Φωτογράφηση εντός αεροσκάφους

Εδώ όλες οι υπόλοιπες συζητήσεις σχετικά με το aviation hobby
Άβαταρ μέλους
gioannis
First-Class
First-Class
Επικοινωνία:

Φωτογράφηση εντός αεροσκάφους

Δημοσίευσηαπό gioannis » 02 Σεπ 2006, 19:01

Thn Deftera sthn ptish mou gia Naxo mpenontas sto aeroplano kai vlepontas anoixth thn porta tou PARADISOU-COCKPIT traviksa aytes tis 3 fotografies,alla molis me antilifthike h F/A erxomenh trexontas pros to meros mou mou eipe thn parapano ataka < PLEASE DELETE IMMEDIATELY THIS PHOTOS>kai molis tis eipa oti to kano sixna ayto kai proth fora mou zhtan kati tetio mou apintis AFOPLISTIKA FEVGONTAS gia to piso meros tou aeroplanou <EIMAI POLY KOURASMENH GIA NA SAS EXIGISO > :shock: :D EEEEEE RRRRRRRRRRRRREEEE GLENTIA parte na deite kai eseis to skandalo : album_page.php?pic_id=8430 , album_page.php?pic_id=8431 , album_page.php?pic_id=8432 kai fusika sorry gia ta greeklish (einai h trith fora pou grafo to sigekrimeno post omos kai eimai POLY KOURASMENOS....................)
0 x
Tα πλοια κανουν αναποδα ΟΧΙ οπισθεν και δενουνΔΕΝ παρκαρουν !!!.......................... http://www.corinthcanal.com ..........................Δοξα να'χει Γιαραμπης !!!

1) http://www.flickr.com/photos/88087648@N00/
2) http://www.flickr.com/photos/33095319@N06/

Άβαταρ μέλους
mimithem
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): HEJ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGIO
x 52
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό mimithem » 02 Σεπ 2006, 20:24

Σπαστικότατη και χωρίς νόημα η παρατήρηση της αεροσυνοδού.Πέρα βρέχει...
0 x

seven4seven
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): KLM
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): VHHH
x 425
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό seven4seven » 03 Σεπ 2006, 00:16

Kανα καντηλάκι της κατέβασες? Πιάνει πολλες φορες. Ακου λεει...
0 x
SX-793

faapilot
Economy-Class
Economy-Class
x 13

Δημοσίευσηαπό faapilot » 14 Σεπ 2006, 19:36

Φιλε μου επειδη εσυ δεν εισαι ικανοποιημενος με κατι που θα σου πει μια αεροσυνοδος η ενας φροντιστης δεν εχεις κανενα δικαιωμα να ριξεις κανα καντηλακι,αμα κατι συμβει αυτη η κοπελα η ο καθε φροντιστης μπορει να σου σωσουν τη ζωη
0 x

Άβαταρ μέλους
gioannis
First-Class
First-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό gioannis » 14 Σεπ 2006, 19:50

faapilot έγραψε:Φιλε μου επειδη εσυ δεν εισαι ικανοποιημενος με κατι που θα σου πει μια αεροσυνοδος η ενας φροντιστης δεν εχεις κανενα δικαιωμα να ριξεις κανα καντηλακι,αμα κατι συμβει αυτη η κοπελα η ο καθε φροντιστης μπορει να σου σωσουν τη ζωη

Pano apo ola o TROPOS Agapite mou pano apo ola ..........to eimai arketa kourasmenh gia na sou exigiso !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! den einai PREPON :wink: (Ante me to kathe Kseko--ki pou egine servitora polutelias me trelo merokamato kai to pezei...........)
0 x
Tα πλοια κανουν αναποδα ΟΧΙ οπισθεν και δενουνΔΕΝ παρκαρουν !!!.......................... http://www.corinthcanal.com ..........................Δοξα να'χει Γιαραμπης !!!

faapilot
Economy-Class
Economy-Class
x 13

Δημοσίευσηαπό faapilot » 14 Σεπ 2006, 20:38

Oi symbasioyxes tis oa apo oti ksero pairnoun 700 euro,trelo merokamato etsi?Dystyxos se auto to site ores ores leipei i aeroporiki paideia
0 x

Άβαταρ μέλους
connie
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό connie » 14 Σεπ 2006, 20:44

gioannis έγραψε: ... pou egine servitora polutelias me trelo merokamato kai to pezei...........)

