Εορταστικό Αεροπορικό Κουίζ Gonso 2010

  • Thread starter gonso
  • Ημερομηνία δημιουργίας

gonso

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
23/04/2005
Μηνύματα
1.577
Likes
130
Περιοχή
52N00W
Αγαπητοί φίλοι και ομοιοπαθείς,

Αυτή είναι η εισαγωγή για το φετινό εορταστικό κουίζ στο airliners.gr

Αυτό το πόστ είναι η προ-εισαγωγή. Θα ακολουθήσει πόστ με τους κανόνες και μετά από αυτό, θα ποσταριστεί το κουίζ.

Όπως και στο παρελθλον, έτσι και φέτος θα έχουμε δύο κουίζ. Το εύκολο και το δύσκολο.
Στο εύκολο θα έχουμε 20 ερωτήσεις και στο δύσκολο 18, εκτός από τον Mernion που θα πρέπει να απαντήσει σε 75 ερωτήσεις ( :D )


Πάγια τακτική (το λέω για τα νεότερα μέλη), είναι οι ερωτήσεις να καλύπτουν πολλούς τομείς, ώστε να μην έχουν το πάνω χέρι πχ. οι σπότερς ή οι επαγγελματίες. Αυτό θα ισχύει και στα δύο κουίζ.

Το ποστάρισμα του κουίζ θα γίνει (ελπίζω) αύριο και ο διαγωνισμός θα διαρκέσει για αρκετές μέρες, ώστε να προλάβουν να συμμετάσχουν περισσότεροι, εκτός από τον Mernion που θα πρέπει να έχει απαντήσει τις 75 ερωτήσεις εντός μίας ώρας από την δημοσιοποίηση!

Σκοπός του κουίζ είναι καθαρά η ψυχαγωγία και η ευκαιρία να μάθουμε όλοι κάτι παραπάνω στον τομέα που ...γουστάρουμε.

Στο επόμενο πόστ θα δείτε τους κανονισμούς.

Gonso
 
Κανόνες κουίζ (και για τον Mernion !)

1) Οι ερωτήσεις θα ποσταριστούν εδώ και θα είναι με την μορφή powerpoint slideshow. Θα πρότεινα να το σώνατε κάπου για πιό εύκολη πρόσβαση .

2) Τα κουίζ έιναι δύο. Ευκολο και Δύσκολο. Κωδικοί : Ε και Δ.

3) Το E έχει 20 ερωτήσεις και το Δ έχει 18.

4) Ο κάθε ένας ανάλογα με τα "κότσια" του, θα μπορεί να διαλέξει σε ποιό θα συμμετάσχει. Δεν μπορείτε να συμμετάσχετε και στα δύο. Μόνο σε ένα. Φυσικά θα έχετε πρόσβαση και στα δύο και θα μπορείτε να διαλέξετε.

5) Οι απαντήσεις θα στέλνονται με πμ (προσωπικό μήνυμα) σε εμένα. Καμμία απάντηση να μήν ποστάρεται. Ευδιάκριτα, τον αριθμό της ερώτησης και δίπλα την απάντηση, με λίγα λόγια και χωρίς "σάλτσες". Στην συντριπτική τους πλειοψηφία, οι απαντήσεις δεν είναι περιγραφικές.
Αν χρειάζονται διευκρινήσεις, πρώτα με πμ και εάν νομίζω ότι η διευκρίνηση είναι απαραίτητη, θα την ποστάρω και εδώ.
Οι αριθμοί των ερωτήσεων θα είναι με την μορφή πχ Ε1, Ε2 κλπ ή Δ1, Δ2, Δ3 κ.ο.κ. για να ξεχωρίζω σε ποιό κουίζ αναφέρεστε.(Ε για το εύκολο και Δ για το δύσκολο).

