Ενοικιαση κατοικιων,ξενοδοχεια,στουντιο και αλλα

Georgi1964

Economy-Class-Member
Εγγραφή
11/04/2012
Μηνύματα
194
Likes
4
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
---
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
ATHE
Παιδια θελω να σας ρωτησω κατι:δεν μπορω να καταλαβω πως γινετε αφου η νομοθεσια μας λεει οτι αυτοι που θα θελουν να ακυρωσουν καποιο ξενοδοχειο μπορουν να το κανουν.απλως πριν τις 21 ημερες να ξερουν οτι θελουν να το ακυρωσουν και τα λεφτα τους θα επιστραφουν
Και ομως βγαινουν πολλοι και ενοικιαζουν με δικους τους(ορους) νομους.
Το εχω προσεξει οτι το κανει η booking που εκει αυτη βαζει τους δικους τις ορους ,που γραφει οτι εδω αυτο το ξενοδοχειο μπορεις να το κλησεις ποιο φτηνα ομως τα λεφτα δεν επιστρεφονται.
και θυμαμαι οτι παλια ειχα μιλησει με μια ιδιοκτητρια ξενοδοχειου και μου απαντησε οτι εγω στην booking τετοιους ορους δεν εχω βαλει.
Και μια εβδομαδα να με παρουνε πριν τηλεφωνο εγω τα λεφτα τους θα τα επιστρεψω ολα.
 
Από τη στιγμή που:
α) δηλώνεις ότι έλαβες γνώση και αποδέχεσαι την πολιτική ακυρώσεων/χρεώσεων κάποιου διαδικτυακού γραφείου (απαραίτητος όρος για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή) και
β) εκδίδεται τιμολόγιο ή απόδειξη παροχής υπηρεσιών μέχρι και για το τελευταίο ευρώ της συναλλαγής,

τότε η συναλλαγή είναι απολύτως νόμιμη. Τα ταξιδιωτικά γραφεία ή τα ξενοδοχεία δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. Υπάρχουν διάφορες προσφορές, οι οποίες απαιτούν προκαταβολή ή πλήρη προπληρωμή της παραμονής, η οποία δεν επιστρέφεται, στην περίπτωση που ο πελάτης δεν επιθυμεί τελικά να κάνει χρήση των υπηρεσιών, ακριβώς όπως και με τα αεροπορικά εισιτήρια. Δε γνωρίζω καμία νομοθεσία που να ορίζει αυτά που υποστηρίζεις, όπως επίσης δεν είναι όλοι οι ιδιοκτήτες ξενοδοχείων, σαν την κυρία που μας αναφέρεις. Τα μεγαλύτερα ξενοδοχεία σε όλον τον κόσμο, συνήθως ανήκουν σε πολυεθνικές. Το booking.com ή το tzampadwmatia.gr ενδεχομένως να έχουν adhoc τιμές, κάτω από το rack rate, οι οποίες δεν έχουν ευέλικτους όρους.
 
Aγαπητέ Georgi1964,
θεωρώ αδιανόητο ..ιδιοκτήτης ξενοδοχείου να έχει υπογράψει συμβόλαιο με την booking και να μην ξέρει τι υπογράφει. Δεύτερον υπάρχουν δύο τύποι κρατήσεων .Με επιστρέψιμη τιμή και με μη επιστρέψιμη τιμή. Προφανώς με μη επιστρέψιμη τιμή ..οι τιμές των δωματίων είναι πιο φτηνές ( και σε μερικές περιπτώσεις πάρα πολύ πιο φτηνές τιμές) για να μπορεί και το ξενοδοχείο να κατοχυρώσει και τις απώλειες του. Επειδή δουλεύω σε ξενοδοχείο θα σου πω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των τηλεφωνικών κρατήσεων, δεν εμφανίζεται στο ξενοδοχείο με αποτέλεσμα να μένουν δωμάτια κενά. Από την άλλη σου δίνει την δυνατότητα να ακυρώσεις έως και μια μέρα πριν την κράτηση σου χωρίς να έχεις επιβάρυνση . Το χρονικό διάστημα βέβαια εξαρτάται από την πολιτική του εκάστοτε ξενοδοχείου/καταλύματος
 
