπ έχουν "καμουφλαρισμένες" ταράτσες στo Google Earth επειδή πάνω τους υπάρχουν αντιαεροπορικοί πύραυλοι. Δεν νομίζω να ισχύει κάτι παρόμοιο για δημόσια κτίρια στην Ελλάδα.

Τώρα ο ναύσταθμος της Σαλαμίνας φαίνεται τέλεια. Και λοιπόν;; Η εικόνα είναι περσινή ή προπέρσινη. Φαίνεται η Τανάγρα. Λες και δεν την έχουν φωτογραφίσει χιλιάδες φορές από μεγάλο ύψος και απόσταση οι γείτονες.

Μάλλον υπερβολικές αντιδράσεις των γαλονάδων μας είναι. Αλλά θα δείξει.
0 x
Are we clear of that Cessna?
------------------------------------
Λευτεριά στο Πέιτον Πλέις

Άβαταρ μέλους
gioannis
First-Class
First-Class
Επικοινωνία:

Google Earth

Δημοσίευσηαπό gioannis » 04 Μάιος 2006, 11:13

Gia osous exete to Google Earth ,ean anixete to parakato link tha deite thn stigmh ton fotografion apo ton doriforo tis ptisis se kathe perioxh http://bbs.keyhole.com/ubb/download.php?Number=360116 kata thn gnomh mou polh endiaferon........................
0 x
Tα πλοια κανουν αναποδα ΟΧΙ οπισθεν και δενουνΔΕΝ παρκαρουν !!!.......................... http://www.corinthcanal.com ..........................Δοξα να'χει Γιαραμπης !!!

1) http://www.flickr.com/photos/88087648@N00/
2) http://www.flickr.com/photos/33095319@N06/

Άβαταρ μέλους
SARIDAKIS VASILIS
First-Class
First-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKV
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό SARIDAKIS VASILIS » 02 Ιουν 2006, 10:43

Μια σελίδα που δεν χρειάζεται να έχουμε εγκατεστημένο το Google Earth ...

http://mapper.acme.com/
0 x
Σύλλογος Φίλων Αεροπορίας "Απογείωση"

My PhotosΤελευταία ενημέρωση 20/5/2008

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 487

Δημοσίευσηαπό aakunz » 05 Οκτ 2006, 17:51

Στη νέα έκδοση ανακάλυψα ότι η Λευκωσία παρουσιάζεται πλέον με μεγάλη ακρίβεια. Το κακό είναι ότι (σκόπιμα;) τα αεροδρόμια της Λευκωσίας, της Λάρνακας και της Τύμπου παρουσιάζονται πολύ "θολά" σε σχέση με τη γύρω περιοχή. Αντιθέτως στην Πάφο, το Ακρωτήρι και το Λευκόνοικο γίνεται απεικόνιση με καταπληκτικές λεπτομέρειες, αν και όλοι ξέρουμε ότι πρόκειται για στρατιωτικά αεροδρόμια. Δείτε επίσης στο Λευκόνοικο (Geçitkale), στα δυτικά της Αμμοχώστου, ότι υπάρχει ένα MD (για 727 δε μου μοιάζει) με άσπρο-κόκκινο livery, τί λετε να είναι; Προφανώς η λήψη έγινε την εποχή που το Λευκόνοικο λειτουργούσε σαν πολιτικό λόγω των έργων στην Τύμπου.
0 x

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 366
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 06 Οκτ 2006, 09:19

Επισης και το "Μακεδονια" σε υψηλη αναλυση πλεον!!! (τουλαχιστον το μεγαλυτερο μερος του) :oops:
0 x
Γιώργος
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

http://sx-reg.air-born.gr/
http://my.flightmemory.com/GP707

alex2
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): SWR
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDV

Δημοσίευσηαπό alex2 » 06 Οκτ 2006, 10:15

to aeroplano pou mas leei o filos aakunz prepei na einai auto edo

http://www.airliners.net/open.file/0471623/M/
0 x

Άβαταρ μέλους
LEKPO1A
Συντονιστής
Συντονιστής
x 110

Δημοσίευσηαπό LEKPO1A » 06 Οκτ 2006, 11:20

aakunz έγραψε:Στη νέα έκδοση ανακάλυψα ότι η Λευκωσία παρουσιάζεται πλέον με μεγάλη ακρίβεια. Το κακό είναι ότι (σκόπιμα;) τα αεροδρόμια της Λευκωσίας, της Λάρνακας και της Τύμπου παρουσιάζονται πολύ "θολά" σε σχέση με τη γύρω περιοχή. Αντιθέτως στην Πάφο, το Ακρωτήρι και το Λευκόνοικο γίνεται απεικόνιση με καταπληκτικές λεπτομέρειες, αν και όλοι ξέρουμε ότι πρόκειται για στρατιωτικά αεροδρόμια.

