Πνευματικά δικαιώματα

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας

GP707

Moderator
Staff member
Εγγραφή
04/05/2004
Μηνύματα
6.612
Likes
2.822
Περιοχή
LGAT, East Terminal
Website
www.flickr.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAT
περί πνευματικών δικαιωμάτων

Λόγω του ότι αρχίζει να μας απασχολεί όλο και περισσότερο τον τελευταίο καιρό, μπορούμε να συζητησουμε κάποια πράγματα εδω, ωστε να ενημερωθούν όλοι για τα πνευματικά δικαιώματα των φωτογραφιών μας (και όχι μονο). Παρ' όλο που σε κάθε φωτογραφια υπάρχει η σχετική σημείωση για το copyright, δεν φαινεται να ιδρωνει το αυτί ορισμένων, πόσο μάλιστα όταν αυτοί οι "ορισμένοι" είναι και επίσημοι φορείς.

Συγκεκριμένα, για το αλμπουμ μας υπάρχει μια σκέψη για χρηση watermark στις φωτογραφίες που ανεβαζονται στο αλμπουμ, έστω και αν η χρήση αυτή ειναι προαιρετική για κάθε μέλος. Ο καθενας δηλαδή που ανεβάζει φωτογραφία, να επιλέγει αν θέλει να μπει watermark ή οχι.

Το watermark μπορεί να είναι έτσι:
https://www.airliners.gr/community/album ... c_id=10067
περισσότερο εμφανές, αλλά σχεδόν αδύνατο να αφαιρεθεί με το photoshop, ή έτσι
https://www.airliners.gr/community/album ... c_id=10046
πιο ανώδυνο για την όψη της φωτογραφίας αλλά πιο... editable ;)

Ευκαιρία λοιπόν να συζητήσουμε όλα αυτα τα θέματα...
 
Ότι δημοσιεύεται στο διαδίκτυο είναι πνευματικό δικαίωμα αυτού που το συνέταξε και το απέστειλε μέσα από το ιδιαίτερο IP address (Internet Protocol address) του και ακόμα από τον ειδικό κωδικό του μηχανήματος ή του λογισμικού που χρησιμοποίησε. Αυτό φυσικά άσχετα με το αν το IP για λόγους ασφαλείας είναι ένας μεταβλητός κωδικός αριθμός.

Κάτι τέτοιο όπως είναι αναμενόμενο δε καλύπτει κανένα. Κάποιος συμπτωματικός χρήστης του διαδικτύου μπορεί να καρπωθεί, δίχως άδεια το πνευματικό ή διανοητικό δημιούργημα-αποτέλεσμα κάποιου άλλου. Η συμφωνία που χωρίς πολλά πολλά υπογράφει και χωρίς να το γνωρίζει απόλυτα και ο ίδιος είναι ότι συμφωνεί να διασυρθεί και να πληρώσει ακριβά και διπλά κάτι που πα μπορούσε να το έχει για τσάμπα (out of kindness) ή σχεδόν τσάμπά.

Η φωτογραφία, ότι φωτογραφία και να είναι και σε όποια μορφή (έντυπη, ψηφιακή), ανήκει σε αυτόν που την τράβηξε και μόνο αυτός έχει το αποκλειστικό δικαίωμα να τη διανέμει όπως αυτός επιθυμεί. Πρωθυπουργοί και άρχοντες (μικρό α) έχουν βλαστημήσει χοντρά που ταπεινοί πολίτες όπως εμείς έχουμε τέτοιες δυνατότητες. Θα θυμόνται κάποιοι τι είχε τραβήξει νεαρή κυρία πρωθυπουργού για να αποκτήσει τις photo που την έδειχναν τάχα να κρατά με θάρρος το μόριο αθλητή που στεκόταν όρθιος δίπλα της.
 
Eγω τι να πω... Κανω αυτο το hobby εδω και σχεδον 15 χρονια, βαζω ολο μου το μερακι και την τεχνη, βρισκω εναν χωρο οπου μπορω να μοιραστω αυτες τις φωτο με αλλους που θα καταλαβουν, και ξαφνικα ΤΣΟΥΠ εμφανιζεται το οποιο ορνιο/καραγκιοζης/λαμογιο και κλεβει τις φωτο αυτες για να κανει την τραγικη (και παντελως ασημαντη) δουλεια του.

Προσωπικα εγω σκεφτομαι να σας ζητησω την αποσυρση ολων των φωτογραφιων μου απο το αλμπουμ. Οσο νομικη καλυψη και να υπαρχει μεσω του Συλλογου, οσο κραξιμο και να ριξω στους κλεφτες, οτι watermark και να βαλουμε, εγω δεν παυω να πληγωνομαι γιατι καποιος δεν σεβεται αυτο που κανω τοσα χρονια, που μου εχει κοστισει απειρα λεφτα/χρονο/βενζινες/τσακωμους. Δεν πειραζει. Υπαρχουν κ αλλοι τροποι να δειξω τις φωτο στους φιλους μου. Απο κοντα, με το καφεδακι ;) Οσοι θελετε, ξερετε που να με βρειτε.