Το μεροκαματο δεν ειναι καθολου τρελο.Στην Ελλαδα ξερουμε πως οι ιπταμενοι δεν πληρωνονται καθολου καλα.
Το πιο φοβερο ομως ειναι οτι το Σαββατο που μας περασε, σε μεγαλο ξενοδοχειο των Αθηνων(δε θυμαμαι τωρα,θα ρωτησω και θα σας πω) περνουσαν απο συνεντευξη ολοι εκεινοι που ενδιαφερονταν για να δουλεψουν ως αεροσυνοδοι στην Emirates.Ειναι κατι που γινεται καθε εξι μηνες.Τελος παντων,μια πολυ καλη μου φιλη που το ονειρο της ειναι να κανει αυτη τη δουλεια πηγε.Ξερετε ποιος ειναι ο πρωτος μισθος που σου δινει η Emirates; Περιπου 700 ευρω :!: :!: :!:
Συναντησα τη φιλη μου την Κυριακη και μου εδειξε καποια εντυπα που ειχαν μοιρασει απο την Emirates οπου εγραφε και για μισθοδοσιες κλπ και το ειδα με τα ματια μου,αλλιως δε θα το πιστευα.Δε θα περασω σε αλλες λεπτομερειες για τα ασφαλιστικα , για αποζημειωσεις σε περιπτωση ατυχηματος κλπ αλλα τα πραγματα ηταν εξισου απογοητευτικα.
Ειλικρινα δεν περιμενα απο μια τοσο σοβαρη εταιρεια κατι τετοιο.
Αποψη μου ειναι οτι η δουλεια της/του αεροσυνοδου ειναι αρκετα κουραστικη , ανθυγιεινη και επικινδυνη και θα επρεπε οι μισθοι τους να βρισκονται σε αλλα επιπεδα.
0 x

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 402
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 15 Σεπ 2006, 08:51

gioannis έγραψε: (Ante me to kathe Kseko--ki pou egine servitora polutelias me trelo merokamato kai to pezei...........)

Καλο θα ειναι να μην εκφραζομαστε κατ' αυτον τον τροπο, ειδικα αν δεν εχουμε ιδεα επι του θεματος. Εγω συμφωνω οτι η συμπεριφορα της ηταν λαθος αλλα αυτο δεν εχει καμμια σχεση με το παραπανω ασχετο συμπερασμα.
Το καθε ξε :5: οπως το χαρακτηριζεις πεταει αβερτα σκελη καθε μερα και τους βγαινει η πιστη για να παρουν τα 700 καθαρα. Αν νομιζεις εσυ οτι οι αεροσυνοδοι και οι φροντιστες ειναι "σερβιτοροι πολυτελειας", μαλλον βρισκεσαι σε λαθος φορουμ. :doubt:
0 x
Γιώργος
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

http://www.air-born.gr
http://sx-reg.air-born.gr/
http://my.flightmemory.com/GP707

captainjumbo
x 1

Δημοσίευσηαπό captainjumbo » 15 Σεπ 2006, 09:14

Εγώ πάλι που ξεκίνησα να διαβάζω το τόπικ από την αρχή...θυμάμαι να διάβασα κάτι τέτοιο...
...mpenontas sto aeroplano kai vlepontas anoixth thn porta tou PARADISOU-COCKPIT traviksa aytes tis 3 fotografies,alla molis me antilifthike h F/A erxomenh...

..προσωπικά πσιτεύω ότι κάτι τέτοιο είναι το ισοδύναμο με κάθε αρνητική αντίδραση κάποιου ιπταμένου. Μα καλά, μένουμε στην αντίδραση και αδιαφορούμε εντελώς για την δράση. Μπαίνοντας στο αεροπλάνο, με τρόπους ζητούμε να έχουμε την ευκαιρία/άνεση για να καταγράψουμε π.χ. το πιλοτήριο.. λέμε τώρα... και δεν το παίζουμε σαν κλέφτες που μόλις μας "αντιληφθούνε" πρέπει και να είμαστε και κάπως... Σπάνια κάποιος θα αρνηθεί κάτι τέτοιο όταν ζητηθεί ευγενικά, όσο κουρασμένος και να είναι. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα πια... :roll: [/code]
0 x

Άβαταρ μέλους
gioannis
First-Class
First-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό gioannis » 15 Σεπ 2006, 18:44

GP707 έγραψε:
gioannis έγραψε: (Ante me to kathe Kseko--ki pou egine servitora polutelias me trelo merokamato kai to pezei...........)

