Μήπως να καταργούσαμε τα greeklish?

OveLix

V.I.P.-Class-Member
Εγγραφή
07/11/2004
Μηνύματα
1.446
Likes
1.424
Περιοχή
Elbonia
Είναι πάρα πολύ κουραστικό να διαβάζει κάποιος greenglish.

Οτιδήποτε πάνω από δύο γραμμές είναι δυσανάγνωστο...beyond repair. :)

Είναι κρίμα μόνο και μόνο για την "ευκολία" εκείνου που γράφει να ταλαιπωρούνται τόσοι άλλοι να διαβάσουν το ποστ.

Στα windows υπάρχουν όλες οι γλώσσες. Έτσι ακόμη και όποιος βρίσκεται στο εξωτερικό μπορεί να ρυθμίσει τη γλώσσα εισαγωγής ώστε να έχει και ελληνικούς χαρακτήρες.

Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να γράφουμε όλοι στα ελληνικά. Θα είναι καλύτερα για όλους μας.
 
Συμφωνώ και εγώ! Πράγματι θα ήταν πολύ καλύτερα!
 
Εάν δεν κάνω λάθος είναι πια και επίσημη οδηγία από την administria μας, και εγώ προσωπικά απαρνήθηκα την ευκολία μου (ήταν δύσκολο ομολογώ) για την χάρη των...οματιών του Ovelix κατ αρχήν και φυσικά των υπολοίπων... :cool:
Άντε ας το παλέψουμε όσο μπορούμε...
 
Ο Ακης είχε δώσει το link που μετατρέπει τα greeklish σε ελληνικά, αλλα απότι φαίνεται πολύ λίγοι μπαίνουνε στον κόπο...
 
Βασικά λίγο δύσκολο είναι να το απαγορεύσεις. Υπάρχουν άτομα στο εξωτερικό που θα έχουν δυσκολίες, όπως εγώ στον υπολογιστή στη δουλειά μου που απλά δεν μπορώ να του βάλω ελληνικά γράμματα, γιατί δεν έχω τα σχετικά δικαιώματα στον υπολογιστή :cry: (και δεν είναι καλό να τους πω θέλω ελληνικά για να γράφω στο φόρουμ μου την ώρα εργασίας ;) ). Οπότε καταφεύγω στο πρόγραμμα του ILSP που κάνει άψογα τη δουλειά του (έτσι ένα tip προς όλους, βλ. το λινκ παραπάνω).

Εγώ είμαι υπέρ των ελληνικών και κάθετα αρνητικός για τα greeklish. Αλλά μια απαγόρευση ... δεν θα έχει επιτυχία, γιατί απλά δεν μπορεί κάποιος από τους συντονιστές να ελέγχει 24 ώρες το 24ωρο το φόρουμ και τα μηνύματα.

Επιπλέον σίγουρα η αλλαγή είναι δύσκολη, αλλά μετά από μερικές βδομαδούλες το χέρι εξοικειώνεται και πλέον γράφω πιο γρήγορα στα ελληνικά παρά στα greeklish. :D
 
Βεβαια δεν ειναι και λιγοι που παρόλο που δεν ειναι του... εξωτερικου, δεν γραφουν ελληνικα. Αυτοι, καλο θα ειναι να αρχισουν σιγα-σιγα! ;)
Ελπιζω οτι καποια στιγμη τα greeklish θα περιοριστουν στο πχ 5% του συνολου των ποστ.
Αιντε βαλτε ενα χερακι ολοι μαζι!!! :3:
 
Μετά από 2,5 μήνες περίπου να σας υπενθυμίσω το link που μετατρέπει greeklish σε ελληνικά. Ελπίζω να βοηθηθούν με αυτόν τον τρόπο όσοι δεν το ξέρουνε γιατί είναι νέα μέλη εδώ, η όσα παλιά μέλη το "χάσανε" ;)
 
