Κλίση διαδρόμων

fflyer

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
26/05/2007
Μηνύματα
4
Likes
0
Γειά σε όλους.

Ποτέ δεν μου προξένησε απορία ότι στα περισσόρερα αεροδρόμια, οι αεροδιάδρομοι δεν είναι flat και ότι υπάρχει κάποια κλίση προς τα πάνω στα άκρα τους (σαν ανηφόρα- προσγείωση -- κατηφόρα-απογείωση). Με το φτωχό μου το μυαλό φαντάζομαι πως εξυπηρετεί την επιτάχυνση αλλά και το "φρενάρισμα" στα αεροσκάφη (διορθώστε με εαν κάνω λάθος δεν είμαι ειδήμων). Μέχρι που σε κάποιο connecting flight πέρασα και από το αεροδρόμιο Hartsfield Intl Apt στην Ατλαντα. Δεν μπορώ να σας περιγράψω με αριθμούς το μέγεθος της κλίσης αλλά είναι πραγματικά άξιο απορίας! Επίσης δεν γνωρίζω το μήκος του αεροδιάδρομου που ίσως να παίζει σημαντικό ρολο αλλά πριν από το δικό μου αεροπλάνο στον συγκεκριμένο διάδρομο είχε απογείωθει ένα 747-400. Που θέλω να καταλήξω; Τι εξυπηρετεί αυτή η τεράστια κλίση σε ένα αεροδιάδρομο και αν είναι για λόγους ασφαλείας γιατί δεν υπάρχει σε τέτοιο μέγεθος σε άλλα συγχρονα αεροδρόμια ανά το κόσμο;
 
Ehm...

Αεροδιαδρομο?


super_smilies007.gif
 
Για να καταλάβεις τί θέλει να σου πει ο makedonas, δες το παρακάτω link:

--> https://www.airliners.gr/community/viewtopic.php?t=787

Σκοπός μας είναι να μαθαίνουμε και όχι να κοροϊδεύουμε ;) Καλώς ήρθες λοιπόν και ας συνεχίσουμε με το ερώτημα που έθεσε ο fflyer
 
Ο κυρίως λόγος φαντάζομαι ότι θα είναι μεγάλο κόστος, επιπλέον χρόνος κατασκευής και χωρίς ιδιαίτερη χρησιμότητα να "ευθυγραμμίσουν" το έδαφος απόλυτα. Η κλίση δεν είναι 1:10 αλλά πολύ μικρότερη κι έτσι σπανίως μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα ασφάλειας. Αν συντρέχει λόγος ασφάλειας τότε πιθανόν να έχει ληφθεί υπ'όψην και να έχει διορθωθεί κάπως η κλίση του εδάφους.
 
fflyer":2czb0yjh said:
Ποτέ δεν μου προξένησε απορία ότι στα περισσόρερα αεροδρόμια, οι αεροδιάδρομοι δεν είναι flat και ότι υπάρχει κάποια κλίση προς τα πάνω στα άκρα τους (σαν ανηφόρα- προσγείωση -- κατηφόρα-απογείωση).

Το θέμα είχε συζητηθεί και παλιότερα εδώ: :arrow: https://www.airliners.gr/community/viewtopic.php?p=43169#43169

Γενικώς η κατά μήκος κλίση ενός διαδρόμου δεν είναι κάτι το οποίο επιζητείται. Σε καμία περίπτωση δηλαδή δεν κατασκευάζεται επίτηδες. Το ιδανικό θα ήταν να μην υπήρχε καθόλου, αλλά είναι δύσκολο να συμβεί αυτό (και τεράστιο το κόστος για να επιτευχθεί) όταν μιλάμε για μια επιφάνεια της τάξης κάποιων εκατοντάδων στρεμμάτων, όπως η επιφάνεια που καταλαμβάνει ένας διάδρομος προσγείωσης. Επομένως είναι επιτρεπτές ως κάποια όρια οι κατά μήκος κλίσεις των διαδρόμων. Εφόσον αυτές υπάρχουν, είναι προφανές ότι η κατηφορική κλίση μειώνει το απαιτούμενο μήκος απογείωσης και η ανηφορική κλίση μειώνει το απαιτούμενο μήκος προσγείωσης κτλ...

