Hero aviation flight school

pkarpathakis

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
09/08/2011
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπερα σε ολους και απο εμενα! Ειμαι καινουργιος στο χωρο και δεν ξερω πολλα! Θα ηθελα να ασχοληθω με τα αεροπλανα ως πιλοτος επαγγελματιας αν και ειμαι 34 χρονων (ισως λιγο αργα) και ηδη επαγγελματικα ασχολουμαι με αλλο αντικειμενο! Εχω διαβασει αρκετα ομως απο το forum και ομολογω μου λυθηκαν πολλες αποριες! Θελω να θεσω το εξης θεμα! Καποιος τελειωνοντας το fAtpl εχει στο ενεργητικο του 200 ωρες πτησεων βαση νομου... ουσιαστικα για να ξεπαγωσει το frozen πρεπει να πεταξει αλλες 1300 προκειμενου να φτασει τις 1500! Σωστα μεχρι εδω? Εγω υπάρχουν οι εξης επιλογες: Η εχεις χρηματα και αρχιζεις το built up για να τις φτασεις ( πραγμα δυσκολο εως ακατορθωτο εκτος και αν εισαι πλουσιος και σου τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια) η βρισκεις καπου δουλεια (σε καποια cargo εταιρια η αεροπορικη) προκειμενου να δουλευεις, να πληρωνεσαι εστω με λιγα χρηματα, για να χτιζεις σιγα σιγα τις ωρες που σου χρειαζονται μεχρι τις 1500 και να βρεις μια δουλεια σοβαρη σε αεροπορικη! Η ερωτηση ειναι η εξης: Υπάρχουν εργοδοτες που να προσλαμβανουν πιλοτους με 200 ωρες πτησεων? Να φανταστω μονο στο εξωτερικο? Μιλησα προσφατα με την Ηero aviation στην καλαματα... εκτος απο την χαμηλη τιμη που μου εδωσαν (39990 ευρω για 0- fAtpl) μου ειπαν οτι ειναι η πιο φθηνη σχολη και η μοναδική που επιλεγει 5 απο τους σπουδαστες της ( προφανως οι καλυτεροι με ηλικια ανω των 28 ομως, ανυπαντροι, με χαρτι πανεπιστημιου, πολυ καλή γνωση αγγλικων κλπ) τους οποιους προσλαμβανει για 2 χρονια με μισθο 1500 ευρω το μηνα ως εκπαιδευτες σε νεους μαθητες ( τους βγαζουν χαρτι εκπαιδευτη) και ως ιπταμενοι στην θηγατρικη εταιρια που εχουν στη Ρουμανια κανοντας πτησεις πιθανον cargo αθηνα ρουμανια αθηνα! Ετσι αποκτουν τις 1300 ωρες που τους λειπουν απο το Atpl για να γινει unfrozen και ουσιαστικα παιρνουν στο ακεραιο τα χρηματα που εδωσαν για τις σπουδες τους! Για την ακριβεια 36000 ευρω! Ετσι ξεκινουν την καριερα τους απο τις 1500 ωρες και οχι απο τις 200! Μου τα ειπαν καλα? Εμενα μου φανηκαν σοβαροι παντως! Ισχυει αυτο η εχει τιποτα παγιδες? Οι αλλες σχολες κανουν τιποτα αντιστοιχο η οχι? Πως εξασφαλιζουν εργασια στους αποφοιτους τους? Με τα λογια μονο? Θα ηθελα πολυ να ασχοληθω ως πιλοτος επαγγελματιας αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα εδινα χρηματα χωρις εστω μια προοπτικη να δουλέψω εστω και στο εξωτερικό!!! Πειτε μου την γνωμη σας!!!!
 
Re: Hero aviation flight school εξασφαλιση αποφοιτων της!

Κύριε Καρπαθάκη
Μάλλον θα πρέπει να επικοινωνήσετε πάλι μαζί μας γιατί απ ότι βλέπω δεν καταλάβατε καλά κάποια πράγματα.
Το βασικότερο είναι ότι το πακέτο αυτό δεν κοστίζει 40.000 όπως λέτε αλλά 66.000 ευρώ και δυστυχώς αφορά νέους κάτω των 28 ετών (εσείς είστε 34).
Το fATPL κοστίζει σήμερα 40.000 ευρώ αλλά και αυτό μάλλον θα αποσυρθεί σύντομα...
Παγίδα δεν υπάρχει γιατί πολύ απλά σε εμάς δεν πληρώνεται προκαταβολικά άλλα as you go....
Στην Διαθεσή σας..
 
