Οχι μονο στον αερα,αλλα το νου μας και στο τιμονι !!!

Εδώ όλα τα θέματα που θέλετε να... συζητηθούν
Άβαταρ μέλους
OveLix
First-Class
First-Class
x 367

Δημοσίευσηαπό OveLix » 03 Δεκ 2006, 11:14

Όπως λέω και εγώ σε κάθε επιβάτη που μπαίνει στο αυτοκίνητό μου "Στο αυτοκίνητο αυτό ισχύει ότι και στο αεροπλάνο: Προσδεθείτε και μην καπνίζετε". :)
0 x
Are we clear of that Cessna?
------------------------------------
Λευτεριά στο Πέιτον Πλέις

Άβαταρ μέλους
connie
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό connie » 03 Δεκ 2006, 17:37

Και εγω ειμαι υπερ της ζωνης και φανατικα μαλιστα.
Μπορει να γελασετε αλλα φοραω ζωνη και στο πισω καθισμα.Ξερετε ποσο επικινδυνο ειναι να μη φορανε οι πισω ζωνη;Ειναι τετοιες οι επιταχυνσεις που αναπτυσσονται σε περιπτωση ατυχηματος που οι πισω φευγουν απο το μπροστινο τζαμι αφου εχουν διαλυσει τους μπροστα και ας φορουσαν ζωνη(αυτοι που καθονταν μπροστα εννοω).
Το κακο ειναι οτι η "μαγκια" του Ελληνα δεν εχει ορια.Συζητουσαμε στη δουλεια πριν απο κανα δυο χρονια το θεμα αυτο και λεγαμε πως πλεον,θες δε θες,φορας ζωνη γιατι τα καινουρια αυτοκινητα ξεκινωντας ενεργοποιουν καποιους ηχους μεχρι να φορεσεις ζωνη.Πεταγεται λοιπον ο εξυπνος συναδελφος και μας εστειλε ολους.Λεει:"Σιγα μη βαλω ζωνη,πιανω τη ζωνη του συνοδηγου και τη φοραω στο πιαστρακι της δικιας μου ζωνης και σταματαει ο θορυβος."
Το ασχημο ειναι οτι σε πολλους αλλους εκει μεσα φανηκε εξυπνη κινηση και γελαγαν λεγοντας του ποσο γατα ειναι.
Το χειροτερο ειναι οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι εκπαιδευτικοι...
0 x

Άβαταρ μέλους
LEKPO1A
Συντονιστής
Συντονιστής
x 134

Δημοσίευσηαπό LEKPO1A » 03 Δεκ 2006, 17:47

Ακόμα χειρότερο... Κάποιοι έχουν εφοδιαστεί μ' ένα Τ (χωρίς ζώνη) που το βάζουν μόνιμα στον υποδοχεά του οδηγού. :roll: :?
0 x

Άβαταρ μέλους
mimithem
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): HEJ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGIO
x 61
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό mimithem » 03 Δεκ 2006, 18:26

xristos έγραψε:Κάποιοι έχουν εφοδιαστεί μ' ένα Τ (χωρίς ζώνη) που το βάζουν μόνιμα στον υποδοχεά του οδηγού. :roll: :?

Αυτό ακριβώς.Μια μέρα καθώς περπατούσα είδα σε ένα αυτοκίνητο μια τηλεκάρτα( :!: :shock: ) κομμένη στο σχήμα του φις της ζώνης και την είχε εκεί βαλμένη.Δηλαδή αυτός σε καμία περίπτωση δεν επρόκειτο να φορέσει ζώνη...Τέλος πάντων,ο απολιτισμός μερικών δεν πρόκειται ποτέ να πάψει υπάρχει.Το θέμα είναι να κλείνουμε τα μάτια σ'αυτά που βλέπουμε καθημερινά και να έχουμε για πρότυπα πολιτισμένους ανθρώπους...
0 x

seven4seven
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): KLM
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): VHHH
x 492
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό seven4seven » 03 Δεκ 2006, 22:29

