ΣΧΟΛΗ ΤΗΣ Lufthansa

lorenzo

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
04/02/2008
Μηνύματα
38
Likes
0
ειμαι στα 24 με πτυχιακι απο ασοε...πολεμικη αεροπορια περνουσα αλλα ειναι αλλες οι συνθηκες ....ονειρο μου ηταν παντα το πολιτικο αεροσκαφος...σερφαροντας και μιλοντας με διαφορους βρηκα μια σχολη στη γερμανια ΘΕΛΩ να παω εκει ομως αν υπαρχει καποιος να εχει παει σε αυτη η εστω γνωριζει καποιες πληροφοριες σχετικα με την σχολη αυτη θα παρακαλουσα να με βοηθησει στο ονειρο!!ειναι της lufthansa και το site της το εξης : http://www.intercockpit.de/index.php?id=6&L=1 οποιες πληροφοριες σχετικα με τη συγκεκριμενη σχολη θα με βοηθουσαν!κοστιζει στα 66000 ευρω ...ειναι σημαντικο ποσο και δεν ειναι στραγαλια....θα ναι καλη επενδυση με αμεση επαγγελματικη αποκατασταση ??ευχαριστω προκαταβολικα!!!
 
Για το "αμεση επαγγελματικη αποκατασταση" δυσκολα καποιος θα σου την εγγυηθει. Παντως η αγορα ειναι ανοικτη, και προβλεπεται να ειναι ετσι για μια δεκαετια τουλαχιστον.
Σε οτι αφορα την σχολη, ειναι απο τις καλυτερες, και θελει....πολυ μα παρα πολυ διαβασμα.
Μην γελειομαστε. Το νεο πτυχιο ειναι δυσκολο να το παρει κανεις.
Η σχολη αυτη θα σου δωσει μια πολυ καλη βαση.
Τωρα για τα χρηματα, θα πρεπει να υπολογισεςι ενα +10% για ενδεχομενες συμπληρωματικες ωρες πτησης, καποια αποτυχια σε τσεκ (συμβαινουν σε ολους), κλπ.
Καλη τυχη.
 
Lorenzo απλά μείνε μακριά από τη συγκεκριμένη σχολή!
Δεν είναι της Lufthansa και χρησιμοποιεί (πολύ καλά ομολογουμένως) το όνομα σαν marketing tool!
Στη Γερμανία είναι πλέον γνωστό πως πρόκειται για μεγααάλη απάτη!
Ένας φίλος φίλου (το ξέρω δεν είναι καλό το επιχείρημα!) πήγε να εκμεταλλευτεί το ότι η σχολή "είναι της Lufthansa"
και ψάχνει ακόμα για δουλειά και για αυτά που του υποσχέθηκαν....
Επίσης, όπως έγραψε και ο docORL, υπολόγισε στη συγκεκριμένη σχολή το τελικό κόστος γύρω στα 75000 Εuros.
Οπότε ψάξε καλά και κάνε κάπου αλλού το όνειρό σου πραγματικότητα!
Καλή επιτυχία!
 
Στα qualifications για αυτή τη σχολή ζητούν να ξέρεις και γερμανικά εκτός απο απταιστα αγγλικά?
 
φιλε lorenzo κοίταξε στιν ιστοσελίδα της LUFTHANSA http://www.lufthansa-flight-training.de
διότι όντος δεν είναι της lufthansa η σχολή που αναφέρεις
το τηλ ειναι 0049 (0) 421 5592 460
καλή τύχη
 
eευχαριστω πολυ παιδια για τις πληροφορειες...ευελπιστω βασιμες και τεκμηριωμενες....ειλικρινα πεφτω απο τα συννεφα...οσον αφορα στα γερμανικα δε ζηταει κατι τετοιο
 
http://www.flightcrew-academy.de/index.php?id=14&L=1 νομιζω ολες αυτες ειναι το ιδιο σελιδες...εκει με πεταξε το site της lufthansa εχω διαβασει απειρες συζητησεις εδω μεσα....συμπερασμα για την καλυτερη σχολη δεν εβγαλα!!!ποια ειναι....αυτη που συνδυαζει καλη τεχνογνωσια κοινως πραγματικη μαθηση να αξιζει τα λεφτα της και με το ονομα της να πιασεις καπως ευκολοτερα δουλεια!!δεν ειναι το ιδιο το τει κω.λοπετινιτσας με το μετσοβιο πολυτεχνιο.θα ηθελα καποιος πιλοτος που ασχολειται επαγγελματικα με το θεμα να με κατατοπισει εστω και με μηνυμα....γιατι τελικα δε πιθομαι οτι πρεπει να εγκαταλειψω τη χωρα...:) ευχαριστω!!
 
δεν νομίζω , λορενζο!! στην Βρέμη η σχολή ειναι της Luftahnsa
σου εδοσα και το τηλ. οπου μπορούν να παρουν οι υποψηφιοι.
την σχολή που αναφερεις ειναι LUFTHANSA CITY LINE & Germanwings
 
ok ...τελικα η σχολη δεν ειναι μονο της luft ειναι και αλλων...τεσπα..οξφορδη η καλυτερη μαλλον αλλα και η ακριβοτερη το θεμα ειναι τι μελλιγενεσται οταν τη τελειωσεις
 
Η FlightCrew Academy είναι καινούρια σχολή/εταιρία, η οποία φαίνεται αξιόλογη.
Όμως και πάλι θέλει πολύ προσοχή, διότι σε πολλά πράγματα θυμίζει Intercockpit!
Επίσης αναφέρει στο site πως έχει σαν προαπαιτούμενο να περάσεις τα τεστ που χρησιμοποιούν οι LH CityLine και Germanwings στην επιλογή χειριστών.
Οπότε το ερώτημά μου είναι: Γιατί να μην κάνεις την εκπαίδευση οπουδήποτε αλλού και μετά, αν όντως ενδιαφέρεσαι για τις συγκεκριμένες εταιρίες, να στείλεις αίτηση για μια θέση;
Επίσης το άλλο ύποπτο είναι αυτό που παραθέτω κατευθείαν από το site τους:
"If you do not receive an immediate job offer from one of our cooperation partners, you still receive your MCC training qualification, and we will help you find employment with another airline." Κοινώς, άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε!
Το συμπέρασμα λοιπόν είναι, πως για ακόμα μια φορά η υπόθεση θέλει πολύ διερεύνηση...
Τέλος να πω πως πολύ σημαντικό είναι το δάνειο που προσφέρει η σχολή σε συνεργασία με τη Sparkasse, η οποία είναι δυνατό όνομα στον τραπεζικό χώρο.
Αλλά, αν δεν απατώμαι, κάτι ανάλογο προσφέρει και η Oxford με την HSBC.
 
Top