Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

pana1908

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
08/08/2008
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σασ παιδια..Ειμαι καινουργιοσ εδω κι εχω καποιεσ ερωτησεισ σχετικα με τη σχολη ικαρων και το εππαγγελμα του πιλοτου...

Κατ'αρχην ειμαι 17 χρονων και προσπαθω να προσανατολιστω για το τι θα κανω στη ζωη μου...

Για μενα το να σαι πιλοτοσ(βασικα το να πετας)ειναι κατι μοναδικο απιαστο χαρα που ελαχιστοι γευονται δεν φανταζομαι τον ευατο μου κολλιμενο σε ενα γραφειο...αυτεσ οι δουλειεσ δεν δημιουργηθικαν για μενα..Λοιπον μη σασ κουραζω...οι ερωτησεισ μου...

1.Σχολη Ικαρων υπαρχει μονο στην Αθηνα στο Τατοι? (Ακουσα πωσ υπαρχει και στο Βολο σχολη)
2.Ο μισθοσ που περνοθ οι ιπταμενοι ποσο ανερχεται απο την αρχη μεχρι το τελοσ?(δεν νοιαζομαι τοσο πολυ για μενα ρςτας γιατι καποια μερα θα κανω μια οικογενεια και θελω να μπορω να προσφερω τα παντα στα παιδια μου ψυχικα και υλικα αγαθα)
3.Οι μεταθεσεισ γινονται συχνα αφου τελειωσεισ τη σχολη?αν ναι ποσο περιπου? (κα παλι εδω επειδη εχω μετακομισει αρκετα στη ζωη μου θα ηθελα τα παιδια μου μετα τα 10 χρονια τουσ να μεγαλωσουν σε ενα σταθερο περιβαλλον)
4.Σε ποια ηλικια βγαινεισ στη συνταξη?μπορειςς αν θελεις να συνεχισεισ?
5.Για να μεταφερθεις στην πολιτικη αεροπορια τι πρεπει να κανεισ?
6.Οσο εισαι στη σχολη υπαρχει καθολου ελευθερος χρονος να ηρεμησεις να βγεις απο τη σχολη να δεισ μερικουσ φιλους?

Αυτεσ προς το παρον ειχα κι αλλεσ αλλα δεν μ ερχονται τωρα....Ευχαριστω αολυ προκαταβολικα + εψαξα το φορουμ αλλα δε βρηκα κατι παρομοιο....
 
Καλώς ήρθες φίλε.
1.Η σχολή ικάρων υπάρχει μόνο στο Τατόι,πουθενά αλλού.Στο Βόλο υπάρχει απλά αεροπορική βάση της πολεμικής αεροπορίας.
2.Ο μισθός του ιπταμένου μαζί με τα επιδόματα κλπ είναι περίπου 1800-2000
3.Στην αεροπορία δεν γίνονται συχνά μεταθέσεις γιατί αλλαγή βάσης σημαίνει πολύμηνη εκπαίδευση σε νέο τύπο αεροσκάφους τόσο για τους ιπτάμενος όσο και για τους μηχανικούς που σημαίνει πολύ κόστος και πολύ κόπο.
4.Σύνταξη βγαίνεις νομίζω από τα 45 και μετά αλλά κάτι ακούγεται για νέα μέτρα της κυβέρνησης που θα αυξηθούν τα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης,οπότε μην έχεις κάτι σίγουρο.
5.Για πολιτική αεροπορία δεν είναι και τόσο εύκολα τα πράγματα αλλά δεν ξέρω και σίγουρα.Πάντως αν το όνειρό σου είναι να δουλέψεις στη πολιτική αεροπορία τότε μη βλέπεις τη σχολή ικάρων ως μέσο για να μπεις μετά από πολλά χρόνια στην πολιτική αεροπορία.Καλύτερα άρχισε σε μια σχολή για το ATPL και ξέχνα την ικάρων.
6.Από τη σχολή όπως και σε όλες τις στρατιωτικές σχολές βγαίνεις κάθε βδομάδα παρασκευή μεσημέρι και επιστρέφεις κυριακή βράδυ.Υπάρχει ειδικό λεωφορείο που μεταφέρει τους μαθητές της σχολής στην αθήνα και τους παίρνει μετά πάλι πίσω.Όσοι παρουσιάζουν κάποια ιδιαίτερη επίδοση στη σχολή παίρνουν άδεια εξόδου και την τετάρτη.
Αυτά προς το παρόν και ότι άλλο θες εδώ είμαστε :D
 
