Airshows

  • Thread starter psil
  • Ημερομηνία δημιουργίας

psil

Business-Class-Member
Εγγραφή
01/04/2003
Μηνύματα
404
Likes
0
Περιοχή
PHL
Gnorizei kaneis pou mporo na bro lista me ta airshows se UK? exei paei kaneis se kapoio pou na aksizei? kathe pliroforia dekti
Thanx
 
pantws do not miss to paris 2005
kanei tin prwti tou to A380
 
entelwwwws :eek:ff:
 
Δεν είμαι ειδικός στο θέμα, αν και ψήνομαι πολύ για μια επίσκεψη σε airshow. Έχω επισκεφτεί το Farnborough το 2000 και το 2002 και παίζει να πάω και φέτος (2004 εννοώ, βιάζομαι λίγο ;) ). Η πρόσβαση από/προς Λονδίνο δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη (τρένα με καλές συχνότητες και περίπου 45'-60' διαδρομή αν θυμάμαι καλά), αν και νομίζω ότι η διαδρομή Παρίσι (οποιοδήποτε κεντρικό σημείο)/Le Bourget είναι μικρότερη. Την πρώτη φορά ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα, αλλά έτσι είναι οι...πρώτες φορές. Εντυπωσιακότερο έκθεμα πολιτικής αεροπορίας το Α300-600ST (γνωστό και ως "Beluga"), αλλά ωραία και η ευκαιρία επίσκεψης σε DC-3. Το 2002 η έκθεση μου φάνηκε κάπως πιο φτωχή όμως. Μειονέκτημα και τις δύο χρονιές η έλλειψη ρωσικών πολιτικών αεροσκαφών, που νομίζω ότι στο Παρίσι εμφανίζονται συχνότερα.

Από μαχητικά δεν μπορώ να σου πω και πολλά, μιας και δεν είμαι ο πλέον ειδικός. Αλλά αν κανείς δεν έχει δει αεροπορικές επιδείξεις μαχητικών, τότε δεν έχει ιδέα για το τι θα πει ευελιξία, ταχύτητα, χάρη αλλά και ικανότητες χειρισμού. Πρόκειται για διαρκείς μάχες με τη βαρύτητα, που κρίνονται στο...τελευταίο δέκατο του δευτερολέπτου. Τι να πρωτοαναφέρω? Red Arrows, Eurofighter/Typhoon κλπ κλπ. Μόνο τον ήχο τους να ακούσεις, αρκεί. Οι Άγγλοι (όσοι δεν τραβάνε μανιωδώς φωτογραφίες ή/και video) ξαπλώώώώνουν στο γκαζόν και απλώς απολαμβάνουν το υπερθέαμα...

Αυτά τα ολίγα από μένα εν τάχει, αν και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν καλύτερη γνώση του θέματος στο forum. Εγώ μπορώ να δώσω μόνο ερασιτεχνικές περιγραφές. Πάντως, ό,τι θέλεις να ρωτήσεις, ευχαρίστως!

Α, και κάτι τελευταίο: είσοδος στο Farnborough AirShow περίπου 20λίρες το άτομο ανά ημέρα. Το ποσό δεν είναι -κατά τη γνώμη μου- υψηλό σε σχέση με αυτά που βλέπει κανείς. Και μια μικρή...συμβουλή: τα περισσότερα (πρακτικά όλα) από τα εκθέματα είναι για να τα χαζεύεις από κάποια απόσταση. Αν θέλεις να μπεις σε κάποιο π.χ. πολυτελές μικρό jet, πάρε μαζί σου κανένα παιδάκι (γιος/κόρη, ανηψάκι, ό,τι σου βρίσκεται τελοσπάντων). Όλο και κάποιος από τους υπεύθυνους φύλαξης θα συγκινηθεί και θα σας αφήσει να περάσετε στο εσωτερικό του, αγνοώντας τις απαγορευτικές για τους κοινούς θνητούς κορδέλες γύρω από το αεροσκάφος (αρκεί φυσικά και ο μικρός/η μικρή να δείχνουν ότι θέλουν όντως να μπουν στο αεροπλάνο).
 
Sas euxaristo olous gia ta infos. Auto pou koitao einai mallon to Duxford alla to programa tous den exei polles leptomeries akoma.
 
Top