Spotting in Athens (LGAV/ATH)

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με τo Planespotting-Monitoring
seven4seven
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): KLM
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): VHHH
x 425
Επικοινωνία:

Re: Spotting in Athens (LGAV/ATH)

Δημοσίευσηαπό seven4seven » 22 Φεβ 2013, 16:14

Στο LGAV τουλάχιστον, ποτε δεν έχει τύχει να προσαχθεί spotter στο τμημα. Εκτός κι αν, βέβαια, είχε σκαρφαλώσει στο φράχτη, οπότε πριν την ΕΛΑΣ οι ίδιοι ντόπιοι spotters θα τον είχαν ξεφωνησει. Ακόμα και στο Ελληνικο που όλοι οι παλαιότεροι μετρουσαμε μερικές προαγωγές ο καθένας, ποτε δεν θυμάμαι να είχε κατασχεθεί εξοπλισμός η φιλμ, τουλάχιστον σ εμένα προσωπικά. Τωρα, αν είναι πιο αυστηρά τα πράγματα στα τρένα, η αν ο φίλος σου είχε ξαπλώσει ανάμεσα στις γραμμές για να κάνει τέχνη με ευρυγωνιο, άλλο καπελο!

ΥΓ: Pilot 737 καλα τα λες εσυ, αλλα το να εξηγήσεις σε αστυνομικό περι ΑΙΡ θα είναι σαν να προσπαθήσεις να εξηγήσεις σε ένα περιστέρι τις αρχές της πυρηνικής φυσικής.
Τελευταία επεξεργασία από seven4seven σε 22 Φεβ 2013, 16:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
0 x
SX-793

Luz
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 33
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Luz » 22 Φεβ 2013, 16:18

Πάνω σε πεζογέφυρα ήταν,αλλά αυτό δεν είναι το θέμα.Τι θα μπορούσα να του πω εγώ του αστυνομικού εχθές;Του είπα ότι δεν υπάρχουν πινακίδες απαγόρευσης.Επέμενε να λέει ότι απαγορεύεται.Να έρθω σε κόντρα;Μπορούν να σε τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί και άντε να βρεις το δίκιο σου.Ακόμα και για εξύβριση κλπ να σε πάνε μέσα.
0 x

seven4seven
Concorde-Class
Concorde-Class
x 425
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό seven4seven » 22 Φεβ 2013, 16:22

Παραεισαι φοβισμένος. Σου ξαναλέω, εμείς που έχουμε ΛΙΩΣΕΙ στην περίμετρο του LGAV, ποτε δεν είχαμε πρόβλημα σε τέτοιο βαθμό. Ποτε. Ειδικά στο σημείο που είχες αραξει χτες, έχουμε ΧΡΟΝΙΑ ν αντιμετωπίσουμε πρόβλημα με την αστυνομία.
0 x
SX-793

Luz
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 33
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Luz » 22 Φεβ 2013, 16:33

seven4seven έγραψε:Παραεισαι φοβισμένος.

Δεν είναι φόβος,απλώς δεν έχω τα λεφτά να πληρώσω δικηγόρο....
0 x

seven4seven
Concorde-Class
Concorde-Class
x 425
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό seven4seven » 22 Φεβ 2013, 16:34

Δεν συνεννοούμαστε, αγαπητε.
0 x
SX-793

Luz
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 33
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Luz » 22 Φεβ 2013, 16:40

Καμιά ξεκάθαρη απάντηση από τη διοίκηση του Βενιζέλος για μη απαγόρευση φωτογράφησης υπάρχει;Να έχω κάτι εγγράφως.Κάτι που είχα βρει της Υ.Π.Α είναι παλιό.Αν υπάρχει κάτι πρόσφατο ας μου δοθεί να το έχω.
0 x

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AOA
x 402
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 22 Φεβ 2013, 17:46

imaginas έγραψε:Έστειλα σχετικό ερώτημα στο αεροδρόμιο και περιμένω απάντηση.

Τα πράγματα είναι πιο απλά. Πάρε τηλέφωνο στο Τμήμα του Αεροδρομίου και ζήτα τον Αξιωματικό υπηρεσίας ή ακόμα καλύτερα τον Διοικητή. Μέσα σε 1-2 λεπτά θα σε έχουν διαβεβαιώσει γι αυτά που σου λέμε. Από κει και πέρα, όποιος ξαναέρθει και σε ενοχλήσει με τις ίδιες χαζομάρες περί απαγόρευσης, απλά του λες ότι έχεις μιλήσει ήδη με το Διοικητή και καλό θα είναι να επικοινωνήσει επί τόπου με τον ασύρματό του για να ενημερωθεί σχετικά.
Ακόμα καλύτερα, αν ποτέ βρεθείς στο Αεροδρόμιο, μπορείς να περάσεις ο ίδιος από το Τ.Α. του αεροδρομίου και να πάρεις και το όνομα του Αξιωματικού που θα μιλήσετε για πάσα μελλοντική χρήση!
0 x
Γιώργος
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

http://www.air-born.gr
http://sx-reg.air-born.gr/
http://my.flightmemory.com/GP707

Luz
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 33
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Luz » 22 Φεβ 2013, 19:49

Εγώ δεν αμφισβητώ αυτά που λέτε,αλλά θέλω κάτι πιο χειροπιαστό.Τα γραπτά μένουν,τα προφορικά ξεχνιούνται αμέσως.Θα περιμένω να δω τι θα μου πουν από το Βενιζέλος.Ελπίζω να μου απαντήσουν...
0 x

Άβαταρ μέλους
LEKPO1A
Συντονιστής
Συντονιστής
x 117

Δημοσίευσηαπό LEKPO1A » 22 Φεβ 2013, 22:10

Και τη σελίδα του AIP μπορείς να έχει μαζί (είναι αεροπορική νομοθεσία) και να δείξεις... όπως και την απόφαση του 1996. Τι θα πει είναι παλιά; Δηλαδή πρέπει βγαίνει κάθε χρόνο νέα; Ισχύει εφόσον δεν έχει βγει κάτι που να την αναιρεί. :wink:
0 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
Business-Class
Business-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 55

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 23 Φεβ 2013, 16:44

Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν 2 μέρες Αθήνα και πέρασα δυο φορές από το αεροδρόμιο.
Μέρα 1.
Ρωτάω τους αστυνομικούς και μου λένε όλα ΟΚ. Έβγαλα διάφορες αλλά δε βοήθησε ο καιρός. Στο τέλος πριν φύγω πήγα προς τα ΙΚΕΑ και στο κτήριο του Factory έρχεται ένας σεκιουριτάς και αγενέστατος και με ζαλίζει. Άρχισε να μου λέει για απαγορεύσεις και ειδική άδεια το πρωί κτλ. Του είπα πως πολύ απλά δεν έχει κάποια πινακίδα που να το λέει και του ανέφερα 2-3 πράγματα αλλά άρχισε να εξοργίζεται. (Θεματάκια μάλλον με την εξουσία έχουν οι στολοφόροι) είχε βραδιάσει πλέον και έφυγα για να μη χαλάσω και τη διάθεση μου... Οπότε βραδινό πάνινκ δεν έπαιξε.

Μέρα 2.
Πάω πάνω στα σκαλοπατάκια του πάρκινκ που βλέπει τον 03L. Έβγαλα λιγα πραγματάκια και μετά πήγα πριν την αρχή της εισόδου στη στροφή πάνω μέχρι και το τέλος του δρόμου για τους πεζούς. Βλέπεις το 340 και κομμάτι του διαδρόμου. Έκατσα στην άκρη για ώρα και όλα ΟΚ. Πήγα μέσα να φάω κάτι και όταν επέστρεψα στο 10λεπτο πάνω έρχεται υπάλληλος του αεροδρομίου με βανάκι πορτοκαλί. Ευγενικό το παιδί και μου είπε ότι απαγορεύονται οι φωτογραφίες. Μετά από συζήτηση μαζί του με προώθησε στον προϊστάμενο του, όπου μου είπε σε άσχημο ύφος ότι με έχουν δει όλοι, θα με βάλουν μέσα, με είδαν τα ΕΚΑΜ!!!!;;; ότι δεν έχω άδεια, ότι μπορεί να είμαι δε ξερώ γω τι. Στο τέλος της συζήτησης μου είπε ότι πρέπει να βάλω την μηχανή μέσα και να προχωρήσω προς το αεροδρόμιο. Είπα ευγενικά στον υπάλληλο ότι δε μπορούν να με αναγκάσουν να κάνω κάτι, ούτε η αστυνομία μπορεί. Ευγενικά μου λέει δίκιο έχεις, μίλησε στον ανώτερο του και άκουγα τις φωνές από τον ασύρματο. Δε ξέρω τι έλεγε. Τέλος έφυγα για να μην έχει πρόβλημα και το παιδί. Την επόμενη φορά στην Αθήνα θα πάω να πάρω μια άδεια από την Αστυνομία ή Διοίκηση και τελείωσε η δουλειά. Ούτε τους μάγκες να κάνουμε αλλά ούτε και να δημιουργούμε προβήματα. Το θέμα απλά απότι κατάλαβα είναι ο τραμπουκισμός των "ανωτέρων", ασχέτων και ενστόλων.
0 x

