Ένα τρελό αεροπορικό κουίζ

  • Thread starter Wii
  • Ημερομηνία δημιουργίας

Wii

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
09/03/2007
Μηνύματα
54
Likes
5
Κυρίες και κύριοι συμφορουμίτες,

Μετά τη χλιαρή υποδοχή που ελπίζω να γίνει θερμότερη, είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω από εδώ τη δημοσίευση του Τρελού Αεροπορικού Κουίζ!

Λίγα λόγια για το κουίζ και το δημιουργό του:
Αυτό το κουίζ δημιουργήθηκε κυρίως γιατί ένοιωσα τύψεις που δε τίμησα με τη συμμετοχή μου φέτος τον gonso λόγω έλλειψης χρόνου. Αν και δεν τον γνωρίζω, ούτε έχουμε ανταλλάξει ουδέποτε μισή κουβέντα, τον εκτιμώ απεριόριστα μέσα από τον τρόπο που γράφει και τοποθετείται. Αφού λοιπόν ο ίδιος (μαζί και με άλλους βέβαια) ζήτησε να παίξει σε κάποιο κουιζάκι, θέλησα να επανορθώσω στο μέτρο των δυνατοτήτων μου προσφέροντας ένα κουίζ με μόνο σκοπό τη διασκέδαση όσων συμμετάσχουν. Εγώ πάντως το διασκέδασα πολύ τρεις μέρες τώρα που πονοκεφάλιασα ψάχνοντας ερωτήσεις!

Ο δημιουργός του Τρελού Αεροπορικού Κουίζ είναι ένας αρχάριος γνώστης αεροπορικών θεμάτων και πολύ πιθανό να έβρισκε δύσκολα όλες τις απαντήσεις του κουίζ που ο ίδιος έφτιαξε! Πολλοί σκληροπυρηνικοί μπορεί να το βρουν βαρετό αφού δεν έχει τεχνικές ερωτήσεις αλλά πιο τεχνοκρατικές. Λυπάμαι αν συμβεί αυτό, αλλά ως εκεί φτάνουν οι δυνατότητές μου και τα όποια αεροπορικά μου ενδιαφέροντα. Δυστυχώς δεν φτάνω ούτε στο 1% των γνώσεων του gonso.

Εξυπακούεται πως η συμμετοχή είναι ελεύθερη για όλους (μέλη και μη του φόρουμ) και πως ο gonso δεν είναι υποχρεωμένος να συμμετάσχει μόνο και μόνο επειδή υπήρξε η αφορμή του κουίζ!

Συνοψίζοντας τονίζω πως δεν το παίζω γνώστης γιατί δεν είμαι γνώστης. Δεν σας κρίνω, ούτε σας κάνω τεστ επειδή είμαι γκουρού... Απλά θα καταρτίσω βαθμολογίες όσων συμμετάσχουν γιατί είμαι αυτός που έχει τις απαντήσεις.

Και όπως έγραψε και ο gonso «Σκοπός του κουίζ είναι καθαρά η ψυχαγωγία και η ευκαιρία να μάθουμε όλοι κάτι παραπάνω στον τομέα που... γουστάρουμε», έστω κι αν κάποιοι τον γουστάρουμε διαφορετικά ή λιγότερο από κάποιους άλλους!

Το Κουίζ
Το κουίζ αποτελείται από 30 ερωτήσεις οι οποίες προσπαθούν φιλότιμα να έχουν σχέση με την αεροπορία. Δεν είναι ούτε εύκολες, ούτε δύσκολες οπότε πιστεύω πως όλοι θα έχουν κάποιο λόγο να συμμετάσχουν.

Βαθμολόγηση
Κάθε σωστή απάντηση παίρνει 1 βαθμό. Όταν όμως μια ερώτηση έχει πάνω από μία απαντήσεις ή πάνω από ένα σκέλος, παίρνει 1 βαθμό κάθε σωστή απάντηση / σκέλος.

Υπάρχει όμως και αρνητική βαθμολόγηση. Κάθε λάθος απάντηση κοστίζει 0,5 βαθμούς. Το μέγιστο όμως που μπορεί να αφαιρεθεί μετά την τελική σούμα μιας ερώτησης δεν μπορεί να ξεπεράσει τον 1 βαθμό.

Ακολουθούν παραδείγματα:

Υποθετική ερώτηση με πολλαπλές σωστές απαντήσεις: «Ποιες ενεργές ελληνικές αεροπορικές εταιρείες γνωρίζετε;»
Υποθετική απάντηση 1: «Aegean και Olympic»
Βαθμολόγηση: Δόθηκαν 2 σωστές απαντήσεις -> 1 βαθμός για κάθε σωστή. Σύνολο 2 βαθμοί.

