LGAT Athens Hellinikon (closed)

gregory-trelamenos me to

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
10/02/2007
Μηνύματα
50
Likes
2
Περιοχή
Αθηνα
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλησπερα παιδια !!
Καταρχας να ευχηθω σε ολους Χρονια Πολλα και καλα με ευτυχια και η πιο ουσιαστικη να χουμε ολοι την υγεια μας!!!
Ειμαι νεος στο φορουμ κα μπορω να πω οτι το εργο σας ειναι αψογο!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ (LGAT).!!!
Γιατι το μεγαλο ρανταρ δουλευει ακομα και το μικρο ειναι σταματημενο ? Επισης ποιες ειναι οι διαφορες μεταξυ τους ,τι διαφορες εχουν οι 2 πυργοι ελεγχου , ειναι ακομα επιχειρησιακα ετοιμος ο καινουργιος να ξαναλειτουργησει ?
ΤΟ HYDRENT SYSTEM (ΥΠΟΓΕΙΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ) ειναι σε θεση να ξαναλειτουργησει παλι ?

ΥΓ. 1 ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ , ΤΑ ΚΤΗΡΙΑ ΤΗΣ Υ.Π.Α , ΠΥΡΓΟΙ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΛΠ. ??????

ΥΓ. 2 ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΚΑΛΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΑ ΞΑΝΑΗΧΗΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΜΕ ΤΗ ΓΝΩΣΤΗ ΩΡΑΙΑ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ !!!
 
Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

ο πυργος ελεγχου νομιζω οτι λειτουργει ακομη και ειναι συνδεδεμονος στο εθνικο συστημα ελεγχου εναεριας κυκλοφοριας.
Αν δεν απαττωμε, τα αεροσκαφη οταν εισερχονται στο Athens FIR καταβαλουν σ΄αυτους το σχεδιο πτησεως.

Το συστημα τροφοδοσιας εχω ακουσει οτι το εχουν αποσυνδεσει, οταν εκτελουσαν εργα των Ολυμπιακων αγωνων.

Να επισκεφτεις το αεροδρομιο (κατευθυνομενος απο αθηνα) μπορεις απο την λεωφορο βουλιαγμενης (μετα την US base) στα φαναρια του supermarket Βασιλοπουλου δεξια.


Για το δευτερο ΥΣ δεν θελω να το σχολιασω....

Μην γραφεις με κεφαλαια..........
 
Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

Καλησπέρα.

Στο κτήριο του πύργου συνεχίζει να δουλεύει το Approach και το ΚΕΠΑΘ. Το μικρό radar είναι Secondary και έχει σταματήσει να δουλεύει εδω και χρόνια, το μεγάλο παρόλο που δουλεύει δεν χρησ/είται, είναι για εφεδρεία. Χρησ/είται το καινούριο στο LGAV. Όσο για τον πύργο από ότι μου έχουν πει τον έχουνε ρημάξει και πάρει αρκετά πράγματα. Για να ξαναδουλέψει (που δεν θα γίνει ποτέ μια που το Ελληνικό δεν πρόκειται να ανοίξει ποτέ) θέλει αρκετή δουλειά.,

Τέλος για την επίσκεψη στον πύργο δεν μπορείς να πας, παρα μόνο με άδεια της ΥΠΑ. Και μια που είναι η καρδία του ATC συστήματος της Ελλάδας είναι πολύ δύσκολο. Άλωστε είναι η μόνη εγατάσταση στο Ελληνικό που φυλάσετε τόσο καλά. Για τα υπόλοιπα κτήρια δεν γνωρίζω αλλά λογικά δεν μπορεί να μπει ο καθένας.
 
Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

Επίσης, εκτός από το ΚΕΠΑΘ, στο Ελληνικό στεγάζεται και το Μακεδονία Control.
 
Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

Σας ευχαριστω ολυς για τις απαντησεις σας
Ο παλιος ο πυργος (ο χαμηλοτερος ο πρασινος) ποτε παρεδωσε τη σκυταλη στον νεο κα τι διαφορες εχουν μεταξυ τους ?
Οταν εννοεις τον ρημαξαν τα πηραν ολα εννοεις απο τον μεγαλο (μπλε ο ψηλος) η τον παλιο ?
 
Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

Σήμερα το πρωί άκουσα σε ραδιοφωνική εκπομπή ότι πριν πέντε μέρες έγινε ο οριστικός αποχαρακτηρισμός του Ελληνικού ως αεροδρόμιο. Έτσι το LGAT δεν υπάρχει πια και στα χαρτιά, ούτε σαν "κλειστό-ανενεργό" αεροδρόμιο.
Ξέρει κανείς κάτι γι'αυτό;
 
Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

gregory-trelamenos me to":22bzvq6s said:
ΥΓ. 2 ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ ΚΑΛΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΝΑ ΞΑΝΑΗΧΗΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΜΕ ΤΗ ΓΝΩΣΤΗ ΩΡΑΙΑ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ !!!


...ένα όνειρο που δεν θα γίνει ποτέ πραγματικότητα...


βγάλτε με ψεύτη...
 
Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

Επιπλέον, το ελληνικό Δημόσιο δεν έχει το δικαίωμα να αναπτύξει άλλο διεθνές αεροδρόμιο σε ακτίνα 50 χλμ. από την πλατεία Συντάγματος.

συγγνώμη αλλα η απαγορευτική ζώνη δεν ήτανε 100 xm από το LGAV? Εγώ γιατί λέει 50 xm από την πλατεία συντάγματος? :? :? :?
 
Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

Εγώ φίλε μου μόνο για 50χλμ. είχα ακούσει από το LGAV. Τώρα δεν ξέρω όμως τι αληθεύει... :rolleyes:
 
Top