DVB-T usb stick για λήψη ADSB

  • Thread starter Luz
  • Ημερομηνία δημιουργίας

Luz

V.I.P.-Class-Member
Εγγραφή
02/12/2007
Μηνύματα
1.188
Likes
69
Περιοχή
Περιστέρι
Website
www.luz.gr
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
TWITTER
elspoterdeavion
Έχω αγοράσει ένα usb stick DVB-T για λήψη σήματος ADSB.Το τοποθετώ στο φορητό Η/Υ,στην usb,έχω εγκαταστήσει το κατάλληλο λογισμικό,κι ενώ πιάνει αρκετά α/φη σε ικανοποιητική απόσταση από το σημείο μου (είμαι χαμηλά) κάθε λίγο και λιγάκι ο Η/Υ σφυρίζει κι εμφανίζει το εικονίδιο για ασφαλή αποσύνδεση της συσκευής.Χωρίς φυσικά να το θέλω.Αυτομάτως σταματάει τη λήψη σήματος,και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση του RTL 1090 για να λειτουργήσει ξανά.Και μετά από λίγο τα ίδια...Τα έχει "παίξει" ο ο δέκτης ή είναι πρόβλημα του software;
 
Xωρίς να ξέρω τίποτα από δέκτες και A-DSB πιστεύω ότι αυτό συμβαίνει επειδή τραβαέι πολύ ρεύμα από τη USB και έτσι αναγκάζεται να τον κόψει. Αυτό συμβαίνει συχνά σε δίσκους.

Προτείνω να βρεις μια από τις USB που είναι 2(στο PC) σε 1 (στη συσκευή) -η οποία χρησιμοποιείται σε μεγάλους εξωτερικούς σκληρούς- οπότε μπορεί να πάρει πιο πολύ ρεύμα.
Αλλά και μία εγκατάσταση-εγκατάσταση όλων των εμπλεκομένων (ακόμα και των drivers των USB) ίσως να βοηθούσε.
 
Οι 2 usb που το βάζω,και κάνουν το ίδιο πράγμα,είναι USB3 αλλά δεν ξέρω περισσότερα γι'αυτές...
 
Top