Υποθετική απάντηση 2: «Aegean, Olympic, SkyExpress»
Βαθμολόγηση: Δόθηκαν 3 σωστές απαντήσεις -> 1 βαθμός για κάθε σωστή. Σύνολο 3 βαθμοί.

Υποθετική απάντηση 3: «Aegean, Olympic και Apollo»
Βαθμολόγηση: Δόθηκαν 2 σωστές και 1 λάθος απάντηση -> 1 βαθμός για κάθε σωστή (άρα 2), -0,5 για κάθε λάθος (άρα -0,5). Σύνολο 1,5 βαθμός.

Υποθετική απάντηση 4: «Olympic, Malev, SAS, TAROM»
Βαθμολόγηση: Δόθηκαν 1 σωστή και 3 λάθος απαντήσεις -> 1 βαθμός για κάθε σωστή (άρα 1), -0,5 για κάθε λάθος (άρα -1,5). Σύνολο -0,5 βαθμοί.

Υποθετική απάντηση 5: «Aegean, Wizzair, Blue1, SAS, Vueling, Alitalia»
Βαθμολόγηση: Δόθηκαν 1 σωστή και 5 λάθος απαντήσεις -> 1 βαθμός για κάθε σωστή (άρα 1), -0,5 για κάθε λάθος (άρα -2,5). Σύνολο -1,5 βαθμός. Επειδή όμως το μέγιστο που μπορεί να αφαιρεθεί στην τελική σούμα μιας ερώτησης δεν μπορεί να ξεπεράσει τον 1 βαθμό, αφαιρείται μόνο 1 βαθμός.

Υποθετική ερώτηση με πάνω από 1 σκέλη: «Ποιος τύπος αεροσκάφους έχει 3 ίδια νούμερα και ποια εταιρεία έγινε ο πρώτος χρήστης του;»
Υποθετική απάντηση 1: «Boeing 777»
Βαθμολόγηση: Δόθηκε σωστή απάντηση σε 1 σκέλος -> 1 βαθμός για κάθε σωστή. Σύνολο 1 βαθμός.

Υποθετική απάντηση 2: «Boeing 777, United»
Βαθμολόγηση: Δόθηκε σωστή απάντηση σε 2 σκέλη -> 1 βαθμός για κάθε σωστή. Σύνολο 2 βαθμοί.

Υποθετική απάντηση 2: «Boeing 777, easyJet»
Βαθμολόγηση: Δόθηκε σωστή απάντηση σε 1 σκέλος και λάθος επίσης σε 1 -> 1 βαθμός για τη σωστή (άρα 1), -0,5 για τη λάθος (άρα -0,5). Σύνολο 0,5 βαθμοί.

Καταληκτική ημερομηνία συμμετοχής
Συμμετοχές θα γίνονται δεκτές μέχρι τη Δευτέρα 31/1 10:00GR.

Τρόποι συμμετοχής
Η συμμετοχή θα γίνεται μόνο με τους 2 εξής τρόπους:
α) Με αποστολή απαντήσεων μέσω e-mail
β) Με αποστολή απαντήσεων μέσω φόρμας επικοινωνίας αν δε θέλετε να στείλετε από e-mail σας

Υπ' όψιν ότι οι διευθύνσεις όσων αποστείλουν e-mail δεν πρόκειται να κρατηθούν στο αρχείο μου μετά το πέρας του διαγωνισμού καθώς σκοπός μου δεν είναι να καταγράψω προσωπικά σας δεδομένα, αλλά μόνο να διευκολύνω τη συμμετοχή. Όσοι δεν με εμπιστεύονται να επιλέξουν τον 2ο τρόπο συμμετοχής.

Επίσης δίνεται η δυνατότητα να συμμετάσχει κάποιος εκτός συναγωνισμού, ζητώντας μου να μη δημοσιοποιήσω το ψευδώνυμό του και να του στείλω το σκορ του μέσω ΠΜ ή e-mail. Φροντίστε όμως να μου το τονίσετε μαζί με τις απαντήσεις σας.

