Ethnography on Athens Int. Airport.

panosk96

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
08/06/2014
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπερα σας απο το Εδιμβουργο της Σκωτιας,

Διεξαγω μια εθνογραφια σχετικα με το αεροδρομιο Ελ. Βενιζελος. O τιτλος της εθνογραφιας ειναι ο εξης: "How passengers deal with / behave during layovers at Athens international Airport". Θα ηθελα την πολυτιμη γνωμη σας, δεν χρειαζεται να ειναι μεγαλο το κειμενο, κι 1 -3 προτασεις μου αρκουν (σχετικα πως περνατε τον χρονο σας οταν εχετε connection at LGAV)

Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας.
 
Καλημερα στην Σκωτια .
Απο εμενα προσωπικα , αλλα και συγγενεις , φιλους , αλλα και πελατες , που χρησιμοποιουν το αεροδρομιο της Αθηνας σαν ενδιαμεσο σταθμο με τελικο προορισμο την Κρητη , ( αλλα και αντιθετα ) εχω τις εξης πληροφοριες .
Α) Πηγαινουν στο ξενοδοχειο SOFITEL , απεναντι απο τον αεροσταθμο .( και πολυ σπανια και σε καποιο αλλο κοντινο με το αεροδρομιο ξενοδοχειο που ανακαλυψαν στο ιντερνετ ,( λογω κοστους ) , μια και το Sofitel ...''βαραει'' ασχημα . :rant:
Β) Παιρνουμε/ουν καποιο εξπρες λεωφορειο ( πχ μεχρι την Γλυφαδα ) , κανουν την βολτα τους και επιστρεφουν ( ενιοτε με ταξι ) .
Γ) Πηγαινω/πηγαινουν και περιμενουμε στην περιοχη του αεροσταθμου που ειναι συγκεντρωμενα τα εστιατορια .
Δ) Εχουμε/εχουνε ραντεβου με φιλους και συγγενεις που μενουν μονιμα στην Αθηνα , και τους συνανταμε για λιγο , για καφε η και φαγητο στην περιοχη των εξω εστιατοριων μεσα στον αεροσταθμο , αλλα ενιοτε και σε συνδιασμο με μια μικρη βολτα στα περιξ ( συνηθως Γλυφαδα ) με το αυτοκινητο τους .
Καλη εργασια .
 
Καλημέρα από το Λονδίνο :)

Αρκετές φορές παίρνω redeye LHR-ATH 22:15-04:00(+1), και έχω περίπου 3 ώρες layover στο Ελ.Βεν.
Συνήθως πηγαίνω στο lounge της aegean, κάνω καφέ και είτε δουλεύω είτε βλέπω τα νέα της ημέρας/ταινία στο tablet/laptop μου .
 
Δεν θα σου πω για μένα γιατί ζω στην Αθήνα, έχω όμως κάποιους συγγενείς και φίλους οι οποίοι όποτε πετούν από τους τόπους κατοικίας τους (κυρίως Ελλάδα) μέσω Αθηνών, ακόμη και τις λίγες ώρες αναμονής στο LGAV τις περνάνε... στο σπίτι μου. :D
 
Top