Αφιερωμα στο Plane Spotting

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Για δοκιμάστε κι εδώ:
http://www.spotterswiki.com/index.php?title=Main_Page

Έχει πληροφορίες για τα spotting places στα περισσότερα μεγάλα αεροδρόμια του κόσμου, τρόπους πρόσβασης και δείγματα φωτογραφιών από κάθε σημείο (links του A.net & JP)

Για την Ελλάδα έχει μόνο την Κέρκυρα !!!!!!!!

Πάντως είναι πολύ καλό. Προσωπικά δοκίμασα τα μέρη του AMS και BRU.
 
Με μεγάλη χαρά ανκάλυψα το αφιέρωμα που έγινε την εκπομπή Κοινωνία ώρα Mega για το plane spotting στην Ελλάδα και συγκεκριμένα με τα μέλη του συλλόγου Απογείωση, κοντά στα 13 λεπτά!! Ωραία η προσέγγιση του θέματος συνοδευόμενο με τις δηλώσεις μελών του συλλόγου. :great:

Το βίντεο στην σελίδα του in.gr με τίτλο planespotters.
 
LOL... Γνωστες μορφες του Συλλογου αλλα και του forum βλεπω!
(Αλλα αν δε με δωσετε δεν θα σας δωσω :D )
 
Ποιος ειναι αυτος που λεει πως πηγε στον Παναμα?Twin otter ακουσα ε?
Καλα...τον αποστολο τον ξερω...ο αλλος?
Τα ονοματα ειναι ολα λαθος για παραπλανητικους λογους?
Μαρια Λουσου...(η δημοσιογραφος κατι ξεχασε...χαχα)

Η Μουσικη του Βιντεο απλα κορυφαια... ΤΡΥΠΕΣ rulezzzzzzzz....
 
Ωραίο το ρεπορτάζ, τελικά η τηλεόραση έχει και μερικές καλά αφιερώματα, όταν αποφασίσουν να παραμερίσουν την τρομολαγνεία :banana:
Εγώ να σταθώ λίγο στο περι νόμου για πολιτικά αεροπλάνα που αναφέρθηκε. Το κλασσικό στα Χανιά, και φαντάζομαι και αλλού, που το αεροδρόμιο είναι ταυτόχρονα και πολεμικό, και αμερικανικό, και νατοικό, και τελως πάντων η φωτογράφηση απαγορεύεται, ποιος είναι ο υπεύθυνος, και τι μπορεί να γίνει, αν εγώ για παράδειγμα κάθομαι και φωτογραφίζω τα αεροπλάνα.(Θα μου έρθει ο αμερικάνος? Ο Έλληνας? Στρατιωτικός η Αστυνομικός (λέμε τώρα).
Και το οφφ μου, ποιο το καλύτερο μέρος στα χανια για spotting?
Όσο για το σύλλογο, ας με περιμένει αν ο δρόμος μου με φέρει Αθήνα για δουλειά :D
 
Αγαπητέ Έιντζελ Αβιέσιον, η αναφορά στο ρεπορτάζ απ' όσο άκουσα αφορούσε τα πολιτικά αεροδρόμια. Τα μεικτά αεροδρόμια απαιτούν ειδικές άδειες από την ΠΑ φυσικά. Στην περίπτωση της "Απογείωσης", η φωτογράφιση έχει εγκριθεί σε κάθε επίσκεψη από το ΓΕΑ, όπως προβλέπει ο νόμος. ( Φωτογράφιση σε ξένες βάσεις απαιτεί ειδική άδεια από τις εν λόγω ξένες αρχές ). Η μέχρι σήμερα στάση του ΓΕΑ απέναντι στην "Απογείωση" μπορεί να χαρακτηριστεί σχεδόν συγκινητική και αυτό το αποδεικνύει η αγαστή συνεργασία χρόνων. Θα υπενθυμίσω για μία ακόμη φορά ότι απαγορεύεται η αυτόβουλη φωτογραφική κάλυψη στρατιωτικών αεροδρομίων. Το ίδο ισχύει και για τα μέλη της "Απογείωσης". Με χαρά πιστεύω πάντως ότι θα σε γνώριζαν τα μέλη της για να σε διαφωτίσουν επιπλέον.

δικό σας
 
seven4seven":251vjdiv said:
LOL... Γνωστες μορφες του Συλλογου αλλα και του forum βλεπω!
(Αλλα αν δε με δωσετε δεν θα σας δωσω :D )

Με pm τα υπόλοιπα μην εκτεθούμε... :p

To βιντεο υπάρχει και στο site του Εθνους:
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... id=6832839

Για το in.gr το απ' ευθείας link είναι αυτό:
http://www.in.gr/video/Default.aspx?videoID=93234
 
Top