Ενταξει, δεν μπορεις να κατηγορησεις τον αλλον γιατι ειναι ηλιθιος. Το προβλημα εδω, ειναι πως το λαθος του θα το καταλαβει οταν θα ειναι αργα, και θα εχει γινει ανθρωπος-μουστος.
0 x
SX-811

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 704

Δημοσίευσηαπό aakunz » 04 Δεκ 2006, 08:29

Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο το να μη φορέσω ζώνη ακόμα και για μια διαδρομή εκατό μέτρων. Αφήστε που αν δεν τη φορέσω με πιάνει ένα μυστήριο αίσθημα ανασφάλειας. Το να δέσεις τη ζώνη σου είναι υπόθεση 4-5 δευτερολέπτων.

Πριν από λίγους μήνες στην Παραλιακή ένας τρελός πεζός βγήκε στη μέση του δρόμου προξενώντας ατύχημα στο οποίο ενεπλάκην και εγώ (όχι δεν ήμουν ο πεζός). Το ότι φορούσα ζώνη με έσωσε από πολύ χειρότερες καταστάσεις. Ο δε τρελός, αφού διέσχισε το ένα ρεύμα, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο διέσχισε και το αντίθετο, ευτυχώς για τους υπολοίπους, χωρίς να προξενήσει άλλο ατύχημα.
0 x

Άβαταρ μέλους
connie
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό connie » 04 Δεκ 2006, 11:57

aakunz έγραψε:Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο το να μη φορέσω ζώνη ακόμα και για μια διαδρομή εκατό μέτρων. Αφήστε που αν δεν τη φορέσω με πιάνει ένα μυστήριο αίσθημα ανασφάλειας. Το να δέσεις τη ζώνη σου είναι υπόθεση 4-5 δευτερολέπτων.

Ακριβως το ιδιο νιωθω και εγω.Νομιζω οτι τελικα ειναι θεμα συνηθειας ολα.Τα παντα ειναι στο μυαλο μας και αν μαθουμε να συμπεριφερομαστε με ενα συγκεκριμενο τροπο,δυσκολα το ξεχναμε.
Η παιδεια τελικα πρεπει να αναλαβει αυτο το ζητημα που κατα την αποψη μου ειναι υψιστης σημασιας και ισως καποια στιγμη ,καποια κυβερνηση ΠΡΕΠΕΙ να ασχοληθει πολυ σοβαρα με αυτο.
0 x

Άβαταρ μέλους
mimithem
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): HEJ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGIO
x 61
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό mimithem » 04 Δεκ 2006, 18:27

aakunz έγραψε:Αφήστε που αν δεν τη φορέσω με πιάνει ένα μυστήριο αίσθημα ανασφάλειας.

Αυτό ακριβώς φίλε μου...Αυτό ακριβώς!
0 x

Άβαταρ μέλους
gioannis
First-Class
First-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό gioannis » 05 Δεκ 2006, 14:10

Κυβερνητική: Αναθεώρηση του ΚΟΚ με νέα «τσουχτερά» πρόστιμα

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE
Τρίτη, 5 Δεκεμβρίου 2006 13:59
Τελευταία Ενημέρωση : 05/12/2006 14:01

