Αποκλεισμός πρόσβασης επισκεπτών από ορισμένες χώρες

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας

Akis

Administrator
Staff member
Εγγραφή
22/11/2002
Μηνύματα
5.138
Likes
391
Περιοχή
Dortmund
Website
www.airliners.gr
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
ANA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EDLW
Εδώ και μερικές μέρες στο φόρουμ κάνουν εγγραφή άτομα με σκοπό να κάνουν διαφήμιση. Βασικά μιλάμε για κλασικά μηνύματα spam. Ως πρώτο μέτρο απαγόρεψα την εγγραφή νέων μελών από συγκεκριμένα ονόματα domain που χρησιμοποιούνται ως διεύθυνση email. Αυτό δεν βοήθησε και πολύ.

Οπότε η επόμενη κίνηση είναι η απαγόρευση πρόσβασης των σελίδων του φόρουμ από άτομα που έρχονται από τις χώρες Ρωσία, Ουκρανία, Λετονία και Ινδία. Την συγκεκριμένη απαγόρευση θα την αφήσω ενεργή για μερικές ημέρες ίσως και βδομάδες με την ελπίδα να μην συνεχίσουν άλλο να μας ενοχλούν.

Ελπίζω τις επόμενες μέρες να μην βρεθεί κάποιος από εσάς στις παραπάνω χώρες, διότι δυστυχώς δεν θα έχει πρόσβαση στο φόρουμ μας. Παρόλα αυτά, ελπίζω στην κατανόησή σας.

Καλό βράδυ,
Άκης
 
Κι αυτό ημίμετρο μου ακούγεται, πόσο δύσκολο είναι να χρησιμοποιήσουν έναν proxy;
Πιο λογικό θα μου φαινόταν κάθε νέο μέλος να μαρκάρεται σαν spammer και να περνούν από review τα πρώτα 2-3 μηνύματά του πριν δημοσιευθούν. Αν όλα είναι ΟΚ, στη συνέχεια να αλλάζει το status σε non-spammer.
 
Βεβαίως και με έναν proxy θα έρθουν ως εδώ. Το ερώτημα είναι σε τι κόπο θα μπουν μόνο και μόνο για να ανεβάσουν κάτι εδώ ενώ μπορούν να συνεχίσουν το έργο τους πολύ πιο εύκολα σε άλλες σελίδες.

Ο κόπος να κάνουμε screening τα πρώτα μηνύματα είναι μεγαλύτερος για εμένα αλλά και την συντονιστική ομάδα. Πόσο μάλιστα για τα νέα μέλη που συνήθως κάνουν εγράφη και θέλουν να ανεβάσουν άμεσα την πρώτη τους δημοσίευση.

Οι επόμενες μέρες θα δείξουν αν χρειαστούν περαιτέρω μέτρα. Πάντως το επόμενο βήμα (αν δεν λειτουργήσει ο αποκλεισμός) θα είναι κάθε νέος λογαριασμός να ενεργοποιείτε manual από μένα και όχι από τα νέα μέλη μέσω του welcome email.
 
Πλέον η πρόσβαση των σελίδων μας από τις παραπάνω χώρες είναι εφικτή. Την τελευταία βδομάδα δεν υπήρξε κανένα spam, οπότε ελπίζω να ηρέμησαν τα πράγματα. :great:
 
Top