Μάντρες με αεροπλάνα / κινητήρες

giannhslykos

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
27/10/2007
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια που μπορω να βρω κινητηρες αεροπλανων πολυ η λιγο κατεστραμενους.
Σχετικα μικρου μεγεθους οπως ειναι τα APU.
Για στατικη επιδειξη.
Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα και αν ναι που μπορω να τους βρω?
Οι κινητηρες που χαλανε (ή συμπληρωνουν τις ωρες τους) η πολεμικη αεροπορια οσο και η πολιτικη αεροπορια τι τους κανει?
 
Re: κινητηρεσ αεροπλανων

giannhslykos":1846hlh3 said:
Οι κινητηρες που χαλανε (ή συμπληρωνουν τις ωρες τους) η πολεμικη αεροπορια οσο και η πολιτικη αεροπορια τι τους κανει?
Μερικοί δωρίζονται σε τεχνικές σχολές. Κάποιοι άλλοι πάνε για scrap και πιάνουν σχετικά καλή τιμή (περιέχουν αρκετό χρώμιο και άλλα ακριβά μέταλλα). Σε κάποιες τριτοκοσμικές χώρες διαλύονται και πωλούνται σαν ανταλλακτικά με πλαστά πιστοποιητικά.
 
Εχω εναν GE90-115B, αλλα δεν εχω χωρο που να τον βαλω. Θελεις?
 
μαντρες με scrap ?

που εχει μαντρες με scrap αεροπλανων και κινητηρων στην Αττικη?

Αν φοβαστε να πειτε σας καταλαβαινω.
 
Υπάρχει μια μεγάλη μαντρα στα νότια που λέγεται "Ελληνικό" και παλιά νομίζω ήταν αεροδρόμιο! :D

Πέραν αυτού και απ' όσον γνωρίζω, πουθενά. Και όχι απλά στην Αττική αλλά γενικώς στην Ελλάδα.
Εξ΄αλλου δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα φόβου. Τι θα μπορούσε να φοβηθεί δηλαδή κάποιος? :rolleyes:
 
Εγω που ψαχνω εδω και δυο χρονια να αγορασω καθισματα αεροσκαφους για διακοσμιση στο γραφειο μου μπορω να βρω κατι καπου η αν ξερετε κατι?
 
eBay

Βασικά, Γιάννη, γιατί δεν στέλνεις ένα e-mail στην ΠΑ και την τεχνική βάση της ΟΑ να ρωτήσεις; Ή, αν όντως θες έναν παλαιό κινητήρα, μπορείς να φτάσεις και στις ΗΠΑ με τα δεκάδες boneyards, ίσως εκεί να έχουν κάτι για'σένα. Για πoιο λόγο θες έναν κινητήρα (πες μου για κανένα garage sim !);
 
Ξέρω σίγουρα ότι οι σχολές Ωμέγα είχαν (έχουν; ) σε κάποιο οικόπεδο αποθηκευμένους μεταξύ άλλων και αρκετούς κινητήρες (J79, J57, Nene, R1830 κλπ), πέρα από αυτούς που χρησιμοποιούσαν για εκπαίδευση στα εργαστήριά τους, στην νέα Σμύρνη. Αν τους έκανες ένα τηλέφωνο ίσως έβρισκες κάτι.
 
pingu τι ειναι το "garage sim" ?

Με ρωτας τι θα τον κανω τον κινητηρα.
Κατα πρωτον πσαχνω για κατι μικρο βολικο και ελαφρυ κανα APU για παραδειγμα.

Τι θα τον κανω θα τον διαλυσω για να δω πως ειναι μεσα και να περασω την ωρα μου. Και απο την ολη διαδικασια θα γινω λιγο πιο εξυπνος.
 
Α, πάθος με τη μηχανολογία δηλαδή ! Απλώς ρωτάω για να έχουμε και περισσότερες πληροφορίες αν και τι μπορούμε να προτείνουμε....Αλλά πχ. στο eBay βρίσκεις παλαιό turbojet εποχής Β' Παγκοσμίου...Μήκος λογικά 4-5 μέτρα. Φαντάζομαι για λύσιμο-δέσιμο κλπ. επαρκεί. Αυτό με ένα γρήγορο search. Ή φυσικά η λύση του GEM !

Το "garage sim" είναι βασικά όρος που περιγράφει ερασιτεχνικούς εξομοιωτές πτήσης που τρέχουν προγράμματα όπως το MSFS, X-Plane και Falcon και τους φτιάχνουν "καθημερινοί" άνθρωποι...Απλώς λόγω του μεγέθους τους (μπορεί να είναι και 1:1 και να περιλαμβάνουν και σχεδόν όλο το αεροπλάνο αν αυτό είναι μικρό), έχει επικρατήσει ευφημιστικά ο όρος γιατί "είναι πολύ μεγάλος για δωμάτιο, άρα θα τον βάλουμε στο γκαράζ" (= πολύ διαθέσιμος χώρος στις ΗΠΑ για όσους έχουν το χρήμα για να μαζέψουν και τ'άλλα υλικά :D ). Κυκλοφορούσε παλιότερα ένα link με έναν τύπο που είχε φτιάξει απίστευτα πράγματα και εξομειωτή 747, αλλά δεν το βρίσκω τώρα...
 
Top