Πυρασφάλεια αεροδρομίων

nikos199199

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
06/08/2006
Μηνύματα
2
Likes
0
Περιοχή
Χαλκιδική
Website
www.fireman.gr
Καλησπέρα σε όλους.
Μπορείτε να μου πείτε που μπορώ να βρώ κάποιες πληροφορίες για την πυρασφάλεια κρατικών αερολιμένων και πολεμικών αεροδρομίων???

Επίσης εάν υπάρχει καμία φωτογραφία από πυροσβεστικούς σταθμούς θα σας ήμουν ευγνώμων.
 
Σχετικά με την κατηγορία πυρασφάλειας των αεροδρομίων, υπάρχουν πληροφορίες στο τμήμα αεροδρομίων του site.
 
ΠΥΡΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΩΝ

ΟΚ ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Μήπως υπάρχουν και φωτο?
 
Πυρόσβεση και Αεροδρόμια

Διάβασε κανείς το δημοσίευμα της Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας σχετικά με την πυρόσβεση και τα αεροδρόμια; Αναφέρει σημαντικές ελλέιψεις πυροσβεστών και πυροσβεστικών οχημάτων σε πολυσύχναστα αεροδρόμια όπως η Κέρκυρα, με προσωπικό βάρβιας κατά 50% λιγότερους απο όσους προβλέπει ο κανονισμός. Μάλιστα αναρωτιέται ο συνάδελφος λέγοντας: "Πως είναι δυνατόν, 10 πυροσβέστες, να καλύψουν 6 εξόδους αεροσκάφους σε περίπτωση ατυχήματος και να σβήνουν παράλληλα;"

Το θέμα, συνεχίζει το δημοσίευμα, ανέφερε και ο διοικητής της ΠΥ του αεροδρομίου, ο οποίος είχε βραβευθεί με παράσημο ανδρείας στον σεισμό του Αιγίου, στο υπουργείο δημοσια ταξεως και η....απάντηση του υπουργείου ήταν......έγγραφη: Στις προηγούμενες κρίσεις των αξιωματικών τον αποστράτευσαν!

http://www.enet.gr/online/online_text/c ... d=45615672
 
μπορεις να παρεις τις απαντησεις σου ρωτωντας στο αρχηγειο του ΠΣ η στους πυροσβεστικους σταθμους των αεροδρομιων οπου μπορεις να δεις και απο κοντα τα οχηματα....
 
Φαντάζομαι, 4 χρόνια μετά το αρχικό ποστ, θα τις πηρε τις απαντήσεις του... :rolleyes:
 
Έπειτα από 5 χρόνια ξαναγράφω σε αυτό το θέμα.
Επειδή παρόλο που έψαξα το θέμα δεν μου έλυσε την απορία μου και θέλω να ρωτήσω.

Ξέρει να μας πει κάποιος τις διάφορες Κατηγορίες πυρασφάλειας αεροδρομίων;
Πχ. Κατηγορία 5 (V) πόσα οχήματα έχει ο πυροσβεστικός σταθμός και ούτω κάθε εξής για τις άλλες κατηγορίες 6,7 κτλ;

Θα εκτιμήσω όποια απάντηση,Ευχαριστώ.
 
Μια ακόμα απορία που μου γεννήθηκε καθώς διάβασα το παραπάνω επισυναπτόμενο άρθρο που παρέθεσε ο sv1xv.

Δηλαδή αν όπως λέει στην κατηγορία 5 το μήκος αεροσκαφών που καλύπτει η πυρασφάλεια αυτή είναι έως 28 μέτρα, τότε πχ στα Ιωάννινα που έχουμε αυτήν την πυρασφάλεια γιατί δεχόμαστε αεροπλάνα έως 37 (A320);
Η Κέρκυρα δέχεται έως και 767 και παλαιότερα και μεγαλύτερα αεροσκάφη έχει πυρασφάλεια 7 που σύμφωνα με αυτό που διάβασα,η πυρασφάλεια αυτήν καλύπτει μέχρι το μήκος των 49 μέτρων;
Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει;

Σας ευχαριστώ πολύ.
 
Αρη,
Σου επισυναπτω το σχετικο αποσπασμα απο το εταιρικο Part A το οποιο πιστευω θα σου λυσει την απορια.
 

Attachments

  • image.jpeg
    image.jpeg
    221,3 KB · Προβολές: 3.005
  • image.jpeg
    image.jpeg
    294,4 KB · Προβολές: 3.005
Top