X-Plane 11

Σάββας18

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
28/04/2016
Μηνύματα
37
Likes
0
Γεια σας. Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα σχετικά με το X-Plane 11 της Laminar Research, τον προσομοιωτή που κυκλοφόρησε μόλις αυτόν τον μήνα. Ποιές είναι οι απόψεις σας. Έχει πετάξει κάποιος με αυτόν? Αν το συνδυάσεις με VR (Virtual Reality) glasses πιστεύω θα είναι ο απόλυτος ρεαλισμός. Ποιές οι απόψεις σας;
 
Αν και ακόμα σε beta φάση, δείχνει ότι πλέον κοντράρει στα ίσια το P3D στο θέμα γραφικών. Απαραίτητη προσθήκη το xEnviro για τον καιρό.
Πλεονεκτεί ότι είναι καθαρά 64bit αλλά αυτό σημαίνει ότι το pc θα πρέπει να έχει 16GB RAM κατ' ελάχιστον για να την παλεύει και να μην έχεις micro-stuttering αλλά βέβαια και βαρβάτο υπόλοιπο hardware για να ανταπεξέλθει. Εγώ με AMD FX 8350 @4Ghz, GTX 1060 6GB και 8GB RAM είμαι με μεσαία settings περίπου στα 30fps.
Έχω το demo pb6 προς το παρόν και μετά τα XP9 και XP10 που αγόρασα κατά το παρελθόν σίγουρα θα αγοράσω και αυτό μέχρι το καλοκαίρι ώστε να σταθεροποιηθεί λίγο από τα αρχικά bugs.
 
Ναι είναι ένας αρκετά βαρύς προσομοιωτής. Από youtuber που ρώτησα που έχει τα παρακάτω
CPU/Processor: i7 4790K @ 4.7Ghz,
RAM: 16 GB DDR3-RAM
Storage: SSD Samsung 1TB,
GPU: MSI Nvidia GeForce GTX 1080
Windows 10 64 Bit
το τρέχει max στα 20fps αν τα βάλει ultra όλα. (όλα όμως)
 
Top