Δεν ξέρω αν δίνουν ιδιαίτερη σημασία οι υπεύθυνοι του GoogleEarth για το τι είναι στρατιωτικό και τι ή όχι... :roll: Εκεί που τώρα υπάρχει φωτογραφία χαμηλής ανάλυσης, είναι πολύ πιθανό σε μερικούς μήνες να υπάρχει photo υψηλής αναλυσης, μιας και η προσθήκη των φωτογραφιών γίνεται σταδιακά. Π.χ. στην Ελλάδα σχεδόν όλες οι βάσεις της ΠΑ, υπάρχουν πλέον με υψηλή ανάλυση (Σούδα, Λάρισα, Άκτιο, Άραξος, Τανάγρα, Ελευσίνα, Λήμνος, Καστέλι, Ηράκλειο, Τρίπολη, Τατόι, Σέδες, μισή Ανδραβίδα κτλ...)
0 x

Άβαταρ μέλους
sv1xv
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGEL
x 202
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 06 Οκτ 2006, 11:53

xristos έγραψε:Δεν ξέρω αν δίνουν ιδιαίτερη σημασία οι υπεύθυνοι του GoogleEarth για το τι είναι στρατιωτικό και τι ή όχι...

Από ότι φαίνεται η Τουρκία τυγχάνει ιδιαίτερης μεταχείρισης. Αντίθετα ευαίσθητες εγκαταστάσεις αλλού (π.χ. στη Μ. Βρετανία) παρουσιάζονται με καταπληκτική λεπτομέρεια. Το έχω διαπιστώσει και εγώ σε κατά καιρούς εξερευνήσεις μου και δεν έχω εξήγηση.

Τώρα βέβαια η ανησυχία των δικών μας στρατιωτικών είναι μάλλον ακαδημαϊκή, γιατί δορυφορικές φωτογραφίες στην ανάλυση αυτή είναι διαθέσιμες εμπορικά. Τους ενοχλεί ότι είναι εμφανείς και προσβάσιμες σε όλους, ενώ παραβλέπουν ότι οι Τούρκοι μπορούν να τις αγοράσουν οποτεδήποτε. Μου θυμίζει αυτό που μας έλεγαν στο Δημοτικό για τη στρουθοκάμηλο...

Κώστας

PS: Η μητέρα μου ενθουσιάστηκε που το Google Earth δείχνει την καινούργια στέγη στο σπίτι της!!!
0 x

Άβαταρ μέλους
LEKPO1A
Συντονιστής
Συντονιστής
x 110

Δημοσίευσηαπό LEKPO1A » 06 Οκτ 2006, 12:27

Οι Τούρκοι εξάλλου δεν έχουν και δικό τους δορυφόρο? Δεν πιστεύω να περίμεναν το Google Earth για να δουν τις στρατιωτικές εγκαταστάσεις της Ελλάδας! Προσωπικά, θεωρώ ότι το υλικό που μας παρέχεται τώρα δωρεάν από το Google Earth βασίζεται σε τεχνολογία που για στρατιωτικούς σκοπούς ήταν διαθέσιμη τουλάχιστον 20 χρόνια πριν...
0 x

Άβαταρ μέλους
sv1xv
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 202
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 06 Οκτ 2006, 13:39

xristos έγραψε:Οι Τούρκοι εξάλλου δεν έχουν και δικό τους δορυφόρο? Δεν πιστεύω να περίμεναν το Google Earth για να δουν τις στρατιωτικές εγκαταστάσεις της Ελλάδας! Προσωπικά, θεωρώ ότι το υλικό που μας παρέχεται τώρα δωρεάν από το Google Earth βασίζεται σε τεχνολογία που για στρατιωτικούς σκοπούς ήταν διαθέσιμη τουλάχιστον 20 χρόνια πριν...

