Aviation goodies - (Safety Cards, Sticker, Poster, Coins...)

Re: [Z] Ελληνικές κάρτες ασφαλείας (safety cards)

bump.png


Μετα απο σχεδον 2 χρονια...

:thx:


Στέφος":1udffla2 said:
Καλημέρα!

Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι η αναζήτηση μου συνεχίζεται.. Επίσης και airline issued καρτ ποσταλ ή και ό,τιδηποτε έχει ένα logo ελληνικής αεροπορικής εταιρείας πάνω του!

Ευχαριστώ και πάλι

Φιλικά



Αλκιβιάδης":1udffla2 said:
Καλησπέρα!

Είμαι στην αναζήτηση ελληνικών και κυπριακών safety cards, για την επέκταση της συλλογής μου. Όποιος έχει και προσφέρει, παρακαλείται να με στείλει ένα ΠΜ, με λεπτομέριες, φώτο και τιμή! Η συλλογή περιλαμβάνει ήδη 66 (edit 10JUN2015: ο αριθμος δεν ισχυει πλεον!) διαφορετικές κάρτες αυτή τη στιγμή, που σημαίνει ότι δεν θα μπορέσω να αποδεχτώ Ο,ΤΙ πρόταση γίνει!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Φιλικά

Aλλο ενα ευχαριστω!

Φιλικα,
Στεφος
 
Να και η μικρή μου συλλογή από safety cards:

Sunshine helicopters /Astar 350B(1)

Germanwings /A319, 2009issue(3)/ A319-112, 2013issue(1)

Aegean airlines / A320-200, 2010issue(4)/ A320-200, 2012issue(3)

Lufthansa / Airbus 340-600, 2012issue(2)

United Airlines / Airbus 319, 2013issue(1)/ Boeing 757-300, 2012issue(1)/ Boeing 767-400, 2011issue(1)

Mesa Airlines / Crj100/200, 2012issue(1)

Olympic Air / Airbus 319, 2009issue(1)

Astra Airlines / Bae 146, 2010issue(1)

Germania / Boeing 737-700, 2013issue(1)

Air Berlin / Boeing 737-700, 2009issue(1)

Easyjet swiss / Airbus 319/320, 2009issue(2)

Easyjet / Airbus 319/320, 2009issue(2)

Cyprus Airways / Airbus 319, 2009issue(2)/ Airbus 319 5B-DCF, 2009issue(1)/ Airbus 320, 2007issue(1)/ Airbus 320 5B-DCG, 2010issue(1)/ Airbus 330-200, 2009issue(1)

Air China / Airbus 330-200 (1)

Skywork / Dash 8-400Q (1)/ Dornier 328 (1)

Danube Wings / Atr 42/72 (1)
 

Attachments

  • DSC_0002.JPG
    DSC_0002.JPG
    257,8 KB · Προβολές: 8.437
Αγαπητοι φιλοι, εδω μια λιστα με τις καρτες ασφαλειας που ψαχνω (στις κυπριακες υπαρχει ενα κενο στις πιο παλιες).

Οποιος εχει καποια απο αυτες και μπορει να την αποχωριστει, ας επικοινωνησει μαζι μου μεσω ΠΜ!

Εαν υπαρξει καποια αλλαγη απο μερους μου θα ανανεωθει αμεσα.

Ευχαριστω πολυ!

Φιλικα
Στεφος
 

Attachments

  • missing safety cards.xls
    28 KB · Προβολές: 142
Γεια χαρά!
ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ
καπελάκι τζόκεϋ Aegean Airlines (με θρυμματισμένο πλαστικό στο γείσο)
και καπελάκι τζόκεϋ Brussels Airlines
Μόνο με ΠΜ
Γεράσιμος
 
Πριν λίγο διάστημα, είχε προσγειωθεί απο CDG, για πτήση charter ένα B733 της ASL, στο ταπεινό μας αεροδρόμιο εδώ στην Θεσσαλονίκη, έτσι πείρα το θάρρος, ανέβηκα τα σκαλιά και ζήτησα από την ιπτάμενη, ένα safety card για την συλλογή μου, προσέξτε ένα, όχι δύο, αυτός ο καλός άνθρωπος άνοιξε το bin και μου έδωσε έξι! Είναι αυτά στην εικόνα που παραθέτω από κάτω, το ένα το κρατάω τα υπόλοιπα πέντε τα ανταλλάσσω με άλλα που δεν έχω, όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.
 

Attachments

  • DSC_0003.JPG
    DSC_0003.JPG
    215,2 KB · Προβολές: 7.457
bump.png


Μετα απο ενα χρονο και πλεον, απο την τελευταια μου αναρτηση, ανανεωνω το ενδεικτικο της αναζητης μου. Ειδικα ψαχνω απο το ATR της Οlympic AIR αλλα και SkyExpress (εδω ψαχνω πιο πολλες καρτες).

Οποιος θελει και εχει να προσφερει κατι, ας στειλει ενα ΠΜ, παρακαλω!

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Φιλικα
Στεφος
 
Ελεω συγκεκριμενου λογου. :wall:

Ολες οι καρτες που προτεινω για ανταλλαγη ειναι ή καινουριες, ή σε αριστη κατασταση.

Αν οχι, το σημειωνω ή επισημαινω τις ατελειες με φωτογραφια, την οποια καθε φορα στελω, ουτως ή αλλως. Θα παρακαλουσα λοιπον, οταν κανετε μια προσφορα για ανταλλαγη, να εχετε την ευθιξια ή να προσφερετε καρτες σε αναλογη κατασταση, ή να με ενημερωνετε οτι η καρτα ειναι καπως "πατσαβουρι", για να κρινω και να παρω την αποφαση εαν την θελω ή οχι. Δεν ειναι τιμιο να σας στελνω καρτα, δυσευρετη, σε αριστη, αψεγαδιαστη κατασταση, και να με στελνετε ενα διελυμενο "κατι". Τι να το κανω αν το sickbag που συνοδευε την καρτα ηταν αψεγαδιαστο. Χιλιες φορες να την πουλησω στο ebay και να μην παρω μια ελληνικη καρτα που ψαχνω, παρα να μεινω με την "χαρα" στο χερι.. Οι συλλεκτες εδω μεσα μαι καταλαβαινουν.