Απαντήσεις
Παρακαλώ οι απαντήσεις να είναι ευδιάκριτες δίπλα στον αριθμό της ερώτησης. Μπορείτε να στέλνετε όποτε θέλετε όσες απαντήσεις επιθυμείτε. Επίσης μπορείτε να αλλάξατε έως και μία φορά την απάντησή σας, γράφοντας δίπλα στην απάντηση (τη δεύτερη φορά) ότι αυτή είναι η τελική απάντηση, διαφορετικά θα αγνοηθεί. Προφανώς ο χρόνος αποστολής απαντήσεων δεν παίζει κανένα ρόλο στη βαθμολόγηση, αρκεί να είναι εντός της προθεσμίας. Εννοείται πως ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΔΩ ούτε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΟΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ! Μόνο γενικά σχόλια κλπ.

Διευκρινήσεις
Διευκρινιστικές ερωτήσεις μπορείτε να υποβάλλετε με τους ίδιους παραπάνω τρόπους συμμετοχής (και όχι δημοσίως στο θέμα αυτό) μέχρι το βράδυ της Τετάρτης 26/1. Όποιες διευκρινήσεις κριθούν απαραίτητες θα δημοσιευτούν σε αυτό το θέμα το συντομότερο δυνατό.

Ανάρτηση βαθμολόγησης
Θα αναρτηθεί τελικός πίνακας βαθμολογίας όταν συγκεντρώσω και επιβεβαιώσω τις τελικές βαθμολογίες και αφού πρώτα δημοσιεύσω τις σωστές απαντήσεις. Φυσικά επειδή απέχω πολύ από το να χαρακτηριστώ αλάνθαστος, εάν υπάρξουν βάσιμες ενστάσεις η βαθμολογία θα τροποποιηθεί αναλόγως.

Θα αναρτηθούν επίσης εκτός συναγωνισμού και οι βαθμολογίες (χωρίς τα ψευδώνυμα) όσων θελήσουν να μη δημοσιοποιηθεί η συμμετοχή τους.

Έπαθλο νικητή
Ο νικητής κερδίζει την ικανοποίηση και τα συγχαρητήρια ότι ήταν ο καλύτερος στο «Τρελό Αεροπορικό Κουίζ». Δυστυχώς δε διαθέτω κάποια αεροπορική συλλογή οπότε δεν μπορώ να προσφέρω κάτι ως δώρο. Αν κίνητρο για τη συμμετοχή σας θα ήταν κάποιο δώρο, λυπάμαι αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι. Αν πάλι κάποιος θέλει να αναλάβει τη χορηγία και να βραβεύσει τον νικητή, είναι ελεύθερος να το πράξει!

***ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ***
Το «Τρελό Αεροπορικό Κουίζ» απέκτησε ΜΕΓΑ ΧΟΡΗΓΟ που δεν είναι άλλος από τον αξιότιμο payneful_tales, ο οποίος θα αναλάβει να βραβεύσει τον νικητή! Χάρη στο Μέγα Χορηγό πλέον έχετε ένα επιπλέον κίνητρο!!!


Επαναλαμβάνω πως δε θέλω να το παίξω γνώστης ούτε απαιτώ να εκτιμήσετε ότι αφιέρωσα κάποιες ώρες για να ετοιμάσω το κουίζ και πως θα χρειαστούν κάποιες ώρες ακόμα μέχρι την ολοκλήρωσή του. Το μόνο που θέλω είναι να περάσετε ευχάριστα και αν τα καταφέρω να μάθετε και κάτι καινούργιο.


Και επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχια

Το Κουίζ σε PDF

H σελίδα του κουίζ όπου υπάρχει: (α) e-mail και (β) φόρμα επικοινωνίας για αποστολή απαντήσεων

(Αναλόγως πιο τρόπο θα επιλέξετε)


Καλή διασκέδαση σε όλους!
 
Αγαπητέ Wii, αν και μας έπιασες εξ απίνης, θα πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ η πρωτοβουλία και η προσπάθειά σου. Έφτιαξες κάτι πραγματικά πολύ ωραίο και ενδιαφέρον. Και επειδή είδα ότι έμεινες από δώρο έπαθλο, αυτό του νικητή το προσφέρω εγώ. Έτσι για το καλό. :mrgreen:
ΥΓ: Μάλιστα θα πρότεινα, εάν νικήτής είναι κάποιος από τους συμμετέχοντες στο δύσκολο gonso2010 κουίζ, να δοθεί άλλο ένα στον πρώτο από τους υπόλοιπους :idea:
Καλή τύχη.

δικός σου
 
Να είσαι καλά payneful_tales!

