Ποστάρω για να ποστάρω....

MIKE512

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
09/07/2005
Μηνύματα
92
Likes
0
Περιοχή
Italia - L'aquila
ICQ
21544478
μήπως να καταλάβουμε κάποιοι εδώ μέσα ότι δεν είναι υποχρεωτικό πάντα μα πάντα να απαντάμε σε όλα τα θέματα??
Παρατηρώ ένα σωρό απαντήσεις με διορθώσεις σε ορθογραφικά- συντακτικά και ότι άλλο μπορεί κανείς να φανταστεί!
από ότι φαντάζομαι δεν είναι δυνατόν οι moods. ολη μέρα να σβήνουν ότι γραφούμε γιαυτο ας απαντάμε μονό αν έχουμε κάτι να εκφράσουμε!

Εκτός αυτού είναι πολύ σπαστικό να σου απαντάει κάποιος και να σου θιμιζει ειρωνικά ένα ορθογραφικο η εκφραστικό λάθος κάνοντας τον έξυπνο! Δεν είμαστε εδώ για να δείξουμε ποιος είναι λιγότερο ανορθόγραφος συν του ότι τα περισσότερα από τα λάθη αυτά είναι απλά τυπογραφικά, εκ παραδρομής!

Συμπέρασμα, το φόρουμ έχει ορισμένο θέμα και ύφος, στις ανάλογες στήλες οτιδήποτε άσχετο απλά να λείπει. Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να γεμίζουμε το φόρουμ με απαντήσεις που δεν έχουνε κανέναν λόγω ύπαρξης.

δεν είμαι mmoderator ούτε καν παλιός power poster. Έγραψα αυτό γιατί απλά ήταν πολλοστή φορά που έπεσα σήμερα πάνω σε βλακώδες διόρθωση-reply από κάποιον expert!! αν κάνω λάθος ή διαφωνεί κανείς συγνώμη για το χρόνο σας και απλά διαγράψατε το τοπικ.
 
Ως επι το πλείστον posts που γίνονται για να διορθώσουμε κάποιον είναι επειδή...

I) ΟΧΙ για να μειώσουμε κάποιον ή να νιώσει κάποιος καλύτερα

ΙΙ) Μερικά λάθη ΒΓΑΖΟΥΝ μάτι είναι καλό πιστεύω να επισημάνεις στον άλλον το λάθος του ώστε να το διορθώσει,

ΙΙΙ) Σε ελληνικό forum βρισκόμαστε, στα ελληνικά γράφουμε ας προσπαθούμε να γράφουμε σωστή ορθογραφία και με σωστό συντακτικό. Δεν γράφουμε συνθήματα σε τοίχους ούτε graffiti κάνουμε. ;)

Προσωπικά με έχουν διορθώσει αρκετές φορές και τους ευχαρίστησα αλλά και έχω διορθώσει κάποια άτομα πάντα με καλή πρόθεση. Αν κάποιος το κάνει για να "δειχθεί" τότε κακό του κεφαλιού του! Δεν χρειάζεται τόση αγανάκτηση :rolleyes:
 
Εν μέρει ο MIKE512 έχει δίκιο. Τα post διορθώσεων είναι πολλές φορές ενοχλητικά. Όμως πιο ενοχλητικά ειναι τα posts ορισμένων που γράφουν με λάθη που δεν δικαιολογούνται, όπως μισές λέξεις, ακαταλαβίστικες φράσεις, "σ" αντι "ς", άσχετα greeklish με χαρακτήρες όπως "8" "3" "V" "w" (που συνεχίζω να μην κατανοοώ την αλλαγή των ελληνικών γραμμάτων με αριθμούς και αρνούμαι να κατανοήσω), κεφαλαία γραμματα κλπ.
Το 90% από αυτά είναι γιατί δεν χρησιμοποιείται η "ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ" πριν πατηθεί το "ΥΠΟΒΟΛΗ". Το κουμπί της προεπισκόπησης δεν είναι για πλάκα εκεί, αλλά για να βλέπουμε αν αυτό που γράψαμε είναι σωστό και να το διορθώσουμε πριν την υποβολή. Και ρωτώ εγώ: Για ποιό λόγο αυτός που γράφει τέτοια posts τα αφήνει έτσι? Αν δεν τον διορθώσει κάποιος, ποιος μου λέει ότι στο επόμενο post δε θα ξαναγράψει με τον ίδιο τρόπο?

Αν με ρωτήσετε λοιπόν, τι προτιμώ να βλέπω από τα 2 (υπερβολικά ανορθόγραφα posts, greeklish κλπ ή διορθωτικά posts), θα σας απαντούσα το δεύτερο. Και για να μη παρεξηγηθώ, δεν μιλάω για posts με 2-3 λαθάκια, αλλά για posts που βγάζουν μάτια. Και όλοι καταλαβαίνουμε ποια είναι αυτά όταν τα βλέπουμε.
Όποιον λοιπόν ενοχλούν τέτοια posts καλό θα είναι να προσέχει πως γράφει. Εγώ σβήνω διορθωτικά posts που αναφέρονται σε ψιλολαθάκια, θεωρώντας τα υπερβολικά. Αλλά, λίγο προσοχή και μερικά δευτερόλεπτα παραπάνω για να τσεκάρετε την προεπισκόπηση δεν νομίζω ότι είναι τοσο μεγάλο ζήτημα.
 
