Planespotting Statistics

flying Doc

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
22/04/2007
Μηνύματα
1.771
Likes
181
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EBBR
Έχοντας περίπου 4 χρόνια στο hobby κάθησα κι έκανα τη στατιστική μου.

Από τις 2-9-2006 που έβγαλα την πρώτη μου φωτογραφία, μέχρι σήμερα έχω τα εξής:

19.791 φωτογραφίες αεροπλάνων (military + civilian)
1945 Unique Registrations (δεν υπολογίζω τα στρατιωτικά, private και των αερολεσχών)
316 Αεροπορικές εταιρίες (Βάση ICAO/IATA codes). Περιλαμβάνονται ενεργείς και defunctioned, όπως κι εταιρείες που άλλαξαν όνομα όπως η SN Brussels που έγινε Brussels Airlines και η δική μας ΟΑ που έγινε νΟΑ
87 Χώρες
Έχω φωτογραφίσει σε 22 αεροδρόμια (5 Ελληνικά, 2 Αμερικανικά, 15 Ευρωπαϊκά)

Από τα 1945 αεροπλάνα που έχω φωτογραφίσει, έχω πετάξει με τα 53.

Από τις φωτογραφίες μου, οι 544 ανέβηκαν στο airpics.net
5 ανέβηκαν στο Planepictures.net
1 ανέβηκε στο Jetphotos.net
29 ανέβηκαν στο airpics.com (σταμάτησα)
14 ανέβηκαν στο planespotters.net (σταμάτησα)

Equipment Used : Canon 400D
EF-S 18-55
EF 28-80
EF 70-300
EF-S 18-200 IS
 
Ας βάλω και'γω τα δικά μου:
Από τις 04/02/2011 που έβγαλα την πρώτη μου φωτογραφία(με φωτογραφική)μέχρι σήμερα έχω τα εξής:

93 φωτογραφίες αεροπλάνων(μόνο επιβατικών)
Νομίζω ότι όλες οι αεροπορικές είναι ενεργές
Έχω φωτογραφίσει(με φωτογραφική)σε 1 αεροδρόμιο(SKG)

Από τις φωτογραφίες μου καμία δεν ανέβηκε πουθενά

Φιλικά

Δημήτρης
 
Φυσικά και με φωτογραφική έβγαλες τις φωτογραφίες. Αν τις έβγαζες με τηγάνι θα ήταν θαύμα της τεχνολογίας. Όσο για τα υπόλοιπα, επειδή τυγχάνει να ξέρω κάααααατι παραπάνω από τους άλλους :mrgreen: , θες πολύ δουλειά ακόμα κι όλοι εδώ μεσα είμαστε έτοιμοι να βοηθήσουμε τον κάθε νέο που θέλει να μπει στο hobby.

from Jimis Από τις φωτογραφίες μου καμία δεν ανέβηκε πουθενά(φάτε την σκόνη μου :mrgreen: )

Ούτε καν στο gallery του a.gr. Nα σε προβληματίσει αυτό.
 
Κάνω μια μικρή διόρθωση από την τελευταία φορά που μπήκα εδώ μέσα.

19.870 φωτογραφίες
1950 Unique registrations
61 τύποι αεροσκαφών

10 φωτογραφίες στο Planepictures.net
1 φωτογραφία στο Jetphotos.net
549 φωτογραφίες στο airpics.net

Το έργο της καταγραφής συνεχίζεται. Μόλις τελειώσω, θα παραθέσω πιο αναλυτικά δεδομένα με αεροδρόμια, τύπους, μοντέλα κλπ (υπολογίζω περίπου ενα με δύο μήνες, διάστημα στο οποίο θα προστεθούν κι άλλα αεροπλάνα κι αεροδρόμια στη συλλογή μου, κι ελπίζω και νέες φωτογραφίες στις ως άνω φωτογραφικές βάσεις δεδομένεων ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ στο πολυπόθητο airliners.net)
 
Και εις ανωτερα! Μιαν ερωτηση: πως οργανωνεις τις φωτο σου ωσστε να ξερεις ανα πασα ωρα που εχεις απο το ταδε αεροδρομιο η το ταδε αεροπλανο;
 
Ευχαριστώ Ηλία για την ευχή. Λοιπόν, έχω ένα εξωτερικο σκληρό μόνο γι αυτή τη δουλειά. Οι φωτογραφίες είναι οργανωμένες σε φακέλους ανά έτος. Μέσα σε κάθε "ετος" είναι σε φάκελο με όνομα "ημερομηνία -αεροδρόμιο"

Ο φίλος xristos μου έστειλε ένα excel αρχείο, στο οποίο έχω καταγράψει ΚΑΘΕ αεροπλάνο (χώρα-τύπος-registration-cn-ονομα-εταιρία-αεροδρόμιο κλπ) με την ημερομηνία που φωτογραφήθηκε. Έτσι, αν θελω να βρω ένα αεροπλάνο, πάω στον αντίστοιχο φάκελο στον σκληρό και voila !
 
Να τις εκατομυριοποιήσεις..... :D , μήπως υπάρχει κάποιο πιο δυνατό πρόγραμμα, γιατί το excelάκι θα τα παίξει αν του βάλω δεδομένα από 06/11/1987 που πρέπει να είναι η πρώτη μου φωτογραφία από τη γιορτή Αεροπορίας στο Τατόι......... :rolleyes:
 
κατ'αρχας εχεις ισως τη καλυτερη profile pic σε ολο το φορουμ, ποτε δε φανταζομουν οτι θα βρησκα ενα totenkopf εδω..!

ηθελα να σε ρωτησω, το αρχειο excel που αναφερεις υπαρχει περιπτωση να το βρουμε και μεις απο καπου??
 
@ Noissete. Σου απάντησα

@ Dionysis Λυπάμαι, δε μπορώ να το δώσω. Δεν είναι δικό μου, οπότε δε γινεται τίποτα. Πάντως εύκολο είναι να κανεις κατί τετοιο. Όσο για το profile pic.... :mrgreen:
 
Top