Αεροπορικό quiz 2012 by LEKPO1A

LEKPO1A

Moderator
Staff member
Εγγραφή
04/09/2003
Μηνύματα
3.814
Likes
204
Όπως μου θύμισε σήμερα ο gonso… κάποτε ανέβαζα κι εγώ quiz.
Μετά λοιπόν από 4 μόλις χρόνια (Ιαν. 200:cool: επιστρέφω κι εγώ με το τελευταίο δημιούργημά μου!


ΓΕΝΙΚΑ

- Το κουίζ είναι ένα και περιλαμβάνει 25 ερωτήσεις

- Οι ερωτήσεις είναι όλες ισόβαθμες: 10 βαθμοί ανά ερώτηση που μας κάνουν 250 β. το “άριστα”


ΚΑΝΟΝΕΣ (ένα mix κανόνων gonso και Wii)

- Οι απαντήσεις θα στέλνονται με πμ (προσωπικό μήνυμα) σε εμένα. Καμία απάντηση να μην ποστάρεται. Ευδιάκριτα, τον αριθμό της ερώτησης και δίπλα την απάντηση, με λίγα λόγια και χωρίς "σάλτσες". Στην συντριπτική τους πλειοψηφία, οι απαντήσεις δεν είναι περιγραφικές.

- Διευκρινίσεις: Αν χρειάζονται, πρώτα με πμ σε εμένα και εάν νομίζω ότι η διευκρίνηση είναι απαραίτητη, θα την ποστάρω και εδώ.

- Μπορείτε να στέλνετε όποτε θέλετε όσες απαντήσεις επιθυμείτε. Επίσης μπορείτε να αλλάξατε έως και μία φορά την απάντησή σας, γράφοντας δίπλα στην απάντηση (τη δεύτερη φορά) ότι αυτή είναι η τελική απάντηση, διαφορετικά θα αγνοηθεί. Προφανώς ο χρόνος αποστολής απαντήσεων δεν παίζει κανένα ρόλο στη βαθμολόγηση, αρκεί να είναι εντός της προθεσμίας. Εννοείται πως ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΔΩ ούτε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΟΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ! Μόνο γενικά σχόλια κλπ.

- Αρνητική βαθμολόγηση: Για κάθε λάθος απάντηση ή σκέλος απάντησης, θα αφαιρείται από τον παίκτη το 50% της "αξίας" της απάντησης.
Πχ: "Γράψτε τέσσερεις κατασκευάστριες εταιρείες αεροσκαφών (1 βαθμό για κάθε μία)".
Αν κάποιος γράψει και είναι και οι τέσσερεις σωστές, παίρνει 4 βαθμούς. Αν όμως απαντήσει: "Boeing, Airbus, Embraer...Microsoft", τότε παίρνει 3 βαθμούς για τα σωστά και του αφαιρείται και 0.5 βαθμός για το λάθος, άρα παίρνει 2.5 βαθμούς στην ερώτηση αυτή.

- Ο διαγωνισμός λήγει το βράδυ της 6ης Φεβρουαρίου. Το πόσο γρήγορα θα απαντήσει κάποιος δεν παίζει καμία σημασία. Μπορεί να νικήσει και κάποιος που μπήκε στον διαγωνισμό στις 5 Φεβρουαρίου. Αν πχ. κάποιος μου στείλει όλες τις απαντήσεις σωστά αύριο, ο διαγωνισμός συνεχίζεται κανονικά γιατί μπορεί να υπάρχουν ισοψηφίες.

- Οι νικητές είναι αυτοί με το μεγαλύτερο σκορ για κάθε κουίζ στο τέλος του διαγωνισμού. Αν υπάρχει ισοψηφία, θα υπάρχει ερώτηση μπόνους και εάν και σε αυτό υπάρχει ισοπαλία, θα γίνει κλήρωση.

- Ο νικητής θα κερδίσει δωράκι. Το τι θα είναι αυτό, δεν έχω αποφασίσει ακόμη.


ΟΛΗ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ QUIZ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΠΜ. :5: :5: :5: :5: :5:
Όλες οι απαντήσεις θα ποσταριστούν μετά το τέλος του quiz και την ανάδειξη του νικητή. Το thread αυτό θα παραμείνει κλειδωμένο. Θα δημοσιεύονται μονάχα διευκρινήσεις αν αυτό είναι απαραίτητο. Θα ανοίξει για σχολιασμό μετά το τέλος του quiz.

