Custom yoke.

gmetzo

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
23/08/2020
Μηνύματα
2
Likes
0
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλησπερα παιδια.
Αν και καινουριος στο φορουμ στις προσομοιωσεις πτησεων ειμαι χρονια χωμενος. Με την πολιτικη αεροπορια εχω ασχοληθει μοναχα προσφατα. Ως τωρα κατα βαση ασχολιομουνα με DCS κατα βαση, επομενος χρησημοποιω HOTAS controls και οχι καποιο yoke. Tωρα που με την αφιξη του MFS2020 εχει αρχισει να με ψηνει η ιδεα του να παρω ενα yoke, ψαχνομαι στο internet και για να ειμαι ειλικρινης εκτως εαν μιλαμε για yoke των χιλιων ευρω και βαλε, δεν μου γεμιζει τπτ το ματι.
Απο την μια εχουμε πλαστικες παλιατζουρες τιπου СH η Saitek και απο την αλλη εχουμε το μονο ετσι οπως το βλεπω εγω yoke το honeycomb το οποιο ομως ουτε αυτο μπορω να πω οτι με ψηνει ιδιετερα.
Για να μιλησω λοιπον επιτελους για τον τιτλο, εχει σκευτει κανενας σας να φτιαξει ενα сustom Boeing 737 yoke ητε 3d printed ητε δεν ξερω τι. Γενικα ποσο δυσκολη / περιπλοκη ειναι μια τετοια διαδικασια?
Να πω οτι με τα ηλεκτρολογικα ουδεμια σχεση δεν εχω οστοσο προκειτε να φτιαξω εαν simpit αργοτερα μεσα στον χρονο γενικης φυσεως, να περιλαμβανει δηλαδη και hotas και yoke + quadrants.
Οστοσο ενω στην hotas μερια εχω απειρες επιλογες με εξισου ποικηλο budget στα yoke φαινεται πως εχουμε η φθινες μ@λ@κιες η yokes φτιαγμενα απο 24ων καρατιων χρυσαφι ( για να κοστιζουνε χιλια+ ευρω ).
 
Το ότι κάτι είναι φτιαγμένο από πλαστικό δεν σημαίνει ότι είναι "παλιατζούρα". Το CH που αναφέρεις είναι από τα πιο ανθεκτικά που κυκλοφορούν αυτή την στιγμή. Το δικό μου CH το είχα για πάνω από 10 χρόνια με μηδενικά προβλήματα. Το άλλαξα πρόσφατα με το honeycomb το οποίο είναι εξίσου καλό.

Στο θέμα του yoke είναι ότι δεν μπορείς να έχεις σωστή εξομοίωση των force feedback δυνάμεων που έχουν τα πραγματικά. Ακόμα και να κάνεις 3d printed πάλι θα έχεις το ίδιο θέμα. Και από την στιγμή που δεν κατέχεις ηλεκτρονικά τότε θα σε δυσκολέψει ακόμα πιο πολύ.
 
Η αληθεια ειναι πως ναι, το force feedback ειναι gamechanger. Πεταω στο DCS με μονταρισμενο Microsoft Sidewinder Force Feedback 2 Pro και ειναι πραγματικα το κατι αλλο!
 
Top