Εορταστικό Αεροπορικό Κουίζ Gonso 2011

  • Thread starter gonso
  • Ημερομηνία δημιουργίας

gonso

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
23/04/2005
Μηνύματα
1.577
Likes
130
Περιοχή
52N00W
E, σιγά που θα τη γλυτώνατε!

Αγαπητοί φίλοι, καλό μήνα και καλές γιορτές, κατά το δυνατόν.

Το καθιερωμένο πλέον (από το 2005!) εορταστικό κουίζ, είναι στην τελική φάση...συναρμολόγισης. Να το αναμένετε σε περίπου μία εβδομάδα. Θα είναι πάλι διπλό (εύκολο και δύσκολο, αν και όλα σχετικά είναι σ'αυτή τη ζωή), από 15 ερωτήσεις το καθένα.

Το μέν εύκολο έχει μπόλικο ελληνικό θεματολόγιο και το δύσκολο είναι το γνωστό ξέσκισμα!

Λίγες αλλαγές στη μορφή του κουίζ υπάρχουν. Μία από αυτές είναι ότι θα εγκαταλείψω το powerpoint και θα χρησιμοποιηθεί pdf, όπως έκανε και ο φίλος Wii πέρυσι. Αλήθεια, που χάθηκε αυτό το παιδί?

Αναμείνατε στην οθόνη σας!
 
Τα κουίζ θα ανέβουν απόψε ή αύριο το πολύ.

ΓΕΝΙΚΑ

- Τα κουίζ είναι δύο, το εύκολο και το δύσκολο. Από 15 ερωτήσεις το καθένα

-Σκοπός των κουίζ είναι καθαρά η ψυχαγωγία και η ευκαιρία να μάθουμε όλοι κάτι παραπάνω στον τομέα που ...γουστάρουμε. Μετράει η συμμετοχή κυρίως και όχι η νίκη.

- Το εύκολο είναι λίγο πιό δύσκολο από πέρυσι και το δύσκολο λίγο πιό εύκολο.

-Τα κουίζ θα ανέβουν σαν λίνκ δύο pdf, οπότε τα σώνετε και έχετε άμεση πρόσβαση. Θα μπορείτε να ζουμάρετε τις φωτογραφίες όσο γίνεται.

-Μία βασική διαφορά με πέρυσι υπάρχει στη βαθμολόγιση. Η κάθε ερώτηση, αναφέρει από κάτω το πόσο σκόρ δείνει. Επίσης υπάρχουν μερικές "ανοικτές" ερωτήσεις, με πολλές σωστές απαντήσεις, όπου μπορεί ούτε και εγώ να τις ξέρω όλες. Περισσότερους βαθμούς παίρνει όποιος βρεί πιό πολλές!


ΚΑΝΟΝΕΣ

- Τα κουίζ έιναι δύο. Ευκολο και Δύσκολο. Κωδικοί : Ε και Δ.

- Ο κάθε ένας ανάλογα με τα "κότσια" του, θα μπορεί να διαλέξει σε ποιό θα συμμετάσχει. Δεν μπορείτε να συμμετάσχετε και στα δύο. Μόνο σε ένα. Φυσικά θα έχετε πρόσβαση και στα δύο και θα μπορείτε να διαλέξετε.

- Οι απαντήσεις θα στέλνονται με πμ (προσωπικό μήνυμα) σε εμένα. Καμμία απάντηση να μήν ποστάρεται. Ευδιάκριτα, τον αριθμό της ερώτησης και δίπλα την απάντηση, με λίγα λόγια και χωρίς "σάλτσες". Στην συντριπτική τους πλειοψηφία, οι απαντήσεις δεν είναι περιγραφικές.

- Διευκρινίσεις: Αν χρειάζονται, πρώτα με πμ σε εμένα και εάν νομίζω ότι η διευκρίνηση είναι απαραίτητη, θα την ποστάρω και εδώ.
Οι αριθμοί των ερωτήσεων θα είναι με την μορφή πχ Ε1, Ε2 κλπ ή Δ1, Δ2, Δ3 κ.ο.κ. για να ξεχωρίζω σε ποιό κουίζ αναφέρεστε.(Ε για το εύκολο και Δ για το δύσκολο).
Φέτος, προσέξτε σε μερικές ερωτήσεις από κάτω, αναλύω το τί ζητάω, για αν μήν χρειάζονται ή για να ελλατωθούν οι διευκρινήσεις.