Καλή επιτυχία εύχομαι, και καλή διασκέδαση!...

To link για το quiz: L I N K
 
Re: Quiz 2012 by xristos

Έγιναν 2 μικροδιορθώσεις στη διατύπωση 2 ερωτήσεων και ανέβηκε νέο αρχείο. Για όσους το αποθήκευσαν ας το ξανα-κατεβάσουν αν και δεν πρόκειται για κάτι ουσιαστικό.

Αφορούν τις εξής ερωτήσεις:

Ερώτηση 4η: "με ένα μόνο διάδρομο" έγινε "με ένα μόνο διάδρομο σε χρήση"
Ερώτηση 11η: "μοναδικό ευρωπαϊκό αεροδρόμιο της EU" έγινε "μοναδικό αεροδρόμιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης"

Εκφράστηκαν κάποια παράπονα ότι το quiz ανέβηκε πολύ γρήγορα αμέσως μετά το quiz του gonso και έτσι υπάρχει κάποια κούραση όσων συμμετείχαν και στο προηγούμενο, αλλά και έλλειψη χρόνου. Δεν υπάρχει κανένα θέμα με την ημερομηνία λήξης του quiz. Μπορεί να δοθεί άνετα παράταση για όσο χρειαστεί. Σκοπός είναι να υπάρξει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη συμμετοχή και όχι το να βγει ένας νικητής το συντομότερο δυνατό.
 
Re: Αεροπορικό quiz 2012 by xristos

Κάποιες επιπλέον διευκρινίσεις:

Ερώτηση 11η: Ψάχνουμε για αεροδρόμια που βρίσκονται στη γκάμα των 5 εκατ/έτος. Τώρα αν τη μία χρονιά είχαν 5.100.000 και την επόμενη 4.800.000 δεν μας απασχολεί. Θα πρέπει απλώς να έχουν ξεπεράσει κάποια στιγμή το φράγμα των 5 εκατ. επιβατών/έτος.

Ερώτηση 18η: Ψάχνουμε για προσβάσιμα turnpad και όχι για ίχνη από παλιά turnpads, προ επεκτάσεως του διαδρόμου.

Ερώτηση 21η: Ίσως μια πιο απλή διατύπωση της ερώτησης προς αποφυγή παρεξηγήσεων θα ήταν "δημόσιος δρόμος διέρχεται μέσα από το διάδρομο". Το "τέμνει κάθετα" δεν χρησιμοποιείται με την κυριολεκτική σημασία του (90 μοίρες) και ούτε μιλάμε για δρόμο που διέρχεται υπόγεια κάτω από το διάδρομο (τούνελ).
 
Re: Αεροπορικό quiz 2012 by xristos

Κάποιες επιπλέον διευκρινίσεις:

Ερώτηση 22η: Μου αρκούν 10 απαντήσεις (1β./απάντηση). Οι παραπάνω δεν θα πάρουν επιπλέον βαθμούς. Το (+) που μπήκε εκεί δηλώνει απλώς ότι υπάρχουν παραπάνω (π.χ. εγώ έχω βρει μέχρι τώρα 1:cool:. Δεν είναι κακό πάντως να γράψετε περισσότερα για back-up, μιας και μπορεί να δώσετε ως απάντηση (όπως συνέβη) οχήματα του ίδιου τύπου.

Ερώτηση 25η: Μια καλύτερη διατύπωση, για να αποφευχθεί το οποιοδήποτε μπέρδεμα: ψάχνουμε το ποσό που ξοδεύτηκε για σαπούνι εντός του 2011.

Γενική παρατήρηση: προσοχή στις πηγές σας!! Διασταυρώστε τις πληροφορίες.

Άντε να ανεβαίνουν όμως οι συμμετοχές !! Για την ώρα ασχολούνται μόνο 3 γνωστοί-άγνωστοι... βετεράνοι των quiz!!! :thx: :rolleyes: :D
 
Re: Αεροπορικό quiz 2012 by xristos

Λοιπόν, επειδή φτάνει η υποτιθέμενη ημερομηνία λήξης του quiz θα προχωρήσω σε μια ανακεφαλαίωση.

