Εναλλακτικές τοποθεσίες

AccelDrag

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
10/06/2011
Μηνύματα
30
Likes
8
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGEL
Είχαμε μια συζήτηση προχθές με κάποιους φίλους και εμφανίστηκε ένα σχετικό κενό γνώσης και έτσι απευθύνομαι στους σχετικούς...
Κατά τον σχεδιασμό για τον Δ.Α.Α, υπήρχαν και εναλλακτικά σενάρια ως προς την περιοχή;
Δηλαδή αν δεν γινόταν στην σημερινή περιοχή, έπαιζε κάποια άλλη περιοχή δυνατά;
Κάποιος ανέφερε συζητήσεις που είχε ακούσει γα τα Μέγαρα και ότι ήταν η μόνη περιοχή με παρόμοια "άνεση" χώρου.
 
Πιο ειδικοί μπορεί να απαντήσουν αν υπήρχαν εναλλακτικές λύσεις που εξετάστηκαν σοβαρά...

Εγώ λόγω ηλικίας μπορώ να πω ότι είχα ακούσει μικρός άπειρες ιδέες για το "πρόβλημα του Ελληνικού"

Δύο που θυμάμαι ότι είχαν ακουστεί τότε (το "ακουστεί' περιλαμβάνει και τον ημερήσιο Τύπο που γνωρίζει τέλεια όλα τα θέματα που αναφέρει!) είναι:

1. Επέκταση του υπάρχοντος αεροδρομίου Ελληνικού προς τη θάλασσα
2. Κατασκευή νέου αεροδρομίου στη Μακρόνησο
 
Το ειχα διαβασει και εγω για την Μακρονησο αυτο το "ιαπωνικο" σεναριο.
 
τι μου θυμήσατε...

θυμάμαι ατελείωτες συζητήσεις στο κανάλι 29 με "ειδικούς" να λένε γιατί τα σπατα δεν είναι κατάλληλο μέρος για να γίνει το αεροδρόμιο, και ότι αν γίνει θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. (Ότι εχει δυνατούς πλάγιους ανέμους κτλ κτλ δεν θυμάμαι λεπτομέρειες)
 
Το σεναριο για την επεκταση του Ελληνικου ειναι ενα ομορφο ομολογουμενως, που θυμιζει Σαν Φρανσισκο, Νεα Υορκη κτλπ. αλλα μονο στην περιπτωση που το Ελληνικο βρισκοταν στην...Βαρκιζα, στα οριακα του συνεχους αστικου ιστου.

Ακαταλληλο μπορει...τα καταλληλα περιμενουμε :)
 
Είχαν μελετήσει και την Τανάγρα και την Ελευσίνα.
 
Είπα να κάτσω λίγο ήσυχα αλλά δεν μπορώ.
AccelDrag":2a9f7kzr said:
Το ειχα διαβασει και εγω για την Μακρονησο αυτο το "ιαπωνικο" σεναριο.
Αυτό πού δεν είχες διαβάσει είναι ότι αυτοί πού το πρότειναν είχαν συμπεριλάβει στο πακέτο και τήν ισοπέδωση τού νησιού με τη...ρίψη ατομικής βόμβας για πιό γρήγορα και αποτελεσματικά,κάτι πού είχε θεωρηθεί κάπως πρωτοποριακό για τα δεδομένα τής εποχής και δεν προχώρησε.(Εκτός κι άν κάποιος έκανε πλάκα).
 
Κακως...αποτελεσματικοτατο :mrgreen:
 
Ο Θεόδωρος Πάγκαλος είχε προτείνει να επεκταθεί το αεροδρόμιο του Ελληνικού προς την θάλασσα, με έναν παράλληλο διάδρομο απογείωσης - προσγείωσης, και ταυτόχρονα επιμίκυνση του 3/21. Παράλληλα, να κατασκευαζόταν επιβατικός αεροσταθμός και στην Τανάγρα.

Παλαιότερα, είχαν ακουστεί πάνω από 10 τοποθεσίες. Τα Μέγαρα είχαν προταθεί την εποχή της δικτατορίας.

Άλλες τοποθεσίες που θυμάμαι ήταν η Βάρη, το Λαύριο, ο Μαραθώνας, ο Ωρωπός και τα Οινόφυτα, αλλά και άλλη τοποθεσία στο Ελληνικό (μάλλον ένα σενάριο παρόμοιο με αυτό που συμβαίνει τώρα στο Βερολίνο με το Schonefeld και το Bradenburg).

Για την Ελευσίνα, δεν θυμάμαι να είχε ακουστεί για επιβατικό αεροδρόμιο.
 
Top