Η εντιμοτητα και ο σεβασμος αναμεσα στα μελη θα επρεπε να ειναι αμοιβαιος και να υπαρχει γενικως, οχι μονο απεναντι σε μενα. Ναι αισθανομαι εξαπατημενος, και γιαυτον τον λογο καθομαι και γραφω αυτο το κειμενο! Δεν ειναι θεμα εγωισμου! Ειναι θεμα ελλειψεως ευθιξιας και ευθυτητας απο καποια μελη!

Γιαυτον τον λογο, θα παρακαλουσα, οποιος εχει να προσφερει κατι, να το κανει μονο εαν ειναι σε αντιστοιχα καλη κατασταση.

Ζητω συγγνωμη για αυτην την off topic παρεμβαση μου.

Φιλικα
Στεφος
 
Μετά από μια πρόσφατη μου εμπειρία, νιώθω εξαπατημένος, και αποδέκτης μιας ψεύτικης υπόσχεσης. Αυτό με ωθεί στο να γράψω τα παρακάτω, για κανέναν διαφορετικό λόγο, πέρα του να προειδοποιήσω, μέσω αυτής μου της εμπειρίας, τα μέλη τα οποία ανταλλάσουν safety cards ή διάφορα καλούδια, όπως αρέσει σε κάποιους να τα αποκαλούν.

Πρόσφατα λοιπόν, έρχομαι σε συμφωνία με έναν κύριο, στον οποίο θα έστελνα μια safety card την οποία αναζητούσε, κι ο οποίος θα μου έστελνε τρεις ''διαφορετικές'' safety cards. Βρίσκω λοιπόν την κάρτα που ήθελε και του την στέλνω. Μου στέλνει κι αυτός τις τρεις ''διαφορετικές'' δικές του. Πρώτα λοιπόν, λαμβάνω εγώ τις κάρτες μου, όμως προς έκπληξη μου, μια από τις κάρτες ήταν διπλή, δηλαδή, οι δύο από τις τρεις κάρτες ήταν ίδιες. Ενημερώνω τον κύριο, ο οποίος μου απαντάει, πως έκανε λάθος κι ότι θα μου έστελνε την σωστή κάρτα. Την επομένη, λαμβάνει κι αυτός την κάρτα του, η κάρτα ήταν τσαλακωμένη σε κάποια σημεία, ως αποτέλεσμα, μου λέει ότι η κάρτα του ήταν ''κουρασμένη''. Συμφωνώ απολύτως με τον κύριο, και με την πρώτη ευκαιρία, του στέλνω δύο ίδιες κάρτες ατσαλάκωτες. Συνολικά λοιπόν ο κύριος πήρε τρεις ίδιες κάρτες, η μία τσαλακωμένη, και οι άλλες δύο ατσαλάκωτες και τσίλικες, προσέξτε, όχι μία αλλά τρεις. Ο κύριος, επαναλαμβάνω πως έλαβε την κάρτα που ήθελε, συνολικά τρείς φορές!

Η κάρτα που μου χρώσταγε, φυσικά και δεν έφτασε ποτέ, κι αντί αυτού ο κύριος αυτός, εξέφρασε την δυσαρέσκεια του σε αεροπορικό φόρουμ, το οποίο δεν ονομάζω. Είναι κρίμα, μόλις σου πούνε ότι κάτι δεν τους άρεσε, να τρέχεις σαν τον Μ@&Α*! να ικανοποιήσεις την επιθυμία τους, όμως στο τέλος η ρόδα να γυρίζει, κι ο υποτιθέμενος αδικημένος, να είσαι εσύ ο ίδιος.

Χίλιες φορές, να λάβω την κάρτα που συμφώνησα, έστω και σε μία κουρασμένη έκδοση της, παρά να μην την λάβω καθόλου. Άλλωστε όπως γράφει κι ένα μέλος πιο πάνω, και συμφωνώ απόλυτα μαζί του, πρέπει να είμαστε έντιμοι και να σεβόμαστε τα υπόλοιπα μέλη.

Γιαυτό λοιπόν, όταν λέμε σε κάποιον ότι θα του στείλουμε κάτι, πρέπει να του στέλνουμε αυτό που του υποσχεθήκαμε, και όχι κάτι διαφορετικό.

Πολύ προσοχή λοιπόν, τι ανταλλάζουμε και με ποιους. Γνωρίζω ότι αυτά που έγραψα, είναι για το trash area.

Συγγνώμη που σας κούρασα, θα βάλω φωτογραφία της συλλογής μου η οποία σιγά σιγά μεγαλώνει!
 
To oλο θεμα το μετεφερα στα ΠΜ, ωστε να μην ενοχλησουμε εδω τα υπολοιπα μελη, παραβαινοντας και τους κανονες του φορουμ, αλλα δω και μερες, αλλα το μελος μεχρι σημερα αρνειται πεισματικα να απαντησει. Τα συμπερασματα δικα σας... Θα παρακαλουσα τους συντονιστες να διαγραψουν τουλαχιστον τις δικες μου 2 τελευταιες αναρτησεις, καθαριζοντας το νημα, αν αναμονη απαντησης του μηνυματος μου απο το μελος...

Φιλικα
Στεφος
 
Top