Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με τις σχολές
antonakis1993
Tourist
Tourist

Re: Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

Δημοσίευσηαπό antonakis1993 » 27 Ιουν 2009, 14:34

Σε όλα τα σχολεία έρχονται?
0 x

Panospf
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Panospf » 01 Ιούλ 2009, 22:54

Γεια σας παιδιά είμαι καινούργιος εδώ στην παρέα και θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάποιες απορίες όπου έχω για τη πολεμική αεροπορία συγκεκριμένα για τη σχολή ικάρων. Πρώτα απ' όλα είμαι 17 ετών και θα πάω τώρα 2α Λυκείου. Από μικρός ήθελα να γίνω πιλότος μαχητικών αεροσκαφών. Αλλά η ζωή μου τα έφερε αλλιώς, δηλαδή τώρα είμαι 1.93 ύψος και έχω μυωπία 2.0 βαθμούς. Είναι βέβαιο ότι έιμαι κομμένος από χέρι για το τμήμα ιπταμένων. Σκέφτηκα να πάω για πιλότος της πολιτικής αεροπορίας μετά, όπου γίνομαι δεκτός με μυωπία και το 1.93 , αλλά είναι μεγάλη η χρηματική επιβάρυνση. Οπότε ξανασκέφτηκα θα μπορούσα να μπω στο τμήμα ιπταμένων αλλά να είμαι χειριστής άλλου είδους αεροπλάνου όπως για παράδειγμα το C-130 όπου οι ταχύτητες είναι χαμηλότερες. Το ερώτημα είναι μπορώ να μπώ με αυτήν την προοπτική ;
Όποιος είναι ενήμερος του συγκεκριμένου θέματος παρακαλώ ας απαντήσει.
0 x

Άβαταρ μέλους
z_pilot
Business-Class
Business-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 33
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό z_pilot » 03 Ιούλ 2009, 12:39

Όχι φίλε μου.Δυστυχώς οι απαιτήσεις για τους υποψήφιους της ικάρων είναι ίδιες και δεν σε ρωτάνε στα 18 σου τί αεροπλάνο θα θες να πετάς.Οπότε για ικάρων ξέχνα το.Ψάξτο για πολιτική αεροπορία.
0 x
Aviate, Navigate, Communicate..

Truly superior pilots are those who use their superior judgment to avoid those situations where they might have to use their superior skills.

andonis_hania_18
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό andonis_hania_18 » 07 Ιούλ 2009, 15:18

marios91 έγραψε:Μπα δν νομιζω...Ειχαν ερθει για ενημερωση στο σχολειο μας κ μας ειχαν πει πως αν περασεις τα αλλα τεστ στα αθληματα ειναι αρκετα χαλαροι...Καλου κακου πρεπει να εισαι μεσα στα ορια για σιγουρια αλλα δν νομιζω οτι ψαχνουν κ μεγαλους αθλητες :P Λογικα απλα μια καλη φυσικη κατασταση :great:

Αυτο διαφέρει απο σχολή σε σχολή π.χ. για Σ.Α.Σ.Σ εχουν χαρίσει και 20 δευτερόλεπτα και μάλιστα πριν απο λίγες μερες όπως επίσης για ευελπίδων κόψανε για 2''. Δεν τους νοιάζει αν οι γιατροί είναι γρήγοροι γιατί δεν θα τους ζητηθεί ποτέ να κάνουν 100στάρια μεσα στο νοσοκομείο!!!! όπως σωστά είπες απλά μια καλή φυσική κατάσταση (στην καλύτερη περίπτωση) και μια άριστη στην χειρότερη. Και να καπνίζεις αμα τρέχεις κάθε μέρα απο λίγο οι χρόνοι πιάνονται γιαυτό μην αγχώνεστε...! :-)
0 x

andonis_hania_18
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό andonis_hania_18 » 07 Ιούλ 2009, 15:21

antonakis1993 έγραψε:Και ο μισθός μέχρι τι στάδια μπορεί να φτάσει στην ΣΜΑ?Εγώ βασικά ήθελα ιπτάμενος αλλά έχω 0.75 μυωπία..Πάντως ήθελα να κάνω ένα κάλεσμα σε όλα τα παιδιά που θέλουν και δεν μπορούν να περάσουν ΣΙ λόγω μυωπίας να εφαρμόσουν την μέθοδο bates..Eίναι πολύ αποτελεσματική.... 8)

ναι έχεις δίκιο είχα 8/10 στο ένα μάτι και μετά απο ένα μήνα εξάσκησης με τη μέθοδο αυτή πήγε άνετα 9/10 και πάλι καλά που δεν έπιασα τη βαθμολογία για να καταφλερω το 10/10 ως του χρόνου γιαυτό όσοι έχετε μέχρι 7/10 ψάξτε ίσως να σας βοηθήσει, βέβαια το μεγαλύτερο κομμάτι της μεθόδου αυτής είναι αυθυποβολή και ψυχολογία :-)
0 x

manyacht12
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό manyacht12 » 08 Ιούλ 2009, 22:09