- Ο/Η κάθε συμμετέχων/ουσα έχει δικαίωμα να απαντήσει σε κάθε ερώτηση ΜΙΑ φορά. Δεν χρειάζεται να απαντήσει μονομιάς σε όλες τις ερωτήσεις. Απλά δεν έχει δικαίωμα να στείλει διορθωτική απάντηση.
ΠΧ> Αν ο GP707 μου στείλει πμ με τις απαντήσεις στις ερωτήσεις Δ1-Δ2-Δ5-Δ9-Δ10, αυτές οι απαντήσεις του "κλειδώνουν". Μπορεί να μου ξαναστείλει πμ με τις απαντήσεις για τις άλλες ερωτήσεις.

- Λόγω του μεγάλου φόρτου εργασίας του κουίζ, δεν μπορώ να απαντάω στον καθένα αν οι απαντήσεις που μου έστειλε είναι σωστές ή λάθος με το που τις στέλενει. Θα στέλνω όμως ένα πμ ότι τις έλαβα.

-Αρνητική βαθμολόγιση: Για κάθε λάθος απάντηση ή σκέλος απάντησης, θα αφαιρείται από τον παίκτη το 50% της "αξίας" της απάντησης.
Πχ: "Γράψτε τέσσερεις κατασκευάστριες εταιρείες αεροσκαφών (1 βαθμό για κάθε μία)".
Αν κάποιος γράψει και είναι και οι τέσσερεις σωστές, παίρνει 4 βαθμούς. Αν όμως απαντήσει: "Boeing, Airbus, Embraer...Microsoft", τότε παίρνει 3 βαθμούς για τα σωστά και του αφαιρείται και 0.5 βαθμός για το λάθος, άρα παίρνει 2.5 βαθμούς στην ερώτηση αυτή. Δεν είναι τόσο πολύπλοκο όσο ακούγεται, απλά είναι (ίσως) τρόπος για να μειωθούν οι ισοβαθμίες.

- Ο διαγωνισμός λήγει το βράδυ της 7ης Ιανουαρίου. Το πόσο γρήγορα θα απαντήσει κάποιος δεν παίζει καμμία σημασία. Μπορεί να νικήσει και κάποιος που μπήκε στον διαγωνισμό στις 5 Ιανουαρίου. Αν πχ. κάποιος μου στείλει όλες τις απαντήσεις σωστά άυριο, ο διαγωνισμός συνεχίζεται κανονικά γιατί μπορεί να υπάρχουν ισοψηφίες.

- Οι νικητές είναι αυτοί με το μεγαλύτερο σκόρ για κάθε κουίζ στο τέλος του διαγωνισμού. Αν υπάρχει ισοψηφία, θα υπάρχει ερώτηση μπόνους και εάν και σε αυτό υπάρχει ισοπαλία, θα γίνει κλήρωση.

- Οι δύο νικητές θα κερδίσουν από ένα συμβολικό αεροπορικό (πάντα) δώρο. Το "έπαθλο" του δύσκολου κουίζ θα είναι καλύτερο από του εύκολου. Θα τα στείλω ταχυδρομικώς στούς νικητές (άν φυσικά θέλουν).


ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD. :5: :5: :5:
Όλες οι απαντήσεις θα ποσταριστούν μετά το τέλος και την ανάδειξη του νικητή. Αν απαντήσετε στο thread, το μαμήσαμε το κουίζ.

Πιστεύω αφού διαβάσατε τους κανόνες, να καταλαβαίνετε γιατί θα χρησιμοποιήσουμε πμ και όχι πόστ. Μόνο έτσι δεν θα ξέρει ο ένας τί απάντησε ο άλλος.

Οι ερωτήσεις του Εύκολου Κουίζ, κρίνονται "εύκολες" καθώς αρκετοί εδώ μέσα θα εύρισκαν τις απαντήσεις σε 10 λεπτά. Αυτό δεν σημαίνει ότι για αρκετούς φίλους δεν θα φανούν απαιτητικές. Αλλά πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να είναι οι ερωτήσεις τέτοιες, παρά να ρωτάω "Ποιά Ελληνική αεροπορική εταιρέια αρχίζει από Α και έχει στο σήμα της πουλιά" ! Θα χρειαστούν ψάξιμο αρκετές ερωτήσεις, αλλά αυτό είναι και η ομορφιά των κουίζ. Κάτι σαν κυνήγι θυσαυρού!


Ελπίζω να είναι κατανοητοί οι όροι, και ελπίζω να σας αρέσουν τα φετεινά κουίζ. Εστώ και ένας από εσάς να μάθει κάτι καινούριο από το κουίζ, για μένα το κουίζ θα είναι πετυχημένο.


