Διερεύνηση & πορίσματα ατυχημάτων - βιβλία & βίντεο

air_boy

Economy-Class-Member
Εγγραφή
21/09/2006
Μηνύματα
185
Likes
1
Περιοχή
Θεσσαλονίκη - Aλεξανρούπολη
(Ελπίζω να ανοίγω το θέμα στην σωστή κατηγορία)

-- Όποιος θέλει ας παραβλέψει αυτό το ποστ - είναι η άποψή μου για την σειρά May Day - και ας κοιτάξει το αμέσως επόμενο.

Βασικά μόλις είδα στην 3η σεζόν της σειράς May Day το επεισόδιο Special - Crash of the Century (Collision on the Runway) - το οποίο προφανώς αναφέρεται στο δραματικό δυστύχημα της Τενερίφης του '77. Έχω παρακολουθήσει κι άλλα επεισόδια της σειράς(την οποία δεν την βλέπω στην ελληνική τηλεόραση αλλά την έχω κατεβάσει στον υπολογιστή μου και την κοιτώ στα αγγλικά, χωρίς υπότιτλους, μπας και γλιτώσω τουλάχιστον την βλακεία των μεταφραστών - 1ο: :wall: ). Ε σαν αυτό το επεισόδιο δεν έχω δει(αν και οκ δεν έχω δει και πάρα πολλά συγκριτικά με το σύνολο) .. αυτοαποκαλείτε και Special. Special μπούρδα που διαρκεί και διπλάσιο χρόνο απ τα υπόλοιπα επεισόδια της σειράς.. :cool: Αυτό μου την έχει δώσει στα May Day είναι ο τρόπος που παρουσιάζουν τα ατυχήματα. Πιο πολύ είναι λες και θέλουν να γυρίσουν θρίλερ παρά ντοκιμαντέρ ή κάτι τέλος πάντων που σκοπό έχει να γνωστοποιήσει πράγματα και όχι να τα τραγωδοποιήσει κι άλλο. Ε αυτοί πάνε και βάζουν ηθοποιούς να παίζουν ρόλους και περισσότερο μας δείχνουν πως αισθάνθηκαν οι επιβάτες πριν - κατά την διάρκεια - και μετά το ατύχημα.. τι νομίζουν ότι είπαν οι επιβάτες σε αυτές τι στιγμές , μας τους δείχνουν σε συνεντεύξεις να λένε πως ήταν η όλη κατάσταση και γενικότερα κάνουν ότι μπορούν για να αγγίξουν τα αισθήματα του θεατή. (εδώ βάζω :wall: χ 10 ) Σε όλα αυτά. ε ένταξη.. μας λένε και ποιές ήταν οι αιτίες του δυστυχήματος και ποιές οι συνέπειες του στον αεροπορικό κόσμο. Αλλά είναι τραγικοί. Στο επεισόδιο που λέω για παράδειγμα είναι σαν να πήραν το γεγονός(του δυστυχήματος) και πάνω του να στήνουν μια ταινία ψυχολογίας των ανθρώπων που έζησαν αυτό το τραγικό γεγονός(και κυρίως των επιβατών και των αεροσυνοδών). Σε ταινία μιάμισης ώρας.. τα 15’ με βάση όσα έδειξαν έφταναν για να μας παρουσιάσουν την ουσία του πράγματος.. τα άλλα 1:15’ ήταν σαπουνόπερα! ΕΛΕΟΣ! :wall:

Θα μου πεις.. ε μη το βλέπεις. Ναι. Μέχρι τώρα δεν το έβλεπα ακριβώς για τους λόγους που λέω. Αλλά η διερεύνηση ατυχημάτων είναι ένα πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο μέσω του οποίο μπορείς να μάθεις όχι μόνο πολλά πράγματα για το αεροπλάνο και την αεροπορία. Αλλά μπορείς να μάθεις ακόμη και για την ίδια την αεροπορική ιστορία και πως διαμορφώθηκε η αεροπορία στη μορφή που την γνωρίζουμε σήμερα μέσω όλων αυτών των ατυχημάτων. Και επειδή δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο(ή τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω) σε βίντεο είπα να δοκιμάσω τελικά αυτά τα May Day.. μια που το torrent το βρήκα εύκολα και κατέβηκε και πάρα πολύ γρήγορα.. αλλά και πάλι.. τσάμπα συγχύστηκα.. :evil:
 
Re: Διερεύνηση&πορίσματα ατυχημάτων - αξιόλογα βιβλία&βίντεο

ΤΟ ΘΕΜΑ λοιπόν είναι σαφές. Ψάχνω για βιβλία(κυρίως, αλλά και σε βίντεο να είναι δε με χαλάει) που να παρουσιάζουν διάφορα αεροπορικά ατυχήματα - τα πορίσματα αυτών και τις συνέπειες τους στην αεροπορία.

Δε με πειράζει να είναι βίντεο ή κάτι στο internet δε με πειράζει να είναι στα αγγλικά. Ψάχνω απλά κάτι καλό και αξιόλογο. Και φυσικά ένταξη.. δεν έχω σκοπό να πάω από τώρα στην Υπηρεσία Διερεύνησης Αεροπορικών Ατυχημάτων. Δηλαδή να μην είναι και τίποτα κατεβατά 300+ σελίδων για ένα και μόνο ατύχημα(όπως πχ τα αυθεντικά πορίσματα). Ποιό πολύ ψάχνω κάτι σαν τα black-box(ωραιότατα) που έχει στα Remove Before Flight. - Δεν με πειράζει. ας είναι και στα αγγλικά.

Λοιπόν? Έχει κάποιος να προτείνει κάτι? :D
 
Αρχικά κοίταξε στον Παπασωτηρίου στη Στουρνάρη. Εγώ το είχα βρει παλιά εκεί (στο υπόγειο) αλλά τα πρώτα τα τέυχη αν θυμάμαι καλά τα είχα πάρει από την Πανεπιστημίου (μεταξύ Πεσματζόγλου-Ιπποκράτους) από ένα βιβλιοπωλείο που είχε αρκετά αεροπορικά.

Ο Παπασωτηρίου τα δίνει αυτή τη στιγμή μόνο μέσω παραγγελίας >> http://www.papasotiriou.gr/results.asp? ... .y=0&Go=Go

Πάντα υπάρχουν βέβαια και τα on-line καταστήματα(amazon, ebay).
 
convair":5msm2188 said:
...τα είχα πάρει από την Πανεπιστημίου (μεταξύ Πεσματζόγλου-Ιπποκράτους) από ένα βιβλιοπωλείο που είχε αρκετά αεροπορικά...

Νομίζω λέγεται Αριστοτέλης το βιβλιοπωλείο. Πέρναγα και εγώ κάποιο διάστημα από εκεί για να δω τί παίζει, αλλά από τη στιγμή που έμεινε το μισό (και το άλλο μισό έγινε Everest ή Γρηγόρης, δε θυμάμαι), είχε μειωθεί κατά πολύ η ποσότητα/ποικιλία αεροπορικών βιβλίων.
Πάντως θα συμφωνήσω ότι η σειρά Air Disaster, απ' την οποία έχω και εγώ δύο τεύχη, είναι πολύ καλή.
 
Top