Αυτό που απαιτείται να υπάρχει σ' ένα διάδρομο και κατασκευάζεται με τεχνητό τρόπο είναι οι κατά πλάτος (εγκάρσιες) κλίσεις που εξυπηρετούν την αποστράγγιση του διαδρόμου από τα νερά της βροχής.
 
xristos":196ieoi7 said:
Γενικώς η κατά μήκος κλίση... Το ιδανικό θα ήταν να μην υπήρχε καθόλου, αλλά είναι δύσκολο να συμβεί αυτό (και τεράστιο το κόστος για να επιτευχθεί) όταν μιλάμε για μια επιφάνεια της τάξης κάποιων εκατοντάδων στρεμμάτων, όπως η επιφάνεια που καταλαμβάνει ένας διάδρομος προσγείωσης.
Και λάβε υπόψιν το επιπλέον κόστος χωματουργικών για τους τροχοδρόμους και συνδετήριους, που πρέπει να συνδέονται ομαλά με τον κυρίως διάδρομο.
 
F

katarxhn kalhspera

Παιδια περα απο το οτι η κλιση συνεισφερει στο λιγοτερο κοστος εκτος απο αυτη η κλιση που μπορουμε να δουμε δηλαδη η ανηφορικη ή κατηφορική υπαρχει και αλλη μια κλιση που ειναι στους διαδρομους ειτε ειναι επιπεδοι ειτε ανηφορικοι ειτε κατηφορικοι.
Φανταστειτε οτι υπαρχει 1-2 μοιρες κλιση απο τη μεση του διαδρομου απο τα αριστερα προς τα δεξια σαν να σχηματιζει ενα κωνο, αυτο γινεται σε περιοδους ισχυρης βροχοπτωσης τα νερα να βγαινουν εκτος διαδρομου και χωρις να λιμναζουν μεσα στο διαδρομο προσγειωσης - απογειωσης.
 
pilot767 αυτό που περιγράφεις αναφέρθηκε και παραπάνω:

xristos":1x57kjxo said:
Αυτό που απαιτείται να υπάρχει σ' ένα διάδρομο και κατασκευάζεται με τεχνητό τρόπο είναι οι κατά πλάτος (εγκάρσιες) κλίσεις που εξυπηρετούν την αποστράγγιση του διαδρόμου από τα νερά της βροχής.
 
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

1. Akis οφείλω να πω πως η απάντηση του makedonas με "απογοήτευσε"... Αμέσως όμως διόρθωσες και μου έδωσες να καταλάβω το ύφος και το χαρακτήρα του airliners.gr. Ευχαριστώ

2. makedonas επίσης ευχαριστώ που ήσουν η αιτία για να καταλάβω ότι δεν ήμουν ο μόνος που λανθασμένα χρησιμοποίουσα την λέξη αεροδιάδρομος.

και στο θέμα μας,

Πάντως στο συγκκριμένο αεροδρόμιο μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως εσκεμμένα υπάρχει αυτή η κλίση. Πως ο διάδρομος κατασκευάστηκε έτσι για να υπάρχει η κλίση και όχι οτί υπήρχε η κλίση του εδάφους και πάνω εκεί έγινε ο διάδρομος. Μου ακούγεται πολύ περίεργο σε ένα αεροδρόμιο με την μεγαλύτερη ίσως κίνηση στον κόσμο να σκεφτεί κανείς το κόστος. Πόσο μάλλον σε μια χώρα σαν τις ΗΠΑ. Αυτοι είναι ικανοί για λόγους αισθητικής και μόνο να έκαναν τελείως επίπεδο το διάδρομο.
 
Top