Συχνά το ψυχολογικό σοκ από την πέραν πάσης αμφιβολίας συνειδοτοποίηση και αποδοχή ενός γεγονότος μπορεί να έχει σοβαρότερες συνέπειες από το ίδιο το γεγονός. Ισχύει σε προσωπικό και σε συλλογικό επίπεδο, και στο δεύτερο είναι χειρότερα γιατί δεν θεραπεύεται.

(πω πω, εγώ γράφω τέτοια φούμαρα ? μηχανικός είμαι ρε παιδιά, όχι κοινωνιολόγος!)

Κώστας
0 x

Άβαταρ μέλους
mimithem
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): HEJ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGIO
x 35
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό mimithem » 06 Οκτ 2006, 21:14

Και μετά πιάσαν εμένα που έβγαλα φωτογραφία το αεροπλάνο στο Άκτιο για κατασκοπία :stupid: ...Τέλος πάντων,για κλάματα είμαστε όλοι μου φαίνεται...
0 x

Άβαταρ μέλους
sv1xv
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 202
Επικοινωνία:

Κατασκοπολαγνεία

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 06 Οκτ 2006, 21:44

mimithem έγραψε:Και μετά πιάσαν εμένα που έβγαλα φωτογραφία το αεροπλάνο στο Άκτιο για κατασκοπία :stupid: ...Τέλος πάντων,για κλάματα είμαστε όλοι μου φαίνεται...

Καλά η πιό τρελλή ιστορία κατασκοπολαγνείας: Χώρος στάθμευσης Τανάγρας στη γιορτή αεροπορίας 1992. Φίλος πολίτης προσπαθεί να πουλήσει φωτογραφική μηχανή σε αξιωματικό ΠΑ με στολή (!!). Ο αξιωματικός από περιέργεια σκοπεύει τον άλλο μέσα από το φακό, αλλά μια και η μηχανή δεν έχει φιλμ, δεν τραβάει. Σε 2-3 λεπτά εμφανίζεται σμηνίτης της ασφαλείας και αρχίζει το γνωστό τροπάριο. Όταν του λένε ότι δεν έχει φιλμ τα χάνει και, αντί να το επιβεβαιώσει ζητώντας να ανοίξουν την κάμερα, πετάει ένα τραγικό: "Και τι θα κάνω εγώ τώρα που με έστειλαν να κατασχέσω το φιλμ!!". Δεν σκεφτήκαμε να του δώσουμε ένα άδειο φιλμ να ησυχάσει (δεν ξέρω και αν είχαμε).

Κώστας
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 487

Δημοσίευσηαπό aakunz » 06 Οκτ 2006, 22:06

Και επιστρέφω πίσω στο παράλογο της υπόθεσης: Το αεροδρόμιο της Λευκωσίας είναι κλειστό από το 1974. Τί το στρατηγικα ευαίσθητο μπόρεί να υπάρχει και μας "θολώνουν" το μισό διάδρομο; Ψάχνω να δω τα Trident και μου φαίνεται ότι βλέπω μόνο το ένα...΄

Το μόνο που πιστεύω πως μπορεί να δικαιολογεί την ανωτέρω υπόθεση είναι το ότι η έδρα της UNFICYP βρίσκεται εκεί.
0 x

Άβαταρ μέλους
LEKPO1A
Συντονιστής
Συντονιστής
x 110

Δημοσίευσηαπό LEKPO1A » 06 Οκτ 2006, 22:12

Ανδρέα αν έχεις παρατηρήσει οι φωτογραφίες μπαίνουν σταδιακά ως ορθογώνια κομμάτια, που πολλές φορές έχουν τραβηχτεί σε διαφορετικές περιόδους. Πιστεύω πως πολύ σύντομα θα μπει και το κομμάτι του παζλ που λείπει και θα φανεί και το υπόλοιπο αεροδρόμιο. Και στην Ελλάδα αρκετά αερόδρομια είναι μισά (Ανδραβίδα, Αγρίνιο, Θεσσαλονίκη κ.α.).

aakunz έγραψε:Αντιθέτως στην Πάφο, το Ακρωτήρι και το Λευκόνοικο γίνεται απεικόνιση με καταπληκτικές λεπτομέρειες, αν και όλοι ξέρουμε ότι πρόκειται για στρατιωτικά αεροδρόμια.

Πρόσθεσε και τα αεροδρόμια Δεκέλειας και Λακατάμιας. :wink:
0 x

Επιστροφή σε “Planespotting-Monitoring”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης