Concorde στο Ελληνικό

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

landlover

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
19/06/2007
Μηνύματα
75
Likes
0
Περιοχή
NEO ΦΑΛΗΡΟ
Το 1990 το καλοκαίρι υπηρετώντας στην βάση στο Καβούρι και φυλώντας μεσημεριανη σκοπιά είχα δει concorde να προσγειώνεται στο Ελληνικό. Θυμάμαι τότε οτι τσιμπήθηκα για να δω αν ονειρεύομαι ή με είχε βαρέσει ο ήλιος κατακούτελα αλλά η φιγούρα του είναι τόσο χαρακτηριστική που δεν πιστεύω να έκανα λάθος.


Δυστυχώς δεν θυμάμαι αν ήταν BA ή AF ή βαμμένο με άλλα διακριτικά σαν είδική πτήση.

Ξέρει κανείς κάτι σχετικό ή κάποιον τρόπο για να το ψάξω??
 
Εχει ερθει αρκετες φορες concorde στο Ελληνικο. Οι 2 τελευταιες που θυμαμαι, ηταν το 1992 για την ολυμπιακη φλογα της βαρκελωνης (α/φος της AF) και τον Οκτωβριο του 1993 για τα 60 χρονια της BA στην Ελλαδα (α/φος της ΒΑ εννοειται).

Eπισης, για δες αυτη τη φωτο και την ημερομηνια που δινει ο φωτογραφος:
http://www.airliners.net/open.file/0024603/L/
;)
 
Κατατοπιστικότατοι όλοι.

Ευτυχώς που είναι αλήθεια γιατί για ένα διάστημα αιθανόμουν λίγο σαν αυτούς που έχουν ή νομίζουν οτι έχουν δει UFO και ντρέπονται να το πούν.

Thx.
 
Χαχα πολύ ωραίο το σχόλιο για τα UFO! :D

Κοίτα το έχω ζήσει και εγώ αυτό το συναίσθημα! Ήμουν με τον πατέρα μου στο αυτοκίνητο και πηγαίναμε αν θυμάμαι καλά να αγοράσουμε μάσκες.. γιατί μετά θα πηγαίναμε θάλασσα… ή κάτι τέτοιο! Και εκεί που διασχίζαμε την παραλιακή οδό της πόλης μου(Αλεξανδρούπολη) ε κάνω μια να κοιτάξω προς τα επάνω μπας και περνάει κάνα «αεροπλανάκι» κάνα B737 κάνα ATR-72 άντε πες και καμιά φορά κάνα Avro! Για όσους ξέρουν η τελική του 07 περνάει ακριβώς δίπλα από την παραλιακή! Ε και βλέπω εγώ τώρα έναν γίγαντα!!!!! Πραγματικά τα είχα παίξει!!! Και εγώ αυτό σκεφτόμουν αν έχω παραισθήσεις! :oops:

Δεν μπορούσα να χωνέψω ότι ήρθε B747 στο LGAL!!! Από τότε όμως(καλοκαίρι του 2006 ή του 2005 αν δεν απατώμαι) δεν το έχω ξαναψάξει ποτέ! Έτσι έχω μείνει με την απορία αν όντως ήταν αλήθεια και αν ναι τι διάολο ήθελε το B747 στο LGAL??? :rolleyes:

Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη!!!

Thanks!

Α και επειδή είμαι σίγουρος ότι έχω βγει off topi :D (όπως πάντα….) ας μου πούνε οι συντονιστές τι θέλουνε να κάνουμε. Να αλλάξουμε το όνομα του ήδη υπάρχοντος topic ή να δημιουργήσω νέο???

Σημείωση: Από την πλάκα που είχα πάθει δεν είχα προσέξει απολύτως τίποτα! Ούτε λογότυπα ούτε τύπο ούτε τίποτε! Μόνο είχα δει ένα γίγαντα με μια τεράστια σκιά και 4 κινητήρες!!! !!! !!!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top