Διέλευση μπροστά από τη Σελήνη

ammonite

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
11/06/2008
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.

Με λένε Χρήστο.

Προέρχομαι από το χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας, απ’ ότι φαίνεται όμως τα ενδιαφέροντα μας κάπου διασταυρώνονται. (διασταυρώνονται μεταφορικά και κυριολεκτικά!). Με ενδιαφέρουν οι διαβάσεις αεροπλάνων μπροστά από Ήλιο – Σελήνη. Πρόσφατα μάλιστα έπιασα και το πρώτο μου ‘πέρασμα’ μπροστά από το σεληνιακό δίσκο. (βλ. photo) Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Υπάρχει τρόπος να μάθω το όνομα του αεροδιαδρόμου που περνάει πάνω από το σπίτι μου? Μένω στο Χαλάνδρι. Ο προσανατολισμός του σπιτιού μου είναι νότιος. (βλέπω ανατολή – μεσουράνηση – δύση του Ήλιου). Τα αεροπλάνα έχουν πάντα κατεύθυνση ανατολικά (Προφανώς προς το Ελ. Βενιζέλος) και από το σημείο που είμαι, όταν διέρχονται από μπροστά μου είναι σε ύψος 50 περίπου μοίρες πάνω από τον ορίζοντα. Από αυτό το χάρτη που βρήκα, υποψιάζομαι ότι ο αεροδιάδρομος ίσως είναι ο UR193
http://www.alxd.gr/AirData/charts/BoundaryXartis.jpg

2) Αν υποθέσουμε ότι τα περισσότερα (αν όχι σχεδόν όλα) από αυτά τα αεροπλάνα έχουν προορισμό το Ελ. Βενιζέλος, από πού μπορώ να μάθω τις ώρες άφιξης στο αεροδρόμιο? (για τα αεροπλάνα του συγκεκριμένου αεροδιαδρόμου πάντα.)


Βοηθήστε βρε μάγκες! Όποτε στήνω το τηλεσκόπιο και περιμένω δεν περνάει τίποτα. Όταν ποτίζω τα λουλούδια, τότε περνάνε όλα! :wall:

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=6290
 
1) Καλως ηρθες στην παρεα!
2) Εισαι ΗΔΗ ενας τυχερος ανθρωπος, γιατι σου εκατσε τουλαχιστον μια (θεϊκη η φωτο, BTW). Εγω και μερικοι αλλοι, το κυνηγαμε χρονια...
3) Καλυτερα να παρακολουθεις τις κινησεις στον αεροδιαδρομο που περναει πανω απο την Αττικη (δεν αφορα αεροπλανα που κινουνται απο/προς το LGAV), και σε συναρτηση με την θεση του φεγγαριου, μπορεις να υπολογισεις ποτε υπαρχει περιπτωση να σου κατσει.Η γενικη κατευθυνση ειναι ΒΔ-ΝΑ και ειδικα τωρα το καλοκαιρι εχει αρκετη κινηση. (Το ονομα του συγκεκριμενου α/δ μου διαφευγει).
4) Τεχνικα δεν θα σου πω, γιατι αν κρινω απο τη φωτο εχεις ηδη γνωσεις και εξοπλισμο
5) Για την ιστορια, το αεροπλανο στην φωτο σου ειναι Boeing 757-200

Φιλικα
 
seven4seven thanks!

Δηλαδή αυτός ο αεροδιάδρομος που περνά πάνω από την Αττική δεν καταλήγει στο Ελ. Βενιζέλος? Υπάρχει περίπτωση να βρω κάπου τις ώρες που διέρχονται απο αυτόν τα αεροπλάνα όταν βρίσκονται πάνω από το λεκανοπέδιο?
:?:
 
ammonite":1ra77m47 said:
Τα αεροπλάνα έχουν πάντα κατεύθυνση ανατολικά (Προφανώς προς το Ελ. Βενιζέλος) και από το σημείο που είμαι, όταν διέρχονται από μπροστά μου είναι σε ύψος 50 περίπου μοίρες πάνω από τον ορίζοντα. Από αυτό το χάρτη που βρήκα, υποψιάζομαι ότι ο αεροδιάδρομος ίσως είναι ο UR193
http://www.alxd.gr/AirData/charts/BoundaryXartis.jpg