6) Ο/Η κάθε συμμετέχων/ουσα έχει δικαίωμα να απαντήσει σε κάθε ερώτηση ΜΙΑ φορά. Δεν χρειάζεται να απαντήσει μονομιάς σε όλες τις ερωτήσεις. Απλά δεν έχει δικαίωμα να στείλει διορθωτική απάντηση.
ΠΧ> Αν ο GP707 μου στείλει πμ με τις απαντήσεις στις ερωτήσεις Δ1-Δ2-Δ5-Δ9-Δ10, αυτές οι απαντήσεις του "κλειδώνουν". Μπορεί να μου ξαναστείλει πμ με τις απαντήσεις για τις άλλες ερωτήσεις.

7) Κάθε σωστή απάντηση μετράει για δύο πόντους. Κάθε λάθος απάντηση, τιμωρείται με έναν πόντο ποινής (δηλαδή αφαιρείται ένας βαθμός από το σύνολο). Θα υπάρχουν και ερωτήσεις που θα έχουν σκέλη. Πχ. "Γράψτε τέσσερεις κατασκευάστριες εταιρείες αεροσκαφών". Αν κάποιος γράψει και είναι και οι τέσσερεις σωστές, παίρνει τους 2 βαθμούς. Αν όμως απαντήσει: "Boeing, Airbus, Embraer...Microsoft", τότε παίρνει τα 3/4 των 2 βαθμών (δηλαδή 1,5) και του αφαιρείται και το 1/4 του 1 βαθμού του λάθους (0,25). Άρα θα πάρει 1,25 σύνολο για την συγκεκριμμένη ερώτηση. Δεν είναι τόσο πολύπλοκο όσο ακούγεται, απλά είναι (ίσως) τρόπος για να μειωθούν οι ισοβαθμίες.

8 ) Ο διαγωνισμός λήγει το βράδυ της 7ης Ιανουαρίου. Το πόσο γρήγορα θα απαντήσει κάποιος δεν παίζει καμμία σημασία. Μπορεί να νικήσει και κάποιος που μπήκε στον διαγωνισμό στις 5 Ιανουαρίου. Αν πχ. κάποιος μου στείλει όλες τις απαντήσεις σωστά άυριο, ο διαγωνισμός συνεχίζεται κανονικά γιατί μπορεί να υπάρχουν ισοψηφίες.

9) Οι νικητές είναι αυτοί με το μεγαλύτερο σκόρ για κάθε κουίζ στο τέλος του διαγωνισμού. Αν υπάρχει ισοψηφία, θα υπάρχει ερώτηση μπόνους και εάν και σε αυτό υπάρχει ισοπαλία, θα γίνει κλήρωση.

10) Οι δύο νικητές θα κερδίσουν από ένα συμβολικό αεροπορικό (πάντα) δώρο. Το "έπαθλο" του δύσκολου κουίζ θα είναι καλύτερο από του εύκολου. Θα τα στείλω ταχυδρομικώς στούς νικητές (άν φυσικά θέλουν).





ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD. Όλες οι απαντήσεις θα ποσταριστούν μετά το τέλος και την ανάδειξη του νικητή. Αν απαντήσετε στο thread, το μαμήσαμε το κουίζ.


Πιστεύω αφού διαβάσατε τους κανόνες, να καταλαβαίνετε γιατί θα χρησιμοποιήσουμε πμ και όχι πόστ. Μόνο έτσι δεν θα ξέρει ο ένας τί απάντησε ο άλλος.

Οι ερωτήσεις του Εύκολου Κουίζ, κρίνονται "εύκολες" καθώς αρκετοί εδώ μέσα θα εύρισκαν τις απαντήσεις σε 10 λεπτά. Αυτό δεν σημαίνει ότι για αρκετούς φίλους δεν θα φανούν απαιτητικές. Αλλά πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να είναι οι ερωτήσεις τέτοιες, παρά να ρωτάω "Ποιά Ελληνική αεροπορική εταιρέια αρχίζει από Α και έχει στο σήμα της πουλιά" !


