Γραμματόσημα αεροσκαφών

gioair

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
20/09/2006
Μηνύματα
63
Likes
0
Καλησπέρα!
Μήπως γνωρίζει κανείς που υπάρχει συλλογη γραμματοσήμων με τα α/φη τησ ΟΑ και όχι μόνο?????
 
καλη ιδεα σου
θα ηθελα και γω κατι τετοιο (θα παω να το κοιταξω στο Μοναστηρακη καποια Κυριακη)
 
gioair":25wqnu26 said:
Μήπως γνωρίζει κανείς που υπάρχει συλλογη γραμματοσήμων με τα α/φη τησ ΟΑ και όχι μόνο?
Ελληνικά γραμματόσημα με αεροπορικά θέματα γνωρίζω τα εξής:


1. ΠΟΛΙΤΙΚΗ & ΓΕΝΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ

1966 - Υπερατλαντικές πτήσεις ΟΑ
Δρχ 6: κάτι σαν B-707

1980 - Επέτειοι & Γεγονότα
Δρχ 12: Αερολέσχη Θεσσαλονίκης - Cessna

1982 - Επέτειοι & Γεγονότα:
Δρχ 30: ελεύθερη σύνθεση για τα 25 χρόνια ΟΑ με
υποτιθέμενο A300 (?)

2. ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ

1968 - Πολεμική Αεροπορία
(3 γραμματόσημα: 2 συνθέσεις, ένα με F-104)

1980 - Επέτειοι & Γεγονότα
F-4

1999 - Ενοπλες Δυνάμεις
Mirage-2000, CL-215, F-16

Επίσης τα παλιά γραμματόσημα αεροπορικού ταχυδρομείου (πριν το 1960) έχουν μικρές παραστάσεις αεροπλάνων της εποχής.
 
Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να τα βρώ????
 
Αν εισαι στην Αθήνα είναι σχετικά εύκολο, στα καταστήματα γραμαμτοσήμων για συλλέκτες. Αυτά είναι συγκεντρώμένα σχεδόν όλα σε 2-3 σημεία στο κέντρο των Αθηνών. Ίσως να μην τα έχει όλα κάθε κατάστημα. Επίσης στο Μοναστηράκι (προς Θησείο), Σάββατο ή Κυριακή πρωί.
 
Νομιζω οτι επι εποχης ΕΕΕΣ υπηρχε κατι σχετικα με την εταιρεια - πριν πολλα χρονια ειχε παρει το ματι μου σε καταστημα εδω περα (MUC) και μου ειχε κανει εντυπωση, αλλα τοτε δεν ειχα ενδιαφερον (ουτε και τωρα) για γραμματοσημα με αεροπορικες εταιρειες..
 
Βρήκατε το αδύνατό μου σημείο!!!Συλλέγω γραμματόσημα από μικρό παιδί.Έχω αρκετά αεροπορικού ενδιαφέροντος αλλά δεν τα έχω εδω στα Γιάννενα,τα έχω στην Παραμυθιά.Όταν πάω θα τα φωτογραφήσω και θα τα ανεβάσω τα δείτε.Αυτά που θυμάμαι τώρα είναι ελληνικά,ρώσικα,ένα από Τανζανία και διάφορα άλλα δεν τα θυμάμαι τώρα.
 


Ένα όμορφο γραμματόσημο κυκλοφόρησε η Κύπρος στις 10 Σεπτεμβρίου για τα 75 έτη από την ίδρυση του ICAO.
 
Top