Υλικά κατασκευής διαδρόμων LGAV

CaptaiN_PetroSS

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
26/01/2010
Μηνύματα
10
Likes
0
Περιοχή
Αθήνα, Ελλάς
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλισπέρα σε όλους,

επιτρέψτε μου αν γίνεται να ρωτήσω το εξής, μιάς και δέν έχω βρεί σαγείς πληροφορίες κάπου.
Απο τί είναι κατασευασμένοι οι διάδρομοι του LGAV?

Υπάρχει η "γκρίζα" επιφάνεια, η οποία μου φαίνεται για concrete, και η "μαύρη" επιφάνεια, η οποία μου μοιάζει με bituminous.

Άν κάποιος μπορεί να μου πεί λίγα πράγματα για τους διαδρόμους και τα υλικά τους γενικότερα, θα με βοηθούσε ιδιαίτερα.

Ελπίζω να μήν χαρακτηρηστεί το thread ώς η "άχρηστη πληροφορία της ημέρας" αλλά πάντα είχα αυτή την απορία!

Ευχαριστώ,

Πέτρος
 
αν δεν κανω λαθος η πιστα που σταθμευουν τα αεροσκαφη ειναι απο τσιμεντο μαλλον τμηματα απο τσιμεντο ενωμενα με ασφαλτο η καποιο αλλο υλικο για τις συστολες-διαστολες (ζεστη-κρυο) σαν τα πλακακια φαντασου ,και οι αεροδιαδρομοι-τροχοδρομοι απο ασφαλτο.....αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με... :?
 
Αεροδιάδρομους από άσφαλτο πρώτη φορά ακούω...Νόμιζα ότι είναι άυλοι...
 
Η μαύρη επιφάνεια που αναφέρεις είναι ένα υλικό που προσφέρει μεγάλη τριβή.
Ένα συστατικό αυτού του υλικού το έπερναν από την χαλυβουργική!!
 
Εγω

παλι, ξερω οτι οι "αεροδιαδρομοι" ειναι απο αερα, εχω λαθος πληροφορηση? :banana:
 
Τελειώς λάθος! Μήπως είσαι και από αυτούς που πιστεύουν οτι αυτά που βγαίνουν πίσω από τα αεροπλάνα είναι απλά υδρατμοί που ψύχονται;
Πόσα λίγα ξέρετε.... :banana:
 
Συγχωρεστε με :? :? , διαδρομοι ηθελα να πω ! Μην βαρατε !! :D νομιζα οτι ειναι ασφαλτος με καποιο αλλο στοιχειο-συστατικο για μεγιστη αντοχη και διαρκεια στο χρονο.... αληθεια οι διαδρομοι με τι στρωνωνται ;; για τι οι πιστες φενται οτι ειναι τσιμεντο... σωστα ;; :? :?
 
Γενικά ισχύει πως για τα apron χρησιμοποιείται σκυρόδεμα (δύσκαμπτο οδόστρωμα) επειδή έχει καλή αντοχή έναντι των μεγάλων στατικών φορτίων που αναμένονται.

Σε διαδρόμους, για να πετύχουμε καλύτερη αντιολισθητικότητα, ποιότητα κύλισης κλπ χρησιμοποιείται εύκαμπτο οδόστρωμα με ειδική ασφαλτική στρώση.
 
Top