Καλο θα ειναι να μην εκφραζομαστε κατ' αυτον τον τροπο, ειδικα αν δεν εχουμε ιδεα επι του θεματος. Εγω συμφωνω οτι η συμπεριφορα της ηταν λαθος αλλα αυτο δεν εχει καμμια σχεση με το παραπανω ασχετο συμπερασμα.
Το καθε ξε :5: οπως το χαρακτηριζεις πεταει αβερτα σκελη καθε μερα και τους βγαινει η πιστη για να παρουν τα 700 καθαρα. Αν νομιζεις εσυ οτι οι αεροσυνοδοι και οι φροντιστες ειναι "σερβιτοροι πολυτελειας", μαλλον βρισκεσαι σε λαθος φορουμ. :doubt:

h mhtera mou phre sintaksh apo thn oa to 96" me ypano pano 20 xronia servirismata ...........(kai exo dei kai zish thn nootropia ton neon koritsion kai to stylaki tous) kai pistepse me einai polles aytes ...................
0 x

Άβαταρ μέλους
connie
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό connie » 16 Σεπ 2006, 01:55

gioannis έγραψε:
h mhtera mou phre sintaksh apo thn oa to 96" me ypano pano 20 xronia servirismata ...........(kai exo dei kai zish thn nootropia ton neon koritsion kai to stylaki tous) kai pistepse me einai polles aytes ...................

Ενας λογος παραπανω να μη μιλας ετσι για αυτες.Μπορει να υπαρχουν κοπελες αεροσυνοδοι με υφος 150 καρδιναλιων χωρις να υπαρχει λογος να το εχουν(και εγω εχω δει) αλλα δεν ειναι ολες ετσι.Υπαρχουν και προσγειωμενες ιπταμενες. :twisted: (και απο αυτες εχω δει)
Εξαλλου σε ολες τις δουλειες υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες και ανθρωποι.
Παντως στην αρχη που εγραψες για τον τροπο που σου μιλησε η συγκεκριμενη νομιζω οτι εχεις δικιο, ηταν λιγο αγενης.Και μην ξεχναμε οτι ενα απο τα βασικα που πρεπει να μπορει να κανει μια αεροσυνοδος ειναι να ειναι επικοινωνιακη,να φερεται με ευγενεια σε οποιοδηποτε επιβατη και να διαθετει υπομονη απεναντι σε οποιαδηποτε παραξενια.Ποσο μαλλον σε καποιον που ειναι φιλος της αεροποριας.
0 x

Άβαταρ μέλους
emmanuil
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό emmanuil » 16 Σεπ 2006, 02:08

Τί λέτε ρε παιδιά τώρα είναι δυνατόν? Επειδή δηλαδή κάποιον του κ***ώνει να πάρει φωτογραφίες από το κοκπιτ ενός αεροπλάνου, έχει άδικο η αεροσυνοδός να τον κάνει παρατήρηση? ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΕΙ? Αυτή τρώει τέτοια νίλα κάθε μέρα για να πάρει τα 700 ευρώ που το τελευταίο πράγμα που θέλει είναι να κάνει τον αστυνομικό σε διάφορους περίεργους νεαρούς.

Και στην τελική, ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, το οποίο υπάρχει για την ΔΙΚΗ ΜΑΣ ασφάλεια και κατ' επέκταση για την ασφάλεια της αεροσυνοδού. Το θεωρείται παράλογο να απαγορεύονται οι φωτογραφίες στα κοκπιτ από τυχαίους με όλα αυτά που συμβαίνουν? Όταν παραβιάζεται ένας κανονισμός ασφαλείας έχει ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ η αεροσυνοδός να κάνει με ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΕΙ παρατήρηση γιατί ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ μαζί με την δική μας.

Και στο κάτω κάτω πες ρε φίλε αντρίκια : πήγα να τρυπώσω και να βγάλω 3 φωτογραφίες γιατί γουστάρω το spotting κτλ κτλ αλλά με κάναν τσακωτό και μου τη μπήκαν! Έτσι ναι. Όχι φταίει η αεροσυνοδός που σου μίλησε άσχημα.

ΕΛΕΟΣ
0 x

Άβαταρ μέλους
connie
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό connie » 16 Σεπ 2006, 03:38

