Κατασκευή υπολογιστή για fs2004

Foxtrot echo

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
31/07/2013
Μηνύματα
57
Likes
1
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
lgal
Καλησπέρα στα μέλη και φίλους του φόρουμ ,ψάχνω υπολογιστή που να να μπορει να παίζει άνετα το fs2004 .Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη.
 
Καλημέρα.
Ο δικός μου είναι intel dual core 2.4GHz με 4GB RAM (είχε 2 όταν είχα το fs9) και 512ΜΒ κάρτα γραφικών και αν θυμάμαι καλά (γιατί εδώ και κανά χρόνο έχω αλλάξει σε FSX) με default αεροπλάνα και scenery τα είχα όλα στο μέγιστο χωρίς να κομπιάζει (τώρα πόσα fps ήταν δε ξέρω, αλλά έπαιζε πολύ ομαλά παντού).
Μάλιστα είχα βάλει και αρκετά freeware ελληνικά scenery και πάλι δεν είδα κανένα πρόβλημα.

Σε αυτά τα χαρακτηριστικά είναι τα φθηνότερα pc & laptop που κυκλοφορούν στην αγορά σήμερα νομίζω, κοντά στα 300-500 ευρώ. Λογικά θα σε καλύψει για το fs20004 κάτι ανάλογο.
Τώρα, όσο πιο πάνω αντέχεις να πας τόσο το καλύτερο.
Το ίδιο μηχάνημα (με τα 4GB RAM) που τώρα του έχω fsx, ζορίζεται αρκετά. Είναι "μπουκομένη" η ψύκτρα του βέβαια και ανεβάζει πολύ θερμοκρασία (στα όρια με το παραμικρό) που σίγουρα το ενοχλεί, αλλά ετοιμάζομαι να του κάνω overclock μόλις καθαρίσω και την ψύκτρα και της βάλω νέα κόλα.
Θέλω να καταλήξω πως άμα σκέφτεσαι για fsx, το παραπάνω δε σε καλύπτει, θες κάτι πιο δυνατό, αλλά για το fs9 είσαι εντάξει (για μια οικονομική λύση).
 
Καλησπέρα,

Όταν λες "ψάχνω" σημαίνει "κάτι μεταχειρισμένο" ή "θέλω να στήσω κάτι καινούργιο"; Τι budget έχεις στο μυαλό σου;
 
Έχω κατά βάση σε σκέψη για desktop με budget έως 1000 ευρώ.
 
Μπορείς άνετα να στήσεις κάτι που να υποστηρίζει FSX. Με μια πρόχειρη έρευνα "έφτιαξα" κάτι που πάει στα 904€ (δεν περιέχει Windows, οθόνη, keyboard & mouse, ηχεία). PM για περισσότερα.
 
Θα συμφωνήσω πως σε αυτά τα χρήματα να κινηθείς για το fsx,
πρόσφατα έκανα την αλλαγή και η διαφορά είναι τεράστια!!
Μπορείς να χτίσεις ένα πολύ αξιόλογο μηχάνημα για fsx σε αυτά τα χρήματα.
Πάρε κάρτα γραφικών τουλάχιστον 1024ΜΒ, μνήμη ram 6 ή 8 GB (με τίποτα 4!) ή και ακόμα παραπάνω
και cpu πάνω από 3 με όσους περισσότερους πυρήνες μπορείς (κατ'ελάχιστο 2, αλλά κοίτα για Ι3 το λιγότερο).
Αν μείνει κάτι, βάλε ssd για δίσκο καθώς κάνει μεγάλη διαφορά (το διαπίστωσα στο δικό μου μηχάνημα που ζορίζεται στο fsx).
 
Top