Εν κατακλειδι (για οσους περιμενουν νεες φωτο για να χρησιμοποιησουν)
ΛΥΠΑΜΑΙ, ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΚΟΚΟ. Φτιαξτε μια στο Corel και βαλτε την, τελωσπαντων, οπου νομιζετε. Γελοιοι.
 
Ξέρεις “seven four seven” εξαρτάται τι ζητάς εσύ ή τι ζητάει ο κάθε ένας τελικά. Εγώ μπορεί να είμαι λοξός, περίεργος ή βλάκας δε μπορώ να το αρνηθώ αν φανώ τέτοιος, μα πάντα είχα την όρεξη να μοιράζομαι αυτά που νοιώθω πως δύναμαι να μοιραστώ. Και πάντα βρισκόταν κάποιος πιο βλάκας από εμένα που έπαιρνε το καλαμάκι και ρουφούσε μέχρι να στραγγίξει το μπουκαλάκι. Για καλή μου τύχη αυτό-γεμίζω το μπουκαλάκι μου, είμαι γεμάτος. και δεν αδειάζω εύκολα.

Εγώ θα έλεγα πως στο μέλλον θα μπορούσες (I’m not patronising now) απλά να επέλεγες με μεγάλη προσοχή ποιες φωτογραφίες θα ήθελες να μοιραστείς ελεύθερα με κόσμο, ποιες θα ήθελες να κρατήσεις για εσένα και ποιες θα ήθελες να διανέμεις με προϋποθέσεις ή να πουλήσεις. Θα ήταν λάθος αν μου επιτρέπεις να τραβήξεις τις φωτογραφίες σου από το airliners.gr διότι τότε το site θα γίνει φτωχότερο και δε θα καταφέρεις να αλλάξεις πολλά από τη συμπεριφορά των ακατονόμαστων.

Αλλιώς γίνεται το παιγνίδι. Εύχομαι να σε βοήθησα.
 
Επειδή είναι μονότονο να συμφωνούμε όλοι και επειδή το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων είναι ιδιαιτέρως λεπτό, θα μπορούσαν παρακαλώ οι ένθερμοι υποστηρικτές των watermarks, του κατεβάσματος της προσωπικής συλλογής κλπ να μου απαντήσουν στα παρακάτω;

1) Έχετε πληρώσει για κάθε λογισμικό που έχετε αυτή τη στιγμή στο pc σας;
2) Έχετε στην κατοχή σας έστω και μία ταινία από αντιγραφή (DVD, VHS κλπ);
3) Έχετε στην κατοχή σας έστω και ένα mp3;
4) Έχετε βγάλει φωτοτυπίες από βιβλία;

Αν η απάντηση έστω και σε ένα από τα παραπάνω είναι «ναι», τότε κύριοι δεν δικαιούστε δια να ομιλείτε σε καμία μα καμία περίπτωση.

Και για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, είμαι φανατικά υπέρ των ελεύθερων φωτογραφιών, του ελεύθερου λογισμικού, της ελεύθερης μουσικής κλπ. Είμαι φανατικά κατά κάθε είδους «προστάτη» σε τέτοια θέματα που εκφράζουν οικονομικά ή απλά εγωιστικά συμφέροντα.

Εγώ για παράδειγμα ό,τι μα ό,τι φωτογραφίζω οπουδήποτε (και δεν αποτελεί βεβαίως κάτι το προσωπικό), μου αρέσει ελεύθερα να το μοιράζομαι. Δεν βλέπω κανένα λόγο να κρατάω κάτι για τον εαυτό μου ή 5-6 φίλους. Θέλω να προσφέρω χαρά και «οφθαλμόλουτρο» στον καθένα που θα χαιρόταν να δει έστω και μία φωτογραφία μου.

Τι πάει να πει χαλάω λεφτά για βενζίνη ή κηροζίνη; Μα δεν θα τα χάλαγα έτσι κι αλλιώς; Δηλαδή τα λεφτά που χαλάω για το χόμπι μου έχουν αξία μόνο αν κάτι το κρατάω για τον εαυτό μου;

Κύριοι αυτό είναι το Internet αν δεν το έχετε καταλάβει. Μοιραζόμαστε ότι μπορούμε για να λάβει ακόμα μεγαλύτερη αξία ο κόπος και το χόμπι μας. Οι μοναχοφαγάδες δυστυχώς καταστρέφουν αυτή την καλή πλευρά του διαδικτύου.

Σκεφθείτε απλά να είχε πνευματικά δικαιώματα το livery, το σχήμα του αεροσκάφους, το αεροδρόμιο κλπ. Με λίγα λόγια, με τη δική σας λογική φωτογραφία δεν θα υπήρχε, απλά γιατί το πάντα θα είχαν πνευματικά δικαιώματα. Αρα είτε θα είμασταν όλοι παράνομοι, είτε κανείς δεν θα φωτογράφιζε.