Χα καλο! :lol:
Παιζεται η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΑΣ και Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΣ με το αν βγαλει καποιος φωτογραφιες το κοκπιτ;Αυτο πρωτη φορα το ακουω!Μη μου πειτε οτι εχουν βγει τιποτα περιεργες εξελιγμενες φωτογραφικες μηχανες που επηρεαζουν το αεροπλανο αν το φωτογραφιζεις :!: :lol:
Αγαπητε emmanuil,πρωτον οι διαφοροι περιεργοι νεαροι ειναι ισως ανθρωποι που αγαπουν πιο πολυ την αεροπορια απο οτι η συγκεκριμενη κυρια.
Δευτερον, δεν της λεει κανεις να κανει τον αστυνομικο και τριτον αν τρωει νιλα ας αλλαξει δουλεια.
Επισης μου αρεσε πολυ αυτο με το οτι η αεροσυνοδος εχει ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κανει με ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΕΙ παρατηρηση(ξερετε μαστιγωματα,μεσαιωνικα βασανιστηρια κλπ). :lol:
Οντως ΕΛΕΟΣ alla na eisai kala, gelasame nyxtiatika! :lol: :lol: :lol:
0 x

seven4seven
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): KLM
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): VHHH
x 425
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό seven4seven » 16 Σεπ 2006, 03:53

emmanuil έγραψε:Τί λέτε ρε παιδιά τώρα είναι δυνατόν? Επειδή δηλαδή κάποιον του κ***ώνει να πάρει φωτογραφίες από το κοκπιτ ενός αεροπλάνου, έχει άδικο η αεροσυνοδός να τον κάνει παρατήρηση? ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΕΙ? Αυτή τρώει τέτοια νίλα κάθε μέρα για να πάρει τα 700 ευρώ που το τελευταίο πράγμα που θέλει είναι να κάνει τον αστυνομικό σε διάφορους περίεργους νεαρούς.

Και στην τελική, ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, το οποίο υπάρχει για την ΔΙΚΗ ΜΑΣ ασφάλεια και κατ' επέκταση για την ασφάλεια της αεροσυνοδού. Το θεωρείται παράλογο να απαγορεύονται οι φωτογραφίες στα κοκπιτ από τυχαίους με όλα αυτά που συμβαίνουν? Όταν παραβιάζεται ένας κανονισμός ασφαλείας έχει ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ η αεροσυνοδός να κάνει με ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΕΙ παρατήρηση γιατί ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ μαζί με την δική μας.

Και στο κάτω κάτω πες ρε φίλε αντρίκια : πήγα να τρυπώσω και να βγάλω 3 φωτογραφίες γιατί γουστάρω το spotting κτλ κτλ αλλά με κάναν τσακωτό και μου τη μπήκαν! Έτσι ναι. Όχι φταίει η αεροσυνοδός που σου μίλησε άσχημα.

ΕΛΕΟΣ

Μανωλακη,εχεις μεγαλη πλακα! Κ εξηγουμαι:
-Με οποιον τροπο θελει μπορει να του κανει παρατηρηση ετσι?Δηλ. αν του ελεγε "κατεβασ΄τη μηχανη μη στη βαλω εκει που δε λαμπει ο ηλιος" θα ηταν ΟΚ ετσι? Κ ο gioannis θα επρεπε να το βουλωσει. :lol:
-Περιμενω (με τα χερια στην κοιλια,γιατι ειμαι βεβαιος οτι παλι θα σκασω στα γελια) να μας εξηγησεις γιατι η φωτογραφηση ενος cockpit συνιστα απειλη για την ασφαλεια πτησεων. (:lol: σε λιγο)
-Για να μη μιλησουμε για φωτογραφηση των αεροπλανων απ εξω, ετσι? Εκει να δεις τρομοκρατια... :lol: Αμα ειναι, πες το μας ρε φιλε, να τραβαμε καμια πεταλουδα.
-(Μπονους αυτο) Μαλλον δεν εχεις παρει χαμπαρι σε τι forum τα εγραψες αυτα.

Και ενα τελευταιο σχολιο. Του ειπε "πλιζ ΝΤΙΛΙΤ δε φοτος". Σαν να λεμε (ξεχνωντας οτι ζουμε στην ψηφιακη εποχη)οτι του ειπε "δωσε μου το φιλμ". Αυτο δεν εχει δικαιωμα να στο κανει ΚΑΝΕΝΑΣ (μα ΚΑ-ΝΕ-ΝΑΣ), εκτος κ αν εχεις παραβει συγκεκριμενους νομους κ διαταξεις (βλ. αεροπορικες βασεις, κλπ)

ΥΓ: Μηπως εισαι αεροσυνοδος?
0 x
SX-793

Άβαταρ μέλους
eddhflyer
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό eddhflyer » 16 Σεπ 2006, 04:44

Skeftikate omos kai tin alli ekdoxi? mporei me autes tis fotografies oi tromokrates na vroun pros ta pou peftei to cockpit :lol: :lol:

Panos
0 x
Im the captain of this aircraft and I want to know what is going on

Επιστροφή σε “Διάφορα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης