Simulator A320 για το κοινό στην Αθήνα

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας

GP707

Moderator
Staff member
Εγγραφή
04/05/2004
Μηνύματα
6.590
Likes
2.769
Περιοχή
LGAT, East Terminal
Website
www.flickr.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAT
Με έκπληξη ανακάλυψα την ύπαρξη εξομοιωτή Α320 που διατίθεται, εκτός από τους επαγγελματίες, και για το ευρύ κοινό σε τιμή 65 ευρώ για 30' πτήση συν 10' briefing. Και βρίσκεται στην Ηλιούπολη!
Πέραν του Α320, έχει και εξομοιωτή F-16.
Θα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα εμπειρία αν και για μια πτήση πχ ATH-SKG θα θες μιάμιση ωρίτσα μαζί με τα taxiing.

Περισσότερες πληροφορίες
https://pilotcenter.gr/
 
Από τις εικόνες που έχουν δημοσιεύσει, μοιάζει να τρέχουν FSX. Οπότε όποιος έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο ξέρει τι περιμένει σε επίπεδο sim. Εκείνο που σαφώς διαφοροποιείται από το "οικιακό" επίπεδο είναι η οθόνη και το κοκπιτ...Πόσο ρεαλιστικό είναι θα το δούμε όταν κάνουμε (ελπίζω σύντομα) τη σχετική επίσκεψη...Με ρέγουλα όμως, 60Ε δεν είναι λίγα για 30' διασκέδασης, ε?
 
Νεότερα, προς όποιον ενδιαφέρεται:
Επισκέφθηκα τελικά το pilot center πριν λίγες μέρες. Εκείνο που έχω να πω είναι ότι ότι σε επίπεδο εξομοίωσης είναι κάτι ανεπανάληπτο για τα ελληνικά (και όχι μόνο) δεδομένα. Το κόκπιτ είναι πλήρως λειτουργικό. Τα πάντα, από το overhead panel μέχρι το parking brake, όλα λειτουργούν όπως σε πραγματικό αεροσκάφος. Η αίσθηση της πτήσης είναι απίστευτη σε απόλυτο βαθμό εξομοίωσης. Το επίσης πολύ σημαντικό είναι ότι ο "συγκυβερνήτης" (που εκτελεί χρέη PNF) είναι real life pilot και εκπαιδευτής, με πολύχρονη εμπειρία στον τύπο, ο οποίος σου εξηγεί τα πάντα πριν (υπάρχει αναλυτικό briefing) και κατά τη διάρκεια της πτήσης. Το μείον της υπόθεσης είναι το κόστος, το οποίο για 30λεπτά πτήσης ανέρχεται στα 65Ε και για 1ώρα στα 99Ε, πράγμα που θα αποθαρρύνει πολλούς από το να πάνε ή να ξαναπάνε... Ο κάπταιν μου υποσχέθηκε ότι θα υπάρξουν πακέτα με καλύτερες τιμές. Ίδομεν και ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να ξαναπάω! H προσπάθεια πάντως είναι αξιόλογη και αξιέπαινη.
 
Φίλε stcp μιας και επισκέφθηκες το sim (ή όποιος άλλος γνωρίζει) πες μας σε παρακαλώ πρέπει να έχεις οπωσδήποτε την δικιά σου στολή και σιρίτια ή φόρμα αντί G (υποθέτω για το F16) ή σου δίνουν εκεί και την χρεώνουν? Ρωτάω διότι είδα στις φωτογραφίες κάποιον να φοράει στολή κυβερνήτη και κάποιον με φόρμα (δεν γνωρίζω αν ήταν αντί g)
 
Φαντάζομαι αστειεύεσαι... :rolleyes:
 
Το πιλοτήριο είναι ακριβές αντίγραφο μέχρι και στην αίσθηση του sidestick και των διακοπτών. Δουλεύουν όλοι οι διακόπτες, κάνουν τη δουλειά που πρέπει να κάνουν, οι ενδείξεις είναι πανομοιότυπες με εκείνες στο πραγματικό αεροσκάφος, για να μην πολυλογώ, είναι μια πολύ αληθοφανής εμπειρία.

Το μόνο μείον που εντόπισα στην εμπειρία της πτήσης μου ήταν η λεπτομέρεια του scenery (MSFS πιθανότατα, δεν ρώτησα) που μου φάνηκε μέτρια.

Το αστείο ήταν ότι ενώ γνώριζα ακριβώς τι ήθελα να κάνω με τον αυτόματο πιλότο, δεν ήξερα τι ακριβώς να κάνω με τους διακόπτες του (εκτός από rotate έχουν και push/pull). Αλλά γι' αυτό υπάρχει ο FO :mrgreen:

Πλήρωσα 65€ (για 15 λεπτά briefing + 45 λεπτά cockpit), ενώ το κατάστημα για κάθε 5 sessions σού δίνει το 6ο δωρεάν. Οι άνθρωποι είναι όλοι τους πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικότατοι.

Στον ίδιο χώρο υπάρχουν επίσης εξομοιωτής F-16 (μια χαρά) και Formula 1, το μόνο με full motion. Δεν μπήκα, παρακολούθησα άλλον και μου φάνηκε μέτριο. Αλλά μπορεί η αίσθηση να είναι ικανοποιητική όταν είσαι μέσα, δεν ξέρω.

Γενικά, μου άρεσε και θα ξαναπάω. Και θα ήταν ωραία ιδέα να οργανώναμε και κάτι ομαδικό. Ο χώρος προσφέρεται για ενοικίαση από μεγάλες ομάδες σε ειδικές τιμές.
 
Top