Re: Hero aviation flight school εξασφαλιση αποφοιτων της!

Η επιλογη των πεντε με τι κριτηρια γινεται εκτος της ηλικιας και καθε ποτε γινεται αυτο ?
Επισης αυτο ειναι special deal η θα κρατησει για καιρο?
 
Re: Hero aviation flight school εξασφαλιση αποφοιτων της!

παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας................
 
Re: Hero aviation flight school εξασφαλιση αποφοιτων της!

Η εκπαιδευση γινεται και στο saratoga σας??..............
 
Re: Hero aviation flight school εξασφαλιση αποφοιτων της!

Δεν γνώριζα ότι η HERO έγινε επαγγελματική σχολή (δηλαδή FTO). Στο site της ΥΠΑ φαίνεται ακόμα ότι είναι Register Facility (δηλαδή RF). Από ότι γνωρίζω όμως ένα RF κάνει μόνο PPL... άρα τι συζητάμε για ATPL και εάν κοστίζει 40 ή 66 χιλιάρικα??? Πως πουλάει ATPL μία σχολή που ΔΕΝ έχει άδεια για ATPL??

Παιδιά προσέχετε που πάτε και δίνετε τα χρήματα σας!! Κατά την άποψη μου ο πιο σίγουρος τρόπος είναι πριν ξεκινήσεις να ρωτήσεις στην ΥΠΑ τι σχολή είναι αυτήν που θα εμπιστευτείς την ζωή σου και τα χρήματα σου.
 
Re: Hero aviation flight school εξασφαλιση αποφοιτων της!

Εχει απόλυτο δίκιο ο argail να προσέχετε !!!
Οσο για τον flightinstict δεν εχουμε saratoga εχουμε όμως 2 cessna 150 & 1 c172 σύντομα και άλλα.......
 
Re: Hero aviation flight school εξασφαλιση αποφοιτων της!

Καμμία αναφορά σε δικινητήρια όμως!!! Μήπως θα πρέπει πρώτα η σχολή να παρουσιάζει στόλο ολοκληρωμένο και μετά να προσελκύει υποψηφίους; Και φυσικά τα προγράμματα εκπαίδευσης που
κατά την άποψή μου αποτελούν το Α και το Ω μιας σχολής FTO καθιστώντας την ανταγωνιστική σε έναν χώρο όπως αυτός της πολιτικής αεροπορίας όπου το επαγγελματικό πτυχίο είναι ένα ευαίσθητο
και ιδιαίτερα σημαντικό θέμα για την καριέρα κάθε υποψηφίου και σε καμμία περίπτωση δε θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με ερασιτεχνισμούς.

ΦΙΛΙΚΑ

ΝΙΚΟΣ...Και σίγουρα προσέχουμε προπάντων για να έχουμε :great:
 
Re: Hero aviation flight school εξασφαλιση αποφοιτων της!

Οκ Νικο...
Λοιπόν το FTO που συνεργαζόμαστε έχει..

1. CESSNA 150M

2. CESSNA 172K

3. CESSNA 172

4. CESSNA 172

5. CESSNA FR 172K

6. CESSNA 172 G

7. PIPER PA-28 140

8. PIPER PA-28 R-200

καθώς επίσης και PIPER PA 34 & Alsim FNPT-II

Σας ευχαριστώ όλους για την προβολή αν και οι 43 μαθητές μας αυτά τα γνωρίζουν............
:thx:
 
Re: Hero aviation flight school εξασφαλιση αποφοιτων της!

Ρε hero συγνωμη κιολας αλλα ξεκαθαρισε λιγο τι παιζει. Ειστε rf ή fto? Αν δεν ειστε rf Με ποιο fto συνεργαζεστε? Αυτοι αναλαμβανουν την επαγγελματικη εκπαιδευση?
 
Top