Δεν μπαίνω σε μεγαλύτερο βάθος γιατί δεν είναι αυτή η ουσία της κουβέντας. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Ευχαριστώ για τη φιλοξενία και σημειώνω πως στα παραπάνω δεν συμπεριλαμβάνονται βέβαια αυτοί που εκμεταλλεύονται φωτογραφίες, mp3, ταινίες κλπ για να αποκομίσουν οποιουδήποτε είδους οικονομικό όφελος.
 
Wii με κάλυψες!! :thx:

Προσωπικά, θα συμπλήρωνα πως δεν έχω πρόβλημα να χρησιμοποιούνται οι φωτογραφίες μου, εφόσον μου το ζητήσουν και υπάρχει ευχαριστία - γίνει αναφορά στο όνομα μου. Εξάλλου για μένα, αυτό είναι το hobby μου, και όχι το επάγγελμα μου. Και σίγουρα η ευχαρίστηση είναι μεγαλύτερη όταν μοιράζεσαι το αποτέλεσμα του κόπου σου με άλλους, που το εκτιμούν.

Δεν συμφωνώ με την προληπτική κίνηση: αποσύρω όλες τις φωτογραφίες μου, για την περίπτωση που ίσως κάποιος πάρει μία και την χρησιμοποιήσει για κερδοσκοπικούς σκοπούς. Αν και όταν γίνει αυτό, θα κινηθώ ανάλογα για την μεμονωμένη περίπτωση.
 
Ναι έτσι ακριβώς είναι Χρήστο!

Και για να πω το ίδιο με «αεροπορικό στυλ», είναι σα να λέμε πως από τη στιγμή που υπάρχει η πιθανότητα 1 στο 1.000.000.000 να πέσει το αεροπλάνο που θα ταξιδεύσω (κούφια η ώρα) τότε επιλέγω να μην πετάξω ποτέ ;)
 
Wii":1rgmq3bm said:
στα παραπάνω δεν συμπεριλαμβάνονται βέβαια αυτοί που εκμεταλλεύονται φωτογραφίες, mp3, ταινίες κλπ για να αποκομίσουν οποιουδήποτε είδους οικονομικό όφελος.

Αν διαβαζες λιγο πιο προσεκτικα το "παραπονο" μου, θα εβλεπες οτι κ εγω μ αυτους που πανε να βγαλουν λεφτα απο φωτο τα εχω, και μ αυτους που θελουν να κανουν τη δουλεια τους χωρις να αναφερουν πουθενα το ονομα του δικαιουχου (οπως σωστα ειπε ο Χρηστος). Και επειδη, οπως ξαναεγραψα, το να τραβαω φωτο 15 χρονια μου εχει κοστισει χ λεφτα και ενω εγω δεν αποκομω οικονομικο οφελος ενω οποιος τυχαρπαστος θελει μπορει να το κανει, ε οχι, εχω καθε δικαιωμα να γινω εξω φρενων.

Οσον αφορα στην προληπτικη κινηση, ναι, προτιμω να τις αποσυρω ολες (και να τις ξανανεβαζω μετα με ενα waternark NA) παρα να καθομαι να ψαχνω αν και πως εχει κλαπει καποια φωτο, και αν ναι να ψαχνω τον δικηγορο, να τρεχω στα δικαστηρια, να αναζητω υπευθυνους κλπ κλπ κπ. ουτε το χρονο εχω, ουτε την ορεξη.

Μp3 εχω απειρα. Των αγαπημενων μου συγκροτηματων. Και αν ποτε ερθουν απο τα μερη μου, ναι, θα παω να τους ακουμπηχω εισητηριο για να τους δω. Γιατι τους γουσταρω. Οποτε, ναι μεν εχω κανει κατι σαν κλοπη, αλλα εχω την ευκαιρια να επανορθωσω. Με καταλαβαινεις, ετσι?
Για να μην αναφερθουμε στις τιμες των CD\DVD κ.α. Οχι ρε φιλε, ΔΕΝ δινω 20 ευρω για ενα σιντι, απο τα οπιοα 20 ευρω ενα ελαχιστο ποσοστο θα παει στον καλλιτεχνη και τα υπολοιπα θα τα φαει η δισκογραφικη! Ακουσατε ποτε (πλην ελαχιστων εξαιρεσεων) καλλιτεχνη να μιλαει και να κραζει κατα της πειρατειας? Οχι! Οι δισκογραφικες ειναι που λυσσανε, γιατι αυτες χανουν τα πεσος.
 
seven4seven":24wjqveb said:
Οσον αφορα στην προληπτικη κινηση, ναι, προτιμω να τις αποσυρω ολες (και να τις ξανανεβαζω μετα με ενα waternark NA) παρα να καθομαι να ψαχνω αν και πως εχει κλαπει καποια φωτο, και αν ναι να ψαχνω τον δικηγορο, να τρεχω στα δικαστηρια, να αναζητω υπευθυνους κλπ κλπ κπ. ουτε το χρονο εχω, ουτε την ορεξη.

πίστεψε με (γιατί έχω βρεθεί και εγώ στην θέση σου) ούτε τα χρήματα....
 
Top