GP707":3tfqbo2z said:
Βεβαια δεν ειναι και λιγοι που παρόλο που δεν ειναι του... εξωτερικου, δεν γραφουν ελληνικα. Αυτοι, καλο θα ειναι να αρχισουν σιγα-σιγα! ;)
Ελπιζω οτι καποια στιγμη τα greeklish θα περιοριστουν στο πχ 5% του συνολου των ποστ.
Αιντε βαλτε ενα χερακι ολοι μαζι!!! :3:

eimai katheta antithetos akoma kai stin paramikri apagoreysi twn greeklish.
i idia i odigia sas mou prokalei de tin deousa dysforia.

opoios den mporei na diavasei to post ayto, as min to diavasei, akoma kai an legetai OveLix, Akis i no-matter-who.

i gnwmi mou einai i eksis apli. den tin parathetw gia na peisw kanenan, oute gia na yperaspistw to dikaiwma mou na ekfrazomai me opoiodipote grapto logo epithimw. antitheta tin anaferw gia na yparxei kai i antitheti apopsi sto forum.
opws tou kyriou Ovelix epithimia einai na grafoume sta ellinika, diki mou einai na grafoume sta

GREEKLISH
kai oxi greenglish

Pisteyw oti ta greeklish einai to megalytero vima stin elliniki glwssa meta apo tin metakinisi apo ta arxaia ellinika sta vyzantina.
endeiktika parathetw tin kinisi tis Tourkias na grafei sta latinika. pros Theou den epithimw kati tetoio, alla oson anafora ena tomea, kai gar ayton tis texnologias ston opoio i Ellada elaxisti symmetoxi eixe, to na epivaloume tin elliniki grammatoseira mou fantazei outopiko.
san na prepei na allaksoume oli tin orologia tis iatrikis se agglikous orous.

se aytin tin periptwsi pou apagoreytei i xrisi greeklish sto site, tha zitisw i istoselida mas na metaferthei sto

πδι.αεροπορία.ελ

kai i olympic air na grafetai ολυμπιακός αέρας.

i de aegean na grafetai αιγαίου.

parakalw tous opoious "filellines" na min ethelotyfloune.
 
Δεν νομίζω, φίλε alexander, με το που θα αλλάξουμε την γραμματοσειρά μας να κάνουμε κάποια επιπλέον βήματα στον τομέα της τεχνολογίας. Τα προβλήματα σε αυτό το τομέα βρίσκονται αλλού. Τα παραδείγματα που παραθέτεις είναι άτοπα, γιατί πρόκειται για κάποιες ορολογίες και ονομασίες επιχειρήσεων οι οποίες και έτσι αυτοπροβάλλονται. Δεν πρόκειται για λέξεις οι οποίος κάποτε γράφονταν έτσι και σήμερα γράφονται etsi. Το να αλλάξω την γραμματοσειρά μου από ελληνικά σε greeklish δεν έχει καμία σχέση με τα παραδείγματά σου. (ελπίζω να έγινα κατανοητός).

Εγώ κουράζομαι να διαβάζω τα θέματα που δεν είναι γραμμένα στα ελληνικά και υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν τα διαβάζω κάν. Απλά! Και επίσης απλά δεν πρέπει να ξεχάσουμε ποια γραμματοσειρά είναι ΣΩΣΤΗ και από το νόμο δεκτή!!! Ή μήπως γράφεις στις εξετάσεις σου στο πανεπιστήμιο στα greeklish επειδή ... έτσι γουστάρεις και το θεωρείς "ένα βήμα μπροστά";;; Μάλλον όχι, έ; Κι εγώ δεν βγαίνω στο δρόμο και φτιάχνω τους δικούς μου κανονισμούς επειδή ... έτσι μου αρέσει (δεν κάνω διαφήμιση για καμιά μπίρα σε αυτή το σημείο)!!! Τα greeklish δημιουργήθηκαν για να λύσουν το πρόβλημα των ελληνικών γραμματοσειρών στους υπολογιστές και το διαδίκτυο. Πλέον αυτό το πρόβλημα κατά 99% δεν υφίσταται, οπότε και η χρήση τους δεν είναι (κατά την ταπεινή μου γνώμη) αναγκαία.

no offence όπως πάντα μιας και απλά κάνουμε συζήτηση και έχουμε διαφορετικές απόψεις.
 
Top