1) H θεωρητική καθώς και η αρχική εκπαίδευση στα Τ-41, γίνεται στο Τατόϊ.
Το κυρίως μέρος της πτητικής εκπαίδευσης γίνεται στην Καλαμάτα με τα Τ-6 και τα Τ-2.
2) Ο μισθός ανεβαίνει ανάλογα τον βαθμό σου.
3) Στις μεταθέσεις λαμβάνουν και υπ' όψιν τις δικές σου προτιμήσεις αλλά στην αρχή τουλάχιστον δεν θα είσαι κοντά στον τόπο κατοικίας σου.
4) Για να δικαιούσαι πλήρη συνταξιοδότηση πρέπει να συμπληρώσεις 18 χρόνια υπηρεσίας.
5) Να ενδιαφερθείς..... Η μεταφορά στην πολιτική αεροπορία δεν είναι αυτονόητη.
Θα βρεις πιο εύκολα δουλειά αλλά θα χρειαστείς εκπαίδευση από την αρχή (δεν μιλάω για να μάθεις να πετάς ) καθώς άλλο η Formula και άλλο το λεωφορείο... :D
6) Τον πολύ ελεύθερο χρόνο απλά τον ξεχνάς αν μπεις στην Ικάρων και συνεχίσεις. Το αεροπλάνο θέλει διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα,διάβασμα.......

Σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις το ονειρό σου!!
 
Παιδια σασ χιλιοευχαριστω παρα πολυ..Ηδη απο το τιποτα γαι τη συγκεκριμενη σχολη και δουλεια τωρα ξερω κατι...


Προς απαντηση σε ενα φιλο

Οχι δεν ενδιαφερομαι ιδιετερα τουλαχιστον προσ το παρον να υπηρετησω στην πολιτικη αεροπορια απλωσ μετα απο πολλα χρονια θα ηθελα κατι πιο ηρεμο και λιγοτερο επικυνδινο...Ενασ απο τουσ λογουσ που η ικαρων ειναι πρωτη μου επιλογη ειναι οτι θα υπηρετησω την πατριδα μου...Οσο και να συχενομαι ολα αυτα που βλεπω να γινονται γυρω μου θελω να τιμισω και αν μπορεσω να δοξασω τη χωρα μου...

Κατι ακομα...Οταν μπεις στη σχολη σου παρεχεται κοιτωνασ να μεινεισ , φαγητο και καποιες αλλες ανεσεις οπων κι ενασ μηνηαιοσ μισθος περιπου 1000 ευρω ?(ετσι εχω ακουσει τουλαχσιστον) + τι μαθηματα παραδιδονται στη σχολη?και για τι διαβασμα μιλαμε?


Οποιες αλλες γνωμεσ πλιροφοριες συμβουλες εχετε να μου δωσετε θα ημουν πολυ ευγνωμων και χαρουμενος να τισ ακουσω
 
pana1908":24jhvzgc said:
Οχι δεν ενδιαφερομαι ιδιετερα τουλαχιστον προσ το παρον να υπηρετησω στην πολιτικη αεροπορια απλωσ μετα απο πολλα χρονια θα ηθελα κατι πιο ηρεμο και λιγοτερο επικυνδινο...Ενασ απο τουσ λογουσ που η ικαρων ειναι πρωτη μου επιλογη ειναι οτι θα υπηρετησω την πατριδα μου...Οσο και να συχενομαι ολα αυτα που βλεπω να γινονται γυρω μου θελω να τιμισω και αν μπορεσω να δοξασω τη χωρα μου...

Κατι ακομα...Οταν μπεις στη σχολη σου παρεχεται κοιτωνασ να μεινεισ , φαγητο και καποιες αλλες ανεσεις οπων κι ενασ μηνηαιοσ μισθος περιπου 1000 ευρω ?(ετσι εχω ακουσει τουλαχσιστον) + τι μαθηματα παραδιδονται στη σχολη?και για τι διαβασμα μιλαμε?