Συμφωνώ, διότι όντως υπάρχουν πολλά άτομα που γράφουν απλά για να γράψουν και δεν προσέχουν καν ΤΙ και ΠΩΣ γράφουν. Κανείς μας δεν είναι τέλειος, πόσο μάλιστα όταν μιλάμε για ορθογραφία. Καλό είναι να διορθώνονται κάποια λάθη από τα μέλη, αλλά πάντα με σωστό ύφος και χωρίς ειρωνεία. Αλλά όπως έγραψα και στο άλλο ποστ μου πριν λίγο, η ανωνυμία του internet μας κάνει «κακούς» ανθρώπους.
 
Γενικά το θέμα "ποστάρω για να ποστάρω" είναι γενικό κακό όχι μονο αυτού του φορουμ αλλά των περισσοτέρων αλλά δεν είναι του παρόντος και σηκώνει πολύ κουβέντα. Και δεν μιλάω μόνο για τις διορθώσεις.
Για το συγκεκριμένο θέμα όμως, με το παραπάνω ποστ μου εννοώ ότι αν προσέξουν λίγο όλα τα μέλη τα χαζά λάθη (και όταν λέω χαζά εννοώ επιπόλαια και απρόσεκτα), δεν θα υπάρχουν διορθώσεις απο κανέναν. Αλλά και αν υπάρξουν, θα διαγραφούν. Και ξαναεπισημαινω ότι δεν αναφέρομαι στα δικαιολογημένα για όλους μας ορθογραφικά, αλλά στα εξώφθαλμα λάθη, που με μια απλή προεπισκόπηση τα βλέπουν και οι ίδιοι που τα έγραψαν και μπορούν να τα διορθώσουν.
Ας ξεκινήσει λοιπόν η προσπάθεια απο εκεί και να είστε σίγουροι οτι θα εκλείψουν τελείως και τα "διορθωτικά" posts.
 
Επισημαινω για ακόμα μια φορά, οταν γραφετε ένα ποστ, κάντε έναν κόπο μερικών δευτερολέπτων και ξαναδιαβάστε το,
:arrow: είτε πριν πατήσετε "Υποβολή",
:arrow: είτε πατώντας "Προεπισκόπηση",
:arrow: είτε διαβάζοντάς το μετά την υποβολή και χρησιμοποιώντας την "επεξεργασία" για τυχόν διορθώσεις.

Ειναι πολύ συχνό πλεον το φαινόμενο να γράφονται ακαταλαβίστικες λέξεις λόγω της γρηγοράδας που γράφουν κάποιοι, με αποτέλεσμα σε πολλές λέξεις να ξεχνάνε γράμματα, να αντιστρέφουν γράμματα, να μπερδευουν αριθμούς κλπ.
Είναι αρκετοί εκείνοι που ούτε καν το προσέχουν και τα αφήνουν έτσι.
Και μετά παραπονιόμαστε για τα διορθωτικά posts... :oops:
 
Προσυπογράφω και προσθέτω:ό προφορικός λόγος είναι διαφορετικός απο το γραπτό.Μήπως πρέπει να προσπαθήσουμε να μη γράφουμε όπως θα μιλάγαμε;
 
Συνεχίζοντας τη νοοτροπία του τίτλου αυτού του topic δίνεται η αφορμή να επαναλάβουμε το εξής:

Τα topics "Φωτογραφίες στο διαδίκτυο" και "Ενδιαφέροντα άρθρα/video στο internet " δεν έχουν ανοιχτεί για να βάζουν ορισμένα μέλη ότι βρίσκουν στο internet αλλά για να κοινοποιούνται φωτογραφίες και βίντεο που έχουν κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Δυστυχώς υπάρχουν μέλη (λίγα ευτυχώς) που έχουν γεμίσει και συνεχίζουν και γεμίζουν τα 2 αυτά topics, κάθε 3 και λίγο, με links (κυρίως) άνευ ενδιαφέροντος και σημασίας.

Αξιολογήστε, λοιπόν, τι λινκάρετε για να μην ισχύσει το "ποστάρω για να ποστάρω" για να αυξήσω τις δημοσιεύσεις μου. Αλλιώς θα αξιολογούνται από τους Συντονιστές με ότι αυτό συνεπάγεται.
 
Ρε παιδιά, δεν θέλω να κακίσω κανέναν, αλλά έλεος. Απ' τις 17/9 έχει ανέβει στο φόρουμ η είδηση ότι στις 26/10 η ΕΚ θα μας στείλει Α380 κι όμως σήμερα σε 2 διαφορετικά νήματα και με λίγη ώρα διαφορά ανέβηκε η ίδια είδηση. (link + link).

Mα καλά, κανείς δεν διαβάζει/ψάχνει πριν ποστάρει? :(

Νομίζω κάτι δεν πάει καλά τελευταία, χάθηκε αρκετός και καλός κόσμος...
 
OA701":2trw2eco said:
Νομίζω κάτι δεν πάει καλά τελευταία, χάθηκε αρκετός και καλός κόσμος...

Επιτέλους, κάποιος που είδε το δάσος κι όχι το δέντρο εδώ μέσα. Ν' αγιάσει το στόμα σου αγαπητέ.
 
Top