Ελπίζω να είναι κατανοητοί οι όροι, και ελπίζω να σας αρέσουν τα φετεινά κουίζ. Εστώ και ένας από εσάς να μάθει κάτι καινούριο από το κουίζ, για μένα το κουίζ θα είναι πετυχημένο.


Gonso
 
Τα κουίζ είναι έτοιμα σε slideshows. Περιμένω να συνεννοηθώ με τον Άκη για να "ανεβούν". Λίγη υπομονή ακόμη....ίσως απόψε!
 
Ελέω του "φίλου μας" του Bill Gates, όπου οι πελάτες του που αγοράζουν το προϊόν του 2005 δεν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν το 2007 κ.ο.κ, ίσως μερικοί δεν μπορείτε να ανοίξετε το ppsx. Δοκιμάστε να κατεβάσετε το compatibility pack, αν έχετε πρό του 2007 Office, και θα μπορέσετε να ανοίξετε αυτά τα αρχεία που είναι από Office2007.

http://www.microsoft.com/downloads/en/d ... laylang=en


Θα το ανεβάσουμε αύριο KAI στην παλαιότερη μορφή (pps.)
 
ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΣΤΗΝ Ε7

Πρόσεξα ότι αυτός που κάθετε στην θέση του κυβερνήτη (αριστερά), φοράει 3 συρριτια και αυτός που κάθεται δεξιά φοράει 4. Ψάχνουμε το όνομα αυτού που κάθεται αριστερά.
 
TA KOYIZ KATEBHKAN ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ
ΘΑ ΞΑΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ.

ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΩΣΑΤΕ ΤΑ SLIDESHOW.....ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ.

Χίλια συγνώμη για το πρόβλημα (δεν έχει να κάνει με virus) αλλά όπως είπα έχω τρομακτικό φόρτο εργασίας και όποιος βιάζεται, συνήθως πάντα σκοντάφτει. :wall:
 
ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ:

Ε18: Προσοχή, δεν ζητάω στο νέο κουίζ "επτάνησο" αλλά νησί του Ιονίου πελάγους

Ε20: Δεν ζητάω σε ποιό group ανήκει το αεροπλάνο, αλλά συγκεκριμμένη αεροπορική εταιρεία
 
ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ

ΕΡΩΤΗΣΗ Δ2 : Ζητάμε χώρα. Επίσης, όταν λέμε ότι οι πύργοι έχουν αυτό το μοτίβο, μιλάμε στην συντριπτική πλειοψηφία. Προφανώς υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις.
 
ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ

ΕΡΩΤΗΣΗ Δ11

Ψάχνω το όνομα του αεροδρομίου, που είναι ίδιο με της πόλης. Αν παράδειγμα η σωστή απάντηση ήταν Σεβίλλη, είναι το αεροδρόμιο της Seville, της πόλης Seville και οι διάδρομοι προσγείωσης θα σχημάτιζαν το γράμμα S (όχι το ελληνικό Σ , ούτε το L από το ΙCAO 4 letter LEZL).


ΕΠΙΣΗΣ, :rant:

Λαμβάνω απαντήσεις για το εύκολο, σαν να μην έχει γίνει αντιληπτό ότι τα κουίζ άλλαξαν ελαφρώς. Κατεβάστε τα καινούργια κουίζ γιατί υπάρχουν λίγες αλλά σημαντικές επαναδιατυπώσεις και αλλαγές.

ΕΠΙΣΗΣ,

δεν απαγορεύεται να ποστάρετε εδώ σχόλια κλπ. Απλά μήν γράφετε απαντήσεις εδώ ή να ρωτάτε λεπτομέρειες για ερωτήσεις που μπορεί να προδόσουν την απάντηση (περισσότερο από όσο τις έχω προδώσει εγώ ο ίδιος :wall: :wall: )

Αν θέλετε διευκρίνηση , πμ σε εμένα και θα ποστάρω εδώ αν χρειάζεται
 
Top