Οποιες αλλες γνωμεσ πλιροφοριες συμβουλες εχετε να μου δωσετε θα ημουν πολυ ευγνωμων και χαρουμενος να τισ ακουσω
Στη σχολή δε μένεις μόνος σου.Μένεις με άλλα άτομα σε θάλαμο όπως σε όλες τις στρατιωτικές σχολές.Η σχολή σου παρέχει δωρεάν φαγητό,ρούχα βιβλία,παπούτσια,γραφική ύλη γενικά,πρόσβαση σε υπολογιστές και ότι άλλο χρειάζεσαι για να ζήσεις.Παίρνεις ένα μηνιαίο επίδομα αλλά είπαμε,όχι και 1000 ευρώ.Γύρω τα 200 ευρώ είναι αν δε κάνω λάθος.Ένα χαρτζηλίκι είναι δηλαδή για τα σαββατοκύριακα που θα είσαι έξω κλπ.Πέφτει πολύ διάβασμα κυρίως στους μηχανικούς αλλά τα 2 πρώτα χρόνια και οι ιπτάμενοι έχουν πολύ διάβασμα.Τα μαθήματα των ιπταμένων υπάρχουν εδώ http://www.haf.gr/el/career/academies/s ... acad_i.asp
 
Ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεις που δεχομαι...Το εκτιμω απεριοριστα.

Ακουσα επισησ πωσ αρκετους μηνες πριν της πανελληνιες πρεπει σε συννενοηση με τον διευθηντη του σχολειου σου να σε δηλωσουν οτι ενδιαφερεσαι να φοιτησεις στη συγκεκριμενη σχολη.ΑΛηθευει κατι τετοιο γιατι ακουσα ακομα πως αν δεν συμπλιρωσεις εγκαιρος το εγγραφο εστω κι αν βγαλεις τα κατταλληλα μορια δε μπορεις να επιλεξεις τη σχολη.

Επισης ποιοι ειναι οι πιο συχνοι ή γενικα οι λογοι που μπορεις να κριθεις ακαταλληλος να φοιτησεις ή να συνεχεισεις τη φοιτηση σου σε αυτη τη σχολη.

Μυωπια απαγορυεται να εχεισ..καθολου? (εχω την εντυπωση πως ειχα 0.25 και 0.75 στο δεξη και αριστερο ματι αντοιστιχα) οπωσ και το υψος μου ειναι σχεδον 1.90 ...Υπαρχει περιπτωση να υπαρξει καποιο προβλημα?
 
Σε περιπτωση που εχεισ εστς και 0.002 και το βρουν σε κοβουν οσον αφορα το υψοσ πρεπει να εισαι μεχρι 1.90 και το υψος σου καθημενος απο τον κορμο εως το κεφαλι να μην ξεπερνα τα 85 εκατοστα.....και αυτο οσον αφορα την αιτηση ισχυει αλλα σιγουρεψου για τα ματια σου μην βρεθεις προ εκπληξεων. Τελος αν δεν τα καταφερεις υπαρχει ενα πολυ ενδιαφερον τμημα τει στην χαλκιδα ως η βαση της αεροπορικης σταδιοδρομιας σου, γιατι οπως θα ξερεις στην πολιτικη αεροπορια δεν εχεις προβλημα με το υψος ουτε με την μυωπια αρκει βεβαια να κυμαινετε στα επιπεδα που προανεφερες.....ελπιζω να βοηθησα....
 
pana1908":18mo4rcz said:
Ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεις που δεχομαι...Το εκτιμω απεριοριστα.

Ακουσα επισησ πωσ αρκετους μηνες πριν της πανελληνιες πρεπει σε συννενοηση με τον διευθηντη του σχολειου σου να σε δηλωσουν οτι ενδιαφερεσαι να φοιτησεις στη συγκεκριμενη σχολη.ΑΛηθευει κατι τετοιο γιατι ακουσα ακομα πως αν δεν συμπλιρωσεις εγκαιρος το εγγραφο εστω κι αν βγαλεις τα κατταλληλα μορια δε μπορεις να επιλεξεις τη σχολη.

Επισης ποιοι ειναι οι πιο συχνοι ή γενικα οι λογοι που μπορεις να κριθεις ακαταλληλος να φοιτησεις ή να συνεχεισεις τη φοιτηση σου σε αυτη τη σχολη.

Μυωπια απαγορυεται να εχεισ..καθολου? (εχω την εντυπωση πως ειχα 0.25 και 0.75 στο δεξη και αριστερο ματι αντοιστιχα) οπωσ και το υψος μου ειναι σχεδον 1.90 ...Υπαρχει περιπτωση να υπαρξει καποιο προβλημα?
Για να δηλώσεις ότι ενδιαφέρεσαι για οποιαδήποτε στρατιωτική σχολή πρέπει να καταβάλλεις τα σχετικά δικαιολογητικά μερικούς μήνες πριν.Όλα τα σχολεία κάνουν σχετικές ανακοινώσεις για το πότε θα πρέπει να καταβάλλεις τα δικαιολογητικά και να δηλώσεις για το ποιες στρατιωτικές σχολές ενδιαφέρεσαι.Πάντως με τη μυωπία ίσως έχεις κάποιο πρόβλημα.Για δες εδώ http://health.in.gr/news/article.asp?ln ... eID=128171 Γράφει τα όρια μυωπίας όλων των στρατιωτικών σχολών.Οι ικάρων ιπτάμενοι έχουν όριο 0.25 βαθμούς.Ψάξε το θέμα για να είσαι σίγουρος.
Λόγοι για να κριθείς ακατάλληλος είναι αν έχεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας,χρόνιες παθήσεις,αν έχεις κάποια διαταραχή στο μυαλό :D ,η μυωπία και μέσα στη σχολή η διαγωγή.Ακόμα μπορεί κατά τη διάρκεια της φοίτησης στη σχολή μπορεί να κριθείς ακατάλληλος για πτητική εκπαίδευση και να μη σου επιτρέψουν να συνεχίσες τις σπουδές σου ως ιπτάμενος.Μπορείς όμως να μείνεις στη σχολή ικάρων και να γίνεις ελεγκτής αεράμυνας.Οι ελεγκτές αεράμυνας είναι το τρίτο τμήμα της σχολής ικάρων και κανένας δε μπορεί να μπει εξαρχής σε αυτό.Δεν υπάρχει στο μηχανογραφικό δελτίο.Σε αυτό μπαίνουν μόνο όσοι αποτυγχάνουν στη πτητική εκπαίδευση.
 
Για να μπορεις να μπεις στη σχολη ικαρων πρεπει να δηλωσεις στρατιωτικες σχολες.Αυτο γινεται μερικους μηνες πριν τις πανελληνιες αλλα μην ανησυχεις θα σε ειδοποιησει το σχολειο γι αυτο και θα σου πει τι πρεπει να κανεις.το υψος σου ειναι ενα προβλημα γιατι εισαι στο οριο.μεχρι 1,90 πρεπει να εισαι για να σε παρουν.και η μυωπια θα μπορουσε να ειναι ενα προβλημα γιατι εκει τα πραγματα ειναι πιο αυστηρα απο τη πολιτικη αεροπορια οπου και να χεις λιγο δεν τρεχει και τιποτα.πρεπει να τα ψαξεις καλα αυτα για να εισαι σιγουρος.
 
Γειά σας,
είμαι και εγώ μαθητής 3η Λυκείου και στοχεύω από 5η Δημοτικού για πολεμική αεροπορία.Όμως ενώ περνάω τις ιατρικές εξετάσεις (όραση,αθλήματα)και νομίζω και στις πανελλήνιες,είδα σε 1 χαρτί που έφτασε στο σχολείο μου για τα προαπαιτούμενα για εισαγωγή στην ΙΚΑΡΩΝ.Βασικά το ύψος μου είναι 1,79 και το βάρος περίπου 63,5 κιλά ,αλλά ο Δείκτης μάζας σώματος μου είναι περίπου 19,7.Προσπαθώ να βαρύνω αλλά μου είναι δύσκολο.Υπάρχει περίπτωση να με κόψουν για αυτό? :shock: :?
 
Top