Διάδρομοι αεροδρομίων

alexander

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
01/01/2003
Μηνύματα
1.875
Likes
13
Περιοχή
Jumpseat!
Website
axelphotography.tripod.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
SWR
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
geia xara, apo oso kserw ston AIA yparxoun 2 aerodiadromoi, o 03L/21R kai o 03R/21L.

pote leme enan diadromo 03R kai pote 21L??
 
Γεια σου Αλέξανδρε!

Η ονομασία των runways εξαρτάτε με το προς τα που «κοιτάει» ο διάδρομος, βάση της πυξίδας (βορράς: 360, ανατολή: 090, νότος 180 και δύση: 270 μοίρες). Όμως πάντοτε στρογγυλοποιούμε τους αριθμούς αυτούς και τους διαιρούμε με το 10 (ή αλλιώς αφαιρούμε το τελευταίο μηδέν).

Παράδειγμα: Ο ένας διάδρομος του LGAV έχει το 21L. Αυτό σημαίνει ότι αυτός «κοιτάει» προς τα Νοτιοδυτικά (210 μοίρες) και ξεκινάει στις 030 μοίρες. Αν ένας αερολιμένας (όπως της Αθήνας) έχει δύο ή και τρεις παράλληλους διαδρόμους τότε δίνετε επιπλέον και το L (left), R (right) και C (Center).

Ελπίζω να τα είπα σχετικά κατανοητά ;)
 
na sai kala, xilia eyxaristw aki!!

kala aporw giati merikoi edw mesa, den douleyete se aeroporikes etairies.
diladi oxi tipota allo, alla oi aeroporikes einai oi xamenes!!! ;)
 
Re: diadromoi aerodromiwn??

αρα ο παλιος του LGAT ο καθετος ο 03/21 ειναι ιδιθος με του LGAV ??? :? λογικα... μπορουν για παραδειγμα να λειτουργουν παραλληλα και οι 2 ?? και στα 2 αεροδρομια ??
 
Re: diadromoi aerodromiwn??

Τι πράγμα ????? Πως είναι δυνατόν να λειτουργούν ταυτόχρονα αφού το LGAT έχει κλείσει εδώ και 8 χρόνια !!!
 
Re: diadromoi aerodromiwn??

Και επειδή οι διάδρομοι είναι ...ευθείες, η διαφορά των αριθμών των δυο άκρων είναι πάντοτε 18. Πάντως πρόβλημα με την ονομασία δημιουργείται όταν υπάρχουν τρείς έστω παράλληλοι διάδρομοι! (πράγμα σπάνιο βέβαια! προσωπικά δεν γνωρίζω τέτοια περίπτωση αεροδρομίου, μήπως γνωρίζει κανείς;)
 
Re: diadromoi aerodromiwn??

Μάλλον δε διάβασες όλο το παρόν θέμα νομίζω καθώς ο Akis το αναφέρει παραπάνω. Αλλά όπως και να 'χει φυσικά και υπάρχουν και μάλιστα πολλά αεροδρόμια. Τέτοια είναι η Τζέντα της Σαουδικής Αραβίας, πολλά των ΗΠΑ όπως το JFK, το Ντιτρόιτ, το Σικάγο και αρκετά άλλα. Η ονομασία είναι απλή. Ο κεντρικός διάδρομος παίρνει το χαρακτηριστικό ''C'' από το Center.
Υπάρχουν λίγα ακόμη και με 4 (νομίζω το Λος Άντζελες) και 5 (νομίζω η Ατλάντα) διαδρόμους. Για να μη γίνεται παρανόηση σε τέτοιες περιπτώσεις αλλάζει το runway designation κατά 1 μοίρα και έχουμε ας πούμε οι 3 πρώτοι να ονομάζονται 21/03 L, R και C και ο 4ος 22/04 (αν υπάρχουν 5 διάδρομοι τότε 22L/04R και 22R/O4L).
 
Re: diadromoi aerodromiwn??

Ευχαριστώ για την λύση της απορίας μου. Δεν αναφέρονταν στον AKIS το "κόλπο" της μετατόπισης κατά μία μοίρα. (παρεπιπτώντως: από οτι είδα στη δορυφορικη το JFK έχει δυο ζεύγη σχεδόν κάθετων διαδρόμων)
 
Re: diadromoi aerodromiwn??

Η μετατόπιση δεν είναι κατά μία μοίρα, αλλά δέκα.
 
Re: diadromoi aerodromiwn??

Ο.Κ. Λάθος μου. (... άλωστε όλες οι παράλληλοι συναντώνται στο άπειρο...)
 
Top