εγω αλλο σας ρωταω;
Ειναι νομιμη αυτη η συμφωνια η οχι ; γιατι η booking μπορει να θελει να κανει οτι της κατεβασει.αυτοι τα λεφτα της θα τα παρει ομως για αυτην δεν θα πουν τιποτα.
Θα γραψουν οτι ο Ελληνας μας κοροιδεψε.για μενα κακως κανετε τετοιες συμφωνιες.
Γιατι δεν μιλαμε για πολλα λεφτα.για 5 η 10 ευρω λιγοτερα την ημερα.
αυτο που εχω γραψει για την ιδικτητη του ξενοδοχειου ειναι ετσι οπως σας τα εχω γραψει.γιατι να μου πει ψεματα;
και μου απαντησε οτι η ιδια δεν εχει κανενα προβλημα εαν τις στειλουνε μια προκαταβολη και μετα θα θελουν να την ακυρωσουν να τις το πουνε πριν η μια εβδομαδα η δυο.και την προκαταβολη θα την στειλει πισω.

Επειδή δουλεύω σε ξενοδοχείο θα σου πω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των τηλεφωνικών κρατήσεων, δεν εμφανίζεται στο ξενοδοχείο με αποτέλεσμα να μένουν δωμάτια κενά.
εδω συμφωνω μαζι σου οτι πρεπει απο την στηγμη που εχει κλεισει το ξενοδοχειο και δεν στο πει πριν ενα μηνα η 21 ημερες οπως το εχω διαβασει οτι οριζει ο νομος
τα λεφτα να μην τα επιστρεφεις.
ομως εγω γραφω για τους ρωσους που αυτοι αναγκαζονται να κλεισουν το ξενοδοχειο και να το πληρωσουν 100% και να εχουνε και το αεροπορικο εισητηριο με επιστροφη για να μπορεσουνε να βγαλουν την βιζα.
και η aegean τους εχει αλλαξει μεχρι τωρα και δυο και τρις φορες την πτηση. μια μερα μποστα η μια μερα πισω
για αυτους που θα ερθουνε μεσο τουριστικων γραφειων δεν σκεφτομαι.
εμενα με ενδιαφερουν αυτοι που τοσο πολυ θελουνε να ερθουν στην Ελλαδα μας με τα τοσα προβληματα που τους βαζουμε τους αναγκαζουμε και πειγενουν στην τουρκια.

http://www.google.gr/search?q=%CF%80%CF ... 4j1j1l12l0. εδω ειναι για τις 21 ημερες

και για τα ορθογραφικα μου λαθη να με συνχωρεσετε.
 
Προφανώς ίσως να είναι κάποιος παλιός νόμος περί προκαταβολών για να κατοχηρώνει την θέση του και το ξενοδοχείο και ο πελάτης. Από την άλλη έχουμε μπει σε μια άλλη περίοδο αυτή του διαδικτίου. Το booking.com δεν είναι ελληνικό site και προφανώς δεν αφορά τους ελληνικούς νόμους. Το site που έβαλες μου έβγαλε site από πολύ μικρά ξενοδοχεία που προφανώς δεν έχουν το internet ως κυριότερο εργαλείο. Αν ένας πελάτης 21 μέρες πριν την άφιξη του στο κατάλυμα μπορεί να το ακυρώνει..δίνει την δυνατότητα στο ξενοδοχείο τον χρόνο να βρει άλλους πελάτες. Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα σου...αφού πια μπορεί κάποιος να κάνει "κράτηση" δωμάτια χωρίς να δώσει λεφτά μέχρι και 1 ή 2 μέρες πριν με υψηλή τιμή και μετά να την ακυρώσει και να βρει ίσως και κάτι πιο φτηνό.

Στο θέμα της viza είναι θέμα του ελληνικού κράτους και όχι τον ξενοδοχείων. Αναφορικά σου λέω έρχονται πολλές ψεύτικες κρατήσεις από χώρες Ουγκάντα, Κογκό, Νιγηρία για να πάρουν βίζα. Αν δεν αποδείψει ο πελάτης ότι έχει κάτι πραγματική κράτηση δεν θα πάρει και την visa

Eπίσης οι αλλαγές στις αεροπορικές πτήσεις δεν έχει σχέση με τα ξενοδοχεία..αλλά ίσως μ ένα γενικό πρόβλημα του ελληνικού τουρισμού
 
Eπίσης οι αλλαγές στις αεροπορικές πτήσεις δεν έχει σχέση με τα ξενοδοχεία..αλλά ίσως μ ένα γενικό πρόβλημα του ελληνικού τουρισμού
μα εγω αυτο το θεμα ανοιξα για να μαθω κατι που δεν το γνωριζω και εσεις τα ξερετε καλυτερα.
και βλεπω στο ρωσικο σαιτ οτι πολλοι επικοινωνουν κατευθειαν με καποια ξενοδοχεια και οταν βλεπουν οτι τους κανουν καποια προσφορα τα κλεινουν.