Μετά από 3 (!) μόλις συμμετοχές, προφανώς και λόγω της κακής περιόδου που το ανέβασα αμέσως μετά το quiz του gonso, θα δώσω μια παράταση τουλάχιστον μέχρι το τέλος του μήνα (29/2/2012). Ελπίζω πως ίσως ασχοληθούν 2-3 ακόμα βετεράνοι των quiz που για την ώρα δεν έχουν ακόμα εκδηλώσει ενδιαφέρον (mernion, george_a, george, payneful_tales πού είστε;)

Μέχρι σήμερα έχω λάβει απαντήσεις για όλες τις ερωτήσεις από 3 παίκτες. Γενικώς υπάρχει επιτυχία, αλλά: υπάρχουν 2 ερωτήσεις για τις οποίες δεν έχει δοθεί ακόμα σωστή απάντηση. Δεν τις θεωρώ ιδιαίτερα δύσκολες, αλλά και οι τρεις τις έχουν απαντήσει τελείως λάθος (δλδ: -5). Ωστόσο, υπάρχει ακόμα περιθώριο διορθωτικής απάντησης. Επίσης οι 2 πρώτοι έχουν από 1 ερώτηση ο καθένας (διαφορετική όμως) που δεν έχουν δώσει απάντηση. Η πρωτιά παίζεται ακόμη. Είναι και οι δύο αρκετά κοντά.Ο τρίτος χρωστάει ακόμα αρκετές απαντήσεις ;).
Οπότε πέρα από τις 2 ερωτήσεις με λανθασμένες απαντήσεις, σε όλα τα υπόλοιπα ερωτήματα έχουν δοθεί απαντήσεις και μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος... ;)

Και επειδή είναι περίοδος εκπτώσεων, λανσάρω και την εύκολη εκδοχή του quiz, για όποιον θέλει να συμμετάσχει αλλά οι 25 ερωτήσεις του φαίνονται βουνό. Στο εύκολο quiz συμμετέχουν μόνο 10 από τις ερωτήσεις του quiz:

Ερώτησεις: 1η-2η-3η-4η-5η-9η-10η-15η-22η-25η

Ισχύουν οι ίδιοι κανόνες με παραπάνω! ;)

Ερωτήσεις, απορίες, παράπονα, ενστάσεις... όλα σε ΠΜ!
 
Re: Αεροπορικό quiz 2012 by xristos

Ερώτηση 6η: Μιλάμε για πολιτικούς αερολιμένες που παρέχεται καύσιμο από εταιρεία καυσίμων που είναι εγκατεστημένη εκεί.
 
Re: Αεροπορικό quiz 2012 by xristos

Η προθεσμία του quiz λήγει τυπικά σήμερα.

Επειδή είχαν εκδηλωθεί εξ' αρχής κάποιες ενστάσεις για την περίοδο που το ανέβασα, και ό,τι θα ήταν καλό να παραμείνει μέχρι το Πάσχα (δλδ. μέχρι 22/04/2012), ξεκλειδώνω το θέμα για να δηλώσει όποιος θέλει τη συνέχισή του. Σε άλλη περίπτωση, το quiz σταματά σήμερα και ανακοινώνονται οι νικητές.
 
Re: Αεροπορικό quiz 2012 by xristos

Θέλω μια μικρή παράταση, γιατί το είδα πριν λίγες μέρες!
Μέχρι 25/3 είναι λογική, 22/4 υπερβολική!
 
Re: Αεροπορικό quiz 2012 by xristos

Κανένα πρόβλημα! Συνεχίζουμε μέχρι 25/3 και βλέπουμε.

Χτες ελήφθησαν μέχρι και απαντήσεις τελευταίας στιγμής με SMS :!: ;)
 
Re: Αεροπορικό quiz 2012 by xristos

Όπως καταλάβατε δώσαμε άλλη μια παράταση (τελική αυτή τη φορά) μέχρι την Κυριακή του Θωμά (22/4) αφενός γιατί δεν έχω χρόνο αυτές τις μέρες να βγάλω αποτελέσματα αλλά και για να μπορέσει να ασχοληθεί και όποιος θα κάθεται κατά τη διάρκεια του Πάσχα.
 
Top