Κατ’ αρχάς σε ευχαριστώ και για τα καλά σου λόγια. Ομολογώ πως επειδή είμαι εντελώς αρχάριος έχω το άγχος μην ανοίξει κάποιος το pdf και πει «πω πω τι κουταμάρα είναι αυτή». Τα καλά σου λόγια όμως μου έδωσαν δύναμη :oops:

Από αυτή τη στιγμή λοιπόν ανακηρύσσεσαι σε ΜΕΓΑ ΧΟΡΗΓΟ του «Τρελού Αεροπορικού Κουίζ» :mrgreen:

Σε ότι αφορά την απονομή του επάθλου θα πρότεινα να εξαιρεθούν εθελοντικά οι δύο νικητές του πρόσφατου εορταστικού κουίζ του gonso, έτσι για να μην παρατηρηθεί υπερσυγκέντρωση δώρων. Θα πρέπει να πούμε όμως πως αφού τώρα υπάρχει και έπαθλο, σε περίπτωση ισοβαθμίας θα έχουμε κάποια παράταση ερωτήσεων!!!

Προχωρώ και στις πρώτες διευκρινήσεις για την ερώτηση 25:

Ψάχνουμε αεροδρόμια διαφορετικών ευρωπαϊκών πρωτευουσών με απόσταση μεταξύ τους λιγότερο από 100 στατικά και όχι ναυτικά μίλια.

Για να μη ταλαιπωρηθείτε αδίκως, θέλουμε πολιτικά αεροδρόμια που χρησιμοποιούνται σήμερα κανονικά για προγραμματισμένες πτήσεις. Δηλαδή π.χ. σε ότι αφορά την Αθήνα: Βενιζέλος και όχι Ελληνικό ή Ελευσίνα, για Βερολίνο Schönefeld ή Tegel και όχι Tempelhof ή κάτι άλλα παλαιά στρατιωτικά κλπ.

Επίσης με τον όρο «κανονικές» πρωτεύουσες ήθελα να ξεκαθαρίσω πως θέλουμε αεροδρόμια πρωτευουσών επίσημων κρατών και όχι Β. Ιρλανδίας ή Ουαλίας ή Κοσόβου ή Νότιας Οσετίας κλπ.

Η λογική της ερώτησης είναι απλή και όχι να κάτσετε να ψάξετε κάθε μικρό αεροδρομιάκι πρωτευουσών!!!

Τέλος για να μην έχουμε παρεξηγήσεις θα γίνονται δεκτά και αεροδρόμια που η Ryanair ή/και άλλοι βαφτίζουν πρωτευουσιάνικα όπως π.χ. Stockholm-Skavsta ή Paris-Beauvais (αν χρειαστεί βέβαια), γιατί διαφορετικά θα χάσουμε μέρες μέχρι να καταλήξουμε ποια αεροδρόμια ανήκουν σε κάθε πρωτεύουσα.
 
πολύ καλή δουλειά καρντάση.απλά δώσε κανα μήνα τουλάχιστον,1μιση γιατί οι ερωτήσεις είναι πολλές και ο ελεύθερος χρόνος λίγος!
 
ΕΥΓΕ !!

Πραγματικά πάρα πολύ καλό . Έξυπνες ερωτήσεις!

Αυτό που παρατήρησα, είναι πόσο τρανά αποδεικνύεται (πάλι) η ασχετοσύνη μου σε πράγματα σχετικά με το ιντερνετ. Φοβερός τρόπος παρουσίασης αλλά και απαντήσεων του κουίζ, όχι τα κομπογιανίτικα τα δικά μου με power point, πμ και βλακείες . Φαντάζομαι θα έχεις και παντεντούλα επεξεργασίας βαθμολόγησης και όχι να κάθεσαι σαν και εμένα που μετράω τους βαθμούς σα μπακάλης !

Προσλαμβάνεσαι από τώρα για τεχνικός σύμβουλος του εορταστικού κουίζ του χρόνου. (θα βρούμε τρόπο ώστε και να μπορείς να με καθοδηγήσεις στην παρουσίαση αλλά και να μπορέσεις να συμμετάσχεις.

Και πάλι μπράβο :great:
 
WOW! Συγχαρητήρια κατ' αρχήν για το μέγεθος και την ποιότητα του quiz. Από μια πρώτη ματιά έχει ερωτήσεις για όλα τα γούστα. Παραδέχομαι οτι όπως τις είδα γρήγορα δεν ξέρω ούτε τις μισές, οπότε και εγώ ζητάω από τώρα να μεταφερθεί για μέσα Φεβρουαρίου (τουλάχιστον) η προθεσμία...
 