Την αναθεώρηση του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (ΚΟΚ) συζήτησε και ενέκρινε κατά τη σημερινή της συνεδρίαση υπό τον πρωθυπουργό Κώστα Καραμανλή, η Κυβερνητική Επιτροπή -μετά απο εισήγηση του υπουργού Μεταφορών Μιχάλη Λιάπη.
Όπως υπογράμμισε ο υπουργός Μεταφορών, στόχος του νέου ΚΟΚ είναι να είναι αποτρεπτικός και παιδευτικός. Ο κ. Λιάπης σημείωσε ότι η τελευταία αναθεώρηση έγινε το 1999 και όπως είπε, το σχέδιο εκπονήθηκε από ομάδα εμπειρογνωμόνων, επιστημόνων και δόθηκε σε δημόσια διαβούλευση εδώ και έξι μήνες.
Σύμφωνα με το υπουργείο Μεταφορών, κεντρική λογική του νομοσχεδίου είναι η θέσπιση ενός σύγχρονου πλαισίου αντιμετώπισης των παραβάσεων, κυρίως εκείνων που θέτουν σε κίνδυνο την ανθρώπινη ζωή. Στόχος -υπογραμμίζεται- είναι ο αναθεωρημένος ΚΟΚ να δράσει προληπτικά για την αντιμετώπιση του προβλήματος της οδικής ασφάλειας και κυκλοφορίας γενικότερα. «Θέλουμε να αποτρέψουμε τα πολλά θανατηφόρα δυστυχήματα, καθώς κατέχουμε την θλιβερή πρωτιά στην Ε.Ε., αλλά ταυτόχρονα να διαμορφώσουμε και μια νοοτροπία ασφαλούς οδήγησης», δήλωσε ο υπουργός.
Ο κ. Λιάπης προανήγγειλε σημαντικές αυξήσεις στα πρόστιμα για επικίνδυνη οδήγηση (θα φτάνουν μέχρι και τα 700 ευρώ) αλλά και μία μικρή αύξηση των ορίων ταχύτητας σε συγκεκριμένα σημεία του οδικού δικτύου, λόγω βελτίωσης των υποδομών.
Σε ερώτηση για τα μεγάλα χρηματικά πρόστιμα, ο κ. Λιάπης σημείωσε ότι «χαράτσι είναι, όταν επιβάλλεται κάτι χωρίς τη θέλησή σου». «Δεν σε υποχρεώνει κανένας να περάσεις το κόκκινο φανάρι, να παραβιάσεις την προτεραιότητα ή να περάσεις παράνομα από φυλασσόμενη σιδηροδρομική διάβαση» παρατήρησε χαρακτηριστικά.
Ο κ. Λιάπης κάλεσε επίσης τους βουλευτές να παρέμβουν και να καταθέσουν τις απόψεις τους γι αυτό το μεγάλο θέμα, τονίζοντας ότι είναι ανοιχτός στο διάλογο, έκανε λόγο για νομοσχέδιο τομή και εξέφρασε την ελπίδα για συνεργασία και ευρύτερη συναίνεση της αντιπολίτευσης.
Ο υπουργός Μεταφορών τόνισε επίσης, ότι η ζώνη ασφαλείας είναι υποχρεωτική και τώρα το μέτρο επεκτείνεται και στα ταξί, όπου και οι συνεπιβάτες, στην μπροστινή θέση, θα πρέπει να φορούν ζώνη ενώ και στα λεωφορεία των ΚΤΕΛ όλοι θα πρέπει να βάζουν ζώνη.
Σε ερώτηση αν θα μειωθεί ο ΦΠΑ για τα κράνη, ο κ. Λιάπης είπε ότι έχει θέσει το θέμα στον ευρωπαίο Επίτροπο κ. Μπαρό, αλλά δεν έχει λάβει απάντηση.

http://www.naftemporiki.gr/news/static/ ... 275108.htm
0 x
Tα πλοια κανουν αναποδα ΟΧΙ οπισθεν και δενουνΔΕΝ παρκαρουν !!!.......................... http://www.corinthcanal.com ..........................Δοξα να'χει Γιαραμπης !!!

1) http://www.flickr.com/photos/88087648@N00/
2) http://www.flickr.com/photos/33095319@N06/

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 704

Δημοσίευσηαπό aakunz » 05 Δεκ 2006, 14:14

Εγώ γιατί υποψιάζομαι ότι τα νέα μέτρα είναι περισσότερο φορο-εισπρακτικά παρά αποτρεπτικά;
0 x

Επιστροφή σε “Πολλά & διάφορα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες