Ελληνικες σχολες πιλοτων

Saruman

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
12/12/2007
Μηνύματα
4
Likes
0
παιδιά ας βαλει καποιος εδω ολες τις σχολες που μπορει καποιος να γινει πιλοτος...σας παρακαλω γιατι χάθηκα !της ελληνικες μονο! ευχαριστω
 
Αυτες που ξερω ειναι η Σ.Ε.Χ.Ο.Α, η Global Aviation Academy, η Egnatia Aviation και η Cretan Eagle Aviation.Απο οτι ξερω αυτες ειναι, μπορει ομως να κανω λαθος και να ειναι πιο πολλες.
 
Εάν βρίσκεσαι στην Αθήνα μπορείς να επικοινωνήσεις με την Αερολέσχη Αθηνών. Τα κεντρικά τους γραφεία βρίσκονται στην οδό Λυκούργου 9, Αθήνα. Τηλ 210-3243134. Τα αεροπλάνα της πετάνε από το αεροδρόμιο του Τατόι.
 
Απλά τα πράγματα. Κατεβαίνεις στα Μέγαρα (στο αεροδρόμιο της Πάχης) υπάρχουν 3 σχολές: FAS, Global, Αeroservices.
Aπόψεις για τις σχολές αυτές και άλλες εκτός Πάχης έχουν κατατεθεί εδώ μέσα ευάριθμες...
Προσωπικά δεν τολμώ να γράψω τη γνώμη μου για καμμιά γιατί δεν είμαι του επαγγέλματος και εάν μεν γράψω καλά λόγια για κάποια σχολή πιθανόν να επιπληχθώ ως "γκρίζος" διαφημιστής ή εάν γράψω άσχημα αυτομάτως πιθανόν να θεωρηθώ υπάλληλος ανταγωνιστών της σχολής που θα κακολογώ. Αφήνω το προνόμιο των απόψεων για τους χειριστές πάσης βαθμίδος και πτυχιοκτησίας...
 
Saruman":d0nvcbf8 said:
παιδιά ας βαλει καποιος εδω ολες τις σχολες που μπορει καποιος να γινει πιλοτος...σας παρακαλω γιατι χάθηκα !της ελληνικες μονο! ευχαριστω

http://www.hcaa.gr/
ΑΣΦΑΛΕΙΑ->ΠΤΥΧΙΑ-ΑΔΕΙΕΣ->ΣΧΟΛΕΣ
Εκεί θα βρεις όλες τις εγκεκριμένες εν ενεργεία σχολές και στοιχεία επικοινωνίας.
 
Παιδια εγω θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποια σχολη που μπορει κανεις να πεταξει επιβατικο πολλων θεσεων π.χ: Στην Aegean, Olympic Air...Αυτο!! Και ποιες οι προυποθεσεις?
 
Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη σχολη στην Ελλαδα για να γινει καποιος F/O απο εκει?
 
Μετά από αρκετό ψάξιμο εντός και εκτός φόρουμ προσωπικά έχω καταλήξει σε egnatia aviation και global aviation
Πολλά χρόνια στο χώρο, μεγάλος στόλος αεροσκαφών και απορροφησιμότητα μετά την αποφοίτηση( συνεργασία και με aegean, olympic για τους απόφοιτους{δε ξέρω ακριβώς τι παίζει εκεί πάντως αρκετοί απόφοιτοι απ αυτές προσελήφθησαν γρήγορα απ αυτες τις δύο εταιρίες})
 
Καλησπέρα σας! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να κάνω τις εξής ερωτήσεις σχετικά με επαγγελματικό πτυχίο χειριστή ελικοπτέρου:

Καταρχήν, ποιά θα ήταν μια καλή σχολή στην Ελλάδα για να το πάρω τυπικά.
Αν γνωρίζετε κάποια σχολή η οποία να εκπαιδεύει με Hughes 300, διότι είναι ένας τύπος που έχω πολύ μεγάλη εξοικείωση στον εξομοιωτή (και αντίστοιχα μπορώ να βγω σόλο από την πρώτη κιόλας ώρα).
Δεύτερον, αν ένα διαθέσιμο μπάτζετ της τάξης των 2500-3000 ευρώ θα με οδηγήσει καταρχήν σε απόκτηση ερασιτεχνικού πτυχίου. Υπόψη, ότι οι ώρες πτήσης που θα χρειαστώ είναι λογικά λίγες, γιατί χειρίζομαι ικανοποιητικά τα ελικόπτερα στον εξομοιωτή X-Plane. Θεωρώ δε ότι μπορώ να βγω σόλο από την δεύτερη πτήση. Μόνο τα κουσούρια του εκπαιδευτικού ελικοπτέρου να μου δείξει ο εκπαιδευτής.
Και τέλος, έχω ένα επιχειρηματικό σχέδιο στο μυαλό μου, για ίδρυση εταιρίας Medevac από νησιά με ιδιωτικό ελικόπτερο. Κεφάλαιο υπάρχει για αγορά ελικοπτέρου (στην αγορά υπάρχουν μεταχειρισμένα με 10000 ευρώ περίπου), αυτό που με κωλύει είναι οι άδειες. Και κατά πόσο θα είναι σύννομο να μην τοποθετηθεί στο ελικόπτερο, για λόγους χωροταξικούς, φιάλη οξυγόνου. Υπάρχει πουθενά η κείμενη νομοθεσία;
Ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα.
 
Top