Έχω μια μικρή ένσταση σχετικά με τον χρόνο υποβολής του κουίζ.
Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς. Μόλις 10 μέρες πέρασαν από τη λήξη του προηγούμενου. Πολύ φοβάμαι ότι. αν γίνει βομβαρδισμός από κουίζ, στο τέλος θα χάσουν το ενδιαφέρον τους.
Ίσως θα ήταν καλύτερα αν, με τη λήξη αυτού του κουίζ, θέταμε ένα χρονοδιάγραμμα (πχ Πάσχα & Χριστούγεννα).
 
Κάποια παράταση θα ήταν ότι πρέπει μήπως και μπορέσω να πάρω και εγώ μέρος. Περιορισμένος ο ελεύθερος χρόνος για 31/1 ! :(
 
Πολλά ειλικρινά ευχαριστώ σε όλους σας για τα καλά σας λόγια!

Ήδη παρέλαβα και τις πρώτες απαντήσεις :party:

1) Σχετικά με την παράταση χρόνου, νωρίς είναι ακόμα. Ξεκινήστε, δείτε πως πάει η δουλειά και πχ γύρω στην επόμενη Τετάρτη-Πέμπτη στείλτε μου ΠΜ ή email πόσο θα θέλατε ακόμα (σε λογικά πλαίσια) και κάτι θα κάνουμε. Κανείς δε θα μείνει παραπονεμένος!

2) gonso, να σου αποκαλύψω τι έγινε. Ήθελα να το παίξω ότι σε κάτι είμαι καλύτερος από σένα και έστησα φαμφαρο-διαδικασία! Έδωσα βάση στο μάρκετινγκ για να καλύψω τις αδυναμίες μου στις ερωτήσεις :1:. Θα σε απογοητεύσω όμως, αλλά η βαθμολόγηση θα γίνει με τον παραδοσιακό μπακαλίστικο τρόπο. Αυτός είναι αξεπέραστος!!!

Πέραν της πλάκας, το κουίζ είναι χτισμένο κατά τουλάχιστον 80% πάνω στη δική σου λογική. Πήρα τις ιδέες σου και τις προσάρμοσα στη δική μου λογική και με κάποιες άλλες βελτιώσεις φτάσαμε σε αυτό το αποτέλεσμα. Με λίγα λόγια, αν ήταν διατριβή θα έπρεπε να είχε παραπομπή στα κουίζ σου σε τουλάχιστον 1500 σημεία.

Σε ότι αφορά τη θέση του τεχνικού συμβούλου, ξέρεις πως σε κάποιες ευκαιρίες στη ζωή δεν μπορείς να πεις όχι. Οπότε αδυνατώ να το αρνηθώ... με το αζημίωτο! Θα σου κάνω πάντως καλύτερη τιμή :twisted:

3) Φώτη κατανοητή η μικρή ένσταση αλλά πίστευα ότι θα σου έφταναν οι 10-15 μέρες ξεκούρασης. 2 χρόνια πέρασαν από το προτελευταίο κουίζ του gonso οπότε έπρεπε να κρατηθούμε σε φόρμα μετά το σκούριασμα. Σοβαρά πάντως, θεωρώ απίθανο να υπάρξει βομβαρδισμός για πολλούς λόγους και κυρίως γιατί είναι δύσκολο να στηθεί μια τέτοια διαδικασία αν δεν τύχει να συνδυάσεις την ίδια στιγμή κίνητρο, έμπνευση, χρόνο, όρεξη, δημιουργικότητα. Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό που είπες, αλλά αφού τώρα μου ήρθε η έμπνευση το προχώρησα. Αλλωστε αμφιβάλλω αν θα μπορέσω ποτέ να ξαναετοιμάσω κάτι αντίστοιχο.
 
Διευκρίνηση για τις ερωτήσεις 7 & 25

Όταν λέμε Ευρώπη, εννοούμε την Ευρώπη με τη γεωγραφική και όχι την πολιτική της έννοια. Αυτό δηλαδή που μαθαίναμε στο σχολείο: Τα φυσικά σύνορα με την Ασία είναι τα Ουράλια όρη, η Κασπία θάλασσα, το όρος του Καυκάσου, η Μαύρη θάλασσα και ο Ελλήσποντος. Με Αφρική και Αμερική τα σύνορα είναι πιο προφανή! Συνεπώς και στις 2 ερωτήσεις ψάχνουμε προορισμούς/αεροδρόμια εντός της Ευρωπαϊκής Ηπείρου. Σε κάθε περίπτωση για να μην κάψουμε τις ερωτήσεις, θα υπάρξει μεγάλη ελαστικότητα στη βαθμολόγηση αν έχουμε περίπτωση αεροδρομίου με αμφιλεγόμενη γεωγραφική τοποθεσία.
 
Top