τα παραπονα και τις ευχαριστιες απο τους ρωσους εγω τις διαβαζω.

τα παραπονα ειναι λιγα,αυτα που σας εγραψα με τα ξενοδοχεια και με τις αλλαγες στις πτησης που κανει η aegean.
απο οτι βλεπω η aegean τα καταφερνει ,ομως ειναι λιγα ατομα που εχουνε στενοχωρηθει γιατι μεχρι τωρα τους εχουν αλλαξη την πτηση 3 φορες ομως αυτο με τις αλλαγες το εχουν συνηθησει.ομως η αλλαγη σε μια οικογενοια με μικρα παιδια δεν μου αρεσε καθολου.απο Μοσχα Θεσσαλονηκη μετα Αθηνα και στο τελος Μυτηληνη.καλα που δεν τους πηγαν μεσο Κρητης.

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα σου...αφού πια μπορεί κάποιος να κάνει "κράτηση" δωμάτια χωρίς να δώσει λεφτά μέχρι και 1 ή 2 μέρες πριν με υψηλή τιμή και μετά να την ακυρώσει και να βρει ίσως και κάτι πιο φτηνό.
μα αυτο ειναι που δεν μου αρεσει οτι ο Ρωσος αναγκαστηκα πρεπει να πληρωσει 100% το ξενοδοχειο για να μπορεσει να βγαλει την βιζα.και αυτο πρεπει να το κανει μηνες πριν .
και τι γινετε εαν θα υπαρχει καποιο προβλημα και δεν θα μπορεσει να ερθει.τοτε τα λεφτα που πληρωσε για το ξενοδοχειο πανε χαμενα αφου δεν θα του επιστραφουν.
χανει και τα λεφτα για τα αεροπορικα εισητηρια και τα λεφτα για το ξενοδοχειο.

αυτοι που ερχονται απο την ευροπη δεν εχουν αυτα τα προβληματα

ρ
 
και σου ξανα απαντώ..ότι δεν αφορά το ξενοδοχείο αν η εκάστοτε αεροπορική εταιρία δημιουργέι πρόβλημα στους ίδιους της τους πελάτες. Στην καλύτερη περίπτωση, το ξενοδοχείο ( δεν είναι υποχρεωμένο να δώσει πίσω τα λέφτα) να δώσει κάποιο voucher στον πελάτη για κάποια άλλη ημερομηνία στο μέλλον. Εννοείται το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν αφορά μόνο την Ελλάδα αλλά οποιαδήποτε χώρα.
 
ale3":oquyiu3v said:
και σου ξανα απαντώ..ότι δεν αφορά το ξενοδοχείο αν η εκάστοτε αεροπορική εταιρία δημιουργέι πρόβλημα στους ίδιους της τους πελάτες
μα σε αυτο δεν εχω αντιρρηση αφου ειναι λογικο και σωστο.

και ομως θα το ψαξω .τον ειχα διαβασει αυτον τον νομο για επιστροφη χρηματων πριν τις 21 ημερες για να δουμε εαν ειναι παλιος η υποχρεωτικος.
.
 
Δεν είναι νόμος αυτό που διάβασες. Βάσει του συνδέσμου που μας έδωσες, ήταν η εμπορική πολιτική ενός συγκεκριμένου, μικρού ξενοδοχείου.
 
αυριο θα μαθω και θα σας πω πιο πολλα,
ομως για τις 21 ημερες νομος υπαρχει συγουρα.τωρα εαν ειναι παλιος η νεος θα σας το πω αυριο

http://www.tinos.biz/EOT.html εδω κατι βρηκα.ομως θα τους ρωτησω αυριο για να ειμαι σιγουρος.
 
Top