αναζήτηση ταινίας

air_boy

Economy-Class-Member
Εγγραφή
21/09/2006
Μηνύματα
185
Likes
1
Περιοχή
Θεσσαλονίκη - Aλεξανρούπολη
Ψάχνω να βρω μια ταινία-ντοκιμαντέρ που έτυχε να δω μια φορά να προβάλλεται στην τηλεόραση μιας καφετέρια. Παρόλο που ρώτησα τον υπεύθυνου του μαγαζιού δεν ήξερε να μου πει τον τίτλο της μια που την έδειχνε ένα συνδρομητικό κανάλι.

Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για κάποιο ντοκιμαντέρ ή κάποια έρευνα που είχε γίνει κάπου κάποτε και την είχαν βιντεοσκοπήσει.

Το θέμα του ντοκιμαντέρ-ταινίας είναι η πτήση με ένα μηχανοκίνητο αετό στην οποία παίρνουν μέρος και κάποια χήνακια τα οποία απ ότι καταλαβαίνω ο εκπαιδευτής τους(ο οποίος και πετάει τον αετό) τα έχει μάθει να ακολουθούν τον αετό όταν αυτός πετάει και να πετούν μαζί του σε σχηματισμό. Στο ντοκιμαντέρ αναλύει νομίζω πως κατάφερε κάτι τέτοιο.

Το ντοκιμαντερ έχει πολύ όμορφες εικόνες με τα χηνάκια και τον αετό να πετούν σε σχηματισμό και τον ρομαντισμό που περιέχει το ολο εγχείρημα.

Ελπίζω κάποιος να την έχει δει και να μπορεί να μου δώσει μερικές πληροφορίες. Η παραγωγή της ταινίας φυσικά δεν είναι ελληνική.

Ευχαριστώ
 
Η ταινία είναι "Τα φτερουγίσματα" (English title: "Fly Away Home"). Την είχα δει τότε που βγήκε (το '96) και μου άρεσε πολύ, αλλά δεν την θυμάμαι ακριβώς.
Μπορείς να δεις τα στοιχεία της στο IMDB

ΥΓ Δεν είναι ντοκυμαντέρ. Απλά, είναι λένε βασισμένο σε αληθινή ιστορία (δεν το έχω ψάξει).
 
α γεια σου! Αυτή είναι η ταινία. Ευχαριστώ Vassdel! :D

Απλά αυτό αυτό που είχα δει εγώ ήταν όντως ντοκιμαντέρ. Μάλλον είναι ντοκιμαντερ σχετικό με το πως γυρίστηκε η ταινία και πώς τελικά εκπαιδεύτηκαν τα χηνάκια να πετάνε με τον αετό..

Αν ξέρει κάποιος κάτι σχετικό ας μας πει
 
Top