Gonso
 
Πολλά ματάκια έχουν δεί τα Κουίζ βλέπω!

Επείδή μπορεί να σας μπέρδεψα, το thread αυτό είναι ανοικτό σε σχόλια και οτιδήποτε άλλο θέλετε να γράψετε. Το μόνο που τόνισα πιό πάνω, είναι να μήν γράφετε απαντήσεις για τις ερωτήσεις των κουίζ εδώ και να μήν ζητάτε διευκρινήσεις εδώ. Μόνο με πμ.

Για ότι άλλο......βαράτε!
 
ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ-ΕΥΚΟΛΟ ΚΟΥΙΖ

Πήρα με πμ τις εξής διευκρινηστικές ερωτήσεις. Περίμενα τις απορίες αυτές έτσι και αλλιώς.

Ε01: Ενεργά αεροδρόμια, ή ακόμη και αεροδρόμια που έχουν κλείσει; Για παράδειγμα η απάντηση LGAV και LGAT θα ήταν σωστή;

Ενεργά αεροδρόμια μόνο.

Ε03: Πόλη, ή συγκεκριμένη τοποθεσία σε κάθε πόλη;

Και μόνο η πόλη μου φτάνει

Ε04: Ζητάς τη συχνότητα του ελεγχτή αυτού, ή την γεωγραφική του τοποθεσία;

Δεν ζητάω συχνότητα. Ζητάω το διακριτικό κλήσης του, που προέρχεται από την τοποθεσία που βρίσκεται ο ελεγκτής. Πώς τον αποκαλούν τα αεροσκάφη που προσεγγίζουν στο αεροδρόμιο της ερώτησης? Σίγουρα δεν τον λένε....Γιώργο!

Ε10: Αποκλείστηκά charter (π.χ. Air Mediteranee) ή και schedule που εκτέλουν ΚΑΙ charter; Και επίσης εταιρίες που πραγματοιποιούν εσωτερικές πτήσεις charter ή μόνο πτήσης εξωτερικού;

Μιλάμε για τσάρτερ εταιρείες, όχι για scheduled εταιρείες που κάνουν ΚΑΙ τσάρτερ. Η Μεσόγειος έχει τουρισμό. Οι τουρίστες πάνε σε κάθε χώρα κυρίως με τσάρτερ, και προέρχονται από άλλες χώρες. Αν πχ η Γερμανία (μή μεσογειακή χώρα, απλά σαν παράδειγμα) έχει μία τσάρτερ εταιρεία που κουβαλάει Γερμανούς ναυτεργάτες από τη Βαυαρία στα ναυπηγεία στα βόρεια της χώρας....δε μου κάνει!

Ε11: Το συγκεκριμένο cockpit νομίζω είναι παρόμοιο, αν όχι ακριβώς το ίδιο, σε δύο τύπους αεροσκάφων. Θεωρούνται και οι δύο σωστοί σαν απάντηση;

Για τα "ψαγμένα" παιδιά, είναι δυνατό να ξεχωρίσεις πιό από τα δύο είναι. Αλλά επειδή το κουίζ είναι το εύκολο, θα δεχθώ και τα δύο σαν σωστά. Ανάλογα με το πώς θα κυλίσουν οι απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση, ίσως τσιμπήσουν μισό βαθμό παραπάνω αυτοί που θα απαντήσουν ακριβώς το σωστό τύπο. Βασικά η ερώτηση μπήκε έτσι (αλλιώς την είχα προγραμματίσει), μιάς και ...ερωτεύθηκα τη φωτογραφία!
 
ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ Ε7

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΕΡΩΤΗΣΗΣ Ε7

Από έγκυρη τοπική πηγή μαθαίνω ότι το αεροσκάφος έχει προσφάτως απομακρυνθεί από το αεροδρόμιο που ψάχνουμε (μάλλον το πήραν χαμπάρι οι τσιγγάνοι της περιοχής!) . Όπως και να έχει, το αεροπλάνο υπήρχε εκεί για πολλά πολλά χρόνια. Ελπίζω να μήν είναι δύσκολο να βρείτε την απάντηση, έστω και αν το αεροπλάνο δεν είναι εκεί πιά!

Δεν υπάρχει ελπίδα, πρέπει κανά-δυό μέρες πρίν ανεβάσω τα κουίζ να επισκέπτομαι αυτοπροσώπως όλα τα μέρη που ζητάω! !
 
Boeing είναι απο το Β717 και μετά. Ότι πρίν είναι MDD.


Ποιό σκέλος του ΜΗΝ ΖΗΤΑΤΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ, ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΜ δεν ήταν ξεκάθαρο?
 
ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΥΚΟΛΟ ΚΟΥΙΖ

Έχω πάρει τις εξής ερωτήσεις και διευκρινήζω:


Ε1: Πρόκειται για αεροδρόμια που είναι ονομάζονται Διεθνή, ή ακόμα και αεροδρόμια που ονομάζονται Κρατικά;

Είναι ξεκάθαρο το τί είναι Διεθνές Αεροδρόμιο. Όποιος δεν ξέρει....το ψάχνει! Είπαμε, τα κουίζ έχουν και εκπαιδευτικό χαρακτήρα, πλήν του ψυχαγωγικού.

Ε5: TACAΝ συμπεριλαμβάνονται στις απαντήσεις, ή μόνο VOR/NDB;

Σε αυτό φταίω, με τον τρόπο που έγραψα την ερώτηση. Επειδή είναι το εύκολο κουίζ, δεν πήρα υπ'όψιν μου τα TACAN. Όμως έχω πάρει απαντήσεις ΚΑΙ με ΤΑCAN, που είναι στην ουσία σωστές, λόγω του τρόπου που διατύπωσα την ερώτηση. Οπότε, συμπεριλαμβάνονται και αυτά.

Όσοι μου έστειλαν απαντήσεις ήδη αλλά δεν κοίταξαν για TACAN, έχουν δικαίωμα διορθωτικής απάντησης, μιάς που φταίω εγώ.

Ε8: Ακόμα και χώρες που χρησιμοποιούν το Ευρώ "ανεπίσημα"; (π.χ. Μαυροβούνιο)

Νομίζω ότι η ερώτηση είναι ξεκάθαρη στο τί ρωτάει. Και η Ρωσσία χρησιμοποιεί το δολλάριο. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πολιτεία των ΗΠΑ!
 
ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΟΥ ΚΟΥΙΖ

Δέχθηκα ερωτήσεις για διευκρινήσεις σε δύο ερωτήσεις του δυσκόλου κουίζ

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΟΥ ΚΟΥΙΖ

ΕΡΩΤΗΣΗ Δ8

D 8 ..Παντός πολιτικού τύπου και μεγέθους....

1. το 'Τύπου' σηκώνει και 'παρατσούκλια'?
2. Αν το αεροσκάφος ήταν αρχικά σχεδιασμένο για στρατιωτική χρήση και μετά έγινε και πολιτικό, μετράει?
3. το 'Τύπου' επεκτείνεται και σε κατασκευαστές? Αν βρώ π.χ. Βοeing Airlines, ή Airbus Airways, είμαι μέσα?

(οι ερωτήσεις έχουν μετατραπεί ελαφρά για να μήν "προδώσουν" πιθανές απαντήσεις)

Ξεκαθαρίζω: Αφενός μιλάμε για αεροπλάνα που έχουν πολιτική χρήση, ΑΣΧΕΤΑ για ποιά χρήση είχαν φτιαχτεί αρχικώς.

Επίσης, μιλάμε για τον τύπο του αεροσκάφους και όχι για το όνομα της κατασκευάστριας εταιρείας.

Το παρατσούκλι, αν είναι αντικειμενικά παγκοσμίως γνωστό και το αεροπλάνο είναι γνωστό με αυτό το όνομα, τότε μετράει. Αν είναι ένα παρατσούκλι όχι ευρέως γνωστό (όπως πχ. Mad Dog για τα MD80), δεν ισχύει. Επίσης δεν ισχύει αν το αεροπλάνο το αποκαλούσε ο ιδιοκτήτης "Φιφίκα", επειδή έτσι έλεγαν την πρώτη του γκόμενα!

Ένα επίσης σημαντικό που θέλω να τονίσω στην συγκεκριμμένη ερώτηση και είναι και το τελευταίο που θα πώ για την Δ8. Αν υπήρχαν τέσσερις εταιρείες με το ονομα (πχ) Concorde Airlines /Airways , θα μου πείτε ΜΟΝΟ μία. Απλά αν είχε και τύπο Concorde μία από αυτές, προφανώς επλέξτε να μου αναφέρετε αυτήν, για να πάρετε τους περισσότερους πόντους.


ΕΡΩΤΗΣΗ Δ3

Κάπου είδα, λοιπόν, έναν πύργο που είχε έναν μπερντέ και διαφήμιζε το σουβλατζίδικο της γειτονιάς. Μήπως θα πρέπει να συνοδεύονται οι απαντήσεις μας με ...ντοκουμέντα?