Όπως ανέφερε και ο seven4seven, τα αεροσκάφη που πετούν σε κάποιο αεροδιάδρομο πάνω από την Αθήνα δεν κατευθύνονται προς το Ελ. Βενιζέλος. Τα α/φ που ακολουθούν το ίχνος ενός αεροδιάδρομου βρίσκονται συνήθως σε ένα ύψος 30.000-40.000 ποδών, οπότε μιλάμε για αεροσκάφη που απλώς υπερίπτανται της Αθήνας και του ελληνικού εναέριου χώρου γενικότερα: π.χ. μπορεί να πρόκειται για ένα αεροσκάφος που πηγαίνει από την Ρώμη στην Μαλαισία ή από το Τελ-Αβίβ στην Νέα Υόρκη κ.ο.κ. Τα αεροσκάφη που προσεγγίζουν το αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος πετούν σε πολύ χαμηλότερη ύψη (όντας σε πορεία καθόδου) και βρίσκονται εκτός ίχνους αεροδιαδρόμου. Απλά εκτελούν ελιγμούς ακολουθώντας τις οδηγίες των ελεγκτών της προσέγγισης Αθηνών.

Οι αεροδιάδρομοι που περνούν πάνω από την Αθήνα είναι ιδιαίτερα πολυσύχναστοι και αεροπλάνα διέρχονται καθ' όλη τη διάρκεια του 24ωρου (δεν υπάρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα πτήσεων). Μην ξεχνάς όμως πως ο αεροδιάδρομος δεν είναι απλώς μια νοητή ευθεία οπότε μην περιμένεις να δεις τα αεροσκάφη να διέρχονται το ένα πίσω από το άλλο! Οι αεροδιάδρομοι είναι νοητές επιφάνειες (ή μάλλον καλύτερα νοητά "κουτιά") πλάτους αρκετών μιλίων όπως και ύψους αρκετών χιλιάδων ποδών, οπότε τα αεροσκάφη κινούνται μέσα σε αυτό το χώρο, το ένα παράλληλα στο άλλο ή το ένα κάτω-από το άλλο. Τέλος, πολλές φορές τα αεροσκάφη που διέρχονται πάνω από την Αθήνα δεν ακολουθούν απαραίτητα το ίχνος κάποιου αεροδιαδρόμου αλλά μια direct πορεία μεταξύ 2 σημείων, μετά από άδεια των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας.
 
Αγαπητέ ammonite, ο νόμος της ζωής ταύτης σε αναγκάζει να έχεις συνεχώς το βλέμμα σου προς τον ουρανό. Έχοντας υπόψη σου ότι η φωτογραφία που ανέβασες ίσως και να αποτελέσει και την μοναδική καταγραφή του γεγονότος που αγαπάς (εκ της ερεύνης αποτελέσματα στατιστικής), σου μένει απλά η χαρά του να μένεις πάντα σε εγρήγορση και χωρίς αυτό να κυριαρχεί επί των λοιπών αναγκών της επί Γης ζωής σου. Η φύση που αναζητά και αυτή να ξεδιψάσει είναι ακόμα μαζί σου σε αυτό τον Πλανήτη. Διασκέδασέ το.

δικός σου
 
Αααααπίστευτη φωτογραφία!!! :great:
 
Παιδιά thanks. Τώρα κατάλαβα τι παίζει. Πάντως ο συγκεκριμένος αεροδιάδρομος έχει αρκετή κίνηση. Να φανταστείτε ότι τα αεροπλάνα της παρακάτω φωτογραφίας τα τράβηξα σε ένα απόγευμα!

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=6040
 
Αγαπητέ payneful_tales, αυτό που μου λες είναι να μην καρφώνομαι στο δέντρο γιατί θα χάσω το δάσος...
Thanks... Είναι χρήσιμη η συμβουλή. Απλά συνηθίζω να παθιάζομαι με ότι καταπιάνομαι...
:mrgreen:
 
Φιλε ammonite για πέσμου μια k τους αριθμούς του joker :p Καταπληκτικές οι φωτό by the way. Σε κάνουν να θέλεις να τραγουδήσεις το "νια νια νια ζήλια ζήλια ζήλια" :with:
 
Top