Παιδια ηθελα να σας ρωτησω τι ειναι η μεθοδος bates για τη μυωπια που αναφερατε , οποιος μου δωσει πληροφοριες τον ευχαριστω εκ των προτερων. Καλη επιτυχια στις εξετασεις σας και καλα αποτελεσματα σε ολους.
Ο μισθος απο ΣΜΑ αυξανεται καθε 2-3 χρονια , λογω ετων υπηρεσιας κλπ , δεν παιρνεις το πτητικο επιδομα που παιρνουν οι ιπταμενοι , με 10 χρονια υπηρεσιας περιπου 1400 ευρω.
0 x
Mans flight through life is sustained by the power of his knowledge.

Academy Chappel . USAF Academy , Colorado Springs

antonakis1993
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό antonakis1993 » 14 Ιούλ 2009, 16:27

Την μέθοδο bates την ανακάλυψα μόνος μου γιατί μου φάνηκε πολύ άδικο για 0.75 μυωπία να μην κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα...Για να δεις όμως αποτελέσματα με την μέθοδο αυτήν θα πρέπει να το πιστέψεισ πραγματικά μέσα σου..Με άλλα λόγια να το θέλεις πολύ...Αν θέλεις να μάθεισ περισσότερα ψάξε στο ίντερνετ υπάρχει ένα σχετικό βιβλίο που κυκλοφορεί και στα ελληνικά
0 x

marios91
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEG

Δημοσίευσηαπό marios91 » 29 Ιούλ 2009, 15:56

Καλησπέρα παιδιά.Μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορείς να βγάλεις δίπλωμα μέσα στη σχόλη ικάρων?
0 x

boussios
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό boussios » 29 Ιούλ 2009, 16:35

Για τι δίπλωμα ενδιαφέρεσαι; Ζαχαροπλάστη; Γίνε πιο συγκεκριμένος!!!!! Εν πάση περιπτώση η ερώτησή σου και μόνο προσβάλει όλους τους ανθρώπους που έχουν περάσει από τη σχολή και όσους είχαν το όνειρο να γίνουν Ικαροι αλλά δεν τα κατάφεραν για τον οποιοδήποτε λόγο. Η Σ.Ι. εκφράζει κάτι διαφορετικό από αυτό που έχεις στο μυαλό σου και καλό θα είναι να "ψαχθείς" περισσότερο για τις μελλοντικές επιλογές σου.
0 x

sagittarius
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό sagittarius » 29 Ιούλ 2009, 16:54

marios91,

Να υποθέσω ότι είσαι γεννηθείς το 1991, θέλεις να μπεις στη ΣΙ και ρωτάς αν έχεις τη δυνατότητα να βγάλεις δίπλωμα οδήγησης στη Σχολή?

Αν αυτό ρωτάς, η απάντηση είναι οχι. Θα πρέπει να βγάλεις δίπλωμα εκτός Σχολής. Αν προλαβαίνεις πριν μπεις, αλλιώς σε κάποια άδεια.
0 x

Άβαταρ μέλους
vassdel
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGEL
x 3

Δημοσίευσηαπό vassdel » 31 Ιούλ 2009, 23:30

Δεν χρειάζεσαι άδεια. Αν και έχουν αλλάξει οι εποχές από το 1989 που πήρα εγώ το δίπλωμά μου, δεν νομίζω ότι έχει δυσκολέψει και πολύ η κατάσταση. Κανόνισα με τη σχολή η εξέταση να γίνει Σάββατο και έτσι Παρασκευή βγήκα εξοδούχος από την ΣΙ με το λεωφορείο και την Κυριακή γύρισα μέσα με το αυτοκίνητό μου (τότε επιτρεπόταν να το παίρνεις μέσα :mrgreen: )
0 x

aplo139
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό aplo139 » 25 Αύγ 2009, 23:59

Παιδια σκευτομοαι σοβαρα να δηλωσω την σχολη ικαρων του χρονου αλλα εχω καποιες ερωτησεις.
1.Θα περασω τα ιατρικα τεστ?γιατι εχω κανει εγχειρηση ριξη προσθιου χιαστου συνδεσμου στο γονατο μου.
2.Αν καποιος εχει παραπανω κιλα αλλα περασει τα αθληματα υπαρχει περιπτωση να κοπει στα ιατρικα τεστ?
3.Επειδη θελω να παω στα canadair μπορω να το δηλωσω μεσα στην σχολη η θα περασω απο τα μαχητικα και μετα θα μπορεσω να παω στα canadair?
4.Μεσα στην σχολη εχει πολυ γυμναστικη?Για παραδειγμα ειχα ακουσει οτι πρεπει σε καποια φαση να κανεις 50 ελξεις..Ισχυει κατι τετοιο?Με ενδιαφερερει αυτο γιατι δεν ειμαι και πολυ αθλητικος τυπος και φοβαμαι μηπως με διωξουν

