Olympic Mini Van

ronnie

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
29/10/2012
Μηνύματα
16
Likes
6
Γεια σας.

Ειμαι λατρης των κλασικων αυτοκινητων, αλλα εχω και μεγαλη αδυναμια σε οτιδηποτε μηχανοκινητο. Απο μικρος ειχα μεγαλο ενδιαφερον για τα αεροπλανα. Πεταξα πρωτη φορα στην ηληκια των 14 ημερων!

Προσφατα αγορασα ενα απο τα Μινι βαν της Ολυμπιακης, το οποιο θα ανακατασκευασω. Το ειχα καημο απο πιτσιρικος οταν τα εβλεπα στο Ελληνικο.

http://i63.photobucket.com/albums/h139/ ... 012459.jpg

Ενα απο τα 44 που ειχε η Ολυμπιακη σε διαφορα αεροδρομια, και απο τα ελαχιστα που γλυτωσαν την ανακυκλωση. Πριν λιγο καιρο στειλαν για ανακυκλωση καποια οχηματα που τα ειχαν βαλει στην ακρη στον Δυτικο Αερολιμενα, για ενα μελλοντικο Μουσειο. Απο αυτα βαλαν στην ακρη 4-5 οχηματα, μεταξι τους και ενα βανακι σαν το δικο μου, σε αθλια κατασταση.

http://i63.photobucket.com/albums/h139/ ... 24x768.jpg



Απο τοτε που το πηρα εχω αρχισει μια συλλογη με αντικειμενα τη εταιριας. μαζι με το αυτοκινητο μου δωσαν και ενα μπουφαν απο το προσωπικο συντηρησης. Αγορασα μερικα Safety Cards, μερικα καρτ ποσταλ αλλα δεν μου αρκουσαν. Η τελευταια μου αγορα που ειναι και η πιο χορταστικη, ειναι μερικα τρολευ σερβιρισματος της Ολυμπιακης Αεροποριας.

http://i63.photobucket.com/albums/h139/ ... 2x1024.jpg

Ειναι ωραια αντικειμενα. Αν ειχαν στομα θα ειχαν σιγουρα τρομερες ιστοριες να πουνε, απο της ενδοξες μερες της Ολυμπιακης.
 
Πολύ καλή κίνηση...


Μήπως έχεις τον αριθμό πινακίδας? ή ακόμα καλύτερα τον αριθμό πινακίδας του μπλε που είναι παρατημένο σε κακά χάλια?


Ο πατέρας μου όταν ήταν σε ενεργεία στην ΟΑ ήταν ο μόνος που οδηγούσε το τελευταίο mini που είχε μείνει στην κίνηση... Έχω περάσει πολλές ώρες μέσα σε αυτό...
 
welcome Γιον και απο δω .
Εχω εναν φιλο στην Ηλιουπολη που δουλευε στην τεχνικη βαση της ΟΑ και οταν ειχε ενδιαφερθει και ο προηγουμενος κατοχος του (κπ)μου ειχε πει οτι μαλλον προκειται για ενα που το ειχαν ανακατασκευασει (μην φανταστεις τιποτα σπουδαιο)πριν πανε στο Βενιζελο.
Επισης θυμαμαι οτι κυκλοφορουσε ενα mini στο Βενιζελο που μετα την εξαγορα απο την Mig χαθηκε .Θυμαμαι επισης οτι ειχαν μαζεψει τονους απο εφοδια και αυτοκινητα στην τεχνικη βαση και ερχοντουσαν εταιριες ανακυκλωσης και τα επαιρναν (ειχε μεγαλα σχεδια τοτε για την οα)

Στο χασανι (νομιζω ετσι λεγοταν )που πηγαιναμε και περναμε της στολες μας θυμαμαι οτι υπηρχαν πολλα , μα παρα πολλα εφοδια της ΟΑ αναμεσα τους και μερικα μινι .Δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα παντως το χασανι ειναι στο Ελληνικο στον δρομο που παμε για το ΚΤΕΟ ,πριν το ΚΤΕΟ αριστερα και ακολουθα τον δρομο (φαντασου πισω απο την αμερικανικη βαση ).

Παντως θα κανω καμια βολτα εκει που εχει τα παρατημενα εφοδια η ΟΑ και αν βρω κατι θα στο στειλω
 
Εντύπωση προκαλεί οτι το αυτοκινητάκι φοράει πέλμα ελαστικών χειμώνα!!!! Από καμιά Καστοριά κατέβηκε ίσως?
 
Δεν ειναι χειμωνιάτικα. Κατι αρχαία Goodyear GT 70 ειναι. Εχω έτοιμη άλλη τετράδα με βαμμένες ζάντες και Good Year All Weather Ελληνικής κατασκευής.
 
Καμιά εξέλιξη? Δώσε φωτό στο λαό...
 
Μπηκε το μοτερ και το εσωτερικο.



 
Σε λιγο καιρο το αυτοκινητο θα ειναι επιτελους ετοιμο.

Θα ερθουν καποιοι δημοσιγραφοι απο ενα αγγλικο περιοδικο αυτοκινητου για να γραψουν ενα αρθρο για το βαν.

Ξερει κανεις που μπορω να απευθυνθώ για να γινει οργανωθει μια φωτογραφηση μαζι με το 747 του Ελληνικου?
 
Top