Προφανώς, δεν μιλάμε για κάτι τέτοιο. Μιλάμε για μεγάλη και εμφανή διαφήμιση "σπόνσορα" στον κορμό του πύργου.


Γενικά, είναι η φύση του κουίζ (ή μάλλον, μερικών ερωτήσεων), που πρίν βγεί η τελική βαθμολογία ίσως χρειαστεί να ζητήσω "αποδείξεις". Αν πχ μου πεί κάποιος ότι ο πύργος στην Τσατανούγκα Τενεσσή, έχει μεγάλη επιγραφή με διαφήμιση του τελευταίου single της Λαίδης ΓκάΓκα, προφανώς θα ήθελα να δώ ντοκουμέντο, κατά προτίμηση άνευ...φωτοσόπ.
 
ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΟΥ ΚΟΥΙΖ

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΟΥ ΚΟΥΙΖ

ΕΡΩΤΗΣΗ Δ6

σίγουρα το αεροσρόμιο χρησιμοποιήθηκε μόνο τους πρώτους μήνες λειτουργίας του και όχι για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα (π.χ. 6 μήνες, 1 χρόνο); Και όταν λες δεν υπάρχει καμια πτήση πλέον, εννοείς ούτε charter, ούτε private, ούτε ένα vfr cessna; Τίποτα, μηδέν;

Στην ερώτηση δεν ξακαθάρισα αριθμών μηνών γιατί κανείς δεν ξέρει με ακρίβεια. Όντως μπορεί να ήταν 6 ή 10 ή 14 μήνες. Το σίγουρο είναι ότι το διάστημα ήταν πολύ μικρό για ένα καινούριο αεροδρόμιο.

Το αεροδρόμιο δεν έχει πτήσεις. Τώρα, άν προσγειώθηκε χθές το απόγευμα κανένα Cessna, δεντο ξέρω. Και το Ελληνικό είναι κλειστό, αλλά όλο και κάτι κάτι έχει προσγειωθεί εκέι από τότε που έκλεισε.

Άσχετο, αλλά μόλις πρίν 2-3 μέρες έβλεπα ένα ρεπορτάζ για το συγκεκριμμένο αεροδρόμιο. Η διοίκηση του αεροδρομίου, αφήνει τους κατοίκους της περιοχής να πηγαίνουν τα παιδάκια τους κάθε Κυριακή εκέι, για να "παίζουν αεροδρόμιο". Κινούνται σε όλους τους χώρους ελεύθερα, στα check-in, gates, στην πίστα (παίζουν μπάλα και τηλεκατευθυνόμενα), τους ανοίγουν τους ιμάντες και κάνουν οι πιτσιρικάδες γύρω-γύρω. Τί ωραία! Έπρεπε να είχα ρωτήσει, "ποιά είναι η ακριβότερη παιδική χαρά στον κόσμο" στο κουίζ.


ΕΡΩΤΗΣΗ Δ8

Δυστυχώς, δεν τελειώσαμε με την Δ8 !!!

Πρέπει το όνομα να είναι αποκλειστικά ο τύπος του αεροπλάνο και η λέξη airlines/air/airways/lines/κλπ ή μπορεί να έχει και άλλες λέξεις μέσα; Π.χ. αν ο τύπος του αεροπλάνου είναι ο "concorde", πιάνεται σωστή μια εταιρία που λέγεται "International Concorde Airlines";

(οι ερωτήσεις έχουν μετατραπεί ελαφρά για να μήν "προδώσουν" πιθανές απαντήσεις)

ΜΟΝΟ το όνομα του τύπου και η λέξη airlines/air/airways/lines/κλπ θα θεωρηθούν σωστά.

ΕΠΙΣΗΣ: Αν βρείτε μία εταιρεία που λέγεται (πχ) "747 Airways", προφανώς και δεν είναι σωστή απάντηση. Μιλάμε για όνομα τύπου, όχι αριθμούς. Αν μπλέξουμε και με αριθμούς, θα γίνει merge του Κουίζ 2011 με αυτό του 2012 !


ΕΡΩΤΗΣΗ Δ14

Το αεροδρόμιο στα παράλια της Μεσογείου. Να το κάνω πιό συγκεκριμμένο. Τα όρια του αεροδρομίου (πχ διάδρομος, πίστα, τροχόδρομοι, επίτηδες δεν ξεκαθαρίζω για να μήν προδώσω προσανατολισμό διαδρόμου) , δεν είναι παραπάνω από 2, το πολύ 3 χιλιόμετρα από τη θάλασσα. Αυτό εννοώ λέγοντας "μή ψάχνεται πολύ μέσα".
 
Top