ευχαριστω για τον χρονο σας.
0 x

manyacht12
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό manyacht12 » 02 Σεπ 2009, 20:08

1.Νομιζω δεν υπαρχει προβλημα με την εγχειρηση προσθιου χιαστου , γιατι δεν κανεις μια επισκεψη στο 251 ΓΝΑ για να ρωτησεις απο κοντα τους γιατρους ?
2. Θελει προσοχη κοιτανε πλεον ακομη και τον δεικτη μυικης μαζας , μονον οι γιατροι του 251 ΓΝΑ θα σε ενημερωσουν υπευθυνα , αν θελεις στειλε μου προσωπικο μυνημα.
3. Δεν γινεται ετσι , μετα την αποφοιτηση σε κατανεμουν σε τυπο αεροσκαφους , δεν ειναι σιγουρο οτι θα πας εκει που θελεις.
4. Γυμναστικη εχει , αλλα οχι υπερβολικη (50 ελξεις ποτε δεν ακουσα να ζητανε) , χρειαζεται να εισαι λιγο αθλητικος , χρειαζεται σωματικη αντοχη το πιλοταρισμα μαχητικου αεροσκαφους και η στρατιωτικη ζωη γενικοτερα, καλο ειναι να ξεκινησεις λιγες προπονησεις , τζοκινγκ , γυμναστηριο.
0 x
Mans flight through life is sustained by the power of his knowledge.

Academy Chappel . USAF Academy , Colorado Springs

Άβαταρ μέλους
Rocketeer
Tourist
Tourist
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Rocketeer » 18 Σεπ 2009, 01:49

manyacht12 έγραψε:3. Δεν γινεται ετσι , μετα την αποφοιτηση σε κατανεμουν σε τυπο αεροσκαφους , δεν ειναι σιγουρο οτι θα πας εκει που θελεις.

Hey manyacht12

Συμφωνώ στα υπόλοιπα αλλά στο θέμα της επιλογής υπάρχει ένα παράθυρο. Αν ο ίκαρος έχει πολύ υψηλή βαθμολογία, (αρχηγός σειράς) μπορεί να επιλέξει, και συνήθως διοικητής το λαμβάνει σοβαρά υπόψη του και βοηθάει τον νεαρό ίκαρο στην επιλογή του. Τώρα το να γίνει κάποιος αρχηγός σειράς ....είναι γερό "πακέτο" :wink:
0 x
Straighten up and fly right!

Dionysis_Mpomp
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό Dionysis_Mpomp » 16 Οκτ 2009, 22:25

Παιδια παω 1η λυκειου και σκεφτομαι να περασω σε καποια στρατιωτικη σχολη, και εχω καποιες ερωτησεις στις οποιες θα εκτιμουσα εγκυρες απαντησεις.

1.) Τα λεφτα ειναι καλα? Θα μπορω να ζησω ανετα, ακομα και με οικογενεια? :)
2.) Εχω ακουσει καποιους τυπους που λενε "Σκατα ειναι ο στρατος, μια ζωη προσοχη θα βαρας"... :?:
3.) Αμα παρουσιασεις μυωπια ενω εισαι ηδη ιπταμενος, σε διωχνουν? :?
4.) Μεγαλυτερος φοβος μου και αυτο που με κραταει στο να μην παω για ικαρος ειναι το οτι φοβαμαι μην πεσω για πειτε μου λιγο απο πιθανοτητες και τα λοιπα. Πραγματα προς αποφυγη κτλπ κτλπ. :(
5.) Αυτο το καμια σειρα ακεραια να μην εχει φτασει μου φαινεται πολυ τρομακτικο :(
6.) Επισης καπως τρομακτικο ειναι το οτι βγαινεις μονο για σαββατοκυριακο, επομενως θα εισαι λιγο αποκομμενος απο παρεες και συγγενεις. Οταν τελειωσεις την σχολη ομως? πως ειναι το "ωραριο"?
7.) Επισης για το θεμα της μετακομισης, εχω μια συμμαθητρια που ο πατερας της ειναι ιπταμενος και καθε 1 ή 2 χρονια αλλαζουν σπιτι. Ολοι ετσι ειναι?
8.) Οπως ειδα στα προηγουμενα ποστ, λετε οτι θελει πολυ πολυ πολυ πολυ διαβασμα. Δηλαδη καπως λιωσιμο 5 ωρες την ημερα διαβασμα ή πιο χαλαρα?

Αυτα για την ωρα, ελπιζω να μην σας κουρασα και καποιος να μπορει να απαντησει :great:
0 x

Επιστροφή σε “Σχολές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης