Το παλαιότερο / νεότερο αεροσκάφος που έχουμε πετάξει

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας

GP707

Moderator
Staff member
Εγγραφή
04/05/2004
Μηνύματα
6.590
Likes
2.769
Περιοχή
LGAT, East Terminal
Website
www.flickr.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAT
Πρόσφατα μου ήρθε στο μυαλό να τσεκάρω το flightmemory μου και να δω ποιο αεροσκάφος ήταν το πιο γερασμένο όταν το ταξίδεψα και αντίστοιχα ποιο ήταν το νεότερο. Βρήκα ενδιαφέροντα πράγματα κοιτάζοντας τα νηολόγια και τα first flights τους οπότε θα ήταν ωραίο στατιστικό για όποιον ενδιαφέρεται να το μοιραστεί μαζί μας στο φόρουμ.

Έτσι λοιπόν το DHC-6 της Winair, PJ-WIL, ήταν το αρχαιότερο όντας 38 χρονών όταν πέταξα και το νεότερο ήταν το Boeing 777-300ER της Swiss, HB-JNA, μόλις 2μιση μηνών.
 
Το ποιο γερασμενο ηταν ενα Β727-200 της Eastern το 1991 ( απο LGA για MEX ) . Νομιζα οτι δεν θα εφτανα :thx: . Στο μεσο της πτησης , ενα πανελ επεσε στο κεφαλι του μπροστινου μου επιβατη . Μας αλλαξαν θεση . Μερικες εβδομαδες αργοτερα η εταιρια εκλεισε . !!!
Το νεοτερο , ενα Airbus A330-200 της Air Comet ( απο MAD για LIM ) . Η εταιρια ειχε ξεκινησει μολις πριν απο 2 εβδομαδες . Το συγκεκριμενο (ολοκαινουργιο) αεροσκαφος εκανε την ( μολις ) τριτη του πτηση ( μας το ειπε το πληρωμα ) . :great:
 
Εντάξει δεν εχω πετάξει και πολλές φορές αλλά μπορώ να πω ότι μπήκα και σε κάποιας ηλικίας αεροσκάφος ήταν το 737-800AS(EI-DPY) 9χρονών περίπου της εταιρείας Ryanair) και το νεότερο πάλι τις ίδιας ήτανε περίπου 4 χρονών και ήταν το (EI-EVV) .
Έχω πετάξει επίσης και με μέσης ηλικίας αεροσκάφη όπως το SX-OBG-OBA που έχουν ηλικία περίπου 7χρονια.
Τέλος εχω πετάξει και με το ιστορικό πλέον τελευταίο 319 της Olympic AIR το SX-OAF.
 
Ακόμη και με μόλις 3 δημοσιεύσεις μου αρέσει ιδιαίτερα αυτό το νήμα :great:
Τσέκαρα κι εγώ τα τεφτέρια μου και εδώ λοιπόν τα δικά μου top 3 σε κάθε κατηγορία.

Τα «παλαιότερα»
  • N72GC, DHC-6 της Grand Canyon Airlines σε ηλικία 42 ετών
  • PJ-WIL, DHC-6 της Winair σε ηλικία 38 ετών
  • PJ-WIS, DHC-6 της Winair σε ηλικία 36 ετών
Τα «νεότερα»
  1. G-VBLU, Α346 της Virgin με μόλις 1,5 μηνών
  2. D-AGWP, Α319 της germanwings σε ηλικία 4 μηνών
  3. SX-DVP, Α321 της Aegean σε ηλικία επίσης4 μηνών
 
..... '' Αμπαριζα'' το εχετε παρει το PJ-WIL, DHC-6 της Winair , οι administrators ??? :?: :?:
 
Το SX-DVT, όταν ήταν μερικών μόλις ημερών, νομίζω 2 η 3 και σίγουρα λιγότερο απο εβδομάδα απο την παραλαβή του, δεν θυμάμαι ακριβώς. Φαινόταν (και μυριζε) το ολοκαίνουριο..
 
Το παλαιότερο ηταν το SX-ASG C172 της αερολεσχης Μεσογειων, το οποίο οταν με πήγε βολτα το 2013, οτι ειχε κλείσει τα 40.

Το νεότερο, το HB-JNB Β777-300ER της Swiss, που το "πήρα" φέτος κατι λιγότερο απο δυο μηνών.
 
jsh4all":8yros8x9 said:
..... '' Αμπαριζα'' το εχετε παρει το PJ-WIL, DHC-6 της Winair , οι administrators ??? :?: :?:
Πιστεύω να το δούμε και στα τοπ άλλων μελών του φόρουμ ;) :D
 
seven4seven":lottt1fk said:
Το παλαιότερο ηταν το SX-ASG C172 της αερολεσχης Μεσογειων, το οποίο οταν με πήγε βολτα το 2013, οτι ειχε κλείσει τα 40.
Ναι,και κόβατε βόλτες πάνω από τα αεροπλάνα τής Ολυμπιακής και παίρνατε φωτογραφίες στις οποίες φαίνεται και ο κυρ-Μήτσος. Ώστε αυτό ήταν το μυστηριώδες αεροσκάφος...
 
Ωραίο θέμα!!

Τα νεότερα
1. SX-DVI, A320 της Aegean, 1μήνας & 2 ημέρες
2. SX-DGB, A320 της Aegean, 1μήνας & 8 ημέρες
2. SX-DVG, A320 της Aegean, 2μήνες & 6 ημέρες

Τα παλαιότερα. Εδώ δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι ακριβής γιατί ξεκίνησα σχετικά αργά να καταγράφω τα νηολόγια των αεροσκαφών με τα οποία έχω ταξιδέψει :wall:
Πιθανότατα το παλαιότερο να είναι B727 της Ολυμπιακής ή Macedonian, σε πτήση προς το Ηράκλειο στις 04.12.2000 ή Β747 της Ολυμπιακής σε πτήση από Μελβούρνη για Αθήνα στις 11.07.1994. Από τα καταγεγραμμένα :
1. SX-BIA, ΑΤΡ42, Olympic, 19χρόνια & 9μήνες
2. SX-BKH, B737-400, Olympic, 19χρόνια & 7μήνες
3. SX-BTG, MD83, Skywings, 19χρόνια & 5μήνες
 
Top