Luz
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 33
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Luz » 23 Φεβ 2013, 17:12

nikosoik έγραψε:όπου μου είπε σε άσχημο ύφος ότι με έχουν δει όλοι, θα με βάλουν μέσα, με είδαν τα ΕΚΑΜ!!!!;;; ότι δεν έχω άδεια, ότι μπορεί να είμαι δε ξερώ γω τι

Σιγά μη σε είδε και το FBI.Πολύ nova βλέπει ο τύπος....Βλάκας προφανώς,αλλά αρκεί να σου χαλάσει το κέφι και τη διάθεση για φωτογράφιση...
0 x

Luz
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 33
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Luz » 01 Μαρ 2013, 10:22

Επειδή μέχρι σήμερα δεν είχα λάβει απάντηση στο ερώτημά μου,τους έστειλα ξανά το ερώτημα "αν επιτρέπεται η φωτογράφιση εκτός περίφραξης" και με παρέπεμψαν σε μια κυρία ονόματι Δελχανίδου.Μίλησα μαζί της τηλεφωνικώς και μου είπε ότι για λόγους ασφαλείας απαγορεύεται η κινηματογράφιση,και αν θέλω κάτι συγκεκριμένο να στείλω με fax το αίτημά μου και θα μου απαντήσουν....
0 x

Luz
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 33
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Luz » 06 Ιουν 2013, 11:34

Μόλις σήμερα έλαβα εγγράφως την απάντηση στο ερώτημά μου που εγγράφως είχα υποβάλλει στο Δ.Α.Α για το θέμα της φωτογράφησης.Η απάντηση τους ήταν:

"(...) δεν υπάρχει κανονισμός που να απαγορεύει τη λήψη φωτογραφιών του αεροδρομίου από επιβάτες ή επισκέπτες,για προσωπικούς λόγους και ως εκ τούτου δεν υπάρχει και σχετική εντολή για απαγόρευση από το τμήμα ασφαλείας του αερολιμένα"

Εξαιρούνται-και λογικότατο-η εμπορικού σκοπού φωτογραφίσεις/κινηματογραφήσεις.
0 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
Business-Class
Business-Class
x 55

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 06 Ιουν 2013, 17:34

Ωραίο έγγραφο! Αυτό θα μπορούσες να το στείλεις σε ένα PM ή και δημοσίως να το δούμε αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Αν όχι θα σου ήταν εύκολο να μας πεις με ποιους επικοινώνησες ώστε να λάβουμε και εμείς κάποια τέτοια απάντηση. Δίοτι όταν τον Φλεβάρη είχα κατέβει Αθήνα είχα κάποια θεματάκια...
0 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
Business-Class
Business-Class
x 55

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 04 Ιούλ 2013, 15:56

Καλησπέρα παιδιά. Να αναφέρω πως σε λιγότερο από ένα μήνα μετα από ερώτηση στον ΑΙΑ μου ήρθε επίσημη απάντηση που δεν απαγορεύει την φωτογράφιση στον χώρο του αεροδρομίου. Μάλιστα με καλωσορίζουν στο αεροδρόμιο...

Άρα Αθήνα ερχόμαστε!
0 x

Επιστροφή σε “Planespotting-Monitoring”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης